A grubuna mı hazırlanmalıyım, B mi?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Birkan tarafından paylaşıldı.

1. Birkan

Birkan Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    arkadaşlar ben uluslararası ilişkilerden bu sene mezun oldum. kpss ye çalışmaya yeni başlayacağım. yds den geçen sene 83,75 aldım. şuan a grubuna yönelik bir temelim hazırlığım yok hukuk olsun iktisat olsun vs. şimdi az zaman kaldığı için neye yönelmeliyim? b grubundan kaç puan almam yeterli olur? sınava kadar b grubuna hazırlanıp sınavdan sonra gelecek sene için a grubuna mı yönelsem. yani tam bilmiyorum kadro durumlarını atanma ihtimallerini. b grubunda çok temelsiz değilim 2014 lise kpss de 84 küsür puan almıştım hazırlık yapmadan. lütfen yardımcı olur musunuz?

şimdiden teşekkürler...

2. galibaa

galibaa Aktif Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    Maliye
    Hocam a grubundan temelin yoksa bu kadar kısa sürede yetistirmen çok zor bu sene b grubuna hazırlanmak senin için daha iyi olacak gibi ama b dende gördüğün üzere alım yok doğru dürüst ama bundan sonraki süreç nasıl işler kimse bilemez tabi. Alıma gelince de a grubu alımlar her dönemde daha fazla oluyo yeni yerde senin için büyük avantaj

3. galibaa

galibaa Aktif Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    Maliye
    Sonunda yanlış yazmışım t9 kurbanı oldum yds puanın senin için büyük avantaj

4. Birkan

Birkan Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    anladım hocam çok sağolun cevabınız için. yani matematiğim baya kötü aslında ona çalışsam belki seneye a grubuna da faydası olur. çünkü şuan a grubunda sıfırım bilgi olarak. geçen 2014 hukuk sorularına baktım 2 soru falan anca yapabildim. peki kaç puan yeterli olur b grubundan tahminen? b grubu ağırlıklı olarak hazırlansam daha iyi olacak gibi bu dönem.

5. galibaa

galibaa Aktif Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    Maliye
    B grubu en son atamada uluslararası ilişkilerden pek alım yapmadi bu konuda mağdur olan bi çok arkadaş var tam emin değilim ama 86 da kaldı sizin bölüm merkezi atamada ama onun dışında gümrük gibi açıktan alımlarda sansin olabilir bide merkezi atamada yabancı dil şartı istiyen kurumlarda sansin olabilir

6. Birkan

Birkan Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    çok teşekkür ederim cevabınız için. çok yardımcı oldunuz :)

7. galibaa

galibaa Aktif Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    Maliye
    Ama son bişey daha belirteyim kesinlikle dusuncen a grubu olsun seneye

8. elyesailyas

elyesailyas VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Niğde Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Bu yıl b seneye a olur, bu ara yds puaninla b de bazen puanlar çok dusuyo sansin var yani

9. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    ıng ıyı olduguna gore thy falan dene..ozel kurumların kapısını zorla. kpss ile yaslanırsın,çökersin,evde kalırsın :)

10. BeyazıT

BeyazıT Spor Genel Müdürlüğü

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Akdeniz Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Özel sektör falan hikaye. Çok kurumsal firmalara girmediğin sürece hiç bulaşma. Anladığım kadarıyla ingilizcen iyi bu çok büyük avantaj sınava az kaldığı için A grubu yetiştiremezsin şimdilik B grubuna hazırlan Matematik alt yapın varsa bir ihtimal 85 i aşarsın ve dil puanın ile bir yerleri zorlayabilirsin. Ancak asıl amacın A grubu olmalı ama ne olursa olsun çift yıllardaki B grubunu kaçırmamak gerek çünkü Gümrük gibi maaşı A grubunu zorlayan hatta geçen bir kurum var o imkan kesinlikle kullanılmalı. Ama sana tavsiyem şu saatten itibaren 1.5 yılın olduğunu hesap et Kpss A için. Önümüzdeki 3 ay kpss B ye kas gir sınava sınav sonrası ise A grubuna çalışmaya başla :) Kpss A dan alacağın 80-85 arası bir puan sana yetecektir. Gelir Uzman Yardımcısı,Vergi Müfettiş Yardımcısı,Maliye Uzman Yardımcısı,İl Göç Uzman yardımcısı olabilirsin :) Ben de 2014 Kpss ye hazırlanırken önce bir memur olayım da sonra A grubuna hazırlanırım diye girmiştim. Düşündüğümden çok daha geç atandım o yüzden çok yıpratıcı oldu B grubuna kendimi adamak ama 2017 için A grubuna hazırlanacağım ben de yaş daha 26 en azından 30 a kadar kovalanır diye düşünüyorum.

tolga taşcı bunu beğendi.
  11. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    148
    yds çok iyiymiş. a grubuna da gir ama sadece puanların hesaplansın diye gir yani asıl B grubuna çalış bu saatten sonra. Sadece P3 ve YDS ile alan çok güzel kurumlar var. Kalkınma ajansları da genelde p3 ve yds ister. Matematik ve Türkçe'ye ağırlık vermeni öneririm çünkü bazı kurumlar %40 yds %40 gy %20 gk gibi oranlar koyabiliyor. kolay gelsin.

BeyazıT bunu beğendi.
  12. Birkan

Birkan Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    bütün cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş