4001 kodu kimin işine yarar

Konu, 'Öneriler' kısmında iktisatçı tarafından paylaşıldı.

1. iktisatçı

iktisatçı Aktif Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    28
    4001 KODU KİMİN İŞİNE YARIYOR

Bildiğimiz üzere bir 4001 kodudur almış başını gidiyor. Uzun zamandır bu 4001 kodunun kime yarayacağını düşünüyordum. Ne kadar sağlıklı bir sonuç verir bilememekle birlikte kendi Kpss sıralamamdan yola çıkarak bir araştırma yapmaya karar verdim. 2012 Temmuz ayındaki Kpss'de 924.739 lisans mezununun puanı hesaplandı. Bir İİBF'li olarak Türkiye geneli sıralamam 100binin biraz aşağısında. ösym'nin branş bazında sıralamasından yola çıkarak acaba bir sonuca varabilir miyim diye düşündüm. ilk önce fakülte bazında bir inceleme yapacağım ve daha sonra bir kaç bölüm üzerinden kendimce yorum yapmaya çalışacağım. -rakamlar yuvarlanarak verilmiştir!!!!-

-aşağıdaki yorumları en iyi durumda bile 4001 alımlarında puanların 85in altına düşmeyeceği kanaatinden yola çıkarak yaptım ve kpss'de 100bininci adayın puanı 78.5 ya çok az yukarısı ya da çok az aşağısıdır.-

turizm ve otelcilik fakültesi(konaklama işletmeciliği, seyahat işletmeciliği, turizm ve otelcilik vb.....) bölümleri +
    ziraat fakültesi (bahçe bitkileri, tarım ekonomisi, tarım makinelerivb....) bölümleri+
    iletişim fakültesi (gazetecilik, halkla ilişkler, radyo ve televizyonvb....) bu üç fakülteden kpss'ye girenlere baktığımızda ilk 100bine toplamda 1000 aday bile girememiş. Doğal olarak puanı 85in üstünde olan kişi çok daha azdır. Yani 4001 kodunun bu fakültelerden mezun arkadaşlara çok da bir faydası olmayacaktır

Öğretmenlikler ilk 100binde yaklaşık 30bin öğretmen adayı var. son alımda yaklaşık 40bin öğretmen atandığına göre ilk 100binlik dilimdeki 30bin öğretmen adayının çoğu atanmıştır herhalde. ilk 100bin içerisinde olup atanamayan öğretmen adayları çok gerekli bir durum olmadığı sürece 4001 kodundan atama beklemezler diye düşünüyorum. Sıralaması ilk 100binin altında olanların da puanı 78,5’in altında olacağı için 4001den atanmayı doğal olarak beklemeyeceklerdir ve çoktan 2013 deki kpss'ye çalışmaya başlamışlardır bile.

sağlık ile ilgili bölümler (ebelik, hemşirelik, veterinerlik, psikoloji vb....)den mezun sayısı 3000 civarıdır. Bir fen edebiyat fakültesi bölümü olan psikolojiyi buraya koymamdaki sebep psikoloji bölümü mezunlarının genelde sağlık ile ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışmalarıdır. Sanırım en şanslı gruplandırma burası. Son alımda 55le atanan ebe, 60la atanan hemşire, 72yle atanan psikolog, 62yle atanan veteriner vardır. Eh 55-60 puanla atanan birinin 85le bile zor atanılan 4001 koduyla atanmak istemesi beklenilemez herhalde

Mühendislikler gelelim mühendisliklere. Benim için açıklaması en zor bölüm burası sanırım. Çünkü çok fazla mühendislik bölümü var ve bunların içerisinden bazı mühendislik bölümlerine ciddi anlamda kadrolar gelirken diğer mühendislik bölümlerine neredeyse hiç kadro gelmemektedir. Sadece ilk 100bine öğrenci sokabilen yaklaşık 60 farklı mühendislik bölümü var. Gene bu 60 farklı mühendislik bölümünden mezun olup kpss'de ilk 100bine giren 18bin mühendis var. Merkezi atamalarda sanırım diğer mühendislik bölümlerine göre daha çok iş bulan mühendislik bölümleri inşaat, endüstri, makine, gıda, elektrik-eketronik mühendislikleri. Zaten bu bölümlerin mezunlarına bakarsak ilk 100binde 11bin kişiler. Geriye kalan 7binlik(18bin-11bin=7bin)lik kısmı diğer mühendislik fakültesi bölümlerinden mezun olanlar oluşturuyor. Bu 7bin kişiden 85in üstünde puan alanlar 4001 kodu için mücadelede bulunabilirler. Ancak ben şu ana kadar 4001 kodu için uğraşan mühendisle karşılaşmadım. Bu arada unutmadan merkezi alımlarda 2000den fazla mühendis alındı.(gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı 1044, 2012/2 alımları 1260) bunların kaçının gıda mühendisliğine kaçının harita mühendisliğine ya da kaçının jeoloji mühendisliğine gittiğini bilemediğim için 4001 koduna yöneleceklerin sayısını ne kadar azaltır orasını bilemiyorum.

Mimarlık fakültesi(mimarlık, şehir ve bölge planlama vb) bölümlerinden ilk 100bine giren 1000 aday bile yok. Merkezi alımlarda 250den fazla alım olmuş. 85 puan üstü adayların birçoğunun atanmış olabileceği düşüncesiyle buradaki arkadaşların 4001i savunacaklarını düşünmüyorum.

İİBF+HUKUK+İSTATİSTİK açılımı iktisadi ve idari bölümler fakültesi namı değer mülkiyeli. Her ne kadar son yıllarda İİBF'lerin kalitesi düşürülmeye çalışılsa da bu fakülte hak ettiği eski değerine kavuşacaktır. İİBF'lerin içine hukuk ve istatistiği katmamdaki sebebi hemen açıklayayım İİBF hukuk fakültesi ve istatistik bölümüyle çok yakın bir fakültedir. İİBF'liler 4 yıllık eğitimleri boyunca hukuk fakültesi öğrencileri kadar detaylı olmasa da genel hukuk, medeni hukuk, borçlar hukuku, ticaret hukuku vb hukuk derslerini görmektedir. Ayrıca istatistik bölümü öğrencilerinin gördükleri bir takım dersleri görmektedir. İstatistik ve ekonometri gibi. bu sebeple merkezi alımlarda bir kadro bir iibf'liye ayrılmışsa iibf kodlarınının yanında hukuk fakültesinin ya da istatistik bölümünün kodunu rahatlıkla görebiliyoruz. Gelelim rakamsal verilere yaklaşık 24bin kişiyiz ve kendi alanımızdaki kadrolara atanmak istediğimiz için dönüp de 4001 koduna asla bakmıyoruz. ve kesinlikle 4001 koduna karşıyız. Bazı kesimlerde önlisansa karşıymışız gibi gözükülür ama biz önlisansa da karşı değiliz sadece oradaki 3001e karşıyız. iibf'lilerin tek istediği herkes uzmanlık alanıyla ilgili iş bulsun. Nerde kalmıştık sayısal verilerde. malesefki merkezi alımlarda iibf'lilere gelen kadro sayısı sadece 722. bu arada kimse bize demesin ki e a grubu kadrolar geliyor kaç bin alım oldu neden onları saymıyorsunuz. A grubu alımlarına sadece İİBF alınmıyor ki mühendisliklerden de alınıyor gerektiğinde FEF'den de alım yapıyor. Ayrıca a grubu alımları çok iyi derecede İngilizce istiyor. Buradan sormak istiyorum kaç üniversitenin iktisadi ve idari bilimler fakültesinde İngilizce hazırlık var ve kaçında İngilizce hazırlık eğitimi çok iyi. Şimdi eğitimi verilmeyen ya da iyi derecede eğitimi verilmeyen birşey ingilizce nasıl olur da bizden istenir. Hadi onu geçtim a grubu alımlarında sözlü mülakat denilen bir şey var. İşin içinde sözlü mülakat varsa torpil kaçınılmazdır bunu unutmayın. allahın izniyle onun da mücadelesini vereceğiz.

FEF açılımı fen edebiyat fakültesi. İlk 100bin içerisinde yaklaşık 23bin FEF mezunu vardır. 4001 kodundan asıl payı alacak bu fakülte. Çünkü yukarıda yazdığım gibi sağlıkla ilgili bölümler zaten kendi alanlarına çok düşük puanlarla atanıyorlar. Öğretmenler de mecburi bir sebep olmadıkça 4001e yönelmiyor. Adamlara 40binkadro gelmiş neden yönelsinler ki. İİBF'liler zaten kendi kodları için mücadeledeler. Turizm ve otelcilik, ziraat ve iletişim fakültelerinden bir bölüm bitirenleri topladık. 1000 kişi bile etmediler. 4001 kaçına yarayacak. Mimarlıkla ilgili bölümlerden de alım oldu. Yüksek puanlılar gitti. 4001 onlara da yaramaz. Belki mühendislikler olabilir ama onu da yukarıda yazdım. İlk 100bin içerisinde 4001e kayabilecek 7000 mühendis var onların da kaçı 85 puanı geçer orasını bilemiyorum. Ama burada 23bin kişi var. Sanırım bu fakülte içerisinde en şanslı olanlar biyoloji mezunları tarım gıda ve hayvancılık bakanlığına biyolog unvanı adıyla atanabilen var. 4001 kodu fef mezunlarının da hepsine yaramayacak mesela klasik arkeoloji bölümünden mezun olup kpss'de ilk 100bine giren kaç kişi vardır 10 kişi bile değil. Bu 4001 kodu sadece belli başlı FEF bölümlerine yarayacak matematik gibi fizik gibi neden mi. İlk 100bine giren 23bin FEF mezunundan yaklaşık 18bini fizik kimya biyoloji sosyoloji matematik ve Türk dili ve edebiyatı bölümü mezunu. Yani bu 4001 kodu bu yazdığım bölümlerden başka kimseye pek yaramayacak. 4001 sadece bu bölümlere yarayacaksa nerede adalet nerede eşitlik?????

Diğer bölümler yukarıda saydığım gruplara girmeyen bir kaç bölüm var ilahiyat gibi, sigortacılık gibi ya da azerbaycan üniversitelerinde olup türkiyede olmayan bölümleri buraya koydum. Yaklaşık 1000 kişi var burada.

doekmaent bunu beğendi.
  2. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    KÜÇÜK BİR EKLEME İLE ONLARIN BİZDEN DAHA FAZLA ALTERNATİFİ OLMASINA RAĞMEN BÜTÜN KADROLARI KENDİLERİNE İSTEDİKLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERERİZ.
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANLIĞINA BAŞVURABİLENLER:
    İş güvenliği uzmanı olabilmek için belirli bölümlerden mezun olmak gerekiyor. Bunları açıklamak gerekirse;

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi mezunu olanlar,
    Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olanlar,
    Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü mezunu olanlar,
    Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümü mezunu olanlar,
    İş Sağlığı ve iş güvenliği Meslek Yüksek Okulu mezunu olanlar

KİMLER AİLE DANIŞMANI OLABİLİR:
    - Doktorlar
    - Psikolojik Danışmanlar
    - Psikologlar
    - Çocuk Gelişimi Uzmanları
    - Sosyal Hizmet Uzmanları
    - Sosyologlar
    - Hemşireler
    - PDR, Psikoloji ve Sosyoloji
    - Aile ve Tüketici Bilimleri (Sadece Aile Danışmanlığı Meslek Elemanı olabilmek için başvurabilirler)
    - Okul Öncesi Öğretmenleri ve Okul Öncesi Öğretmenliği (Sadece Aile Danışmanlığı Meslek Elemanı olabilmek için başvurabilirler)

doekmaent bunu beğendi.
  3. doekmaent

doekmaent İİBF Uzman Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    28
    4001 bütün lisans diye bas bas bağırdıkları boşuna sadece fef e yarayan bir kod bütün lisans diye yetkililerin gözünü boyuyorlar bunun önüne geçilmeli gerekirse gazeteye yetkililere bu bildirilmeli ki diğer bölümler boşuna umutlanmasın

Sayfayı Paylaş