2013/1 Gümrük Mülakatları İstatistikleri

Konu, 'Taban Puan Arşivi' kısmında İİBF tarafından paylaşıldı.

1. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Ambar Memuru :
    -----------------
    Çağrılan Kişi Sayısı: 24
    Taban Puan : 85,58076

İcra Memuru :
    -----------------
    Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 50
    Taban Puan : 78,74356

Memur(Döner Sermaye ) :
    -----------------
    Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 50
    Taban Puan : 86,88722

Memur (Taşra) :
    -----------------
    Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 560
    Taban Puan : 82,44613

Muayene Memuru :
    -----------------
    Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 400
    Taban Puan : 84,24389

Muhafaza Memuru :
    -----------------
    Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 2000
    Taban Puan : 76,14958

Veznedar :
    -----------------
    Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 20
    Taban Puan : 85,67998

Yelken, Tgb06 ve hunter1154 bunu beğendi.
  2. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Gümrük muayene memurluğu düşünen birisi olarak, hem muayene hem de muhafaza hakkında bazı bilgiler paylaşmak istiyorum zaman içinde. Geneli sayısal veriler olacağı için bu başlığı uygun gördüm, adminler isterse taşıyabilirler.

Gümrük muayene memurluğu son alımda 200 kişi için alıma çıktı. 400 kişi mülakata çağrıldı ve üstteki postta gördüğümüz gibi taban puan 84,24 oldu. Mülakata çağrılan kişilerin tavan puanı ise 93.46 olmuş. 90 puan ve üzeri 10 aday mülakata girmiş. Atananlara bakınca ise en yüksek puanla atanan kişi 90.74, en düşük atanan kişi ise mülakat taban puanı olan 84,24 ile atanmış. Şimdi bu veriler bize kesin olarak şunu söylüyor; mülakata son sıradan girseniz bile şansınız var. Hatta puan düştükçe atanma oranı artmış. Bunun sebebi yüksek puan alanların mülakata gitmemesi olabileceği gibi komisyonun yüksek puanlılar terk eder endişesiyle daha düşük puanlıları tercihi de olabilir.

Muayeneye alınan bu kadro içinde 42 kadına yer verilmiş. Gümrük kadın için uygun mu değil mi sorusuna komisyonun cevabı gibi görebiliriz bunu da. Başvuran kadınların kabul oranı %50 civarı olmuş. Bence gayet makul.

Yaş olarak en yaşlı alım 1979 doğumlu bir arkadaşımız olmuş. En genç olarak ise 1991'li 2 arkadaşımız girmiş. Yaş için geniş bir skala oluşmuş bence. Benim gibi yaş sorunu olanlar adına sevindirici.

Askerliği çok sorun etmemişler erkek adayların %65'i tecilli. Bölümler arasında genel bir denge var. Her İİBF bölümünden alınmış, tabi mezunu ve başvuranı çok olan bölümlerden daha fazla alınmış.

Peki alımlar nerelere yapılmış? Bana en ilginç geleni bu oldu. Şimdi öncelikle gümrük 5 bölgeden oluşuyor. 1. bölge en batı 5. bölge doğu sınır kapıları diyebiliriz en ana hatlarıyla (aslında pek öyle değil de derdimizi hiç bilmeyen biri için böyle ele alalım, ayrı bir post yazarım bununla ilgili).
    1. bölgeye 53
    2. bölgeye 75
    3. bölgeye 25
    4. bölgeye 9
    5. bölgeye 1 kişi alım yapılmış. Yani batıdaki gümrük bölgelerinde ihtiyaç daha fazlaymış ki doğalı bu zaten muayenenin yaptığı iş gereği. Muhafaza için tam tersi olduğunu göreceğiz sonraki postlarda.

Şimdilik bu kadar. Bundan sonra muhafaza içinde bu tip bir inceleme, gümrük bölgeleri, tayin süreleri, tayin şartları hakkında da ufak tefek karalamalarım olacak.

3. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    mükemmel olmuş. bu durum bana mülakata kalabileceğimi ve %50 oranında da kazanabileceğimi gösteriyor tabi alım aynı olursa. ama mülakata kalma ihtimali yüksek çok şükür. mülakatlarda ne soruyorlar acaba sorulardan örnek bilenler var mı? karalamalarını iple çekiyorum. teşekkürler

4. İİBF

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
  5. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Maalesef artık mülakata 4 katı aday çağırılacak. Dünden beri çok mutsuzum.

6. betimlemeツ

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    annemin bir sözü var senin kısmetin senden önce gitti yerleşti yerine diyor. torpili de olsa insanın hiçbirşeyi olmasa da olacak olan oluyor. artık buna inanıyorum. içecek suyumuz neredeyse oraya gideceğiz.

sel3645 bunu beğendi.
  7. İİBF

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    38. Maddeydi 2. katı aday çağıran madde onuda değiştirdiler.

"MADDE 38- (1) Bakanlıkça, 657 sayılı Devlet Memurlan Kanununun 36 ncı maddesinin "Ortak Hükümler" bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde yer alan Bakanlık kadrolan dışındaki kadrolara ve sözleşmeli personel pozisyonlanna ilk defa atanacaklar; ilgili mevzuat uyarınca yapılan merkezî sınavdan yetmiş ve üzeri puan alanlar arasından, atanacak kadro sayısının dört katma kadar çağırılacak adaylar arasından sınav komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonucuna göre belirlenir.

8. betimlemeツ

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    arkadaşlar sizden çok özür dilerim bunlar hep benim yüzümden. bu kpss olayı sadece onunla ilgilenmeden olmuyor. birçok kere hiç çalışmadan girdim olmadı. matematik yapsam tarih olmadı tarih yapsam vatandaşlık. bu sene azmettim aralıkta işe gitmemeye başladım eve kapandım annem çocuk bakıyor gündüz evde çalışamadım da uyuyamadım da gecelere yüklendim aldım puanı. aaaa biz bu kızı nasıl zorlarız dediler puanı aldım. yok çağdaşı yok mantığı konular bile arttı. hele güncel. o kualalumpur-pekin uçağı var ya! hah!! o soruyu ben yazdım beee ben!! çalışırken bunu böyle nereye düştü diye mi soracaklar be dedim nereye giderken düştü derler dedim! ezber ettim! vatandaşlıktan tek yanlışım var. aa nedir ben pekin yerine tokyo yaptım. o yüzden inşallah kasımda ne olacaksa olur da sizde kurtulursunuz benden. görün bakin alımlar artacak ben atanınca. ooo ne şanslar ne güzelliklerrr mis mis! hay şansıma bin kunduz emi!! oyyhhh içime çok tutmuşum:) gümrük diye diye ölecem o olacak

9. betimlemeツ

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    puanım 87 gümrükten de soğuttular vallahi

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Aralık 2015
  10. sel3645

sel3645 Site Müdavimi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    harbiden ne kadarda doluymuşsun sen :naslyany:

betimlemeツ bunu beğendi.
  11. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Puanın çok iyi. Kasım'da her türlü yolcusun bence. Gümrükte şu 4 katı aday hikayesi can sıkıyor, umudunu kesme yine de. Ben de muhafaza istiyordum. Puanım da iyi değil öyle senin gibi, haline şükret en azından atanacaksın :)

sel3645 ve betimlemeツ bunu beğendi.
  12. betimlemeツ

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    çok şükür aldık puanı. gümrük ekimde alım yaptı yaptı yoksa kasımda inşallah giderim bende muayene olmadı düz memurluk diyordum ama bıktım valla. inşallah adam gibi kadrolar açılırda hepimiz bir yere kapak atarız. çok zor bir durum boşta kalmak

13. sel3645

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    neden bu kadar gümrük istiyorsunki merkezidende atanabilirsin sen...

14. betimlemeツ

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    hep gümrük olsa diyordum ben 2010da tarih yapsam çoktan gittimdi. sebebi yok valla cazip geldi hep. maalesef bekleme lüksüm yok alım olursa olur olmazsa merkezi deneyeceğim. orda da hangi kurumu seçeceğimi bilmiyorum işte:(

15. sel3645

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    Açıkcası bende aynı durumdayım, hala nereleri yazacağıma karar veremedim. Bende gümrüğü düşünüyorum ama işe alım sürecinin uzun olmasından ve mülakat sonucu alınacağı için olmama ihtimalinden dolayı vazgeçiyorum. Danışılabilecek birine ihtiyacım var aslında...

16. betimlemeツ

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    aynı durumdan müzdaribim okuyup araştırmaktan başka çare yok

17. peter keating

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Başlığın 2. postunun devamıdır.

Gümrüğün alım istatistikleri ile devam edeceğim ama önce şu gümrük bölgeleri ve rotasyon konusuna bir girmek istiyorum. Öncelikle şunu belirteyim yazacaklarım muayene ve muhafaza kısmını kapsıyor. İl ticaret müdürlüğünde çalışan bir memur veya tasişe bağlı döner sermaye memurunu kapsamaz.

Dün de yazdığım gibi gümrük 5 bölgeye ayrılmış durumda. Eskiden 7 bölgeye bölünmüştü ilerde de rotasyonun az olması, farklılıkların azaltılması vs gibi nedenlerle 3 bölgeye inebileceği söyleniyor. Ama biz mevcut durumu ele alalım.

1.BÖLGE Bursa, İnegöl(Bursa), Bandırma(Balıkesir), Eskişehir, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Çorlu(Tekirdağ), Çerkezköy(Tekirdağ), Çanakkale, Biga(Çanakkale), İzmir.

2.BÖLGE Ankara, Kayseri, Konya, Kırıkkale, Bodrum(Muğla), Milas(Muğla), Edirne, Hatay, Mersin, Adana, Yumurtalık(Adana), Dikili(İzmir), Çeşme(İzmir), Aydın, Kuşadası(Aydın), Manisa, Denizli, Sakarya, Ereğli(Zonguldak)

3.BÖLGE Aksaray, Karaman, Ürgüp(Nevşehir), Antalya, Kemer(Antalya), Alanya(Antalya), Dalaman(Muğla), Datça(Muğla), Fethiye(Muğla), Marmaris(Muğla), Ayvalık(Balıkesir), Marmara Adası(Balıkesir), Uzunköprü(Edirne), İpsala(Edirne), Hamzabeyli(Edirne), Dereköy(Kırklareli), Gaziantep, Alaşehir(Manisa), Antakya, Uşak, Zonguldak, İncirlik(Adana), Ordu, Ünye(Ordu), Samsun, Çarşamba(Samsun), Taşucu(Mersin)

4.BÖLGE Kaş(Antalya), Finike(Antalya), Isparta, Mardin, Batman, Şanlıurfa, Yayladağı(Hatay), Islahiye(Gaziantep), Afyon, Bartın, Karabük, Malatya, Elazığ, Sivas, Kahramanmaraş, Sinop, Çorum, İnebolu(Kastamonu), Gökçeada(Çanakkale), Bozcaada(Çanakkale), Trabzon, Rize, Giresun, Hopa(Artvin), Sarp(Artvin), Kars, Erzurum.

5.BÖLGE Akçakale(Şanlıurfa),Ceylanpınar(Şanlıurfa), Mürşitpınar(Şanlıurfa), Öncüpınar(Kilis), Çobanbey(Kilis),Karkamış(Gaziantep), Cilvegözü(Hatay), Van, Kapıköy(Van), Aktaş(Ardahan), Türkgözü(Ardahan), Akyaka(Kars), Dilucu(Iğdır), Borualan(Iğdır), Doğubeyazıt(Ağrı), Gürbulak(Ağrı), Esendere(Hakkari), Yüksekova(Hakkari), Nusaybin(Mardin), Habur(Şırnak), Şırnak, Diyarbakır.

Bölgeler böyle mevcut halde. Bakanlık bölge belirlemesinde her ne kadar ulaşım, ekonomik ve sosyo kültürel durumu dikkate aldık dese de aynı bölgedeki kentler arasında ciddi dengesizlikler var. Kaş 4. bölgede olmasına rağmen Kemer'in 3. bölgede olması, Finike ile Kars'ın, Datça ile Gaziantep'in aynı bölümde olması gibi. Bölge sayısı düştükçe bu sıkıntı artar tahminimce.

Peki bölgelerin ne özelliği var? Neye göre bu bölgelere gidiyoruz? Ne kadar kalıyoruz?

Her bölgenin belli hizmet süreleri var ve bu hizmet süreleri bitince diğer bölgelere açılan kadrolara göre tercih yapılabiliyor. Şu an için
    1. Bölge 8 Yıl
    2. Bölge 7 Yıl
    3. Bölge 6 Yıl
    4. Bölge 4 Yıl
    5. Bölge 3 Yıl şeklinde hizmet süreleri var.

Yani emekli olana kadar 5 bölgeyi de gezersiniz bir yönetmelik değişikliği olmazsa. İlk atama artık kura usulü yapılıyor. Atandığınız yerde zorunlu süreniz bitince çalıştığınız bölge dışındaki bölgelere tercihlerinizi yaparsınız. Yalnız 5. bölgenin 2 tane istisnası var bu konuda. 1.si eğer 5. bölgedeyseniz 3 yılı doldurduktan sonra isterseniz, bir 3 yıl daha kalma şansınız var. 2. si, 5. bölgede tayin istemek için 3. yılı beklemenize gerek yok. 2. yılın sonunda -kalan 1 senenizi daha sonra tamamlamak kaydıyla- tayin isteyebilirsiniz. Diğer bölgelerde de hizmetinizi 2'ye bölebilirsiniz. Örneğin 3. bölge için 3+3 yıl şeklinde.

Tayin konusunda tercihlerinizde puantaj sistemi vardır. 5. bölgede çalışan biri istediği yere rahatlıkla tayin olabilirken, 1. bölgeyi bitiren kişi %99 5. bölgeye gidecektir 2. seferinde. Örneğin 5. bölgede çalışan biri 3 sene sonunda çalıştığı ile göre 54-60 arası katsayı puanı alır buna öğrenim ve çalışma sürelerinin eklenmesiyle hizmet puanı oluşur tercihini yapar. Oysa 1. bölgede 8 yıl görev yapan birisi 8-12 puan arası bir katsayı ile tercih yapar. Tayin istekleri personel eksikleri/fazlalıkları Ocak ayında bildirildiği için ilana çıkılma tarihi de Şubat olabilir diye kendi fikrimi de iliştireyim buraya.

knox, betimlemeツ, sel3645 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. İİBF

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    @peter keating Hocam tavsiyem bu başlık altındaki yazınızı toplu alıp bir konu olarak açmanız... Bu güzel değerlendirme konu altında gözden kaçar...

Michael Scofield bunu beğendi.
  19. sel3645

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    hocam hatta bizim yazdığımız mesajlarıda silseniz de arkadaşın verdiği bilgiler alt alta olsa daha iyi olur bence

20. peter keating

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Gümrük Muayene ve Muhafaza Hakkında Sayısal Veriler & Bilinmesi Gerekenler başlığına taşıdım konuyu.

İİBF bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş