Başlık koyamadığım şiddet konulu yazı

Konu, 'Sağlık' kısmında Tgb06 tarafından paylaşıldı.

 1. Tgb06

  Tgb06 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeniler:
  1.988
  Ödül Puanları:
  238
  Bölüm:
  İktisat
  Bu konuda hassas olduğumu belirterek paylaşmak istedim..

  ----


  Kadına yönelik şiddet ile ilgili her gün birçok ilimizden farklı şekillerde ama sonuçta kadının ya öldüğü ya da bıçak ile delik deşik edildiği haberleri okuyoruz.

  Bu hafta köfte patates yapmadığı için eşini doğrayan, çöp topladıkları at arabasını çöp arabasına çarptığı için eşini bıçaklayan, ilişkiye girmek istemediği için karısını hastanelik eden sözde ‘koca’ları okuduk.

  Mor çatı kadın sığınma evleri var. Oraya sığınan bir kadını kocası gelip ikna ediyor, özür diliyor bir daha yapmayacağını söylüyor ve karısını alıp evin yolunu tutuyor. Ertesi sabah sür manşetteler. Adam kadını öldürmüş!

  En ilginç olanı kadın polisin polis kocası tarafından öldürülmesiydi. Ev içi şiddette kadının ilk sığındığı yer olan karakolda aslında pusu kurmuş katil varmış haberimiz yok.

  Eskiden eğitim seviyesi düşük, genelde doğuda duyduğumuz bu haberler, batıda ve eğitim seviyesi yüksek olan insanlarda daha fazla görülmeye başlandı. Bu konu hakkında bilinçleştikçe, daha çok dayak yiyen ve daha çok dayak atan hale geldik. İnsanoğlunun tahammülünün kalmadığı son noktada yaşıyoruz galiba. Ya da konuşmaktan, uzlaşmaktan aciz kocalar ne yazık ki yaratılışları itibari ile kadınlardan daha güçlü oldukları kaslı vücutlarına güveniyorlar. Sosyal hayatta iki kelimeyi bir araya getiremeyen koca, karısına karşı art arda iki yumruk atabiliyor ya da 43 bıçak darbesi ile onu delik deşik edebiliyor.

  Bence nikâhtan önce şart olan kan testi gibi şiddete eğilimli olup olmadığının anlaşılması için psikolojik testi de devletin şart koşması lazım. Bu testten sonra şiddete eğilimi olanların tedavi olduktan sonra resmi nikâh yapmalarına izin verilmesi gerekiyor. Sanırım kısa vadede yapılacak en güzel önlem bu olsa gerek. Tabi nikâhsız, beraber yaşayan çiftler de var. Bu da kadının aldığı risk, sanırım bunun önüne geçemeyiz.

  Geleneklerimize göre karı-koca arasına girilmez denirdi ve tanık olunan şiddete karışılmazdı. Bırakın kendi aralarında halletsinler denirdi. Bu kodlama ile büyümüş zihinlerimiz olayı farklılaştırarak tartışmaktan savaşmaya çevirmiş durumda. Bu durumda da aynı kod komutunu yerine getiriyor: ‘Karı koca arasına girilmez’, bırakın öldürsün, doğrasın, tecavüz etsin, darp etsin, sokakta saçlarından tutup süründürsün ama lütfen arasına girmeyin! Ne de olsa ‘O’ kocasıdır, koca hem sever hem döver!

  Bu atasözleri ile büyümüş bir milletin geleceğinin şu anki durumunun kaçınılmaz olması şaşırılacak bir durum olmasa gerek.

  İlkokuldan itibaren bizlere ezberletilen şu atasözlerini bir hatırlayalım:

  1- Kızını dövmeyen dizini döver.

  2- Karının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin.

  3- Karı koca arasına girilmez.

  4- Koca sever de döver de.

  5- Saçı uzun, aklı kısa.

  6- Elinin hamuru ile erkek işine karışma.

  7- Erken kalkmayan avrat, söz dinlemeyen evlat, mahmuzla gitmeyen at; kapında varsa kaldır at.

  8- Kadının yüzünün karası, erkeğin elinin kınasıdır.

  9- Kızını dövmezsen ya zurnacıya ya davulcuya varır.

  10- Kadın dediğin koluna taktın mı yakışacak, duvara çarptın mı yapışacak.

  11- Dayak cennetten çıkmadır. (Ama Cennet anaların ayaklarının altındadır. Burada bir tezatlık var ben çözemedim)

  12- Kaşık düşmanı.

  13- Eksik etek.

  İşte taa atalarımızdan beri süre gelen bu sözleri ilkokulda öğrenmeye başlıyoruz. Öğretmenlerimiz tarafından ezberletiliyor. Hatta yazılıda da soruyorlar ve bizde bu sözleri yazarak başarı puanı alıyoruz. Durum böyle olunca şiddete yönelik bir toplum olmamamız beklenemezdi.

  Uzman psikologların dediği gibi geçmişimize, çocukluğumuza dönmemiz lazım. Bakalım orada neler var? İşte dönüyoruz ve gördüğümüz tablo bu. Kısaca, kadını döv!

  Bu atasözlerinin artık kullanılmayacağı hakkında TDK’ dan açıklamalar okudum. TDK başkanı Deyimler ve Atasözleri Sözlüğünden kadına yönelik küçümseyici atasözleri ve deyimlerinin ayıklanacağını duyurmuştu. Bu konu ile ilgili daha sonra haber çıkmadı. Eğer çıktı ve benim gözümden kaçtıysa lütfen beni bilgilendirin.

  Bayan-kadın tartışmasında da artık ‘bayan’ sözcüğünün yerine ‘kadın’ sözcüğünün kullanılacağı söylendi. Sosyal medyada bu uygulama ile karşılaşıyorum. Örneğin, üye olacağım bir sitede cinsiyet kısmında -Erkek, Kadın- şeklinde ayrım yapılıyor. Demek ki herkes bayan sözcüğünden baymış!

  Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğünce kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve istismarın bildirilmesi için “ALO 183 ŞİDDET HATTI” oluşturuldu. Ne yazık ki yeteri kadar kadına ulaşılamadığını düşünüyorum. Bu numarayı bilmeyen birçok kadın var. Bilseler belki son bir ümit ile bu numarayı arayarak yardım talebinde bulunurlar.

  Sözün kısası içler acısı durumdayız. Zavallı durumdayız. Bu ülkenin gençleri, yaşlıları şiddete maruz kalıyor. Neden, niçin diye sorgulamaktansa nasıl çözebiliriz diye sorgulamamız lazım.

  Yazımın sonunda taptığım Büyük Adam Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN, kadınlar ile ilgili söylediği birkaç güzel söze yer vermek istiyorum.

  1- Kadının en büyük vazifesi analıktır! İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu düşünülürse, bu vazifenin ehemmiyeti layıkıyla anlaşılır.

  2- Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.

  3- Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.

  4- Milletin kaynağı, toplumsal hayatın temeli olan kadın ancak faziletli olursa görevini yerine getirebilir.

  5- Kadınlarımızın genel görev ve çalışmalarda paylarına düşen işlerden başka, en önemli, en hayırlı, en faziletli bir ödevleri de “iyi anne” olmalarıdır.

  6- Dünyada hiç bir milletin kadını “Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim,” diyemez!

  Yazımı Ecobella tarafından çekilmiş bir video ile sonlandıracağım. Bu konu ile ilgili söylenecek çok fazla söz var.

  Kalbimiz buruk, beklide birazdan başka bir kadın cinayeti haberi alacağız…


  milliyet blog
   
  58iibf, serin, nicknick ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. Madame Bovary

  Madame Bovary Tüketici Hekem Heyeti Raportörü Kadrolu Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2014
  Mesajlar:
  1.543
  Beğeniler:
  1.799
  Ödül Puanları:
  288
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Kadın olmak çok zor :( Özellikle Türkiye'de. .
   
 3. beterböcek

  beterböcek beter1böcek Mücadele Grubu

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.596
  Beğeniler:
  1.499
  Ödül Puanları:
  288
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Bu ülkede polis merkezlerinde suçlunun polisten önce kapidan elini kolunu sallaya sallaya cikabildigi göz önünde bulundurulursa, bu tür haberleri duymamiz kaçınılmaz olacaktir. Yaptirimin olmadigi yerde şiddet, huzursuzluk,hirsizlik vs vs... alip basini gider.
   
 4. Mustor

  Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.295
  Beğeniler:
  2.834
  Ödül Puanları:
  788
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İstanbul
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Sakarya Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  erkek olmakta zor herkes bizden birşeyler bekliyor =) evlenirken bile her eşyayı erkek alıyor poff
   
  incir reçelim bunu beğendi.
 5. chaborz

  chaborz VİP Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  1.446
  Beğeniler:
  2.150
  Ödül Puanları:
  318
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  yanlış teşhis tedaviyi imkansız kılıyor. büyük resme bakarak açık ve net olarak söyleyebiliriz ki ortada kadına şiddet gibi bir sorunumuz yok toplumsal cinnet halimizden kaynaklı ve her geçen gün artmakta olan bir şiddete meyyalimiz söz konusu. trafikte yol verme tartışması yüzünden işlenen cinayetlerden tutun da sokakta yürürken niye bana baktın diye birbirimize girer haldeyiz. bunun çok çeşitli sebepleri olmakla birlikte mevcut şiddet dalgasından en çok etkilenenler de şüphesiz fiziksel olarak erkeklerden zayıf olan kadınlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

  çözüm için çok yorum yapmak istemiyorum sadece bir ayet yazacağım: "Akıl sahipleri için kısasta hayat vardır. Kendinizi korumanız umuduyla". (2:179)

  herşeyiyle ben de çok fazla eleştiririm hatta belki de tek örnek gösterdiğim tarafı şu olan Suudi Arabistan'da ezan okunduğu zaman yol kenarındaki seyyar dövizciler paraların üstüne bir örtü örterek namaza giderler. kimse de kolunun kesileceği korkusuyla o paralara dokunamaz.

  burdan şeriat gelsin demiyorum o ayrı bir tartışma konusu ama vurgulamak istediğim nokta her suça hak ettiği ölçüde en ağır cezayı vermek gereğidir. Af veya hafif cezalar ise masum insanlara verilen cezadır aslında..
   
 6. Madame Bovary

  Madame Bovary Tüketici Hekem Heyeti Raportörü Kadrolu Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2014
  Mesajlar:
  1.543
  Beğeniler:
  1.799
  Ödül Puanları:
  288
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Bekarlara Ispartadan evlenmelerini öneririm o halde yarı yarıya yapılıyo eşyalar :)
   
  Mustor ve incir reçelim bunu beğendi.
 7. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  Bunlar hep ahlaki çöküntü ve maneviyatsızlıktan kaynaklanıyor, üstüne de geçim sıkıntısı vs de ekleyince sonuç= şiddet oluyor maalesef
   
  Tgb06 bunu beğendi.
 8. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  :)
   
  luis1907 ve Madame Bovary bunu beğendi.
 9. luis1907

  luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2012
  Mesajlar:
  5.533
  Beğeniler:
  2.308
  Ödül Puanları:
  988
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İktisat
  hiç bir kız ailesi iyi yemek temizlik yapıp çocuk bakan ama işsiz bir erkeğe kız vermez. ama iyi yemek temizlik yapıp çocuk bakan bayan eklenebilir ki evlenmesinede gerek yok babası vefat edince maaşını alır erkekte havaya bakar.
   
 10. Madame Bovary

  Madame Bovary Tüketici Hekem Heyeti Raportörü Kadrolu Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2014
  Mesajlar:
  1.543
  Beğeniler:
  1.799
  Ödül Puanları:
  288
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  İyiki kadın olmak zor dedim :) İnsan olmak zor diyim bari :) :)
   
 11. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  tesbit harika :) bir de ıspartadan evlenemeyiz ama düğünü ıspartada yapsak acaba masrafları yine yarılayabilir miyiz ki:)
   
  luis1907 bunu beğendi.
 12. Madame Bovary

  Madame Bovary Tüketici Hekem Heyeti Raportörü Kadrolu Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2014
  Mesajlar:
  1.543
  Beğeniler:
  1.799
  Ödül Puanları:
  288
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Havasını teneffüs edip suyundan içirin belki ailesinde yarı yarıya yapalım fikri oluşur :D
   
  incir reçelim ve luis1907 bunu beğendi.
 13. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  eğirdir gölünden bir sise su alıcam ıspartaya gelince bi deneyelim:)
   
 14. rngl

  rngl HEYHAT! Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.349
  Beğeniler:
  1.545
  Ödül Puanları:
  238
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İşletme
  şiddet ile otorite kurmaya çalışmanın örneklerine her yerde rastlanabilir. büyük bir acziyet bu. öğretmenin öğrencisine, komutanın askerine, ustanın çırağına şiddetini görüyoruz ve artıyoruz; eşine şiddet uygulamak herhalde normal psikolojiye sahip birinin yapabileceği iş değil. ciddi bi tedavi süreci lazım. kadınların bu durumu kabullenmesi ise apayrı bi sorun. bizim toplumda mevcut maalesef.
   
  Tgb06 ve Nanick bunu beğendi.
 15. Madame Bovary

  Madame Bovary Tüketici Hekem Heyeti Raportörü Kadrolu Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2014
  Mesajlar:
  1.543
  Beğeniler:
  1.799
  Ödül Puanları:
  288
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Olmaz Ispartadan al damadı pek severler damat baklavası damada su böreği :D Damat damat damat yeter şiştim :D
   
 16. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  valla ben ağustos ayında ıspartaya geldim ama havasında bi değisiklik görmedim acaba keramet suyunda mı yoksa zira suyundan içmedim:)

  sen damatı ıspartadan bul:)
   
 17. Nanick

  Nanick VİP Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.837
  Beğeniler:
  6.554
  Ödül Puanları:
  488
  Cinsiyet:
  Kadın
  Bölüm:
  İşletme
  aslında kabullenmek zorunda kalıyor kadınlar.ailesi sahip çıkmayınca işi gücü de yoksa kadın tek kalıyor hayatta.
   
 18. Madame Bovary

  Madame Bovary Tüketici Hekem Heyeti Raportörü Kadrolu Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2014
  Mesajlar:
  1.543
  Beğeniler:
  1.799
  Ödül Puanları:
  288
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  Bakcaz artık kısmet şu aralar damatla filan uğraşacak halim yok :D Bi atanayım da :D
   
  incir reçelim bunu beğendi.
 19. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  hayırlı artık:)
   
  Madame Bovary bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş