Ülkemizde ilginç düğün gelenekleri

Konu, 'Eğlence-Genel Konular' kısmında Tgb06 tarafından paylaşıldı.

 1. Tgb06

  Tgb06 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeniler:
  1.988
  Ödül Puanları:
  238
  Bölüm:
  İktisat
  Geleneklerimizin çoğu kalmamıştır artık eskisi gibi uygulanmıyor :)


  AFYONKARAHİSAR- Kızı vermeden çay veya kahve yok


  Afyonkarahisar’da kız isteme sırasında erkek tarafına yalnızca su ikram ediliyor. Kız verilirse erkek tarafı cuma günü çaya davet ediliyor. Nişan günü damadın annesi herkesin önünde gelini bir kez daha istiyor. Elini öpen gelini kaynana kutlamıyor. Sebebi ise ilginç; gelinle ilk günden yüz göz olmamak.

  AYDIN- Ev yoksa kız da yok

  Evlilik için kesin bir kural var: “Evi olmayan erkeğe kız verilmez.” Pazartesi başlayan düğünlere ‘ön düğün’, cuma başlayanlara ‘ters düğün’ deniyor. Damat gelini para, buğday, şeker ve pirinç serperek karşılıyor.

  DİYARBAKIR - Gelin uysal olsun

  Diyarbakır yöresinde gelin damadın evinin kapısında dolu bir testiyi kırıyor. Böylece evliliklerinin bir ömür su gibi yolunda akıp gitmesi umuluyor. İçeri girerken ayağının altına post seriliyor. Bunun nedeni gelinin koyun gibi uysal olması.

  MUŞ - Damatı giydirme

  Düğün tıraşından sonra damat iç çamaşırlarıyla konukların önüne çıkıyor. Damatlık kıyafetler üç kez etrafında dolaştırıldıktan sonra giydiriliyor.

  KIRKLARELİ- Gelin yerine tavuk

  Kırklareli’nde düğün günü erkek tarafı kız evine gelin almaya gittiğinde yanında canlı tavuk götürür ve gelinin evine/bahçesine bırakır. Gelinin ailesi evlerinden bir can çıktığını düşünerek yerine bir can gelmesini (tavuk) ister.

  KONYA- Gelini mezarlıktan geçirme

  Gelin erkek evine götürülürken mezarlıktan geçirilmesine özen gösteriliyor. Bunun nedeni geline “Düğünü gördün, ölümü de unutma” mesajını vermek.

  ŞANLIURFA- O takı gelecek

  Düğünde takı takamayan konuklar gelinin cumasına katılıyor. Takısı olmayanlar veya düğüne gelemeyenler düğünden sonraki cuma getiriyor. 1. cumaya yetişemeyenler ikinci cuma, ikinciye yetişemeyenler üçüncü cuma getiriyor.
   
  beren27 ve incir reçelim bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş