2018 Kpss ye Çalışmak ?

ezel28

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
yeni üye oldum..o yüzden konuyu yanlış yere açtıysam özür...
kpss çok kötü geçti düşük puan aldım...bunalım takılıyom bu ara..
elimde üniversite kamu mezunu olmaktan başka hiç bişey yok...
matematik seviyemde yerlerde diyebilirim ..o yüzden matematiğe çalışmaya başladım.antremanlarla matematik konularına bakıyorum 1.kitaptan başladım.umarım faydası olur ...sözelim sağlam bir tek...

sıkı bir çalışmayla 85 üstü puan alınabilir mi ? önerileriniz neler ?

Bafetimbi Gomis

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Süleyman Demirel Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
alırsın kardeş.benim de matematik fazla iyi değil.çalıştığın kitap güzel bir kitap.bazı soruları şıklardan çıkartabilirsin.sınava kadar çalış alınmayacak puan değil.

ezel28

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
tavsiye için teşekkürler sağol un... mat olayını sağlam bi çözersem bence de iyi bi puan alırım gibi geliyor... umarım 2018 de yeterli bir puan alıp atanırım da , şuraya 2019 başlığını açmak zorunda kalmam...

Bafetimbi Gomis

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Süleyman Demirel Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
tavsiye için teşekkürler sağol un... mat olayını sağlam bi çözersem bence de iyi bi puan alırım gibi geliyor... umarım 2018 de yeterli bir puan alıp atanırım da , şuraya 2019 başlığını açmak zorunda kalmam...
Aynı şeyler benim için de geçerli. Matematiği halledersek gerisini zaten yaparız. Hayırlısı olsun

ezel28

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
sendemi hazırlanıyorsun.. aynen matematikten makul sayıda bi net çıkarabilirsek olay biticek ..biz kamu mezunlarının işi biraz daha zor diğer bölümlere oranla özel sektör alanımız nispeten daha kısıtlı o yüzden devlet memurluğu bizim için en makulu 85 üstü bi puan 2 yıl içinde bizi bi yerlere götürür diye düşünüyorum hakkımızda hayırlısı....

fetih1453

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
daha önce forumda yazmıştım ama yine yazayım.merak ettiğim şey matematiğim kötü diyip yüksek puan alan iibflilerin netleri.yani gerçekten matematikten 20 net yapmak gerekiyor mu ? genel kültürü iyi yapıp türkçeyi de fule yakın yapsak matematikte 5-10 net yeterli olur mu ? yüksek puanlı arkadaslar yardımcı olursa cok sevinirim.

Bafetimbi Gomis

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Süleyman Demirel Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
daha önce forumda yazmıştım ama yine yazayım.merak ettiğim şey matematiğim kötü diyip yüksek puan alan iibflilerin netleri.yani gerçekten matematikten 20 net yapmak gerekiyor mu ? genel kültürü iyi yapıp türkçeyi de fule yakın yapsak matematikte 5-10 net yeterli olur mu ? yüksek puanlı arkadaslar yardımcı olursa cok sevinirim.
50 gk neti 38 gy net yaparsanız atanacak puanı alırsınız

fetih1453

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
gk çok sorun değilde türkçeyi fule yakın matıda 10 yaparsak 85+ gelir yani.

Elifreyyan

Bu da bi imtihandı de geç..
Mücadele Grubu
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
Çok rahat gelir. 55 gk 25 türkçe 10 matematik neti yapsan 90 net yapar. 88 89 gibi bir puan gelir.
O kadar gelmez.daha dogrusu şöyle matematik genel olarak cogu kiside sorun. O yüzden matematigin standart sapmasi daha yuksek olur geneldi. En basit örneği ile 2016 da benim 88 netim vardi.87.4 geldi baska bi arkadasin 88 neti varken 86 geldi. Cunku o gk yi iyi yapmis gy daha kötüydü. Benimde ikisi iyiydi. Hatta gk daha kotuydu ortalamara gore diyebiliriim. Tamamen sinava bagli. Eger gk zor olur gy kolay olursa dediginiz gibi olabilir belki

Bafetimbi Gomis

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Süleyman Demirel Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
O kadar gelmez.daha dogrusu şöyle matematik genel olarak cogu kiside sorun. O yüzden matematigin standart sapmasi daha yuksek olur geneldi. En basit örneği ile 2016 da benim 88 netim vardi.87.4 geldi baska bi arkadasin 88 neti varken 86 geldi. Cunku o gk yi iyi yapmis gy daha kötüydü. Benimde ikisi iyiydi. Hatta gk daha kotuydu ortalamara gore diyebiliriim. Tamamen sinava bagli. Eger gk zor olur gy kolay olursa dediginiz gibi olabilir belki
Evet hocam. 2016da standart sapma çok etkiledi. Gk çok kolaydı. Dengeli bir sınav olursa 90 nete 88 gelir ama ösymnin sağı solu belli olmaz.

fetih1453

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
benim için matemetik çok çok büyük sorun değil.2014te 19 doğrum vardı.ama türkçe yada matematikten birini feragat etmem gerekiyor.matematik yetiştireyim diye türkçede acele edip yanlış yapabiliyorum.türkçede acele etmeyip daha iyi yapıp matematiği 5-10 gibi yapsam puanımı merak ettim.strateji yapmam gerek :)

Bafetimbi Gomis

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Süleyman Demirel Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
benim için matemetik çok çok büyük sorun değil.2014te 19 doğrum vardı.ama türkçe yada matematikten birini feragat etmem gerekiyor.matematik yetiştireyim diye türkçede acele edip yanlış yapabiliyorum.türkçede acele etmeyip daha iyi yapıp matematiği 5-10 gibi yapsam puanımı merak ettim.strateji yapmam gerek :)
Evet hocam zamanı iyi kullanmak gerek. Ben de 2016 da yetiştiremedim. Matematik pek yapamadan sınav bitti. 2017de sınav süresini 10 dakika daha uzattılar 130 dakika oldu. Sınavda tereddütte kaldığımız soruları sona bırakmak gerekiyor.soru bazında bakmıyorlar türkçe ya da matematik olarak değil genel yetenek olarak standart sapma değerlendiriliyor.

fetih1453

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
youtube da bir video izlemiştim.burdan yardımcı olabilirim belki girecek arkadaslara.türkçede 10-15 soru çözüp matematiğe geçiyordu.ordan göz gezdirip matematikten yapabileceklerini yapıp tekrar türkçeye geçiyordu.hem türkçedeki paragraflardan sıkılma olmaz hemde matematikten yapılacakları yapmak zamanında.bir de şu var.matematikte her soruyla uğraşmak gerekmez diyordu bir yerde.soruya şöyle bir bakıp bu kolay yaparım dediğimiz sorulara yönelin diğerleriyle zman kaybetmeyin diyordu.2018 denemelerinde bunları deneyeceğim :)

Bafetimbi Gomis

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Süleyman Demirel Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Aynen hocam. Özellikle türkçeden sıkılınca ya matematiğe ya da genel kültüre geçin.zaten okuduğunuzu anlamamaya başlıyorsunuz.

kareminov

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Niğde Ünv.
Bölüm
İktisat
youtube da bir video izlemiştim.burdan yardımcı olabilirim belki girecek arkadaslara.türkçede 10-15 soru çözüp matematiğe geçiyordu.ordan göz gezdirip matematikten yapabileceklerini yapıp tekrar türkçeye geçiyordu.hem türkçedeki paragraflardan sıkılma olmaz hemde matematikten yapılacakları yapmak zamanında.bir de şu var.matematikte her soruyla uğraşmak gerekmez diyordu bir yerde.soruya şöyle bir bakıp bu kolay yaparım dediğimiz sorulara yönelin diğerleriyle zman kaybetmeyin diyordu.2018 denemelerinde bunları deneyeceğim :)
Bence kendinize bi sistem oluşturup sınavda öyle yapın böyle şeyler kişiye özel gibidir çünkü herkeste olumlu sonuçlanmayabilir

ezel28

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
benim anladığım şekilde ortalama olarak
29 türkçe neti 11 mat neti
46 net te genel kültürden çıkartabilirsek ortalama 87 88 puana ulaşırız gibi standart sapma olayınıda işin içine katarsak doğru hesapladım sanırım...
yani genel yetenekte olay türkçeye bağlı mattan her halükarda 10 net çıkarmak mecburi gibi .. o zaman türkçeden full e yakın yapmak lazım ki mattan yapım oranı git gide düşsün..türkçeden ne kadar az yaparsan bir o kadar mattan daha çok yapmak lazım bu mantıkla gidersek....(standart sapma olayı hariç)
genel kültür zaten en kötü her halükarda 45 46 net çaıkarmazsak mat ve türkçe den çıkan netlerin hiçbir anlamı olmaz ordada tarih büyük rol oynuyor gibi....
bir de türkçenin sözel mantık bölümünden 4 soru , genel kültürdeki güncel olaylardan 3 soruydu sanırsam bunlarda az buz değil puanı ucu ucuna yakalamada bunlarda belirleyici olacak ....
detaylara bilerek girdim nerde ne hata yapıyoruz nasıl yol izlemeliyiz ona göre gidelim..sonuçta herkes aynı hedef için uğraşıyor yeni fikirler yeni yollar demektir...sürekli aynı yoldan gidince hata kaçınılmaz oluyor bu seferde...

Eğitim
Lisans
Bölüm
Diğer
Senin gk gy dogru yanlis sayilarin neydi, hatirliyor musun?

Eğitim
Lisans
Bölüm
Diğer
Resmen utandim genel yetenek sonucumdan ya 28 e 8 :rolleyes: Gk 53 e 7 o fena degil galiba. Demek ki en kotu 40 tane yapmam lazim gy de. Matematik yapmak demek o da, cidden en onemli iki dersin turkce ve matematik olduguna eminim artik. Onlari yapabilen kazaniyor. Diger kismi herkes az cok yapabiliyor zaten. Of.