2015/1 Gümrük Personel Alımında İstanbul'u Kazanan Tüm Gümrükçülerin Dikkatine

Konu, 'Gümrük ve Ticaret Bakanlığı' kısmında beko42 tarafından paylaşıldı.

1. beko42

beko42 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    öncelikle şunu söyleyeyim bu yazı öncelikle istanbula atanan arkadaşlarımı ilgilendirmekle beraber, farklı yerlerde görev yapacak olan herkesin faydalanabileceği bilgileri de içeriyor. gümrüğe atanan HERKESİN yazıyı ve soru cevap kısmını sonuna kadar okumasında fayda var.

Arkadaşlar bugün istanbul bölge müdürlüğüne gittim ve resmi olarak görevime başladım. bu konuyu özellikle açtım ki bu forumda herkesin kafasını kurcalayan birçok sorunun cevabı ve ilk iş gününde yaptıklarımın özeti var. sadece muayene memurlarını ilgilendiren kısımlar da var haberiniz olsun ona göre okuyun :)

her şeyden önce istanbula atanan arkadaşlarım ilk olarak atatürk havalimanı bölgesindeki "istanbul gümrük ve ticaret bölge müdürlüğü"ne gelecek. (havaalanı metrosunun dünya ticaret merkezi durağında inerseniz yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. gelirken yanınızda 2 tane vesikalık fotoğraf ve kimliğinizle gelmeniz yeterli. (şöyle bir durum daha var onu da söyleyeyim. bize verilecek olan kurum kimlik kartının üzerinde yer alacak olan fotoğrafımızı sanal ortamda teslim etmemiz gerekiyormuş. yani eğer bir usb bellek içerisinde ya da telefonunuzda vesikalık fotoğrafınızın taranmış düzgünce görüntülenebilecek şekilde resim dosyası halini bulundurursanız sizin faydanıza olacaktır. bu sanal ortamdaki fotoğrafları ne şekilde ve ne zaman ileteceğimiz hakkında bilgiyi daha sonra paylaşacaklar bizimle)

herhangi bir gümrük bölgesine atanan arkadaşlarım göreve başlamak için tebligatı beklemenize gerek yok hatta hemen göreve başlamanız hem maddi anlamda (1 gün 1 gündür 20 temmuz itibariyle maaşım hesaplanacak mesela benim :) hem de eğitim grupları içerisinde sizi üst sıralara atar ve böylece eğitim alacak olan ilk ya da ikinci grupta yer alırsınız.

bölge müdürlüğü saat 9 gibi mesaiye başlıyor. yani siz 8.30-8.45 gibi orada olursanız baş sıralarda olursunuz ve öğleden önce de işlerinizi halleder gidersiniz. erken giden erken yol alır haberiniz olsun.

gittiğinizde tereddüt etmeden 1. kattaki personel müdürlüğünün genişçe odasına gidebilirsiniz. orada sizi her dakika yapmanız gerekenler hakkında yönlendirecekler. en ufak sorularınızı bile sorabilirsiniz çok tatlı ve sabırlı insanlar çalışıyo personel müdürlüğünde. oradaki şefi en ufak detay sorularımla markaja aldım ama kendisi bıkmadan usanmadan tüm sorularıma tatminkar cevaplar verdi sağolsun.

personel müdürlüğünde belli işlemleri tamamladıktan sonra 2. kattaki tahakkuk servisine yönlendiriyorlar sizi. tahakkuk servisinde size bir adet boş form verip, "dünya ticaret merkezi" içerisindeki vakıfbank şubesine gidiyorsunuz ve maaş hesabı açtırıyorsunuz (banka personeli bin kez yaptı bugün aynı işlemi merak etmeyin orada da yönlendiriyorlar sizi. ) hesabı açtırdıktan sonra hesap bilgilerinizin yer aldığı bir dekont banka tarafından size veriliyor. sonra gümrük bölge müdürlüğüne tekrar gidiyorsunuz ve tahakkuk servisine çıkıyorsunuz. tahakkuk servisi sizden vermiş oldukları boş formun doldurulmuş halini ve bankadan aldığınız dekontu teslim ediyorsunuz. sonra birtakım fotokopiler çekilip sizlerden bazı bilgiler isteniyor. onları söylüyorsunuz ve tahakkuktaki işiniz de sona eriyor.
    (bazı bilgilerden kastım;
    1.erkekler için askerlik başlangıç ve bitiş tarihi ya da tecilinizin sona ereceği tarih
    2. hem erkekler hem de hanımefendilerin son mezun oldukları okuldan mezuniyet tarihi)

tahakkuktaki işiniz de sona erdikten sonra binaya geldiğinizden beri toplayıp doldurduğunuz tüm belgeleri personel müdürlüğüne teslim ediyorsunuz ve memuriyetiniz resmi olarak başlamış oluyor, hayırlı olsun :)

ben bölge müdürlüğüne gitmeden önce kafama takılan bazı sorular vardı. onların hepsini not ettim ve personel müdürlüğündeki şefe her şeyi sordum, o da sağolsun cevapladı. kafama takılan sorular ve cevapları aşağıda:

Soru: Bolge ici rotasyon yapiliyor mu? Yapiliyosa ne kadar zamanda bir yapilir?
    Cevap: Bu konuda maalesef net bir cevap veremiyorum sizlere. 2 farklı yerden aldığım 2 bilgiyi de sunuyorum size.
    1. normal memurluk için evrak teslim etmeye gelen bir bayan vardı. eşi muayene memuruymuş yine istanbulda. tehlikeli sularda yüzmeye çalışmayanlara (kısacası akıllı uslu oturup işini düzgünce yapanlara dokunmuyorlar. aksi takdirde rotasyona tabi tutulabiliyorsunuz dedi. )
    2. bu akşam bir aile dostumuzun kızının atatürk havalimanı kargo gümrük müdürlüğü'nde çalıştığını öğrendim ve direkt aradım. o da (aday memurluk sürecinde olmasa da, muayene memuru olup kaşemizi teslim aldıktan sonra hemen hemen 15 güne bir yeriniz değişir sizin dedi.
    açıkçası iki bilgiyi de ilk kez duydum bugün. hangisinin doğru olduğunu bilmiyorum ama iki tarafın da dedikleri doğrudur muhtemelen benim anlamadığım bi yer vardır

Soru: Ilk maas odemesi ne zaman yapilacak? Malum 25 gun var maasa. Ihtiyaclarimiz var. Muhasebeden talepte bulunsak odeme yapilir mi?
    Cevap: İlk maaşımız ağustosun 15inde yatacak inşallah.
    yani 20 temmuzda göreve başlayan birinin 15 ağustosta yatacak olan maaşının gün hesabını yapacak olursak:
    20-31 temmuz arası hak ettiği (12 gün)
    1-14 ağustos arası hak ettiği (14 gün )
    ve devlette maaşlar peşin ödendiği için 15 ağustos- 14 eylül arası hak ettiği (31 gün)

üç sayıyı topladığınızda elde ettiğiniz sayının anlamı şu: 20 temmuz günü göreve başlayan birisi 15 ağustos gününde banka hesabına 57 günlük maaşın yatmış olduğunu görecek ve sevinçten kuduracak. (allah güzel güzel yedirmeyi nasip etsin inşallah :)

Soru: Egitim ne zaman olacak? (bu sorunun cevaplarını ankarada bakanlığın eğitim dairesinde çalışan bir memurla yaptığım telefon görüşmesinde öğrendiğim bilgilere dayalı yazıyorum)
    Cevap1: Arkadaşlar eğitim konusunda hiçbir kadro/memurluk için şu tarihte olur diyemiyorlar. tahmini olarak söyledikleri zaman dilimleri de başka olayların sonucuna bağlı olduğu için hiçbir kadronun eğitiminin tarihi net değil.
    Cevap2: raportörlerin öncelikleri varmış eğitim konusunda. tarihi belli olmamakla beraber çok büyük ihtimalle ilk olarak raportörlerin eğitimi gerçekleşecekmiş. bunun netlik kazanması da kazanan adayların bölge müdürlüklerine başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra, bölge müdürlüklerinin ankaradaki eğitim dairesine göndereceği memur listelerine göre belli olacakmış. şimdi yazacaklarım tamamen kişisel yorumumdur. lütfen resmi bilgi gibi algılamayınız: "tebligatların ulaşması için gerekli süre", "15 günlük malum başvuru süresi" ardından "bölge müdürlüklerinin memur listelerini ankaradaki eğitim dairesine göndermesi", "eğitim dairesinin bu listeleri inceleyerek eğitimi planlaması". bu süreçlerin hepsinin tamamlanması bence en az 1 ay sürecektir. (ki zaten tebligatların adaylara ulaşması süresi ve ulaşmasının ardından tanınan 15 günlük sürenin toplamı en az 20 gündür)

o yüzden, eğitimlerine öncelik tanınacak olan raportörler dahil hiçkimse 1 aydan önce eğitim tarihleri hakkında söylenti bile beklemesin.

Soru: Kesin olarak calisacagim mudurluk (havaalanı, liman vs vs) ne zaman belli olur?
    Cevap: Bize 3-4 gün içinde yerleriniz belli olur dediler. ayrıca evrak doldurma işlerini hallederken sizden istanbul bölgesindeki ikamet adresinizi soracaklar. en azından hangi semtte kalacağınızı yani semtin ismini söylemeniz yeterli. istanbuldaki ikametinize göre size en yakın yerdeki gümrüklere atamanızın yapılmaya çalışılacak.

Soru: Mesai saatleri nasil? Kiyafet zorunlulugu durumu nasil?
    Cevap: mesai saatleri istanbul içindeki her müdürlükte farklı uygulanabiliyor. o yüzden bu sorunun bi cevabı yok. kıyafet konusunda da zaten muhafazacılar üniforma giyiyor biliyorsunuz. istanbuldaki muayeneciler de üniforma giyiyorlarmış. (nasıl bir üniforma olduğunu bilmiyorum). hatta ve hatta istanbul bölgenin personel müdürlüğündeki bayan şef (üniformasını görünce özellikle sordum normal memurmuş) o yüzden her unvandaki arkadaşlarım üniforma konusuna hazırlıklı olsun. (bence dünyanın en güzel olayı. mis gibi yahu. takım elbise kravat gömlek ayakkabı kemer kombini yapmaya çalışmaktansa üniformayı tercih ederim.)

Soru: memleketimden istanbula ucakla geldim. Harcirah odenir mi?
    Cevap: hayır.

Soru: Aday memurken nobet tutar miyim?
    cevap: bölgenin sizi göndereceği gümrük müdürlüğünün uygulamasına göre değişir. aday memurken dahi nöbet tutma ihtimalimiz varmış.

Soru: Resmi tatillerde (bayram vs) herhangi bir şekilde tatil mesaisi durumu söz konusu olabilir mi? (Memleketim uzak olduğu için uçak biletlerini ayarlayayım diye sordum bu soruyu)
    Cevap: bölgenin sizi göndereceği gümrük müdürlüğünün uygulamasına göre değişir. yani bu sorunun cevabını öğrenmek için de azcık sabretmemiz lazım.

Son Soru: Üniversiteden mezun olduğumdan beri SGK'ya Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödüyorum. Genel Sağlık Sigortası iptalini nasıl yapmamız gerekiyor? (bu sorunun cevabını gümrük ve sgk'dan aldığım bilgilere göre yazıyorum)
    Son cevap: memuriyete başladıktan sonra hepimiz sosyal güvence olarak emekli sandığı'na tabi oluyoruz tüm devlet memurları gibi. gümrük, emekli sandığı'na bizim göreve başladığımıza dair bir bildirimde bulunuyor. sgk'nın sistemi bu bildirimden sonra otomatik olarak GSS kapatılıyor. Ancak sgk'daki görevli bana şunu söyledi. sistem bazen emekli sandığına giriş yapılmasına rağmen gss'yi otomatik olarak kapatmayabiliyor. o yüzden GSS'niz kapanıncaya kadar takip edin, eğer uzunca bi süre (2 ay gibi) gss kapanmamışsa çalıştığınız gümrükten alacağınız ahmet mehmet yılmaz isimli kişi 20 temmuz 2015 tarihinden itibaren emekli sandığına tabi bir gümrük personelidir benzeri bir yazıyı herhangi bir sosyal güvenlik merkezine götürmeniz yeterli.

sorular bitti ama ben de bittim. arkadaşlar kişisel sebeplerden dolayı bugünlerim biraz yoğun geçiyor. yine aklınıza takılan herhangi bir şey olursa buradan sorun lütfen. (ister özel mesajla ister bu başlık altında)

cevap veririm inşallah ama hemen yanıt beklemeyin bence.

bu yazacağımı da başka yerlere çekmeye çalışanlar olabilir onlara en ufak yanıt vermeyeceğim. takip ettiğim birçok konu başlığı altında o kadar saçma, o kadar mantıksız sorular soruluyor ki anlatamam. bu şekilde sorulmuş olan bi soru olursa kesinlikle yanıtlamak istemiyorum, lütfen başkasından yardım almaya çalışın.

hepimize tekrar hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar...

Edit: bolge mudurlgune geldiginiz ilk gun, ayni ben gibi takim elbise giyme gafletinde bulunmayin, herhangi bi sorun teskil etmyor. Rahatca spor ayakkaplari tisortleri cekip gelin :)

Son düzenleme: 21 Temmuz 2015
    jamiryoo, Kenan, Laz Barış ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  2. Gojira

Gojira Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    hocam çok güzel yazmışsın iyi hoş ama şu maaş olayını anlamadım ben ya :) ağustosla eylül arası maaşı biz neden ağustos 15 te alacaz? ağustosla eylül arası çalıştığımız mesaiyi eylül 15 te almamız gerekmiyormu :)

3. beko42

beko42 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    hocam devlette kural böyle. parayı peşin verir. sonra çalıştırır. o yüzden :)

4. Muhti

Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Hocam çok düzenli ve anlaşılır yazmışsın. Ellerine sağlık. İnşallah arkadaşlar tecrübelerinden faydalanır. Kolay gelsin.

beko42 bunu beğendi.
  5. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Sonuna kadar okuyayım dedim sonra banane yeaa oldum ancak hakkını verelim harika olmuş;)

beren27, beko42 ve mehmets bunu beğendi.
  6. yakup yaşar

yakup yaşar Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Ön Lisans
    Üni:
    Mehmet Akif Ersoy Ünv.
    Bölüm:
    Dış Ticaret
    Eline sağlık öncelikle...Oraya geldiğimizde 3 4 güne gideceğimiz yer belli olacakmış.Peki bu 3 4 gün süre için yakınlarda misafirhane lojman öğretmenevi gibi kalacağımız yerler var mı? geçici

beko42 bunu beğendi.
  7. Yusuf Ahmedî

Yusuf Ahmedî Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Arkadaslar istanbula gidecekler kalacaklari yeri ayarlasinda gitsin . Cunku misafirhane var ama 2 aydan önce boşalmaz demişler . Zaten lojman vb. halt getire .

beko42 bunu beğendi.
  8. utkub

utkub Aktif Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği
    İşe başlayan raportörlerden de böyle bir yazı bekliyoruz

serin ve mehmets bunu beğendi.
  9. beko42

beko42 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Gumruk bolge mudurlugu icinde misafirhane var orada ama yer durumu nasil bilmiyorum.

10. yakup yaşar

yakup yaşar Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Ön Lisans
    Üni:
    Mehmet Akif Ersoy Ünv.
    Bölüm:
    Dış Ticaret
    Yer yok diyorlar misafirhanede herkes kendi başının çaresine bakacak.Yalnız 3 4 gün geçici yer bulacak gideceğimiz yeri öğrenirsek ev arayabiliriz

11. beko42

beko42 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Arkadaslar ekleme yapiyorum

Edit: bolge mudurlgune geldiginiz ilk gun, ayni ben gibi takim elbise giyme gafletinde bulunmayin, herhangi bi sorun teskil etmyor. Rahatca spor ayakkaplari tisortleri cekip gelin :)

Makyol bunu beğendi.
  12. yakup yaşar

yakup yaşar Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Ön Lisans
    Üni:
    Mehmet Akif Ersoy Ünv.
    Bölüm:
    Dış Ticaret
    Telefonda takımla gelin denildi ama :) napıcaz

13. beko42

beko42 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    valla iki gündür bölge müdürlüğündeyim ben takım elbiseyle gittim iki gün de.

ama takım elbiseyle gelmeyen arkadaşları döveni görmedim. cezai işlem uygulandığını da görmedim :)

ha benim tavsiyem şudur. ilk kayıtları yapmaya geldiğiniz gün spor kıyafetlerinizle gelin (neden bu kadar üstüne basarak söylüyorum? çünkü hava ciddi derecede nemli ve sıcak. rahat etmeniz açısından. yoksa kendiniz bilirsiniz tabi içiniz rahat etmeyecekse takımla gelin.

14. hermann

hermann Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Arkadaşlar bugün gittim.yerimizin belli olacağını umut ediyodum ama dün gelenlerin dahi yerleri belli değil.bana sorarsanoz bi süre daha belli olmaz.neyin ne olduğu belli değil kimse bişey bilmiyo.bide form dolduruyoruz bize diyolar ki burdaki adresinizi yazın oraya yakın yer çıksın.bazıları ev tutmuş bize kimse böle bişi demedi.gelin hemeb başlarsjnız 2 3 gün izin alıp ev tutarsınız dendi.mecburen adres yazmamızı istiyolar bende bi akrabamıb adresinş yazdım.
    İkincisi imza atınca başlamış olduk.yani artık memuruz.o yüzden sabah geleceksiniZ siz artkk memursunuz dendi.spor gelmeyin istemiyolar.kumaş koyu pantol ve gömlek istiyolar.gravat ve ceket yok yaz kıyafeti yönetmeliğine göre.
    Misafirhane ise 20 gün dolu.bilgilerinize

yakup yaşar ve küheylan bunu beğendi.
  15. kiymet34

kiymet34 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    Maliye

16. kiymet34

kiymet34 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    Maliye
    Bolge mudurlugune gitmeden vakif banktan hesap actiripta gtsek olurmu

17. beko42

beko42 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Simdi burda arkadaslarla konustuk. Dedigin gibi yapanlar var, herhangi bi sorun olmamis. Onemli olan, iban numaranizi ve hesap numaranizi gosteren bi dekont alin bankadan. Onu bolge mudurlugune teslim edeceksiniz.

18. beko42

beko42 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Hatta ve hatta, su anda disardan bi vakifbanktan hesap actirip gelmek cok cok daha faydali olur sizin icin. Bolge mudurlugune yakin mevkideki vakifbank asiri yogun. Sorun yasamamaniz acisindan hesap actirip gelmek en guzeli, dedigim gibi onemli olan, iban ve hesap numaralarinizi gosteren dekont alip getirmek

19. kiymet34

kiymet34 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    Maliye
    Bankaya memur maas karti cikarcam die belirtmemiz gerekiyor mu

20. kiymet34