Atama izinleri, KPSS adaylarını etkiler mi?

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Atama izinleri, KPSS adaylarını etkiler mi? - Memurlar.Net

Atama kontenjanlarının açıklanmasının KPSSadayları açısından önemi nedir?

17 Nisan itibariyle 2014 yılı için kalan kadroların dağılımı da açıklandı. Basında yine yanlış şekilde değerlendirilen bu durum adayların da kafalarını karıştırdı.
    Kısa bilgi
    Kamu kesiminde bir yıl içinde istihdam edilecek toplam memur sayısının üst sınırı o yılın bütçe kanununda gösterilir. Bu toplam sayı daha sonra kurumlar bazında dağıtılır. (Bu rakamlara işçi, sözleşmeli personel, 4/C personel dahil değildir.) Kurumlar da kendilerine verilen kadro sayısını ihtiyaç duyulan unvan bazında belirlerler. Örneğin, kendisine 20 kadro verilen bir kurum bunu; 5 memur, 5 mühendis, 5 şoför, 5 şube müdürü gibi belirleyebilir.
    2014'teki durum
    2014 yılı için bütçe kanununda 36 bin kadro verildi. Bu sayının son 12 yıldaki en düşük kadro sayısı olduğunu daha önce belirtmiştik. Bunun 10+5 bini MEB'e verilmiştir. Bin 824'ü ise Ocak ayında, kurumların acil ihtiyacı nedeniyle dağıtıldı. Geri kalanların dağıtımı ise 17 Nisan'da yapıldı. Hatta henüz dağıtımı yapılmamış 500 civarında kadro bulunmaktadır.
    Kurumlar bu sayıların hepsini KPSS ile mi almak zorunda?
    Hayır. Bu sayılar üst sınırdır. Kurum isterse bunu hiç kullanmaz, isterse hepsini kullanır. Ya da birazını kullanıp diğerlerini kullanmayabilir de.
    Kullanılan kadroların ise KPSS ile alım yoluyla kullanılma zorunluluğu yoktur. Kurumlar başka kurumlarda çalışmakta olan memurları da nakil yolu ile almak istediklerinde de yine kadro kullanmış olacaklardır.
    Haziran merkezi alımı etkilenir mi?
    Haziran alımları için kurumların DPB'ye kadro bildirimi 16 Mayıs'ta sona eriyor. Haziran'da memur almak isteyen bir çok kurumun kadro talebi işlemleri bu tarihe yetişecektir. Ancak yine de bazı sorumsuz ve kaygısız kurumların bu 16 Mayıs'a kadar işlemleri yetiştiremeyeceğini tahmin etmek de açıkçası zor değil.
    Haziran alımını etkileme hususunda ise daha önce belirttiğimiz gibi bu sene memur alımları çok düşük olacak. Çünkü 36 bin sayısı gerçekten çok düşük bir sayı. Bazı adaylar "oh ne güzel yeni kadrolar geldi" diye sevinseler de bu zaten sene başında çokça eleştirdiğimiz düşük rakamın ta kendisidir.
    Kasım merkezi alımı nasıl olur?
    Kural olarak haziran alımı büyük alımdır ve kasım alımları ise düşük sayılı alımlardır. Bu sene kadro az olduğu için kasım alımları daha da düşük olacaktır. Ancak haziran alımı 2012 KPSS puanıyla yapılan son merkezi alımdır. Artık puanlar düşük olacağı düşüncesiyle bazı kurumlar yüksek puanla zeki personel alalım diyerek haziran yerine Kasım'da alım yapmayı düşünebilir. Çünkü kasım alımları 2014 KPSS puanı ile yapılacak olan ilk yerleştirme olacaktır.
    Aday sorusu: "Bu dağılım bizim bölümümüzden alımı etkiler mi?"
    Kontenjan dağılımının bölümlerle alakası ilgisi yoktur. Görüldüğü gibi sadece genel sayı verilmiştir. Bunların hangi unvan olacağı ve bunlara hangi bölümlerden alım yapılacağı ise kurumların takdirindedir.Ancak, kurumlara tahsis edilen atama izni sayısı çok az olduğu için, bu azalmadan tüm adaylar etkilenecektir.

2. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    benim yaptığım yorumun aynısını memurlar.net yapmış burda söylediklerime hehe diyip poliyanacılık yapanlara kapak olsun... 2 yıldır işin içindeyim neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum daha dpb nin yayınladığı tabloyu anlayamayan açıktan atama nedir bilmeyen vatandaşlar benim yazdıklarımı hakarete varan şekilde yorumlamaya çalıştı... 2 senedir bu isimler ortada yokken mücadeleninde babasını yaptım her platforumda...

herkes için hayırlısı diyorum ben yinede...

3. vahican85

vahican85 Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    63
    Az çok ne olacağı belli zaten. Burada önemli olan iibfye 1500-2000 arası veya daha fazla kadro gelme ihtimali. SGK nın kadro artırması ne kadar olur bu önemli. Benim görüşüm bizi en çok etkileyecek olan üniversitelerin az kadro vermesi bu da iyi birşey değil. puanları pek düşürmeyeceği kesin.

4. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    1500-2000 de hikaye kardeş sgkya ek atama verilecek olsa zaten şimdiye verilirdi 2011deki atamada öle olmuştu nisanın ortasındayız artık herşey için çok geç... ben iibfye 3 haneli bir rakam verileceğini düşünüyorum puanlarda geçen hazirandakinden biraz daha düşük olur

5. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    Benim de aklıma gelmiyor değil... Yine de insan getirmemeye çalışıyor. O yüzden bu işleri bırakıp (kaç kadro gelir gelecek) 2014 sınava odaklanmak gerek. Artık 2014 sınavını da merkezi alım için değil mülakatlı personel alımı için düşünüyor gireceğim.

6. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    aynen herkes 2014 kpssye odaklanmalı özellikle a kadro yu sallamadan a kadroyada az çok bakarak girerse pişman olmaz...

7. publec

publec İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    iibf 3 haneliyi hak ediyor ztn .... geldik.....tuttuk....yedik.....noktalıyı anlayan anlar anlamayan ztn hiç anlamamıstır :D

Mustor bunu beğendi.
  8. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    iyi de hocam bu saatten sonra a kadro çalışmak zor gibi. Biraz temelde birşeyler kalmış olsa iyi de uzun süre bakmayıp alan sınavına da girmeyince 2,5 ayda hem genel yetenek kültür hem de alan yürür mü bilmem ama iibf adına çok alımı yapacak olan yine alan olacaktır. Zaten yakın zamanda iibf için b gurubu bitme noktasına gelir.

9. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    hocam çok şey bilmeye gerek yok zaten az çok bakılsa yeter 40 soruda ort 10-11 civarında doşalıyor... kardinal 2 aylık çalışmayla vergi müf. yard. oldu adam

vahican85 bunu beğendi.
  10. samyelialttantire43

samyelialttantire43 İİBF Uzman Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    43
    Uc haneli bir kadro gelirse 82.5 lar bile tehlikeye girer

GT-S5570 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. Nanick

Nanick VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    açıktan atamanın ne olduğunu bilmen bize bir artı sağladı mı.tebrikler!bravo
    ben yanlış yorumlamış olabilirim ama senin gibi kompleksli değilim hep bir kendini üstün görme hep bir bilmişlik.neticede bak ikimizde bu forumdayız.açıktan atamayı bilen de bilmeyen de burada

12. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    ptt ye atanalar çok şanslı 2300 lük atamada mat kodu olmasaydı 78 e kadar tüm iibf atanmıştı... Kısmet değilmiş

13. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    benim önümü görmemi sağladı mesela ben memur maaşında fazla maaşla özelde çalışıyorum

14. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    82-83 arasına kadro gelmez hocam bundan eminim. Ama üç harfli de sanki çok düşük ihtimal olarak görmek istiyorum.

15. samyelialttantire43

samyelialttantire43 İİBF Uzman Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    43
    Hayir 4 hanelisi ne kadar olacak artik 1500 e iymser bakiyorum ben

GT-S5570 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    içişleri 220 tapu 335 sgk 335 maliye 366 bunların hepsi bizden alsa üstüne üstün hepsi haziranda alsa kasımı bay geçse imkansızda hadi oldu diyelim 1250 yapıyor... nerden kadro gelecekte 2000 yapacaz üniversitelere 5000 kadro verildiğinde bize 200 kadro anca düşüyordu şimdi 1400 kadro var ünivlere

17. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    Vallahi 1500 gelse son bu yaşananlardan sonra düğün dernek... ama gönül daha fazla olsun 80 üstününün isyanı bitsin. Neyse ben kaçar biraz muharebe edeyim tarihle.

18. vahican85

Ödül Puanları:
    63
    Bu senaryoda zaten 4 haneli kadro gelir demek imkansız kimsenin ümitlenmeye kimseye ümit vermeye gerek yok ama umarım artar artırılır...

19. rngl

rngl HEYHAT! Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    : )))

20. İsvacık

İsvacık Admin Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    28
    Son 12 yılın en düşük kadrosu geldi artı kadronun çok büyük bölümü Öğretmen ve sağlıkçılar ayrıldı...

Sayfayı Paylaş