A'dan mı B'den mi çalışılmalı sorunsalı?

Katılım
8 Haz 2015
Mesajlar
26
Beğeniler
1
Şehir
Sakarya
Eğitim
Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İktisat
#1
Arkadaşlar bir aylık İktisat mezunuyum. 2016'da ki KPSS'ye hazırlanmaya başlıcam. Benim sorum şu? A grubu mu , B grubu mu tercih edilmeli? Bir sene boyunca emeklerimin boşa gitmemesini ve eğer yüksek bir puan almayı başarırsam diğer şeylere takılmadan atanabilmeyi istiyorum. Bu bağlamda da sorularımı aşağı sıralıyorum :)

1) A grubundan B grubunda olduğu gibi merkezi bir atama oluyor mu? Yani ikinci bir sınavsız, mülakatsız. Yoksa A grubu kadrolara atanmak için hepsinde kurum sınavları ve mülakat mı mevcut?

2) A grubu kadroları için İngilizce'nin payı nedir? İngilizce bilgisi benim gibi sıfır olan birinin şansı var mıdır?

3) B grubunda yüksek puan aldığınız takdirde direk atamanız gerçekleşiyorken, A grubunda puanınız yüksek olsa dahi kurum sınavında da aynı başarıyı sağlamalı sonra ki aşama olan mülakatta da başarılı olunmalı. Yani A grubundan atanmak aşırı derecede meşakkatli bir süreç kanısı doğru mudur?

4) A grubu merkezi ataması var mıdır? Çoğu kurum belli bir puan sınırını koyup tekrar sınav yapıyor, bununla birlikte alınan yüksek puanın etkisi en aza indirilmiyor mu?
 

gamvekeder

Aktif Üye
Katılım
20 Haz 2015
Mesajlar
99
Beğeniler
38
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
#2
A grupları genelde kurum sınavı yapar bunu her kurum kpss de kendi puan sıralamasına göre başvuruya alır. İngilizce değişir kuruma göre. A da direk merkezi atama yok sınav yapmasa bile mülakat yapar. Çok zor değildir. B ye çalış Adan da gir bütün derslere cevap ver b iyi oldu mu çoğunda 80 üstü alırsın zaten mülakata veya kurum sınavlarına girmeye hak kazanırsın.
 
Üst