Avcı: Formasyon alan kendisini öğretmen olarak görüyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'her pedagojik formasyon alan fizik mühendisi kendisini atanamayan fizik öğretmeni olarak görüyor, bu yanlış.' Mesela bir gencimiz İspanyolca bölümünü bitirmiş kendisini 'atanamayan öğretmen' olarak görüyor dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

Sayısı 300 bini bulan atanamayan öğretmenler meselesi nasıl çözülecek?

Cumhuriyet tarihinde, bu dönemdeki kadar yeni öğretmen atanmadı. Şu anda 852 bin öğretmenimiz var, bunlann yansı bu dönemde atandı. Şubat ayında yaptığımız 15 bin atamayla tarihimizde en fazla öğretmen ataması yapmış olan bakan oldum.Her pedagojik formasyon alan fizik mühendisi kendisini atanamayan fizik öğretmeni olarak görüyor, bu yanlış. Her siyasal bilgiler mezunu kendisini atanamayan vali veya kaymakam olarak görebilir mi? Muhalefet bu insanlar üzerinden duygu sömürüsü yapıyor. Sayın Kılıçdaroğlu bile "Biz iktidara geldiğimizde herkesi atayacağız " demişti.

Bu gerçekçi değil, yapılamaz. Mesela bir gencimiz İspanyolca bölümünü bitirmiş kendisini 'atanamayan öğretmen' olarak görüyor. Ben diyorum ki; turizm sektöründe ve başka alanlarda bu insanlarımıza ihtiyaç olabilir. Mutlaka öğretmen olmak için direnmek ne kadar doğru? Meslek edindirme kurslarımız var, 8 aylık eğitim sürecinde cep harçlığı da veriyoruz. Sonuçta öğretmenlikten bile kazanabileceğinden çok daha iyi imkanlara sahip olabilecek.

Öğretmenler borç içinde olmaktan yakınıyor

Yine öğretmen maaşlarına en büyük katkı bu dönemde yapıldı.

En önemli öncelikleriniz nedir yakın gelecek için?

En önemli konu, öğretmen altyapımızın niteliğini geliştirmektir. Öğretmen adaylarının öğrenci seçimi ve müfredatını da içine katarak söylüyorum. İkinci konumuz; okul güvenliği. Hem fiziki güvenliği hem de çevre güvenliği, uyuşturucuyla mücadele de bu konunun içinde. En önemli önceliklerimizden biri müfredat niteliğimizin iyileştirilmesi. Mesleki ve teknik eğitim bir başka kritik konu. 3- 5 yaş grubu için okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak temel önceliklerimiz arasında. Bu konuda çok önemli bir adım attık, mali şartları yeterli olmayan vatandaşlara geçen yıl bir destek programı başlattık. Okul öncesi eğitimin bir yılını devlet karşılıyor.

2. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Her pedagojik formasyon alan fizik mühendisi kendisini atanamayan fizik öğretmeni olarak görüyor, bu yanlış. Her siyasal bilgiler mezunu kendisini atanamayan vali veya kaymakam olarak görebilir mi?

ADAM LAFI KOYMUŞ =)

mehmet_1303 ve Yelken bunu beğendi.
  3. kpssmagduru

kpssmagduru VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Lan avci ne olurdu bizim bakanimiz olaydinda cumhuriyet tarihinde en cok iibfliyi biz atadik diyeydin. Havadan altin yagsa bizim kafamiza cimri pinti eli sıkı mehmet simsek duser anasini. :)

işletmeci00 bunu beğendi.
  4. gfbmo

gfbmo VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    Bölüm:
    İktisat
    vay be adam çok doğru söylemiş adamlar her 5 öğretmenden birini atadı daha ne yapsın o zaman özel sektör diye bir şey olmasın benim abim de öğretmen kolejde çalışıyor devletteki öğretmenle aynı maaşı alıyor üstelik kendi memleketinde ne tayin derdi var ne maaş o zaman kolejlerde etüd merkezlerinde kim çalışacak hepsi devlete giderse ama bu aç gözlülerin derdi belli okul kitabını tahtaya yeniden yazacak yaz tatili şubat tatili vs derken yan gelip yatmak kendini geliştirmeden çaba sarfetmeden para kazanmak zaten bunları kolejlerde kabul etmez ki kolejler kendi geliştirmiş bilen adam istiyor ama bu aç gözlüler kpss den 70 i geçemiyor devlet beni atamıyor diye ağlıyor 70 i geçemeyen adam demek ki alanını dahi bilmiyor ki o puanı alıyor ama devlete atanırsa sorgulayan olmayacak iyi öğretmen mi kötü mü diye koleje geçse bunlar 2 ayda kovarlar şahsen bize 55000 kadro verilse ve hala atanamasam utanırım milletin yanında devlet beni atamıyor demeye.

5. ismail9696

ismail9696 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    148
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Muğla Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    hele son cümlen yok mu bunun üstüne daha başka hiçbir şey denmez. ben bunu öğretmen arkadaşımın yüzüne söyledim adam utanmadı üstüne bana saçma sapan mazeretler sunmaya çalıştı. kendini o derece inandırmış. valla ben utandım onda tık yok.

mehmet_1303 bunu beğendi.
  6. mehtap19

mehtap19 VİP Üye

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    Maliye
    Doktoru ogretmen yap öğretmeni mühendis sonra hepsını kaymakam olsun bıtsın ..

7. uludagkamu

uludagkamu Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    278
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Adam hakli beyler öğretmenler dagilsin :)

8. lookatsky

lookatsky VİP Üye

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Selçuk Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Nabi başkan çocuğu koymuş....ama bu da aslında bir itiraf sayılır.demiş ki her iibfli kaymakam olarak atanabilir mi yani iibfnin durumundan işleyişinden habersiz değil ama kadro dağılımında toplumdaki öğretmen algısına göre dağıtım tercihlerinde bulunulduğunu da söylemiş oldu( demek ki ister istemez algıya göre karar alınsa da muhalefetin ve öğretmenlerin istismarı da canına tak ettirmiş)

9. mehmet_1303

mehmet_1303 ~YNWA~ Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Uludağ Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    "Şahsen bize 55.000 kadro verilse ve hala atanamasam utanırım milletin yanında devlet beni atamıyor demeye". Bu cümle varya malum nette konu başlığı olarak açılmalıdır :) hatta açıyorum da :D

aslii, sevda57 ve işletmeci00 bunu beğendi.
  10. sevda57

sevda57 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    148
    Bi arkadaşım var türkçe öğretmeni iki sene önce 86 ile atandı o bilediyorki gelen öğretmenler hic öğretmenlik mesleğini idrak edemiyorlar hem çok düşük puanlarla ataniyorlar hemde hala öğretmenler daha çok atanmali diyorlar. Öğretmen biri bile çok atama oluyor puanlar acayip düşük diyorsa öğretmenlerin durumundan memnun değilse gerisini tahmin etmek çok zor değil . düşük puanlarla sürekli öğretmen atansin biz seksen kusur puanla atanmak için aylarca yıllarca bekleyelim adalet mi bu

ismail9696 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş