Başsavcılıktan KPSS soruşturması için açıklama

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında HoRoZ'28 tarafından paylaşıldı.

 1. HoRoZ'28

  HoRoZ'28 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.193
  Beğeniler:
  389
  Ödül Puanları:
  388
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Giresun
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Pamukkale Ünv.
  Bölüm:
  İktisat
  Başsavcılıktan KPSS soruşturması için açıklama
  2010'daki KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin 19 ilde gözaltına alınan, aralarında yaklaşık 40 kamu görevlisinin bulunduğu 63 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor. Başsavcılık soruşturmayla ilgili açıklama yaptı. Soruşturma kapsamında aranan bir vakfın yöneticisinin de aralarında bulunduğu 10 kişinin yurtdışına kaçtığı iddia edildi. 10 kişinin ise halen yurt içinde arandığı kaydedildi.

  [​IMG]

  Başsavcılık açıklaması şöyle:
  -Bu soruşturmada, Cumhuriyetimizin büyük bir tehdit altında olduğu, belli bir yapıya mensup kişilerin verilen talimat ve telkinler ile devlet kurumlarına yerleşme ve sızma faaliyetine giriştikleri, örgütlü bir yapı kurarak birlikte hareket edip, bu amaç doğrultusunda kamu kurumlarına yerleşmek için sınavdan önce hile ile haksız bir şekilde elde ettikleri soruları kullandıkları, atamalarda öncelik elde ettikleri ve aileleri göz önüne alındığında milyonlarca kişinin hakkının yendiği yönünde delillere ulaşılmıştır.
  -KPSS tarihinde daha önce hiçbir dönemde eğitim Bilimleri Alanında 120 sorunun 120'sini ve 119'unu doğru cevaplayan olmadığı halde, 2010 sınavında tam 350 kişinin 120 sorunun 120'sini de doğru cevapladığı görülmüştür. Bu 350 kişinin 70'inin karı-koca, 23'ünün akraba, 52 adayın ise aynı adreste veya aynı apartman, site veya sokakta ikamet ettiği anlaşılmıştır.
  SUÇLAMALAR NE?
  İddiaya göre yaklaşık 1500 kişi şüpheli sıfatıyla incelemeye alındı. Bu kişilerin sınav öncesi ve sonrasında iletişim halinde oldukları tespit edildi. Hakkında inceleme yapılanlardan bazılarının akraba, bir bölümünün karı-koca olduğu tespit edildi.
  Ankara Cumhuriyet Savcılığının talebiyle oluşturulan bilirkişi heyeti, şüphelilerin soru kitapçıklarını da inceledi. Bilirkişi heyetinin raporunda, şüphelilerin daha önceki sınavlarda aynı başarıyı gösteremediği belirlendi. Soru kitapçıkları incelenen bazı şüphelilerin, işlem gerektiren bazı soruları hiç işlem yapmadan çözdüğü, bazı sorularda ise işlemi yanlış yapıp doğru cevabı işaretlediği, işlem yapıldığını göstermek için karalama yaptığı tespit edildi.
  Raporda, "Zorluk derecesi bu kadar yüksek bir sınavdan bu kadar çok kişinin tam puan almasının güç olduğu" görüşüne yer verildi.
  Soruların ÖSYM'den flaş belleklerle sızdırıldığı öne sürüldü
  Yorum : hiç bir cacık çıkmayacak herkes yaptığıyla kalacak 5 yılda zaten atı alan üsküdarı geçmiştir davanın sonuçlanmasıda 5 yıl süreceğinden sıkıntı yok Paralelide AKPSide hepside aynı b.kun farklı renkleri
   
  dpuzede ve ismail9696 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş