'Ben de İİBF mezunuyum ama iş bulabildim!'

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Marjinal iibfli tarafından paylaşıldı.

1. Marjinal iibfli

Marjinal iibfli VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    Başbakan Davutoğlu, Bende İİBF mezunuyum ama iş bulabildim. Bitirdiğiniz okul önemli. Bölümde önemli ama önemli olan sevdiğiniz işi yapmak ve azimle çalışmak. Burada bir şey anlatayım. Hayatımda bilerek hiç yalan söylemedim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. "Annem illa doktor olacaksın" dedi.

İİBF'nin bazı bölümleri iş bulamıyor. Taşeron işçi meselesi biraz karıştı. Nasıl olacak?
    Ben de İİBF mezunuyum ama iş bulabildim. Bitirdiğiniz okul önemli. Bölüm de önemli ama önemli olan sevdiğiniz işi yapmak ve azimle çalışmak. Burada bir şey anlatayım. Hayatımda bilerek hiç yalan söylemedim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. "Annem illa doktor olacaksın" dedi. Bense iktisat okumak istiyordum. Niye gelişmiş ülkelerden bu kadar geriyiz diye soruyordum. İktisat okumaya karar verdim. O zaman akla ilk gelen şey doktorluktu ama benim için en temel mesele zihnimdekini gerçekleştirmekti. Tercihlerimde en başa iktisat bölümünü yazdım. Ondan sonra hep tıp bölümlerini yazdım. Hiç pişman değilim. Arzu ettiğim şeyi yaptım. Ne istiyorsanız o işi yapmalısınız. Bir yaşlı kedi bir genç kedinin kuyruğunu yakalamak için etrafında döner. Yaşlı kedi derki ben o kuyruğu hiç yakalayamadım ama önüme doğru yürüdüğümde o hep arkadan geldi. Bizim üzerimize düşen şey sizin bu korkudan arınmanız. Sadece geçen sene bir milyon iş alanı oluşturduk. Aziz Sancar'ı düşünün. Eğer aşkla severseniz iş sizi bulur, siz işi bulursunuz. Taşeron konusunda da kafanız karışmasın. Bu bir yaraydı. Uzun bir dönem statüleri konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. 700 bine aşkın vatandaşımıza kamuda iskan hakkı vereceğiz.

Not: İLK KEZ BİR BAŞBAKAN TARAFINDAN İİBF'YE DEĞİNİLMİŞTİR
    Sn. Davutoğlu Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi ile Uluslararası İlişkiler bölümlerini çift anadal proğramıyla 1984 yılında mezun olmuştur. 32 yıl sonrasında aynı koşullar mevcut değildir

sanches, ekonometri ve efrasiyab tunga bunu beğendi.
  2. uyeliklazim

uyeliklazim İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Gazi Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Hayatımda bilerek hiç yalan söylemedim diyemem çünkü dersem yalan söylemiş olurum.

efrasiyab tunga bunu beğendi.
  3. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Önceki başlıkta yazmıştım, buraya da yazacağım.

Madem iyi okullar yetiyor AÖF ve bilumum illerdeki İİBF'leri kapasınlar bir zahmet. Bayburt'ta üniversite açıp mezun olduklarında bu çocuklara nerden mezun olduğun önemli diyeceksen şayet; oynama kimsenin hayalleriyle.

Kapat gitsin.

Elifreyyan, aslii, sadeceüye ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  4. Marjinal iibfli

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    Star Gazetesi Yazarı Ömer Ekinci köşesinde 450 bin İİBF’li adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup adlı yazıyı kaleme almış, 12 başlıkta İİBFlilerin sorunlarını anlatmıştır. Twitter’da gündem olan İİBFlilerin sorunlarını en üst makama hitaben yazmayı 450 bin gence bir borç biliyorum ifadesini kullanmıştır. KENDİSİNE (RT-FAV) DESTEK OLALIM
    Yazısı http://haber.star.com.tr/yazar/450-bin-iibfli-adina-cumhurbaskani-erdogana-mektup/yazi-1103345

5. iibfmağdur

iibfmağdur VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Cok guzel dile getirmis tesekkur ederz sozunde durdu tıklayip okuyalim arkadaslar en cok okunlarda olsun

Marjinal iibfli bunu beğendi.
  6. iibffli

iibffli VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Celal Bayar Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    o günün şartları ile bugünün şartları bir değil bir profesör olarak bunu bilmesi gerekiyor başbakanın tabiki de biliyor ama politik davranma adına böyle bir cümle kullanmış siyasetçi olmak hazır cevaplılığı gerektirir elbet fakat hazır cevap olayım derken bu kadar da düz olunmaz resmen bizi harcamış :naslyany:

chaborz bunu beğendi.
  7. diabolik

diabolik Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    "ben de İİF mezunuyum iş bulabildim"
    bu cümle başlı başına bir garabet zaten, altını dolduramama kısmına değinmiyorum bile. ne yani razı mı olalım aramızda birileri oluyor olmayanları ötekileştirelim mi emin olun anlamıyorum. ne demek istiyor. 450 bin için sarfedilmiş talihsiz bir cümle.

aslii, sanches ve Raportör bunu beğendi.
  8. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    338
    İyi okullar da yetmiyor hocam. Arkadaşımın abisi İstanbul SBF mezunu şu an dersane hocalığı yapıyor, 2 arkadaşım İstanbul SBF'de, 3 arkadaşım Ankara SBF'de okuyor ve çıkar yol olarak KPSS'yi görebiliyorlar sadece. Şimdi bunlar kötü okul mu? Başbakanın iyi okuldan anladığı sadece Boğaziçi sanırım.

9. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Tabii yetmiyor. Kendi "iyi okul" dediği için öyle yazdım. Sayılı İİBF'lerden Gazi İİBF Ekonometri mezunu arkadaşım var benim de. 2 Yıl önce superonline'da destek ekibindeydi. Milletin evine fiber döşüyorlardı asgari ücretle. Haftasonu gece gündüz demeden çalıştı. Dayanamadı ayrıldı tabii. Dersaneye gidiyor şimdi yeniden sınava hazırlanıyor.

Kapatın gitsin bu okulları madem bu nedir yaa?

Mezun olalı 3 yıl oldu bu arada o çocuğun.

ozgeden.88 bunu beğendi.
  10. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    338
    ne desek boş hocam. artık guy olmasa da vmy, muy vs. gibi uzmanlıklarda boğaziçi, odtü mezunlarını bile görmeye başladık nereye doğru gidiyor sonumuz bilemiyorum.

11. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Valla ben de bilmiyorum. YTÜ mezunu gümrük muhafaza vardı. Ağlasam mı, gülsem mi...

Raportör bunu beğendi.
  12. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    338
    yani bu say say bitmez. zaten kadro sayısı ve yeni mezun olacakları toplasak her şey ortaya çıkar. İşin kötüsü Hukuk da bu hale gelecek yavaş yavaş. Mezunları yavaş yavaş sıkıntı yaşamaya başladı. Guy mülakatına gelen, 1500-200 TL'ye bir avukatın yanında sadece dosya takibi yapan hukuk mezunları var. Her şey kötüye gidiyor resmen konuştukça içim kararıyor.

Raportör bunu beğendi.
  13. Raportör

Raportör VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Ön Lisans
    Üni:
    Eskişehir Osmangazi Ünv.
    Bölüm:
    Diğer
    kpss mağdurlarının sesini artık kısmı olarak da olsa duyurmaya çalışmışlar
    emeği geçenlerden allah razı olsun

Marjinal iibfli bunu beğendi.
  14. Marjinal iibfli

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    isim yapmış üniversitelerden mezun olanlardan bir kısmı koç, sabancı, ülker gibi firmalarda iş hayatına atılıyor. İmkanları olmayanlarda kpss düşünüyor
    Hukuk fakültesi kontenjanlarına yök kısıtlama getirerek önlem aldı @S.R Hocam
    İİBF Bölümlerine de önlem almak gerekiyor bunun içinde çalışma şart

Raportör bunu beğendi.
  15. S.R

S.R VİP Üye

Ödül Puanları:
    338
    @Marjinal iibfli koç, sabancı, ülker'e girebilmek için dediğim gibi ya boğaziçi, odtü mezunu olmak ya kendini çok sağlam geliştirmiş olmak ing., excel vs. ya da içerden tanıdığın olması lazım. yoksa düz istanbul veya ankara işletme mezununu almıyor adam.
    hukukda da sınırlama olayı yalan sadece özel üniversite tercihi yaparken 140 bin sıralama şartı getirildi yoksa devlet kontejyanları yine çok fazla @Michael Scofield 'ın da dediği gibi hukuk da 5 yıla iibf vol. 2 olacak.
    mühendisler yine tanıdık varsa özelde iş bulabiliyor 1700-2500 arası haftanın 6 günü çalışıyorlar. tanıdık yoksa onlar da evde oturuyor.

Michael Scofield ve Marjinal iibfli bunu beğendi.
  16. Michael Scofield

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Ben mesajımı sildim tartışmaya mahal vermemek adına. Şimdi biri çıkıp siyasete çeker falan gerek yok. Tek derdim işsiz üniversite mezunlarının iş bulabilmesi. İnşallah önlem alınır.

sanches ve S.R bunu beğendi.
  17. Marjinal iibfli

Ödül Puanları:
    98
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    Genel strateji şöyle;
    1) Mezunlarımızın bir kısmı Asker,Polis,İnfaz Koruma veya Staj başlatarak SMMM için
    2)Diğer kesim kpss b'den memurluk veya alandan uzmanlık yolunda ilerliyorlar

bunları yapabilmek için bolca sabır, çok çalışmak ve referans gerekiyor...

S.R bunu beğendi.
  18. diabolik

diabolik Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    başka bir deyişle
    -valla ben iş buldum bana ne
    mi demek istemiş acaba

sanches bunu beğendi.
  19. diabolik

diabolik Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İktisat
    başbakan mı komşunun örnek verilen çocuğu mu anlamadım gitti.

ozgeden.88 ve S.R bunu beğendi.
  20. erciyes3838

erciyes3838 VİP Üye

Ödül Puanları:
    68
    mezun olali dort yil oldu hala is yok calisiyoruz azim ediyoruz da hakkimizimi veriyonuz mulakata girip cikmaktan iyice duyarsizlastik neyi kafasi bu ya yazili sinavi gecip hak edene ver emmisi dayisi olana degil belediyeler universiteler daha sacma bicok kurum kpss ye girmemis memur olmuslarla dolu adalet beyler

sanches ve almeyda bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş