Başımın Belası Panik

tebessum

Aktif Üye
Arkadaşlar kendinizi nasıl sakinleştireceksiniz acayip stresliyim çok panik yapıyorum off off

iibfzede

VİP Üye
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
stresin sıkıntının olması iyi bende de var çalıştığının hazırlandığının göstergesi ama sınav kağıdı önüne geldiğinde her şeyin bitmesi gerekir benim hep öyle oldu şuan gerginim canım sıkkın hava sıcak stres yoğun ama bunlar da lazım abartmamak şartıyla:)

özkan10

Herşeyin hayırlısı...
Eğitim
Lisans
Üni
Adnan Menderes Ünv..
Bölüm
Kamu Yönetimi
[h=1]Şehzade Mustafa. Zahit bizi tan eyleme (muhtesem yüzyıl dizi müziği) adlı müziği dinle bende stres ten eser kalmıyo kağıdı yiyecek oluyorum :D[/h]

Kafkaslı

VİP Üye
Mücadele Grubu
Kadrolu Üye
Arkadaşlar kendinizi nasıl sakinleştireceksiniz acayip stresliyim çok panik yapıyorum off off
stresten gözümde arpacık çıktığında doktora bunun yüzünden bile stres yapıyorum ders çalışamıyorum demiştim. Doktorun bana söylediği söz beni kendime getirdi :) " Şimdi stresi azaltmak için ilaç yazsam bu sefer de rahatlıktan dolayı çalışamayabilirsin. Stres faktörü de olacak ki seni çalışmaya teşvik edecek" demişti. Ben o zamandan beri stresimle kendimi daha çok gaza getiriyorum. Adamlar boşa mı tıp kazanıp okuyor da biz İİBF okuyoruz, adamlar streslerini bile yönlendirip onu başarıya çevirecek zekaya sahip :) Biz de stresten kendimizi hasta ediyoruz

CANER

VİP Üye
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Üni
Dumlupınar Ünv.
Bölüm
İktisat
Bende matematik öyle bir etki yaratıyor. 2012 deki sınavda mat.sorularını çözerken kitapçığı fırlatıp sınavdan çıkasım geldi, nitekim 2-3 dk. erken çıktım sınavdan. "Panik" meselesine kesin bir çözüm var mı bilemiyorum... Ama kendi kendimizi telkin etmek (bir nevi beynimizi kandırmak, beyin çok da akıllı değildir aslında :) işe yarayabilir. 2014 sınavında en büyük korkum 2012 döneminin etkisiyle oluşan olumsuz psikolojimin sınava yansıması... Sınava da 1 hafta kaldı, ders çalışma haricinde psikolojimiz için de bir şeyler yapmalıyız. Her gün belirli bir süre müzik dinlemek ve açık havaya çıkmak da olumlu katkı sağlayacaktır.

Yelken

Admin
Yönetici
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Afyon Kocatepe Ünv.
Bölüm
İktisat
arkadaslar dunyanın nıce hallerı var 120 dk ıcınde dunyayı kurtaracak degılız hayatımıza olumlu katkı olabılır hepsı bu yoksa dunya basınıza yıkılmasın haa sınavdan sonra sınırden yıkılacak gıbı olabılır ama o da bırkac gunde ucaaarrr gıder... kendınızden emın olun her zaman, oldugu kadar olmadıgı kader demıs atalarımız ;)

CANER

VİP Üye
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Üni
Dumlupınar Ünv.
Bölüm
İktisat
Benim dünyayı kurtaran adam olmam lazım :) Ya istiklal ya ölüm durumundayım.

sinoplu

Güzel düşün güzel yaşa
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
Bende matematik öyle bir etki yaratıyor. 2012 deki sınavda mat.sorularını çözerken kitapçığı fırlatıp sınavdan çıkasım geldi, nitekim 2-3 dk. erken çıktım sınavdan. "Panik" meselesine kesin bir çözüm var mı bilemiyorum... Ama kendi kendimizi telkin etmek (bir nevi beynimizi kandırmak, beyin çok da akıllı değildir aslında :) işe yarayabilir. 2014 sınavında en büyük korkum 2012 döneminin etkisiyle oluşan olumsuz psikolojimin sınava yansıması... Sınava da 1 hafta kaldı, ders çalışma haricinde psikolojimiz için de bir şeyler yapmalıyız. Her gün belirli bir süre müzik dinlemek ve açık havaya çıkmak da olumlu katkı sağlayacaktır.
Ben paniğin sebebi olarak birkaç şey buldum
Bu arada hayatımda hiçbir sınavda paniklemedim benim derdim hep ders çalışmaktı
Birincisi ders çalışırken sevmediğim konu yada ders yanında hep sevdiğim ders konu çalışıyorum sabırla anlamaya çalışarak ve dikkatimi dağıtmadan çalışırdım dağılırsa hemen bırakırdım
Hani bilirsiniz beyin çok hızlı işlem yapar ders çalışırken bu işlem hızı farkını kapatmak için rüya görülür yada farklı şeyler düşünür insan bu açığı kapatmak için konuyu tekrarlamak faydalı
Sınavda ise birkaç husus var bence en önemlisi başaramama korkusu bu en büyük panik sebebi ya olmazsa ya başaramazsam vesvesesi kesinlikle şeytandandır ve ilk defedilecek düşüncedir
Müziğin özellikle yatıştırıcı etkisini de unutmamak gerekir yanlız müzik hususunda şöyle birşey var bazı müzikler insanı kasvete sevkeder ümitsizliğe sevkeder bu tür müziklerden uzak durmak gerek araştırmalarda trafikte dinlenen müziğin sürüş stillerini olumlu yada olumsuz etkilediği görülmüş
Ayrıca sınavda bir şekilde kendinizi ortamdan soyutlamanız gerek ben en çok bunu kullandım bu şekilde o saçını elledi öbürü ses yaptı gibi şeyler etkilemezdi beni sınavlarda
Birde galiba kişi bilmediğinde bilsede yapamadığında panikler bildiğinizden emin olun kendinizi böyle telkin edin ki sorular size kolay gelsin
Özellikle matematik bence en güzel beyin jimnastiği yapma yolu
Herkese başarılar

CANER

VİP Üye
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Üni
Dumlupınar Ünv.
Bölüm
İktisat
Ben paniğin sebebi olarak birkaç şey buldum
Bu arada hayatımda hiçbir sınavda paniklemedim benim derdim hep ders çalışmaktı
Birincisi ders çalışırken sevmediğim konu yada ders yanında hep sevdiğim ders konu çalışıyorum sabırla anlamaya çalışarak ve dikkatimi dağıtmadan çalışırdım dağılırsa hemen bırakırdım
Hani bilirsiniz beyin çok hızlı işlem yapar ders çalışırken bu işlem hızı farkını kapatmak için rüya görülür yada farklı şeyler düşünür insan bu açığı kapatmak için konuyu tekrarlamak faydalı
Sınavda ise birkaç husus var bence en önemlisi başaramama korkusu bu en büyük panik sebebi ya olmazsa ya başaramazsam vesvesesi kesinlikle şeytandandır ve ilk defedilecek düşüncedir
Müziğin özellikle yatıştırıcı etkisini de unutmamak gerekir yanlız müzik hususunda şöyle birşey var bazı müzikler insanı kasvete sevkeder ümitsizliğe sevkeder bu tür müziklerden uzak durmak gerek araştırmalarda trafikte dinlenen müziğin sürüş stillerini olumlu yada olumsuz etkilediği görülmüş
Ayrıca sınavda bir şekilde kendinizi ortamdan soyutlamanız gerek ben en çok bunu kullandım bu şekilde o saçını elledi öbürü ses yaptı gibi şeyler etkilemezdi beni sınavlarda
Birde galiba kişi bilmediğinde bilsede yapamadığında panikler bildiğinizden emin olun kendinizi böyle telkin edin ki sorular size kolay gelsin
Özellikle matematik bence en güzel beyin jimnastiği yapma yolu
Herkese başarılar
işte bahsettiğin o şeytan 2012 sınavında benim yanımda oturuyordu, sınavı birlikte yaptık :) kazanamayacağım, başarılı oalmayacağım düşünceleri sınav anında sürekli aklımdan geçti. "Kendini ortamdan soyutlama ve odaklanma" senin de bahsettiğin gibi olmazsa olmaz şeyler, bunları profosyönel bir şekilde uygulamamız şart.

sinoplu

Güzel düşün güzel yaşa
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
Kamu Yönetimi
işte bahsettiğin o şeytan 2012 sınavında benim yanımda oturuyordu, sınavı birlikte yaptık :) kazanamayacağım, başarılı oalmayacağım düşünceleri sınav anında sürekli aklımdan geçti. "Kendini ortamdan soyutlama ve odaklanma" senin de bahsettiğin gibi olmazsa olmaz şeyler, bunları profosyönel bir şekilde uygulamamız şart.
Valla Allah yardımcın olsun o sıraya oturunca herşeyi gözden silmek gerek
En azından şunu düşün o sınava giren birçok kişiden artık daha tecrübelisin

tebessum

Aktif Üye
ben çok etkileniyorum diye muhteşem yüzyılı izlememek için kendimi zor tutuyordum ama eşim izleyince de mecbur vakıyordum bende hele müzikleri falan olunca öbür odadan kendimi yine götürdüm oturma odasına Hürrem öldüğünde bile üzüldüm halbuki ölsün cadı diyordum :D

izmirli

Site Müdavimi
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Bölüm
İktisat
Normalde sınavlarda hiç stres yapmayan birisiyim ama nedense 2012deki kpss'de çok stres olmuştum. öyle ki son yarım saat sınavda hiç birşey yapamadım diyebilirim. Stresten bir ara elimdeki kalemi tutamadığımı hissettim ellerimdeki bütün kuvvet gitti. kalemi tutmaya çalıştıkça elimdeki kuvvet daha da gidiyordu. utanmasam ya da sınıftaki birinin ağladığını görsem o stres yüzünden kesin ben de ağlardım. normalde rahat 85 alabileceğim bir sınavdan 80 bile alamadım. stres çok kötü bir şey. gerçekten ya kendini sınıftan soyutlayacaksın ya da dershane sınavında gibi düşüneceksin kendini.

incir reçelim

Forbidden Zone
Kadrolu Üye
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
oruçta dersi sahurdan sonra çalısmakta fayda var...hem gün doğumunda öğrenilen seyler çok geç unutulur.

Sabah günes doğarken ki çalısılan dönemler en verimli dönemlerdir.

tebessum

Aktif Üye
ya artık gece öyle uykum geliyor ki kafamı kaldıramıyorum siz ne yapıyorsunuz kahve içerek mi ayaktasınız?