6225 Bilgisayar İşletmenliği İİBF İçin Şart mı ?

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
6225 Nitelik Kodu İİBF'yi yakından ilgilendiriyor... Çünkü İİBF'de örgün olan arkadaşlar bu koda başvurabilirken... AÖF mezunları sertifika almaları gerekiyor.

ÖSYM Kılavuzda aynen şu şekilde söylüyor...

3.11. Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine ve aynı şekilde hızlı klavye kullanımı(F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar da, “M.E.B.'den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir.
------------------------------------

Şimdi bu bilgi dahilinde "Ben şu okulda okudum şu dersi gördüm geçerlimi" demenin mantığı yok... İster lise ister üniversite örgün isen ve bilgisayar dersi gördüysen bu kodu karşılıyorsun....

Açık öğretim mezunları ise bilgisayar işletmenliği sertifikası alması gerekiyor. Aman diyorum bu ince çizgiyi es geçmeyin yoksa puanınızı yakarsınız. Başka arkadaşında oraya atanmasına engel olursunuz.

dilber

Aktif Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
Bu konu uzun zamandır aklımı karıştırıyordu .. Ben iki yıl örgün iki yıl aöf okudum lisansa tamamladım .. Özel bilgisayar kursundan almıştım daha önce sertifika milli eğitim müdürü imzası da var; windows işletmeni seviyesi yazıyor .. Geçerli olur mu admin ? Fakat hızlı kılavye kullanı mı falan almadım buna ayrıca gerek var mı

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
@dilber Özel Bilgisayar Kursundan aldığınız sertifika eğer MEB sınavına tabi tutularak aldıysanız geçerlidir...

Hızlı yazma Bilgisayar kurslarında verilen F Klavye sertifikasını ifade ediyor bunun yanında adalet bölümünde ders olarak veriliyor o ders... o kısım sizin kafanızı karıştırmasın sorduğunuz soru ile alakası yok.

dilber

Aktif Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
Ok :) çok teşekkür ederim

6225 Nitelik Kodu İİBF'yi yakından ilgilendiriyor... Çünkü İİBF'de örgün olan arkadaşlar bu koda başvurabilirken... AÖF mezunları sertifika almaları gerekiyor.

ÖSYM Kılavuzda aynen şu şekilde söylüyor...

3.11. Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine ve aynı şekilde hızlı klavye kullanımı(F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar da, “M.E.B.'den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir.
------------------------------------

Şimdi bu bilgi dahilinde "Ben şu okulda okudum şu dersi gördüm geçerlimi" demenin mantığı yok... İster lise ister üniversite örgün isen ve bilgisayar dersi gördüysen bu kodu karşılıyorsun....

Açık öğretim mezunları ise bilgisayar işletmenliği sertifikası alması gerekiyor. Aman diyorum bu ince çizgiyi es geçmeyin yoksa puanınızı yakarsınız. Başka arkadaşında oraya atanmasına engel olursunuz.
peki örgün olarak okudugu diğer üniden bilg dersi gördüğünü kanıtlasa gecerli olmuyo mu

Serkan

Site Müdavimi
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
ÇEKO
Örgünde ders gördüysen lise ön lisans farketmez geçerli

yok hocam 2 üni bitirmişse biri orgun biri açık , farketmiyo yani o zaman o da , yani örgün bitirdiği unide gördüyse bilg dersi

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
yok hocam 2 üni bitirmişse biri orgun biri açık , farketmiyo yani o zaman o da , yani örgün bitirdiği unide gördüyse bilg dersi
Hiç farketmez ÖSYM'nin koşulu bu dersi hayatının bir dönemin örgün olarak görmüş olmasıdır.

Bu lise olur üniversite olur ön lisans olur ikicin üniversite olur MEB onaylı bilgisayar kursu olur yani hiç farketmez yeterki görmüş olsun...

Hiç farketmez ÖSYM'nin koşulu bu dersi hayatının bir dönemin örgün olarak görmüş olmasıdır.

Bu lise olur üniversite olur ön lisans olur ikicin üniversite olur MEB onaylı bilgisayar kursu olur yani hiç farketmez yeterki görmüş olsun...
peki hocam cok tesekkur ederim cevabınız için :)

fernando

Yeni Üye
Üniversitede olmasa bile lisede hepimiz bu dersi görmüşüzdür. Bu kodun mantığını anlayamıyorum. Acaba hiç mağdur olan oldu mu?

incir reçelim

Forbidden Zone
Kadrolu Üye
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat

Cagabo

Kamu Yönetimi - 82,7
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
Arkadaşlar ben bilgisayar işletmenliği belgesini 2 yıl önce aldım. Ama aklımda hiç bişey kalmadı. Belge var ama sadece var, uygulama sıfır. Belgeyi isteyen kadroya yerleşirsem sıkıntı olur mu?

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
Arkadaşlar ben bilgisayar işletmenliği belgesini 2 yıl önce aldım. Ama aklımda hiç bişey kalmadı. Belge var ama sadece var, uygulama sıfır. Belgeyi isteyen kadroya yerleşirsem sıkıntı olur mu?
Olmaz. Zaten Atanınca pat diye seni oturtmuyolar bilgisayar başına bunun eğitim süreci var :)

ismail9696

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Muğla Ünv.
Bölüm
İşletme
M.E.B onaylı bilgisayarlı muhasebe sertifikası geçerli olur mu arkadaşlar. Malum nette bir yazıda geçerli olur demiş ama işte malum.net

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
M.E.B onaylı bilgisayarlı muhasebe sertifikası geçerli olur mu arkadaşlar. Malum nette bir yazıda geçerli olur demiş ama işte malum.net
Hayır. Muhasebe sertifikası muhasebe ağırlıklı yazılımlar üzerine eğitim veriliyor o belge başka bir kod ilse ifade ediliyor... Örgün değilmisiniz ?

ismail9696

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Muğla Ünv.
Bölüm
İşletme
Hayır. Muhasebe sertifikası muhasebe ağırlıklı yazılımlar üzerine eğitim veriliyor o belge başka bir kod ilse ifade ediliyor... Örgün değilmisiniz ?
örgünüm ama mezun olduğumda lazım olabileceğini düşünüp transkript almak aklıma gelmedi. 4 sene geçti üstünden hala gidip alabilir miyim sıkıntı çıkar mı bilmiyorum...

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
örgünüm ama mezun olduğumda lazım olabileceğini düşünüp transkript almak aklıma gelmedi. 4 sene geçti üstünden hala gidip alabilir miyim sıkıntı çıkar mı bilmiyorum...
Alabilirsin sorun olmaz Üniversiteye bir dilekçene bakar.

ismail9696

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Muğla Ünv.
Bölüm
İşletme
yardımınız için teşekkur edrim. hakkımızda hayırlısı olsun inşallah.

Nail

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
Selam arkadaşlar, Ben İşletme mezunuyum. 2 yıl Dış ticaret okudum örgün olarak. 2 yılda dışardan İşletme bitirdim. Dış ticaret okurken toplamda 70 saat bilgisayar dersi gördüm ve elimde şuan bu dersi gördüğüme dair belge mevcut.. Fakat 2 gün önce ösym bürosuna gittim bu durumu sordum.Oradaki yetkili okulda gördüğünüz bilgisayar dersi 6225 kodunu karşılamaz dedi. Ne yapmam gerekiyor ikilemde kaldım