2012 ve 2014 Puanlarını Kıyaslamak

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

1. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Bize gelen en yoğun soruların başında

"KPSS 2014 de daha düşük almama rağmen 2012 ye göre önümde daha az kişi var... 2014'de kaç puan aldıysak üzerine 2 puan koyabilirmiyiz."

Bu çıkarım kısmen doğru kısmen yanlış...

Her dönem KPSS Sıralamaları değişir, sınava girenler değişir, Sorular değişir, Müfredat değişir ve haliyle sıralamalar değişir.

ÖSYM Puanlama yaparken bölümlere göre yapmıyor. Sınava girenlerin tümünü baz alıyor ve ona göre başarı puanını yayınlıyor...

Haliyle buda bölümlere göre başarı kriterini değiştirebiliyor. Örneğin İİBF 2012'ye göre 85 ve üzeri alan azdır haliyle belli kitlenin puanı ne olursa olsun sıralaması düşmüştür.

Hatta İİBF içindeki bölümlerde bile farklı farklı yansımaları olmuştur...

Bunun sebebi yığılmalar...

ÖSYM puanlama yaparken önce standart sapmalı sorulara sonra yığılmalara çok dikkat eder... Örnek vermek gerekirse 2014 sınavında atıyorum 72-78 arası net yapanlar çok fazladır bu kısım standart başarılı sayılır... Buraya yığılmayı çeker... bu net aralığında olanların puanları olanlar küsürat küsürat ilerlerken net sayısında atıyorum 81 neti olan bir anda sıçrama puan alır ve diğerlerinden bariz farklı bir puanı varmış gibi görünür. Çünkü yığılmayı aşmıştır. Yığılmayı aşmanın en kolay yolu çözdüğünüz standart sapmalı soruların fazla olmasıdır...

Şimdi bu açıdan bakarsanız

ÖSYM'nin 2012'de çektiği yığılmada atıyorum İİBF'de 50.000 kişi vardır ama aynı yığılmada 2014'de atıyorum 30.000 kişi vardır. Buda haliyle puanlarınızı daha kıymetli olduğu anlamına gelir.

Her puanın üzerine puan eklenecek diye birşey yok... Yığılmanın altında kalanlarda büyük çoğunluğu sıralamalarının değiştiği yok değişse bile bir etkisi yok diyebiliriz ama yığılma ve özellikle yığılma üstünde başarı sıralamaları 2012 ye göre çok fark ettiği gözüküyor. Kimi sıralamalarda 0,5 puan kimisinde 2 puan değişiyor.

Bu ne anlama geliyor...

Örneğin geçen dönem 82 puanların yığılmaya takılmış, 83 puanlıların da bir kısmının yığılmayı görmüştü... Bu dönem 83 puanlıların yığılmada olmayacak gibi görünüyor. 82 puanlılarında mevcut kadro gelmesi durumunda daha çok atanacağını düşünebiliriz.

Ancaaak bu analiz sadece İİBF bazında geçerli... Eğer 4001 tercihi yapacak olursanız onların gördüğü taban puanın daha yukarıda olduğunu bilmeniz gerek... Yani daha fazla kişi daha fazla rakip ve daha fazla üst puanlı arkadaşla yarışacağınızdan yığılmada iseniz atanma şansınızın daha az olacağını bilmeniz gerek.

Ayrıca her sınav döneminin farklı koşulları vardır.

2012-2014 yılları arasında A Grubu alımlarının etkisini unutmamak gerek... Geçen sene İİBF'nin 82 puanları görmesindeki en büyük etken A grubu alımlarının azımsanmayacak seviyede olmasıydı... bu dönemde A grubundaki alımlarının düşmesi B grubu alımlarındaki taban puanların şişmesine sebep olabilir.

Şuan sadece geçen dönem ki koşullar üzerine konuşabiliriz anlayacağınız...

Size kimse 2014 - 2016 yılında aynı koşulların oluşacağını garanti edemez... Daha kötüde olabilir daha iyide...

Yığılmada Atanmak tamamen şanstır. Şansınız bol olsun...

Son düzenleme: 1 Ekim 2014
  2. umit-ogan

umit-ogan VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Ekonometri
    Sizce 86.6 kesin atanır mi? Bölümüm ekonometri. M7 sıralamam 1200

3. sevil

sevil İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Bölüm:
    Maliye
    al işte,sen ne yazmışsın alttaki soruya bak,hey yarabbim yaaaaaa!!!!!!

efeat, Cagabo, desperado ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    :D

sevil bunu beğendi.
  5. hunter1154

hunter1154 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    398
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    İstanbul Ünv.
    Bölüm:
    Maliye
    82.65 ile az olan ümidim daha da azaldı merkezi atama için:)

6. duygulummm

duygulummm Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    şans hiçbi zaman benden yana olmadığı gibi bundan sonrası için de pek umut vaad etmiyo hadi bakalım kazamız mübarek olsun:D

7. isletmeci1985

isletmeci1985 Firedi'nin Kabusu Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    @umit-ogan Puanım 95.38 atanır mıyım? Bölümüm at antrenörlüğü, kasaptan alınma işletme diplomam da var.

efeat ve chaborz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş