İ. Ortaylı: Herkesin üniversiteye gitmesi yanlış

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

 1. Mustor

  Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.292
  Beğeniler:
  2.830
  Ödül Puanları:
  788
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Sakarya Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  Herkesin üniversiteye gitmek istemesi yanlış

  Ortaylı'ya göre...

  Türkiye'de herkesin üniversiteye gitmeye merak salması çok yanlış.

  İşte İlber Hoca'nın bu konuda söyledikleri:


  * Türklerin yanlış bir anlayışı var: Herkes üniversiteye gider. Hayır. Herkes üniversiteye gitmesin. Herkese tabii ki kara cehaletten kurtaracak bir eğitim verirsin, herkese iş yapacak bir eğitim verirsin, zanaatçı olur, başka bir şey olur. Ama herkesi üniversitede okutamazsın.


  * Aynı ananın babanın üç çocuğu birbirine benzemiyor. Bu bir vergi... Siz yetenekli bir çocuğun bulunduğu bir yeri, öbürüyle dolduramazsınız.


  * Herkesin üniversiteye gitmesinin acısını tadacaklar. Müthiş paralarla okuyanlar, iş bulamayacaklar,ancak daha basit, daha pratik dalları öğrenmek için de geç kalmış olacaklar. Çok hazin şeyler bekliyor Türkiye'yi.


  * Her çocuk bürokrat olmak istiyor, genel müdür olmak istiyor, savcı olmak istiyor. Oysa iyi bir marangoz, iyi bir tesisat tamircisi, iyi bir elektrikçi çok daha önemlidir. Herkesin hekim ve göz hekimi olması şart değil. Optik alanında çalışan ustalar çok daha önemlidir. Herkesin üniversiteye gitmesi demek şu demek: Genç yaşta öğrenilecek bir dolu meslek varken oyalanmak demek.


  * Bu kadar işletmeciyle ne yapacağız, çok merak ediyorum. Bu kadar çok sosyologla ne olur çok merak ediyorum. Liseden sonra herkesi tarih fakültesine yollamanın manası nedir?


  Bizdeki üniversite, üniversite değil


  HER ile üniversite açılması konusunda da İlber Ortaylı çok dolu.

  Bunun yanlış olduğunu söylüyor.


  * Dünyanın neresinde 70 ilde 70 üniversite diye bir şart var. Böyle şart olur mu? İlle de taşrada üniversite yapacağım diye bir şey olmaz. Taşrada üniversite olabilecekse olur, olmayacaksa olmaz.


  * Bir üniversitenin üniversite olabilmesi için her şeyden evvel laboratuvar ve kütüphane lazım. Var mı bunlar? En merkezdeki üniversitelerde bile yok.


  * İyi bir üniversite için iyi öğretim kadroları gerekir... İyi bir üniversite için medeni eğitim ve yaşamı sağlayan kampus gerekir. Bunlar olmadan üniversite olmaz.

  [​IMG]
   
 2. brkygt

  brkygt İyi Bilinen Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  122
  Beğeniler:
  48
  Ödül Puanları:
  278
  Sonra hepsi memur olmak istiyor tabi.
   
 3. Michael Scofield

  Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  19 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.447
  Beğeniler:
  1.979
  Ödül Puanları:
  138
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Maliye
  Hocam çok haklı. Üniversite okuduğum için çok pişmanım.
   
 4. İİBF

  İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  30 Ekim 2012
  Mesajlar:
  1.709
  Beğeniler:
  1.979
  Ödül Puanları:
  488
  Şehir:
  Bursa
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  ÇEKO
  Dur yahu belki KYK'da göreceğiz seni :)
   
 5. Michael Scofield

  Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  19 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.447
  Beğeniler:
  1.979
  Ödül Puanları:
  138
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Maliye
  Yok be admin, ne işim var üniversiteyle? Liseyi bitirip ufak tefek yerlerde çalışsak biraz ezilir yorulurduk belki ama şimdi iyi para kazanıyor olurduk, şef olurduk, bir halt olurduk. Okul okuyunca sanki direkt yönetici mi yapıyorlar? Muhasebe ilanlarına baktım o kadar, meslek liselileri alıyorlar, bizde tecrübe yok diye yolluyorlar. Yönetici adayı/yardımcısı ilanlarına başvuruyorsun onda da aynı hep tecrübe, hep tecrübe... E ama her yerin müdürü lise mezunu. Marketlerde de böyle, mağazalarda da...

  Ben anlamıyorum zaten, biz niye okuduk? :(

  İnşallah dediğin gibi olur ama çok da umutlanmak istemiyorum.
   
  kübra bytl bunu beğendi.
 6. berrak zelal eryiğit

  berrak zelal eryiğit Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2014
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  3
  Cinsiyet:
  Kadın
  Bölüm:
  Maliye
  bugün ki aklım olsa bende okumazdım. Okurken harcadığım parayı biriktirseydim en azından bir güvencem olurdu, daha sağlam basardım.
   
 7. Tgb06

  Tgb06 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeniler:
  1.988
  Ödül Puanları:
  238
  Bölüm:
  İktisat
  Herkesin üniversite okuması neden yanlış olsun, bence herkes üniversite okumalıdır en azından insanların kendini geliştirmesi için (ülkemizde ne kadar geliştirirsiniz orası meçhul).. Ülkemizdeki sitem yanlıştır. Tabiki kültür seviyesini yükseltmek için üniversiteye yönelinmelidir ama doğru bir politikayla. Bir bölümde talep patlaması varsa o bölümü kısacaksın almayacaksın arkadaş zaten yeterince mezun var. Ülkenin neye ihtiyacı var orayı arttıracaksın. Gençlere önem veren bir ülkeysen gençlere yol göstereceksin. Yazı doğru bizdeki üniversite, üniversite değil ne eğitim verdin ki ne bekliyorsun saçma sapan hocalar yerine tam bir ingilizce eğitim ver bakalım neler olur göreceksin
   
  Son düzenleme: 22 Ekim 2014
 8. san marinolu forvet

  san marinolu forvet VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  651
  Beğeniler:
  463
  Ödül Puanları:
  68
  üniversiteler iş bulma kurumu değildir.kendini geliştirebilmeni ve hayata farklı pencerelerden bakmanı sağlayan kurumlardır normalde.ancak bizde tam tersi olduğu için yıllardan beri söylenegelen bu sözü ilber ortaylı da dillendirmiş.bunu çoğu aklı başında insan biliyor ve söylüyordu zaten.ilber ortaylı söylediği için tekrar gözönüne gelmiş oldu.
   
 9. uludagkamu

  uludagkamu Site Müdavimi

  Kayıt:
  26 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  246
  Beğeniler:
  164
  Ödül Puanları:
  293
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Kütahya
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Uludağ Ünv.
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  aynen katılıyorum İlber Hocama. Hep savunduğum bir şeydi. artan kontenjanlar, her ilde açılan üniversiteler sebebiyle milyonlarca kişi üniversiteli işsiz oluyor. Ayrıca bunun ilerideki senelerde toplumsal bir patlama yaratacağını düşünüyorum. bu sene hepimiz gördük lisans mezunu 1 milyon 200 bin kişi kpss ye girdi. 4 sene sonra bu rakam 2 milyona yaklaşacak belki geçecek. normal bir ülkede iş gücünün niteliği arttıkça özel sektör büyüme eğilimine girer. bizdeki gelişim birbirine paralel değil. bunun sonucu özel sektörde aradığını bulamayan devlet kapısına dayanıyor. hal bu olunca ilerde yaşanacak olumsuzlukları tahmin etmek zor değil.
   

Sayfayı Paylaş