Anksiyete

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,397
Beğeniler
2,961
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#1
Her İİBFLİ ANKSİYETE ADAYIDIR

Anksiyete veya endişe, canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı halidir. Canlıların dış ortama uyum çabasında koruyucu bir tepkidir. Denetim dışına çıkıp kişinin işlevselliğini aksattığında Anksiyete bozuklukları olarak incelenir. Psikiyatride bir grup hastalığın genel adıdır.
Terleme, titreme, çarpıntı vs. gibi bedensel belirtileri görülebilir. Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi bilişsel (düşünsel), fakat çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur.
Anksiyete, genelde kavramsal, somatik, duygusal ve davranışsal bileşenlere sahip olmak biçiminde tanımlanır (Seligman, Walker & Rosenhan, 2001). Kan basıncı ve kalp atışının artması, terleme, ana kas gruplarına ani kan akışının hücum etmesi nedeniyle kaslarda gerginlik, bağışıklık ve sindirim sistemi fonksiyonlarının yavaşlaması gibi fiziksel etkileri vardır. Bunlara ek olarak mide bulantısı, el ve ayaklarda soğukluk, titreme -üşüme hissedilir.
Duygusal açıdan ise hastalık korku ve panik hissine neden olur. Kişi her şeyi olabilecek en olumsuz yönüyle ele alır, moral seviyesi en alt düzeydedir. Davranışsal olarak ise hasta, anksiyete kaynağından kaçma eğilimi gösterir. Yine de anksiyeteden sadece patolojik bir durummuş gibi bahsetmek yanlış olur. Bu his, korku, kızgınlık, üzüntü ve mutluluk gibi duygularla beraber gelen, insanoğlunun hayatta kalmasıyla bağlantılı temel duygulanımlardan birisidir.
Anksiyete tedavisi en az bir yıllık ilaç tedavisi şeklinde seyreder. Bunun yanı sıra derin nefes alıp vermek endorfin salgılanmasına neden olduğu için hastaları rahatlatır. Masaj, aromaterapi, telkin gibi yöntemlerin de işe yaradığı bilinmektedir.
 

1985

Firedi'nin Kabusu
Mücadele Grubu
Katılım
23 Kas 2013
Mesajlar
2,740
Beğeniler
1,527
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
#2
En büyük hata ilaç tedavisidir. Özellikle majöründe güçlü karakterde insanlar yakalndığı için belirli bir düşünceye takılıp kalır, saplanırlar. Çoğu antidepresan sözde hafifletir ama verdiği etki sersemletir. Kişi aynaya baktığı zaman kendini aciz ve güçsüz hisseder ilaç kullandığı için... Üstelik kafasına taktığı konu hala canını yakmaktadır.

Fiziksel acı veren tek psikolojik rahatsızlıktır. Şidddet, küfür, ağlama, sessizleşme, alkolikleşme gibi kişiden kişiye değişen etkileri vardır. İlçla sadece insanlrın karaciğerlerine zarar veriyorlar, çözümü teknik bir terapidir.

Anksiyete krizi geçiren arkadaşlara naçizane tavsiyem indına güçlü durun, kriz geçirdiğinizde terleyin icabında, erkekler için sakın ağlamayın. Güçlü durarak, gülerek ve aynaya kriz geçirdiğiniz bir sırada ben bunu hakettim mi dediğinizde zaten aşmaya başlıyorsunuz.

Her İİBFli farkında veya farkında olmadan anksiyete geçiriyor 2012-2014 döneminde. Minör boyutlarda kalması, majöre vurmaması dileklerimle.
 
Üst