2010 KPSS Soruları 1 Kişi Tarafından Dağıtıldı

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
1,756
Beğeniler
1,996
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
#1
2010 yılı KPSS’de soruların çalınması skandalıyla ilgili ‘hücre yapılanması’ iddiası gündemde. Soruşturmaya göre; çalınan sorular 1 kişiye gitti. Bu kişi, çalınan soruları birbirinden haberdar 20 kişiye aktardı. Sonuçta sorular, önceden belirlenen 10 ila 30 kişilik gruplara dağıtıldı.


2010 YILI Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı iddialarının ardından eski Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan soruşturma başlatttı. İlk aşamada, çoğu Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) personeli 183 kişinin ifadesi alındı. Dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, dosyada bir numaralı şüpheli olarak gösterildi.

YARIMAĞAN'A BAŞVURU

Savcı Sakınan'ın 4 yılda tamamlayamadığı dosya, 17 Aralık sonrasında, Memur Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Yücel Erkman'a verildi. Savcılık talimatıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde yürütülen soruşturmada sona gelinirken, 'bir numaralı şüpheli' Yarımağan'ın ise bu aşamada sadece bilgisine başvurulacağı öğrenildi.

Soruşturma dosyasındaki iddiaya göre, ilk aşamada isim ve adresleri de tespit edilen 200 şüpheli, hücre tipi örgüt yapılanması içinde sınav sorularının sızdırılmasını sağladı. Sorular önce ÖSYM'de görev yapan M.A.'ya gitti. Sorular, M.A. aracılığıyla isimleri önceden belirlenen 20 kişiye ulaştırıldı. Bu kişiler ise soruları, yine isimleri kendilerine iletilen 10 ila 30 kişiden oluşan gruplara dağıttılar. 20 kişinin örgüt yapısı içinde birbirinden haberdar oldukları, ancak diğer gruptakilerin bağımsız ve habersiz olarak soru dağıtımı yaptıkları iddia edildi.

'PARALEL' OPERASYON

Soruları gruplara dağıtan kişilerin "parelel yapılanmayla" bağlantılı olduğu, bazılarının bu yapıya yakın sivil toplum kuruluşlarında görev yaptıkları ve direktifler doğrultusunda hareket ettikleri de ileri sürüldü. Bu şekilde örgütlendikleri düşünülen 200 kişinin isim ve adreslerinin, gözaltına alınmak üzere belirlendiği öne sürüldü. KPSS operasyonun önümüzdeki ay içinde 37 il kapsamında yapılması beklenirken, soruşturma dosyasında adı geçen asıl şüphelilerden 7'sinin yurtdışına gittiği iddia edildi.

350 aday tam puan almıştı

10-11 TEMMUZ 2010'da yapılan KPSS'den sonra, Genel Yetenek sınavından 1029 adayın, Eğitim Bilimleri sınavından ise 350 adayın tüm sorulara doğru yanıt vererek tam puan aldığı ortaya çıkmıştı.

17 Aralık sonrası 'organize' soruşturma

ÖSYM tarafından 2010'da yapılan KPSS'de soruların çalındığı ve kopya çekildiğine ilişkin soruşturmada savcılığın görevlendirmesi üzerine, Emniyet Mali Şube ekipleri, bazı hesap hareketlerinde gözle görülür bir artış olduğunu tespit etmiş, '6 yılda kurumda 150 milyon liralık zarar oluştuğu' çıkarımı yapılmıştı. Soruşturma, "örgüt kurmak, örgüt faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık ve rüşvet" üzerinde yürütülmüştü. 17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası yargı ve emniyetteki değişimin ardından soruşturma, "örgüt ve organize suçlar" kapsamına alındı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28320300.asp
 

ismail9696

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
25 Kas 2013
Mesajlar
335
Beğeniler
541
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Muğla Ünv.
Bölüm
İşletme
#2
Medya ve hukumet nezdinde surekli 2010 kpss ile ilgili yeniymis gibi haberler cikiyor. Yok o calmis yok buna vermis bilmem kimin haberi varmis onun da parmagi varmis bu isle ilgili.
Yahu biz bunlari zaten biliyoruz hatta bunlari herkes biliyor ayni seyler temcit pilavi gibi onumuze seriyorlar ama sonucla ilgili bir gelismeden haber yok. Olmucak gibide. Ozaman insanlara salak muamelesi yapmasinlar ya bir sonuca baglasinlar yada ayni haberleri insanlarla dalga gecer gibi tekrar tekrar yayinlamasinlar.
 

Tgb06

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
25 Kas 2013
Mesajlar
1,972
Beğeniler
1,986
Bölüm
İktisat
#3
Bu mevzu sıkmadı mı artık biz bunu zaten biliyoruz hani hareket, hani icraat.. Yok paralelle bağlantılıymış, yok bir kişi çalmış. Adam gibi çıkın da o gün güvendiğimiz göz yumduğumuz cemaate soruları biz verdik, üstünden beş yıl geçti artık bişey yapamıyoruz deyin
 

iibf kadro

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
16 Eki 2014
Mesajlar
665
Beğeniler
990
Eğitim
Lisans
Bölüm
Maliye
#4
bizim burada alternatif dersane olmadığı için cemaatin dersanesine gitmiştim.hocalarla konusurken bu soruların sızması meselesine bunlar hizmetin içine sızan, hizmeti başka amaçlar için kullanan insanların oyunları demişlerdi.yani her şeye uygun kılıf var bunlarda.bunu ne haşhaşiler üstlenir ne de iktidar.bişey çıkmaz bu işten.haksız yere sorular sızdırılıp memurluk yapanlara ben hakkımı helal etmiyorum.bunlar sefasını sürerken bizler kepazelik çekiyoruz.aldıkları maaşın hayrını göremesinler.bunlara göz yummakta suça ortak olmak demektir.bedeli ağır ödenir er ya da geç...
 

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,359
Beğeniler
2,917
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#6
ünay yarımağan mı vay be severdim o adamı demektirki öss kpss bütün sorular dağıtılmış
 

kasemandoni

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
21 Eki 2014
Mesajlar
387
Beğeniler
611
Şehir
İstanbul
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
#7
bu veya başka haksız şekillerde memurluğa yerleşen herkesin memurluk hakları ellerinden alınmalı ve adli cezaları verilmelidir. Gazeteler, illegal şekilde memur olanların sayısını 740bin civarında olduğunu söylüyorlar.
bazıları "efendim bu adamlar yuva kurmuş, çoluk çocuğa kavuşmuş, işten atılırlarsa çok mağdur olurlar" diyerek zalime merhamet etmeye çalışırlar ya ona kızıyorum işte! Adam benim yerime iş sahibi olmuş, benim yerime evlenmiş/yuva kurmuş, benim yerime çocuk yapmış... Bize de cefasını çekmek kalmış.

ünal yarımağan beyefendi de bu konuda çok ah almıştır. 2010 kpss sınavından sonra mağdurların yaptığı şikayetlere/eleştirilere kulak tıkamış, yetmezmiş gibi "mutsuz kesimin isyanı" diye bir tabir kullanmıştır. Adalet arayan insanları kıskançlık/çekememezlikle suçlamış, mağdurların kalbini kırmıştır. şu haline baktığımda "bir gün adalet herkese lazım olur" diye aklımdan geçirdim. Umarım adalet yerini bulur; suçlular cezasını, mağdurlar hakkını alır.
 

betimlemeツ

şimdi o değil de!
Kadrolu Üye
Katılım
15 Ağu 2014
Mesajlar
6,202
Beğeniler
5,528
Şehir
Ankara
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
#8
@kasemandoni haklısın biz.o kadar cefa çektik ve hala çekiyoruz onlarda cekmedikleri kısmı cekiversinler belki öte taraftaki cezaları biraz hafifler. bu kadar aç gozluluk olmaz ille 100 alacaklardı 90yetmiyor muydu? çaldın bari standart sapmayla az oyna şerefsiz. adiler ben yerleşirmişim o dönem anladığım kadarıyla doğu falan:( adiler hepsini ortaya çıkarsınlar. hepsini ifşa edip rezil edeceksin işten atacaksin

"Betimleme tapatalktan bildiriyor."