Ali Demir : 2010 ve Sonraki Yıllar İncelenecek

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
1,766
Beğeniler
2,001
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
#1
ÖSYM Başkanı Demir, 2010 KPSS'de kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair, "2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" açıklamasında bulundu.


ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları'nda (KPSS) kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair, "Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" dedi.

Demir, yaptığı açıklamada, 2010 KPSS'de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve sınava ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü hatırlattı.

ÖSYM'nin üniversiteye giriş sınavları ve KPSS’nin yanı sıra pek çok farklı kuruma da sınav yaptığını belirten Demir, göreve geldikleri Eylül 2010'dan itibaren sınav güvenliğinde ciddi aşamalar kaydedildiğini, hak ve adaletin zedelenmesine yol açacak konularda her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Demir, 2010'daki KPSS'nin temmuzda gerçekleştirildiğini, sonuçların ise ağustosta açıklandığını, kendisinin ise eylülde göreve geldiğini anımsattı.

Kopya tartışmalarının büyük bir kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait sınavlara ilişkin olduğunu dile getiren Demir, "Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. Bunları, gerekli verileri, bilgileri ilgili makamlara iletiyoruz. Fakat tabii ki incelemelerimiz sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonraki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" diye konuştu.

Sınavlarda herhangi bir olağan dışı durum söz konusuysa bunları yeniden gündeme getirilmesi, haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna işaret eden Demir, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı almasını istediklerini kaydeden Demir, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor. KPSS de onlardan bir tanesi, inceleme sürüyor. Biz de bütün desteği veriyoruz" dedi.

Savcılığın bazı sınavlarda, adayların ne kadar doğru, ne kadar yanlış yaptığı, hangi soruları doğru, hangilerini yanlış cevapladığına kadar tüm verileri talep ettiğini dile getiren Demir, "Diğer bazı sınavlarda da Türkiye bazında değerlendirmeleri, il bazındaki değerlendirmeleri ve bölge bazındaki değerlendirmeleri, adres esasına göre değerlendirmeleri, hepsini bizden talep etti. Biz de o verileri verdik. 2010 ağırlıklı olarak. Ama zaman içerisinde başka sınavlarda gündeme gelirse bunları da vermekten mutluluk duyarız" şeklinde konuştu.

"ÖSYM'de veri asla kaybolmaz"

Demir, 2010'da KPSS'deki bazı belgelerin imha edildiği iddialarına ilişkin ise "ÖSYM'de sınavı değerlendirmeye yönelik hiçbir veri asla kaybolmaz. Sınavda yaptığı doğru sayısı, yanlış sayısı ve o sınavın nasıl değerlendirildiğine dair veriler asla kaybolmaz" ifadelerini kullandı.

Son 4 yılda ÖSYM’nin 1974'ten bugüne yaklaşık 41 yıllık arşivinin tamamen elektronik ortama taşındığını belirten Demir, bu sayede tüm adayların T.C. kimlik numaralarıyla eşleşmelerinin sağlandığını ve bu bilgilere erişilebildiğini kaydetti.

ÖSYM'nin bugüne kadar kağıt ortamında sınav yaptığını anlatan Demir, 2014'te sınavlarda 11 milyon adaya 11 milyon soru kitapçığı verildiğini, bu 11 milyon soru kitapçığının bir yıl bile saklanması için inanılmaz büyüklükte bir alan gerektiğini söyledi.

"Kopyaya adı karışan adayların cevap kayıtları saklanıyor"

Yasal saklama süresi dolan sınav evrakını devlet arşivleriyle de işbirliği yaparak imha ettiklerini anlatan Demir, "Bu kapsamda, 2010 KPSS'deki iptal edilen kısımdaki soru kitapçıkları, savcılığa verilenlerin dışında çünkü o sınava giren 300 bin aday vardı savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konuydu, onların dışındakilerine izin istedik ve imha ettik. Tartışma konusu olan adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum" değerlendirilmesinde bulundu.

Hakkında kopya iddiası bulunan adayların hangi soruya hangi cevabı verdiğinin, elektronik ortamda kaydının mevcut olduğunun altını çizen Demir, o dönemde cevap kağıtlarının taranmasının söz konusu olmadığını ancak bu kağıtların da muhafaza edildiğini söyledi.

"Genel kültür genel yetenek sınavına ilişkin veriler de savcılığa verildi"

2010 KPSS'de iptal edilen eğitim bilimleri sınavının yanı sıra genel kültür ve genel yetenek sınavında da kopya iddialarının bulunduğunu anlatan Demir, "Bu konuda savcının talep ettiği tüm verileri verdik. İncelemeleri yapıyorlar. O konu daha önce cumhurbaşkanı denetleme kurulu tarafından da yapılmıştı. YÖK Denetleme kurulu tarafından da raporlandırılmıştı. Orada takdir tamamen yargıya ait. Orada ne denilirse biz onu yapmak durumundayız, gerekeni yaparız" diye konuştu.

"O günkü yargı iptal kararımızı durdurdu"

2012'deki adli yargı sınavında bir olağan dışılık tespit ettiklerini ve sınavı ÖSYM’nin geçersiz ilan ettiğini hatırlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat maalesef o günkü yargı bizim iptal kararımızı durdurdu. Orada yine pes etmedik. Burada 'olağan dışı bir durum söz konusu' dedik. Sonuçlarında olağandışı gelişme olan, yani daha önce sınava girmiş 30 almış, tekrar girmiş 30 almış, 2012 adli yargıda 80 almış, daha sonra yine aynı sınava girmiş 40 almış. Bu olağandışı. Bunun izah edilmesi gerekir. Böyle olan sanıyorum 50-60 aday hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu taleplerimiz de o zamanki adli makamlar tarafından kabul edilmedi, geri durduruldu. Ancak biz Türkiye'nin son yaşadığı paralel yapıyla mücadele ortamında, ki biz buna bütün desteği vermek durumundayız, veririz, sınavın iptali konusunu yeniden gündeme getirdik ve yeniden suç duyurusunda bulunduk. 'Biz bu kararların doğru olmadığını bu adayların haksız kazanç sağladığını düşünüyoruz, bunların yeniden araştırılmasını istiyoruz' dedik."

"Adayın sınav sonucu olağandışıysa yeniden sınava alınacak"

ÖSYM'nin her adayın sınavlarını ayrıntılı incelediğini belirten Demir, şunları kaydetti:

"Arkadaşlarıma şu talimatı verdim. Bazı sınavlar öncelikli olmak üzere aynı sınavlara farklı zamanlarda girmiş ve olağandışı gelişmeler kaydetmiş olanları çıkarın, bunları yakından inceleyelim ve haksız kazanım varsa bunu tespit edelim. ÖSYM'ye Türkiye'nin eğitim bankası diyebilirsiniz. Çünkü tüm eğitim bilgileri, başarıları, puanları ÖSYM'de mevcut. Olağan dışı bir kazanım, olağan dışı bir sınav sonucu varsa incelenmesi gerekir. Bunu şu anda gündeme getiriyoruz. Bazen bu belki yeniden sınava davet etme şeklinde olacak. Yasa buna müsaade etmektedir. Bazen de bunlar hakkında suç duyurusunda bulunma olacaktır ve yasal takibi yapmak durumunda olacağız ve yapacağız."

Göreve geldikleri günden bugüne kadar toplu kopya girişimine ilişkin sadece adli yargı sınavında sıkıntı yaşadıklarını belirten Demir, ancak bireysel olarak neredeyse her sınavda başkasının yerine sınava girme ve usulsüz davranış girişimleri olduğunu aktardı.

Bu girişimlerin tespit edilip gerekli işlemlerin yapıldığını anlatan Demir, sınavlarda 70 bin kamerayla salonları izlediklerini ve herhangi bir kural dışı davranış söz konusu ise bu adayların sınavlarının iptal edildiğini söyledi.

Bazı sınavlarda adayların soruları ezberlediğini, bazılarını sınav evrakına yazdığını veya soru kitapçığının sayfalarını kopardığını ve sınav sonrası internet siteleri üzerinden birbirleriyle paylaştığını anlatan Demir, bu girişmeleri engellemek için telif hakları yasası kapsamında bu tür paylaşımların önüne geçmeye çalıştıklarını dile getirdi. Bu tür paylaşımlarda bulunan adayları takip ettiklerini ve haklarında yasal işlem başlattıklarını aktaran Demir, bu kapsamda ceza alan adaylar bulunduğunu söyledi.

"Sınav güvenliği yüzde yüz tesis edildi"

Her adaya farklı soru kitapçığı uygulamasının toplu kopya girişimlerini tamamen ortadan kaldırdığını belirten Demir, sınavlara kalem ve silgi dahil olmak üzere cep telefonu, saat gibi hiçbir metal eşyanın alınmaması, soru hazırlama sisteminin internetten bağımsız hale getirilmesi, tüm elektronik sistemlerin yenilenmesi, matbaada güvenli bilişim ağının oluşturulması ve kapalı dönemlerin güvenliğinin yükseltilmesinin de güvenliği artıran önemler arasında olduğunu söyledi.

"Tüm bunlarla şunu iddia edebiliriz, 2014'te sınav güvenliğini yüzde 100 tesis edildiği bir sisteme eriştik" diyen Demir, bunun bir gecede bir günde gerçekleştirilen bir yürüyüş olmadığına dikkati çekti.

Haksız kazanım elde edenlerin mutlaka bunun cezasını göreceğini ve sağladıkları tüm kazanımların iptal edileceğini dile getiren Demir, "Haksız olarak hak etmediği bir puanı almış normal dışı olağan dışı yollarla bir puan almış olanlar varsa bu tespit edilebilir, o zaman da bu mutlaka o hakkının geri alınması, kazanmış olduğu neyse gelirleri, imkanları, paraları onların ülke adına tahsil edilmesi ve cezalandırılması gerekir" dedi.

Demir, sınavları alın teriyle kazanan kişilerin de mağdur edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Katılım
22 Ocak 2014
Mesajlar
1,486
Beğeniler
713
#2
tüm haksız girenler atılsın kurumlardan yeni alımlar yapılsın bu işten bişeyler çıkmalı artık araştırcaz deyip ciddi adımlar atılmazsa yine unutulur gider
 

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Katılım
2 Tem 2013
Mesajlar
4,008
Beğeniler
3,996
Şehir
Ankara
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
#3
Sınavlarda herhangi bir olağan dışı durum söz konusuysa bunları yeniden gündeme getirilmesi, haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna işaret eden Demir, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Haksız kazanım elde edenlerin mutlaka bunun cezasını göreceğini ve sağladıkları tüm kazanımların iptal edileceğini dile getiren Demir, "Haksız olarak hak etmediği bir puanı almış normal dışı olağan dışı yollarla bir puan almış olanlar varsa bu tespit edilebilir, o zaman da bu mutlaka o hakkının geri alınması, kazanmış olduğu neyse gelirleri, imkanları, paraları onların ülke adına tahsil edilmesi ve cezalandırılması gerekir" dedi.
bu ıkı paragrafın gerceklesmesını umuyorum inşallah ortaya çıkar ve kafalarını bır daha yerden kaldıramazlar!
 

Tgb06

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
25 Kas 2013
Mesajlar
1,972
Beğeniler
1,986
Bölüm
İktisat
#6
artık sadece konuşmayıp icraate geçilse de şu süreç hızlı ilerlese, seçime kadar bir sonuç elde edilmezse bundan bişey çıkmaz söz olarak kalır sonra da kimse ilgilenmez
 

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
1,766
Beğeniler
2,001
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
#7
hiçbir cümleyi okumak için kıymetli görmedim. ne yaparlarsa yapsınlar, benim 4 senemi geri getirebilecekler mi?

Adaletli olan bir ülkede olabilir... Sonuçta Puanlar belli o puanlar üzerinden tekrar alım yapılıp alım yapılan kişilerin sigorta primleri dahi yeni atanan kişilere aktarılabilir...

Yeter ki Devlet Hırsızı değil mağduru düşünsün :)
 

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Katılım
2 Tem 2013
Mesajlar
4,008
Beğeniler
3,996
Şehir
Ankara
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
#8
samanyolu haber ve zaman gazetesinde bu haber yok diğer tüm sitelerde var bu bile kanıttır kopya olduğuna dair ilk tespit benden:)
güzel teşhıs :) Allah'ın bıldıgını kuldan mı saklayalım dıye bır soz var onlar saklamaya calısıyorlar hala demek kı.......
 
Katılım
16 Ağu 2014
Mesajlar
2,118
Beğeniler
2,909
Eğitim
Lisans
Üni
Niğde Ünv.
Bölüm
İşletme
#9
ONLAR YÜZÜNDEN KİM BİLİR KAÇ KİŞİ KÜSÜRAT PUANLA ATANAMADI :( NASIL BOĞAZLARINDAN GEÇTİ O PARALAR.ALLAH KİMSENİN YANINA KOYMAZ.bu ara burada torpile karşıyım diyip sınavlarda hala torpil arayan varsa onlarda samimi olsunlar baskasına haram zıkkım olsun dediğiniz şeylerle sizde karşılaşmayın.herkes hırsızlık yapıyo diye bizimde yapmamız gerekmez.
 

HoRoZ'28

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
8 Nis 2013
Mesajlar
1,193
Beğeniler
371
Şehir
Giresun
Eğitim
Lisans
Üni
Pamukkale Ünv.
Bölüm
İktisat
#10
Ya şu adamın tipini görüp dediklerine inanmak gelmiyor içimden tipe bak hele :D
 
Katılım
8 Ara 2013
Mesajlar
494
Beğeniler
344
#11
Bunun bize getirisi ne olur sureci uzatirlar elimizdeki puanlari kullandirtmazlar yine elimize birsey gecmez bence keske bi sonuc ciksa
 
Katılım
12 Ocak 2015
Mesajlar
758
Beğeniler
358
Şehir
Trabzon
Eğitim
Lisans
Üni
Karadeniz Teknik Ünv.
Bölüm
İşletme
#12
Torpılı torpılsızı yanı haksızlık edıp kadro alanı ısten alabılırlermı bulabılırlermı kı
 

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Katılım
2 Tem 2013
Mesajlar
4,008
Beğeniler
3,996
Şehir
Ankara
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
#13
Torpılı torpılsızı yanı haksızlık edıp kadro alanı ısten alabılırlermı bulabılırlermı kı
hakkı kazanırken bır sorun olmussa olur yanı ıstenırse yapılır kpss puanları gercek puanları degılse calınmıs soruyla almıslarsa atamaları ıptal edılebılır ve gerıye donuk olarak haksız elde edılen kazanc gerı ıstenebılır bu sekılde lanse edıldı ve olabılır neden olmasın!
aynı apartmanda oturup sınava gıren herkes tam puan aldıysa yada cok yakın puan aldıysa akrabaysa falan tabıkı kopya muamelesı gorulur kı yazıldıgı gıbı sınava daha onceden gırıp kac aldıklarıda ıncelenıyor ılıskılerı ınceelenıyor ortaya cıkar tabı tamamen hepsını cıkaramasalarda cogu cıkar. ben mesela 2010 da 67 -2012 de 83 - 2014 83 aldım yanı puanlarda genel bır duzen var ama sınavdan once 50 almıs sonra 60 almıs sonra 50 almıs sonra 95 almıs 100 almıs eeee nerden geldı bu zeka adama sorarlar!!!!
 
Katılım
12 Ocak 2015
Mesajlar
758
Beğeniler
358
Şehir
Trabzon
Eğitim
Lisans
Üni
Karadeniz Teknik Ünv.
Bölüm
İşletme
#14
diyelım ınsanların bazıları haksı yere kadroya gırdı 4 senedır caslısıyor bunları ısten cıkarabılır mı kı ? cıkarsalar bılle sureceı uzatıp bıze bır ekmek dusmez. Cakal gıbı beklemıyoruz ama kopya ıle gelmıslerse yapacak bırsey yok
 

işletmeci00

İşletme - 84,3
Katılım
13 Tem 2014
Mesajlar
2,014
Beğeniler
1,095
Şehir
Yurtdışı
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İşletme
#15
diyelım ınsanların bazıları haksı yere kadroya gırdı 4 senedır caslısıyor bunları ısten cıkarabılır mı kı ? cıkarsalar bılle sureceı uzatıp bıze bır ekmek dusmez. Cakal gıbı beklemıyoruz ama kopya ıle gelmıslerse yapacak bırsey yok
gündem deısıyolar kısmeyı yerınden kaldırmazlar kendılerı koydu zaten inanmayın el altından memur olan okadar cok kısı gordumkı cevremde artık hıcbıseye ınancım kalmadı
 

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
1,766
Beğeniler
2,001
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
#16
Hadi gözümüz aydın Zaman Gazetesi 2010 kopyacılarını savunmuş...

zaman.png
 
Katılım
1 Ara 2013
Mesajlar
52
Beğeniler
15
#17
Ozmnlar incelensin dedğimizde nerdeydiler olan bize oldu atanamdım ulan 2.ünvi bitti adamalr hala inceleycekler hakkımı helal etmiyorum .memurlarnette paylaşılmıştı kopyacıların tcleri sonra sildiler ne olduysa .acımasızlar fulle yakın yapmışlardı
 

cenk coban

VİP Üye
Kadrolu Üye
Katılım
21 Tem 2013
Mesajlar
805
Beğeniler
502
#18
2010 soruları kolaydı evet 2014 e gore ama bınlerce kısının 110 net ustu yapabılmesı anormal.barı kopya cekıyonuz 100 nette bırakın kardesım,kendılerıde sımdı uyuyamıyordur.atılmasalar bıle bu huzursuzluk onları mahvedecek
 

luis1907

Moderatör
Bölüm Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
19 Kas 2012
Mesajlar
5,930
Beğeniler
2,561
Bölüm
İktisat
#19
2010 soruları kolaydı evet 2014 e gore ama bınlerce kısının 110 net ustu yapabılmesı anormal.barı kopya cekıyonuz 100 nette bırakın kardesım,kendılerıde sımdı uyuyamıyordur.atılmasalar bıle bu huzursuzluk onları mahvedecek
yahu ne sabah ki gy_gk ne de eğitim Bilimleri tarihinde fulleyen yok ne hikmetse 100 lerce kişi fullemis.
 

vahican85

Site Müdavimi
Kadrolu Üye
Katılım
23 Kas 2013
Mesajlar
1,485
Beğeniler
202
#20
hiçbirşey çıkacağını sanmam... sadece haber yaparak zamanında bildikleri halde ve içinde oldukları için şimdi kendilerini temize çıkartıp suçu birilerine yıkma derdindeler. yıkılacak kişi zaten belli. 2010u bilmem... 2012 deki kapı gibi 60 gk sorusu beyaz kalem baskılı nete sızdı. o belge hala saklıdır pc mde. kimin ne mal olduğunu bilirim. kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. böyle haberleri sitede yayınlayarak kendinizi avutmayın...