ÜNİVERSİTELERDE İİBF KONTENJANLARI BOŞ KALMIŞ

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Kafkaslı tarafından paylaşıldı.

 1. Kafkaslı

  Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  31 Ekim 2012
  Mesajlar:
  6.694
  Beğeniler:
  3.176
  Ödül Puanları:
  938
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yeni nesil bizlerin yaşadıklarını, işsizlikle boğuştuğumuzu görüp üniversitelerde birçok bölüme kayıt bile yaptırmamış ve bu bölümlerin çoğunluğu İİBF bölümleri:

  [h=1]918 programa kayıt yok[/h]
  Türkiye genelinde 20 bin 735 programın 4 bin 107’si kontenjanını tam dolduramazken bunun 918’ine bir öğrenci bile yerleşmedi. Devlet, Vakıf, KKTC ve yabancı ülkelerdeki üniversitelerinin hiç öğrenci yerleşmeyen programlarında toplam 9 bin 265 kontenjan bulunuyordu. Bu bölümlerin 209’u devlet, 385’i vakıf, 273’ü KKTC ve 51’i yabancı üniversitelere ait. Kontenjanların ise 978’i devlet, 3 bin 210’u vakıf, 4 bin 522’si KKTC ve 555’i yabancı ülkelerdeki üniversitelerde bulunuyor. Hiç öğrenci yerleşmeyen 385 farklı bölümün 310’nunu lisans programları, 75’ini ise önlisans programları oluşturuyor.
  BURSLULAR DA BOŞ
  Vakıf üniversitelerinde boş kalan programlar arasında bazı burslu programlar da yer aldı. Yüzde 75 burslu olup kontenjanı boş kalan programlar arasında matematik, turizm işletmeciliği, ekonomi, işletme, ekonomi ve finans, biyomühendislik, moleküler biyoloji ve genetik ile iş sağlığı ve güvenliği yer alıyor. Ayrıca bazı üniversitelerin KKTC vatandaşı adaylar için bazı bölümlerde ayırdığı 1-2 kontenjan da beklenen ilgiyi görmedi. Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan üniversitelerin ayırdığı KKTC kontenjanları da büyük ölçüde boş kaldı. .

  ÖĞRENCİNİN SEÇENEĞİ ÇOK
  Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal, bu bölümlere hiç öğrenci yerleşmemesini şöyle değerlendirdi:
  “Bu programlara öğrenci yerleşmemiş olması hiç tercih almadığı anl***** gelmiyor. Belki öğrenciler tercih listelerinde bu bölümlere de yer verdi ama daha ön sıralardaki tercihlerine yerleştikleri için bu programlar boş kaldı. Geçen yıl da 815 programa hiç öğrenci yerleşmemişti. Bunların 77’si devlet üniversitesinde, 44 lisans programı. Geçen yıl da aynı bölümler sıfır çekmişti. Kontenjanları her yıl boş kalmasına rağmen bu bölümlerin öğrencilerin karşısına bir tercih alternatifi olarak sunulması ne kadar doğru? Bunlar daha çok sayısal ağırlıklı bilim dalları. Bu yıl 59 bin 891 boş kontenjan var. Kayıt yaptırmayacaklarla bu sayı 100 bini aşacak. Geçen yıl genel yerleştirmede 109 bin kontenjan boş kaldı, kaydolmayanlarla bu sayı ek yerleştirmede 221 bin 600’e çıktı”
  Boş kalan lisans programlarından bazıları
  İşletme, bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, uluslararası ilişkiler, fizik, siyaset bilimi, uluslararası ticaret, sınıf öğretmenliği, inşaat mühendisliği, yazılım mühendisliği, sivil hava ulaştırma işletmeciliği, kimya, ekonomi, işletme yönetimi, iktisat, makine mühendisliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, gıda mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik, bankacılık ve finans, fen bilgisi öğretmenliği, gemi makineleri işletme mühendisliği, psikoloji, uluslararası işletmecilik, peyzaj mimarlığı, Avrupa Birliği ilişkileri, matematik, mimarlık, biyoloji, sağlık yönetimi, tarım makineleri, İngiliz dili ve edebiyatı, acil yardım ve afet yönetimi, pazarlama, otomotiv mühendisliği, halkla ilişkiler, İngilizce öğretmenliği, istatistik, su ürünleri mühendisliği, bankacılık ve finans, metalurji ve malzeme mühendisliği, hemşirelik, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, felsefe, şehir ve bölge planlama, moda ve tekstil tasarımı, tarımsal yapılar ve sulama, toprak bilimi ve bitki besleme, iş idaresi, Alman dili ve edebiyatı, Rus dili öğretmenliği.


  918 programa kayıt yok - Hürriyet Eğitim
   
 2. İsvacık

  İsvacık Admin Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  543
  Beğeniler:
  454
  Ödül Puanları:
  68
  Bundan sonra İİBF okunmaz...

  Hali perişanımız ortada.Biz mağdur olduk gençler mağdur olmasın...Okumayın bu bölümleri...Gidin öğretmen olun....

  Herkes sizi dinler.Hiçbirşey yapamadını özel ders verirsiniz....
   
 3. oflinekpss

  oflinekpss Site Müdavimi Mücadele Grubu

  Kayıt:
  19 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  187
  Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  93
  uyaralım bence okumasınlar iibf bızlerı harcadılar o cocuklar zıyan olmasın bari
   
 4. Tgb06

  Tgb06 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeniler:
  1.988
  Ödül Puanları:
  238
  Bölüm:
  İktisat
  Artık aileler bilinçli araştırıyorlar mesleğin geleceğini. Zaten üniversitelere giriş bizim zamanımızdaki gibi değil gerçekten öğrencinin seçeneği çok
   
 5. k_d_k_l

  k_d_k_l İyi Bilinen Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2013
  Mesajlar:
  204
  Beğeniler:
  55
  Ödül Puanları:
  28
  durum böyleyken ben olsam bende öyle yapardım... haklılar...
   
 6. İsvacık

  İsvacık Admin Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  543
  Beğeniler:
  454
  Ödül Puanları:
  68
  git pazarda limon sat yine Uluslararası ilişkiler okuma....
   
  Muhti bunu beğendi.
 7. Muhti

  Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  965
  Beğeniler:
  1.357
  Ödül Puanları:
  448
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Çanakkale 18 Mart Ünv.
  Bölüm:
  Uluslarası İlişkiler
  Okurken çok zevkli. Çıktığında normal vatandaştan farkın yok iş dünyasında.

  İibf! Geleceğin çalındı ama artık yeter!...
   
 8. İsvacık

  İsvacık Admin Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  543
  Beğeniler:
  454
  Ödül Puanları:
  68
  Maalesef aynen öyle....
  İlanlarda her bölüm olur.Tek istisnası Uluslar olmaz....
   
 9. cenk coban

  cenk coban VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  805
  Beğeniler:
  507
  Ödül Puanları:
  348
  lıse mezunları ııbf yı sadece a.o fakultelerınden askerlıge kısa donem gıtmek ıcın bıtırıyor, keske bıze de formasyon verselerde avukat olsak :)
   

Sayfayı Paylaş