1. Twitter Üzerinde Etkinlik Yapıyoruz. #NisanBittiGümrükAçıklanmadı yazarak etkinliğe katılabilirsiniz.

2010 KPSS Soruları 1 Kişi Tarafından Dağıtıldı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

 1. İİBF

  İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  30 Ekim 2012
  Mesajlar:
  1.587
  Beğeniler:
  1.757
  Ödül Puanları:
  418
  Şehir:
  Bursa
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  ÇEKO
  2010 yılı KPSS’de soruların çalınması skandalıyla ilgili ‘hücre yapılanması’ iddiası gündemde. Soruşturmaya göre; çalınan sorular 1 kişiye gitti. Bu kişi, çalınan soruları birbirinden haberdar 20 kişiye aktardı. Sonuçta sorular, önceden belirlenen 10 ila 30 kişilik gruplara dağıtıldı.


  2010 YILI Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı iddialarının ardından eski Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan soruşturma başlatttı. İlk aşamada, çoğu Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) personeli 183 kişinin ifadesi alındı. Dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, dosyada bir numaralı şüpheli olarak gösterildi.

  YARIMAĞAN'A BAŞVURU

  Savcı Sakınan'ın 4 yılda tamamlayamadığı dosya, 17 Aralık sonrasında, Memur Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Yücel Erkman'a verildi. Savcılık talimatıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde yürütülen soruşturmada sona gelinirken, 'bir numaralı şüpheli' Yarımağan'ın ise bu aşamada sadece bilgisine başvurulacağı öğrenildi.

  Soruşturma dosyasındaki iddiaya göre, ilk aşamada isim ve adresleri de tespit edilen 200 şüpheli, hücre tipi örgüt yapılanması içinde sınav sorularının sızdırılmasını sağladı. Sorular önce ÖSYM'de görev yapan M.A.'ya gitti. Sorular, M.A. aracılığıyla isimleri önceden belirlenen 20 kişiye ulaştırıldı. Bu kişiler ise soruları, yine isimleri kendilerine iletilen 10 ila 30 kişiden oluşan gruplara dağıttılar. 20 kişinin örgüt yapısı içinde birbirinden haberdar oldukları, ancak diğer gruptakilerin bağımsız ve habersiz olarak soru dağıtımı yaptıkları iddia edildi.

  'PARALEL' OPERASYON

  Soruları gruplara dağıtan kişilerin "parelel yapılanmayla" bağlantılı olduğu, bazılarının bu yapıya yakın sivil toplum kuruluşlarında görev yaptıkları ve direktifler doğrultusunda hareket ettikleri de ileri sürüldü. Bu şekilde örgütlendikleri düşünülen 200 kişinin isim ve adreslerinin, gözaltına alınmak üzere belirlendiği öne sürüldü. KPSS operasyonun önümüzdeki ay içinde 37 il kapsamında yapılması beklenirken, soruşturma dosyasında adı geçen asıl şüphelilerden 7'sinin yurtdışına gittiği iddia edildi.

  350 aday tam puan almıştı

  10-11 TEMMUZ 2010'da yapılan KPSS'den sonra, Genel Yetenek sınavından 1029 adayın, Eğitim Bilimleri sınavından ise 350 adayın tüm sorulara doğru yanıt vererek tam puan aldığı ortaya çıkmıştı.

  17 Aralık sonrası 'organize' soruşturma

  ÖSYM tarafından 2010'da yapılan KPSS'de soruların çalındığı ve kopya çekildiğine ilişkin soruşturmada savcılığın görevlendirmesi üzerine, Emniyet Mali Şube ekipleri, bazı hesap hareketlerinde gözle görülür bir artış olduğunu tespit etmiş, '6 yılda kurumda 150 milyon liralık zarar oluştuğu' çıkarımı yapılmıştı. Soruşturma, "örgüt kurmak, örgüt faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık ve rüşvet" üzerinde yürütülmüştü. 17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası yargı ve emniyetteki değişimin ardından soruşturma, "örgüt ve organize suçlar" kapsamına alındı.

  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28320300.asp
   
  battal81 bunu beğendi.
 2. ismail9696

  ismail9696 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  551
  Ödül Puanları:
  148
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Bursa
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Muğla Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  Medya ve hukumet nezdinde surekli 2010 kpss ile ilgili yeniymis gibi haberler cikiyor. Yok o calmis yok buna vermis bilmem kimin haberi varmis onun da parmagi varmis bu isle ilgili.
  Yahu biz bunlari zaten biliyoruz hatta bunlari herkes biliyor ayni seyler temcit pilavi gibi onumuze seriyorlar ama sonucla ilgili bir gelismeden haber yok. Olmucak gibide. Ozaman insanlara salak muamelesi yapmasinlar ya bir sonuca baglasinlar yada ayni haberleri insanlarla dalga gecer gibi tekrar tekrar yayinlamasinlar.
   
 3. Tgb06

  Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeniler:
  1.982
  Ödül Puanları:
  238
  Bölüm:
  İktisat
  Bu mevzu sıkmadı mı artık biz bunu zaten biliyoruz hani hareket, hani icraat.. Yok paralelle bağlantılıymış, yok bir kişi çalmış. Adam gibi çıkın da o gün güvendiğimiz göz yumduğumuz cemaate soruları biz verdik, üstünden beş yıl geçti artık bişey yapamıyoruz deyin
   
  kasemandoni, mehmet_1303 ve İİBF bunu beğendi.
 4. iibf kadro

  iibf kadro VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2014
  Mesajlar:
  665
  Beğeniler:
  1.008
  Ödül Puanları:
  198
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Maliye
  bizim burada alternatif dersane olmadığı için cemaatin dersanesine gitmiştim.hocalarla konusurken bu soruların sızması meselesine bunlar hizmetin içine sızan, hizmeti başka amaçlar için kullanan insanların oyunları demişlerdi.yani her şeye uygun kılıf var bunlarda.bunu ne haşhaşiler üstlenir ne de iktidar.bişey çıkmaz bu işten.haksız yere sorular sızdırılıp memurluk yapanlara ben hakkımı helal etmiyorum.bunlar sefasını sürerken bizler kepazelik çekiyoruz.aldıkları maaşın hayrını göremesinler.bunlara göz yummakta suça ortak olmak demektir.bedeli ağır ödenir er ya da geç...
   
 5. oliverkapo

  oliverkapo VİP Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2014
  Mesajlar:
  1.423
  Beğeniler:
  695
  Ödül Puanları:
  88
  her şey ortada icraat yok zıkkım olsun yedikleri maaşlar adi köpek sürüleri sizi
   
  kasemandoni, ismail9696 ve iibf kadro bunu beğendi.
 6. Mustor

  Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.103
  Beğeniler:
  2.608
  Ödül Puanları:
  588
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Sakarya Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  ünay yarımağan mı vay be severdim o adamı demektirki öss kpss bütün sorular dağıtılmış
   
 7. kasemandoni

  kasemandoni VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  21 Ekim 2014
  Mesajlar:
  387
  Beğeniler:
  615
  Ödül Puanları:
  368
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  bu veya başka haksız şekillerde memurluğa yerleşen herkesin memurluk hakları ellerinden alınmalı ve adli cezaları verilmelidir. Gazeteler, illegal şekilde memur olanların sayısını 740bin civarında olduğunu söylüyorlar.
  bazıları "efendim bu adamlar yuva kurmuş, çoluk çocuğa kavuşmuş, işten atılırlarsa çok mağdur olurlar" diyerek zalime merhamet etmeye çalışırlar ya ona kızıyorum işte! Adam benim yerime iş sahibi olmuş, benim yerime evlenmiş/yuva kurmuş, benim yerime çocuk yapmış... Bize de cefasını çekmek kalmış.

  ünal yarımağan beyefendi de bu konuda çok ah almıştır. 2010 kpss sınavından sonra mağdurların yaptığı şikayetlere/eleştirilere kulak tıkamış, yetmezmiş gibi "mutsuz kesimin isyanı" diye bir tabir kullanmıştır. Adalet arayan insanları kıskançlık/çekememezlikle suçlamış, mağdurların kalbini kırmıştır. şu haline baktığımda "bir gün adalet herkese lazım olur" diye aklımdan geçirdim. Umarım adalet yerini bulur; suçlular cezasını, mağdurlar hakkını alır.
   
  Oğuzhan38, iibf kadro ve Nanick bunu beğendi.
 8. betimlemeツ

  betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  6.159
  Beğeniler:
  5.556
  Ödül Puanları:
  988
  Cinsiyet:
  Kadın
  Şehir:
  Ankara
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  @kasemandoni haklısın biz.o kadar cefa çektik ve hala çekiyoruz onlarda cekmedikleri kısmı cekiversinler belki öte taraftaki cezaları biraz hafifler. bu kadar aç gozluluk olmaz ille 100 alacaklardı 90yetmiyor muydu? çaldın bari standart sapmayla az oyna şerefsiz. adiler ben yerleşirmişim o dönem anladığım kadarıyla doğu falan:( adiler hepsini ortaya çıkarsınlar. hepsini ifşa edip rezil edeceksin işten atacaksin

  "Betimleme tapatalktan bildiriyor."
   
  iibf kadro, kasemandoni ve Nanick bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş