İİBF Mezunlarına Yeni İş Alanı Sağlanabilir (Dadaş Tv)

Konu, 'İİBF Haber Merkezi' kısmında kamyoncu tarafından paylaşıldı.

 1. kamyoncu

  kamyoncu İİBF'liler Muhipleri Cemiyeti

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  10
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Pamukkale Ünv.
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  İİBF MEZUNLARINA YENİ İŞ ALANI

  Prof. Osman Demirdöğen; İş Güvenliği Uzmanı istihdam etmek zorunda olan işletme sahipleri de İİBF mezunu bir uzman istihdam etmeleri halinde bu uzmandan işletmenin diğer alanlarında da yararlanma şansı elde edeceklerdir.

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte İş Sağlığı ve Güvenliği iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri tarafından yürütülmesini ve bu hizmetlerin tüm işyerlerinde zorunluluk haline gelmesi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin öncelikli bir çalışma alanı halini almasını sağlamıştır. “Mühendislik- mimarlık fakültesi mezunları, fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya biyoloji bölümü mezunları, teknik öğretmenler ve iş sağlığı güvenliği programı mezunları” iş güvenliği uzmanı olabilirler.

  Sayıları gittikçe artan (yaklaşık 400 bin) İİBF mezunu, yukarıda belirtilen meslek gruplarından daha fazla işletme bilgisine sahip olmalarına rağmen İş Güvenliği Uzmanı olamamaktadır. Diğer fakültelerin aksine müfredatlarında İş Hukuku ile ilgili dersler alan İİBF mezunları İş güvenliği Uzmanı olabilecek fakültelerin mezunları dışında tutulmuştur. Yapılacak bir düzenleme ile İİBF mezunlarına İş Güvenliği Uzmanlığı hakkı verildiği takdirde İİBF mezunları için yeni bir iş alanı oluşacaktır.

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için sınav şartı olduğu için İİBF mezunlarının İş Güvenliği Uzmanı olabilecekler listesine eklenmesi diğerlerinin uzman olma şansının etkilemeyecektir. İş Güvenliği Uzmanı istihdam etmek zorunda olan işletme sahipleri de İİBF mezunu bir uzman istihdam etmeleri halinde bu uzmandan işletmenin diğer alanlarında da yararlanma şansı elde edeceklerdir.

  12.11.2014

  http://www.dadastv.com/haber/IIBF-MEZUNLARINA-YENI-IS-ALANI/12711
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Aralık 2014

Sayfayı Paylaş