Belediyeler

incir reçelim

Forbidden Zone
Kadrolu Üye
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
657 Sayılı Devlet Memurları kanuna tabi olarak Memur alımı yapmaktadır.

TAYİN DURUMU : Belediyedeler de tayin olayı hem çok zordur hemde çok kolaydır. Aynı siyasi parti belediyeleri arasında nakil işlemleri iki Belediye Başkanının onayı ile kısa sürede gerçekleşir. Ancak birilerinin referans olması , sizin tayininiz için uğraşması gerekir aksi halde tayin işleminiz zordur. Büyükşehir Belediyeleri ve Büyük illerde tayin işlemleri Siyasi referans ile gerçekleştirilir ancak küçük belediyelerde ve İlçe Belediyelerinde tayin işlemleri için daha çok uğraşmanız gerekir. O yüzden tercihlerinizde bu bilgileri gözardı etmeniz faydanıza olur. Becayiş mevcuttur.

ÇALIŞMA KOŞULLARI : Belediyeler de çalışma şartları diğer 657 li kurumlara göre değişiklik göstermektedir.Genel bir görev tanımı yoktur. Belediyenin çeşitli birimlerinde istihdam edilirsiniz. Fen işleri, Muhasebe, Personel şb bunlara birer örnektir. Memurluk işlemleri biraz farklı işlemektedir. Zira genelde Amirler kurum içinden yükselmiş kişilerde olabilir siyaseten tepeden inme de olabilir. O yüzden belediyelerde kriter işe göre değil fikrinize göre olmaktadır. Genel anlamda yoğun birimleri olduğu gibi rahat birimlerde mevcuttur. Sgk, Tapu ve diğer kurumlara göre çalışma şartları daha rahattır. Çalıştığınız belediye ile aynı siyasi görüşteyseniz işleriniz genel anlamda kolaydır ancak zıt fikirli olduğunuz bir belediyeyi yazmamanız iş huzuru açısından çok önemlidir. Ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Zira belediyelerde tüm hareketlerinize dikkat edip bir süre göz hapsinde tutarlar sizi.

KARİYER İMKANI : Belediyelerde de diğer kurumlarda olduğu gibi Görevde Yükselme ve Unvan değişikliği sınavı olmaktadır ancak genel anlamda yükselmek liyakatla değil siyasetle olur. Siyasi bir referansınız varsa Herhangi bir Müdürlük koltuğuna oturabilirsiniz. Yükselme tamamen siyasi çevrenize bağlıdır.

Maaş : Belediyelerde Maaş konusu değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin Sebebi, Sosyal Denge Tazminatı ( SDS ) ler sebebiyledir. SDS belediyelere göre farklılık göstermektedir. Örneğin İstanbuldaki bir Belediye ile Siirtte ki bir belediyenin SDS miktarları aynı değildir. Maaş konusunda diğer 657 li kurumlara göre yüksektir. Maaşa ilave olarak

otobüs kartı
alışveriş çekleri
yakıt yardımı gibi ilave kalemler bulunmaktadır.

Tüm bu kalemleri eklediğimizde belediyelerdeki ortalama maaş ;
2500-3000 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Belediye yazacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun.

Sorulara bu başlıkta cevap verilecektir.

Son düzenleme:

betimlemeツ

şimdi o değil de!
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
bu belediyeler hep cazip geliyor ama şu siyaset işi kafamı bozuyor ben pek ilgilenmem kendi halimde takılırım. cezası olmasa oyda kullanmam. ama napsam bilmiyorum. kaçla kapatır acaba büyükşehir belediyeleri?

incir reçelim

Forbidden Zone
Kadrolu Üye
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
bu belediyeler hep cazip geliyor ama şu siyaset işi kafamı bozuyor ben pek ilgilenmem kendi halimde takılırım. cezası olmasa oyda kullanmam. ama napsam bilmiyorum. kaçla kapatır acaba büyükşehir belediyeleri?
Puan konusunda herhangi bir yorum yapmak zor olur, daha tecrübeli arkadaşlar cevap verir ona :)

incir reçelim

Forbidden Zone
Kadrolu Üye
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
Alım yapmayacak evet ama belediye ye kurumlar arası geçiş mevcut hala