Atanamayan öğretmenlere mühendislik kapısı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında chaborz tarafından paylaşıldı.

1. chaborz

chaborz VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atanmayı bekleyen öğretmen adaylarını farklı sektörlere yönlendirmek için çalışma başlattı. Bakanlık, ilgili mevzuatta değişiklik yaparak öğretmen adaylarına mühendislik ve diğer alanlarda istihdam yolunu açmayı hedefliyor. MEB, son 10 yılda 457 bin 996 öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Eğitim fakültesinden mezun olan ve KPSS alan testinden yeterli puanı alarak atanmayı bekleyen öğretmen adayı sayısı ise 240 bin dolayında.

YÖNETMELİK DEĞİŞİYOR

Fen-edebiyat fakültesinde okuyan öğrencilerin farklı sektörde çalışmasına izin veriliyor. Eğitim fakültesinden mezun olan öğrenciler ise ilgili mevzuat gereğince yalnızca “öğretmenlik” yapabiliyor. Fen-edebiyat fakültesinde eğitim alan kimya bölümü öğrencisi, kimyager olarak özel sektörde veya kamuda iş imkânı bulurken; aynı fırsat eğitim fakültesinden kimya öğretmenliği mezunu olan kişilere verilmiyor. Bunu düzeltmek isteyen bakanlık, yönetmelikte bazı değişiklikler yapmak için kolları sıvadı. Yönetmelikte yapılacak birinci değişiklikle öncelikle eğitim fakültelerinin müfredatına, öğretmenlikte okutulmayan 2 veya 3 ders eklenecek. Bu sayede öğretmenlik ve ilgili bölümleri (fizik, kimya gibi) okuyan öğrencilerin eğitimi eşitlenecek. Yönetmelikte, bir başka değişiklik daha gerçekleştirilecek. Eğitim fakültesi mezunlarının (öğretmenlerin), diğer alanlarda çalışmalarının önü açılacak. Eğitim fakültesi ve fen-edebiyat fakültesi okuyan öğrenciler, aynı haklara sahip olarak farklı sektörlerde iş imkânı bulacak. Değişiklik en çok fizik, kimya, biyoloji gibi ataması olmayan alanlardaki öğrencilere yarayacak. Bu öğrenciler için mühendislik yolu açılacak.

Haberturk
    http://www.haberturk.com/gundem/haber/997180-atanamayan-ogretmenler-muhendislik-kapisi

2. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    Ayrıca öğretmenler daha iyi koşullarda yaşasın diye bankalarla uygun kredi çalışmasına başlanıyor.

3. estralla69

estralla69 Aktif Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    28
    cnn türk de geçen bir program vardı oecd ülkeleri arasında eğitim sistemi karşılaştırması yapıyordu
    . Türkiye son sırada. Rakamlar içler acısı. Sen öğretmenliği girişi zorlaştıracağın yerde girmeleri için teşvik ediyorsun hala, ne zaman doğru adımları atmaya başlayacaklar acaba merak içindeyim.

4. incir reçelim

incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    hükümet işi biliyor. sürekli öğretmenleri ve öğretmenlerle ilgili haberleri gündemde tutarak ortamı manipüle ediyor. nasıl olsa memur demek öğretmen demek.

görünen ardındaki hakikat ise çok başka.

Mustor ve peter keating bunu beğendi.
  5. İskndr_06

İskndr_06 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karamanoğlu Mehmetbey Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Az kaldi artık öğretmenlik mezunu olup kaymakam olacaklar artık

6. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Ancak geçici olarak işgal ederler o kadroları. 4001 kodunun GİH kadrolarını işgal etmesi gibi. Bugün eğitim fakültesi mezunlarına veya öğrencilerine gidin sorun tercih nedenleri para değildir. Yaz tatili, şubat tatili ve yarım gün çalışma durumu cezbediyor insanları.

2500 TL ve Öğretmenlik > 3500 ve Mühendislik

Gökhan60 bunu beğendi.
  7. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    arkamızda meb gibi bir bakanlık yokki arkadaş bizim bamkanlıklarımız maliye, ekonomi 4001 den alıyor şaka gibi

CANER ve Kafkaslı bunu beğendi.
  8. sinoplu

sinoplu Güzel düşün güzel yaşa Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Bari doktor asket polis pilot vs vs vs vs olma yollarını falan da açsınlar fazlasını ihraç edebiliriz böylece
    Hatta bence profesyonel vesikalı ve aşk pazarlamacısı falan da yapsınlar belli mi olur belki o işleri yapmak isteyen de olur malum o işi bile yapacaksan hakkıyla yapacaksın
    Ya da en temizi tüm fakülteleri eğitim fakültesi yapalım mezunlar ne yapmak istediklerine mezun olunca karar versin iateyen doktor olsun isteyen mühendis kamucu işletmeci oto tamirci kaporta boyacı oto biyografici imam pilot ne isterlerse artık

chaborz, Kafkaslı ve Gökhan60 bunu beğendi.
  9. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Bunu gerçekten anlamıyorum.

Maliye bölümü mezunuyum. Özel sektörde çoğu başvurduğum ilan zaten benim eğitimimle alakasız oluyor. Birazcık para kazanma dertleri olsa gocunmadan sekreterlik, kasiyerlik, bankacılık yapsalar o diplomalarla da yapabilirler. İlla birilerinin mesleğine salça olmak derdindeler.

Eee yarım gün çalışmaya, 3000 TL maaşa, aylarca tatile, sınırsız rapora alışınca kamu dışında çalışmak zor geliyor tabii...

10. chaborz

chaborz VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    ruhum daraliyor.. ahmet kayanin sarkisindaki gibi yaprak dokuyor bir yanimiz bir yanimiz bahar bahce...

sinoplu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş