2014-2016 Kadro Mücadelesi Hakkında Öneriler

Konu, 'İİBF Mücadele Forumu' kısmında peter keating tarafından paylaşıldı.

1. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    (Aslında, 2010-2012 ve 2012-2014 arasındaki kurum atamalarıyla ilgili istatistiki veriler paylaşacağım bir post yazacaktım ama sınav sonrası forumlarda ve mücadele gruplarında gördüklerim üzerine iki konuyu harmanlayıp düşüncelerimi yazmak istedim.)

http://www.iibfliler.net/konu/mucadele-nasil-olur-nasil-daha-fazla-kadro-gelir-cevap-iceride.1610/

http://www.iibfliler.net/konu/iibfye-neden-az-kadro-veriliyor.2011/

Benden daha tecrübeli ve geçmişi bilen arkadaşlar yukarıdaki linklerde durumu anlatmışlar. Ben sadece biraz kendimizi sorgulayıp, sorunun bizdeki kaynağını atama örnekleri vererek görmeye çalışacağım.

“400.000 kişi Ankara’da yürüsek…” , “400.000 kişi falanca ülkenin nüfusu kadar”.

“İlim kendini bilmektir” demiş Yunus Emre. Bizim sorunlarımızı anlatabilmemiz için önce kendimizi bilmemiz lazım. “400.000 İİBF’li var ama 400 kişi aktif mücadele içinde değil” diye serzenişte bulunan arkadaşlarımız var. Halbuki sadece geçen senenin sonuçlarına baksak, atanma ihtimali olan kişilerin 75 puan ve üzeri olduğunu ve bunların sayısının 30.000’in biraz üzerinde olduğunu göreceğiz. Bu kişilerin içinde A kadro olanlar –ki zaten özellikle geçen sene iyi kadro aldılar -, 85 puan üzeri alıp atanma endişesi yaşamayanlar, 75-80 aralığı puan alıp atanma şansının düşük olduğunu düşünenlerin bir kısmı ve kalan kısım içerisinde hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda olup iş bulabilecek kadar şanslı olanları düşersek zaten bir avuç insanız aslında. İyi bir mücadele için asla az değil zaten bu topluluk.

“İİBF’ye 40.000 kadro”.

http://www.iibfliler.net/konu/2012-2014-donemi-iibf-kadrolari.330/ linkinde Mustor arkadaşımız paylaşmış zamanında. Eksiği olabilir ama fazlası yoktur. 23.000 civarı kadro verilmiş. Az mi, çok mu tartışılır. O kadro 30.000 civarına da çıksa sıralama çok oynar mıydı o da tartışılır. Zira açıktan alımları tercih etmeyen ve merkeziyi bekleyen birçok kişi 80+ puanla açıkta kaldı. Yani aslında kadroyu niye ve nereye istediğimizi de bilmiyoruz. PTT yarın 1000 kişi alsa da 1500 kişi alsa da kendisi için farketmeyecek birçok kişi var. Örnekle pekiştirirsek; 60’larda 70’lerde duvarlara yazı yazanların bugünkü versiyonu olan twitter’da “İİBF’ye 40.000 kadro” yazmak yerine (tamamen yararsız demiyorum, uzun vadede farkındalık yaratma adına gayet güzel aslında), TMO’ya bilgi edinme kapsamında, Ambar Memuru kadrosunu neden önlisans 3001 niteliksizlik kodundan doldurduğunu sorsak (Bu arada devlette çalışılabilecek en iyi kurumlardandı eskiden şu anki hali de kötü değildir tahmin ediyorum), daha faydalı bir iş yapmış olmaz mıyız?

Kadro hükümetten istenir, maç Show Tv' de izlenir.

Geçen dönem muhalefetten yardım aldık, hükümet buna kızdı ve kadroları azalttı. Geçen dönem ki arkadaşların çoğu bunu söylüyor. Muhalefet birçok sosyal olayda mağdur kitlenin yanında oluyor. İcra makamında olmadıkları için doğal olarak bunların bir kısmı mağduriyetini gideriyor bir kısmı gideremiyor. İktidara sesimizi duyurmak için muhalefeti kullanmayalım demek bir taktiktir. Tamam. Peki muhalefetin kadroları? Mesela chp.org.tr ye bir başvuru yapıp; “Eyy CEHAPE Genel Müdürü” İzmir’den Eskişehir’e, Hatay’dan Tekirdağ’a büyükşehir belediyelerine sahipsiniz. Bu belediyeler son 2 yılda kaç memur aldı merkeziden ve açıktan, önümüzdeki 2 yılda kaç alım yapmayı planlıyorlar ve alımların şeffaflığı konusundaki çalışmalarınız nelerdir (merkezi alımdan çıktığı için) desek cevap vermezler mi. Aynı şekilde çok milliyetçi partimiz ve en demokratik partimize de başvursak kötü mü olur?

“Öğretmen atamaları yapıldı, bizimki hala yapılmadı”

Bir facebook mücadele grubundan bir post aynen böyleydi. Şimdi diyebiliriz ki bu arkadaş yeni başlamış, atama zamanının farkında değil. Grubun kısmen tecrübeli kişileri ise, biz de mi Nabi Avcı’ya yazsaydık diye “gülüşüyorlar, eğleniyorlar”. Şimdi zaten Milli Eğitim Bakanlığının VKHİ kadrosu için sadece 2. Atamada yüzlerce önlisans aldığını bilsek, Milli Eğitim Bakanına da sorunlarımızı anlatırız. Sahi anlatır mıyız?

Dost musun, düşman mısın?

En büyük sıkıntılardan biri kurumları tanımamak. Atanacağı kurumu araştırmamak büyük ölçüde kişiyi bağlar. Tabi kurumun eksilerini bilmeden sonradan vazgeçmek sonraki sıralardaki kişileri de mağdur eder, o ayrı. Ama mücadele esnasında en azından mail, tweet, mektup yoluyla ulaştığımız kurumların personel yapısını bilmek gerekir. Örneğin; Gümrük Bakanlığı’na “4001’den alımlar verimliliğinizi düşürüyor” diye yazmak gereksiz. Açıktan alıma da dönse, gümrük İİBF’nin en sağlam kalesi. Tıpkı

TCDD, ELEKTRİK ÜRETİM AŞ, MSB AK. NATO, ETİ MADEN, SGK, ATOM ENERJİSİ, ENERJİ VE TABİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI, MKE, DMO, TKİ, TTK, TÜRKİYE LOKOMOTİF VAGON AŞ., ÇAY İŞLETMELERİ, KARAYOLARI, TİGEM gibi.

Bunun yanında 4001’in dostu İİBF’nin korkulu rüyası kurumlar var doğal olarak. İşkur, Yurtkur, Dhmi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Yazma Eserler Kurumu, Maliye Bakanlığı, Göç İdaresi gibi.

Önlisans Sevenler Derneği üyeleri ise; TMO, İSKİ, DSİ, MEB, Tapu (kısmen).

Bir de ne şiş yansın ne kebap kurumları var; merkeziden ayrılsa da belediyeler ve il özel idareleri, üniversiteler, İl Afet. , Et Balık ve İç İşleri gibi.

Bu gruplamanın paşa gönlümüz dışında kime ne faydası var derseniz; kurumlara atılan maillerde veya kurum içi ziyaretlerde, hangi kurumun hangi pozisyon için hangi kodu kullandığını bilirsek, kendimizi ifade ederken o kadar kolaylık sağlarız. Örnek; Faruk Çelik’in geçen sene bu zamanlar attığı, 4001 koduyla giriş yapanların İŞKUR’u büyük ölçüde bırakması tweeti bizim için büyük koz (kullanmasını bilene tabi). Mehmet Ali Kumbuzoğlu’ndan Devlet Personel Başkanlığının tepesindeki kişi olması nedeniyle yardım isteklerimiz oluyor. Kendisi bize kurumların genel müdürlüklerini adres gösteriyor, kod taleplerini onlar belirledikleri için. Peki, DPB devlet kurumu değil mi? Kendisi alım yapmıyor mu? Son atama döneminde memur kadrosu açmamış mı? O kadro önlisans yerine İİBF olsa güzel olmaz mı? Bence olur :)

Sen varsan herşey tamam sen yoksan herşey eksik

Gümrük bakanı Hayati Yazıcı’yken tweetler, resmi sitesine mektuplar, gümrüğe fax kampanyası… İyi, güzel hepsi. Peki Nurettin Canikli bakan olunca ne yapıldı? Hiçbir şey. Neden? Twitter hesabı yok. Twitter büyük nimet. Normalde hiç göremeyeceğimiz kişilere birebir ulaşma şansı. Uzun vadede İİBF için algı yaratılmasında etkili olabilir. Ama TT olunca 40000 kadro alacağımızı, atanmamızdaki en önemli etkenlerden birinin Fatih Portakal’ın tweetimizi okuması olduğunu düşünenler var maalesef. Sınav açıklanalı 2 ay oldu 2 defa TT olduk diye sevinenler var. Yahu “Muhti ucuza tt yapar” 10 defa tt olmuştur bu sürede, ölçümüz bu mu yani.

Tüm kurumların genel müdürlüklerini kapı kapı gezmeden ne sosyal medyadaki çabalar ne de kişisel başvurular karşılık bulur. En az kadro verenden, en çok kadro verene kadar , en yüksek puanlıdan en düşük puanlısına kadar yapılmalı bu . DHMİ için “ya orası 90+ kapatıyor zaten bizim grupta öyle birisi yok” dersen, Yazma Eserler Kurumu için “ama orası fazla kişi almıyor dersen”, Çay İşletmeleri için “Rize dışında kadrosu az” dersen bu mücadele bir yere gitmez. En azından geçen dönemden farklı bir yere gitmez.

Son olarak; Halihazırda bir Ankara organizasyonu olmadığı (var olanın dağıtıldığı) için, iyi niyetli (hatta bazen kötü niyetli) çabalar ilk atama döneminde sonuç vermeyecektir kanaatimce. Ben sonrası için iyi bir altyapı oluşturmak adına yazdım bu postu. Umarım çeşitli mücadele grupları içindeki arkadaşlar ve bireysel olarak çaba gösterenler dikkate alır. Siz de mücadele için fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

efeat, adam smth, CANER ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Mücadele konusunda bireysellik var maalesef oysaki İİBF menfaati her şeyin önünde olmalı. Öncelikle bu zihniyetin (zihniyyet demek geldi içimden) değişmesi gerek. Şahsi kanaatim mücadelenin ilerleyen süreçlerde daha fazla katılımcıya ulaşacağıdır. Şu anda çok büyük bir kitle adeta uyuyor. Kadro geldiğinde suratlarına tokat gibi çarpar diye düşünüyorum.

Kafkaslı, serxeldan ve selimtmn bunu beğendi.
  3. Serkan

Serkan Site Müdavimi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    Güzel bilgiler için teşekkürler.

4. serxeldan

serxeldan Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Kimse kusura bakmasın ama olmayacak bunlarla..

Eylem diyorsun, kimse gelmez diyor..
    Muhalefet basın toplantısı diyorsun, Hükümeti ürkütme kadroyu onlar veriyor diyor..

ee ne yapacaz diyorsun. biz görüşüyoruz, siz twit atın diyorlar..

Sonuç kasımda gene 700 kadro gelirse ne olacak..?

kim verecek bunun hesabını..?

Benim şahsi fikrim olmayacak..

peter keating bunu beğendi.
  5. peter keating

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Göç idaresine ihdas edilen 3000 kişilik kadronun uzmanlık kısmı bugünkü alım ilanıyla tamamlandı. Geriye -muhtemelen önümüzdeki 2 merkezi atamada tamamlanacak- 150 VHKİ ve 50 memur kadrosu kaldı. Memurları ön lisanstan, VHKİ'leri 4001'den almışlardı. İİBF'ye döndürülmesi lazım ve döndürülmesi en kolay kurum bence. Kurumun sitesinde bile VİZYON - MİSYON kısımları henüz belirleme aşamasında yazıyor, şaka gibi. Zaten AB zorlaması bir kurum. İİBF'linin 1 numaralı hedefi olmalı bence. Peki neler yapabiliriz ? Fatih Portakal'a tweet atalım, en önemlisi o. Gerisi zaten gelir:acpsnr::acpsnr::acpsnr:

Michael Scofield bunu beğendi.
  6. dpuzede

dpuzede VİP Üye

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    @peter keating üst düzey yöneticilerine mail etkinliği düzenlesek ?

peter keating bunu beğendi.
  7. peter keating

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Mail etkinliği farkındalık yaratır iyi olur. Ama yüz yüze görüşmek kalıcılık sağlar. Şu anda ne kadar personel alacağını hem sayı hem pozisyon olarak bildiğimiz tek kurum. Genel müdürü Kamu yönetimi mezunu, uzmanları iibfli bir kurum ayrıca. Genel müdürlük veya bakanlık seviyesinde olmasa bile İK ile görüşme yapılabilir.

adam smth bunu beğendi.
  8. dpuzede

dpuzede VİP Üye

Ödül Puanları:
    168
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    @peter-keating bizi en iyi bu kurum anlar hocam o zaman 150 kadro cidden güzel sayı iibf için öncülüğünüzde ik ve genel müdüre mail etkinliği düzenleyelim

9. peter keating

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı
    Tel: 0312 397 56 42 - 397 28 36
    Fax: 0312 397 52 76
    E-Posta Adresi: insankaynaklari@goc.gov.tr

Kuruma veya İK ya elektronik ortamda ulaşmak kolay. Ortak metinlerle veya bireysel isteklerimizi yazarız. Hepimizin eli kalem tutuyor sonuçta. Ama Ankara ekibi yüz yüze görüşüp işi bitirmezse havada kalır. Genel müdür çok yoğun ona kısa vadede ulaşamayız ama içişlerinde belki bir müsteşar kovalıyabiliriz. Hiçbiri olmazsa İK müdürüyle görüşmek lazım -O da Kamucu:)-

10. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    Güncel. Yeni katılan arkadaşlar göz atabilirsiniz

Sayfayı Paylaş