Bu kadar mezuna bu kadro çok az

betimlemeツ

şimdi o değil de!
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
http://www.caghaber.com/egitim/2014-2-kpss-yerlestirme-kontenjanlari-sayisi-aciklandi-h3081.html

Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans memur adayları gözünü KPSS tercihlerine çevirmiş durumda. ÖSYM, kurum kadro dağılımını henüz açıklandı ancak Kasım 2014'te ne kadar memur alınacak belli oldu.
Ön bilgi

2014 yılında yapılan lisans, lise ve önlisans KPSS puanlarıyla ilk tercih 17-26 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Sınava yaklaşık 4 milyon aday girdi. Ancak her zaman olduğu gibi bu adayların da en fazla %5'i atanabilecek.

KPSS yerleştirme Kontenjanları Niye böyle oldu?

2014 yılı için bütçe kanunu ile çok düşük kadro verildi. Ayrıca önceki sene kamudan ayrılanların yerine de alım yapılamadı. Sınavsız (istisnai) alımlar ise istisna olmaktan çok "kural alım" haline geldi. Öyle ki adaylar artık "KPSS ile yerleşmek istisnai bir durum oldu" algısını benimsemeye başladılar. Hatta geçen hafta sadece yüksek puan esasına göre mülakat yapmadan personel alan İnönü Üniversitesi bizi çok duygulandırmış ve kendisine övgü dolu bir haber bile hazırlamıştık.

En düşük kadro yine lise mezunlarına

ÖSYM resmi verilerine göre 2014 KPSS'ye lise düzeyinden giren aday sayısı 2 milyon civarında. Ancak önümüzdeki yerleştirme için lise düzeyinde verilen kadro sayısı sadece 530 adet. Bunların çoğu yine sağlık ve teknik bölümlere ayrılmış durumda. Yani adayların % 99,75'i boşta kalacak.

Önlisans kadroları bin bile olamadı

2014 yılında KPSS'ye 2 yıllık öğrenim düzeyinde yaklaşık 1 milyon kişi başvurdu. 2014/2 alımlarında bunlara ayrılan kadro bin bile değil. Sadece 775 adet önlisans mezunu işe girebilecek. Yani adayların %99'u boşta kalacak. Bunların da önemli bir bölümü sağlık ve teknik kadrolardan oluşuyor.

Bu kadar üniversiteye bu kadro çok az

Lisans KPSS'ye başvuran aday sayısı 1 milyon 200 bin civarında. Her yere üniversite açıldı. (bunun da tek kazananı yörenin esnafı ve emlak sahipleri oldu) Herkes üniversiteli. Ama ne icat ne buluş ne de fikir var. Beyin göçü ise had safhada. Hepsi umutsuz ve psikolojisi bozuk. Tek çare kamuya girmek. Kamunun bu alımlardan lisans için sunduğu kadro sayısı sadece 3.700 adet. Yani tercih yapacak olanların %97'si boşta kalacak.

Şimdi kontenjanları bekleyeceğiz.

muhtarrr42

VİP Üye
Mücadele Grubu
Eğitim
Lİsans Üstü
Üni
ODTÜ
Bölüm
Lojistik Yönetimi
Bu yaziyi varya biri yazmis tum internet haber sitelerinde var bu..galiba malumlar.net editorlerinden biri yazmis..insan bi not duser ya dpb den sorduk kadro sayilari dogru felan die..

peter keating

VİP Üye
Kadrolu Üye
Bölüm
İşletme
Başlığı okuyunca, "bu kadar çok üniversite var neden bu üniversitelere memur alınmıyor" diye bir yazı beklemiştim:islik:

ufuk1810

85,29331
Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
İşletme
Hesapları bile yanlış. 1.200.000 kişinin %3 ü 36.000 kişi yapar. 1.200.000 in yaklaşık %0,30 u olucak o. yani 324 kişide 1 kişi. ulan kafam bozuk zaten birde hesap yaptırıyorlar :acpsnr:

Şimdi diyorlar ki 4431 144 tane yani iktisat bide diyorlar ki iibf 200 şimdi bu kadrolar ayrı mıdır yani yalnız iktisatçıların tercih edebileceği kadro Kasım da 144 mü demek yoksa o kadroları diğer iibf bölümleride mi tercih edebilir demek

58iibf

Site Müdavimi
Mücadele Grubu
Ya arkadaslar bakan aylar oncesinden dedi ki herkesi kamuya alamayiz ozelde is bulun..... bide dedi ki memur alimini azaltiyoruz 2012den sonra .....eeeee siz hala neyi konusuyosunuz ki :( adamlar olacaklari soyledi

Son düzenleme:

luis1907

VİP Üye
Kadrolu Üye
Bölüm
İktisat
Ya arkadaslar bakan aylar oncesinden dedi ki herkesi kamuya alamayiz ozelde is bulun..... bide dedi ki memur alimini azaltiyoruz 2012den sonra .....eeeee siz hala neyi konusuyosunuz ki :) adamlar olacaklari soyledi[/QUOTE
Senin puan kaç Sivaslı

58iibf

Site Müdavimi
Mücadele Grubu
2014 puan 80 bile degil ...ben belediyeye girdim cok sukur calisiyorum 2014ten 85 alti birseyler beklemesin

enaz90

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
2014 puan 80 bile degil ...ben belediyeye girdim cok sukur calisiyorum 2014ten 85 alti birseyler beklemesin
belediye derken gözüm?
bide adamlar olcakları dedi flan kafa yapmısın bizle. bu forumdakilerin amacını durumunu bilmiyomusun sen ??
veya acıkdan alım nedir nasıl olur (gerci belediye ii bilmen lazım) kurumlar nasıl merkeziden cıkar.sınava girmemişlere nasıl beleş kadro verilir flan haberin yokmu yokmuşmu gibi yapıyon.
bu forumda ilk defa sınır oldum birine :mad:@@@@@@@@@

slck_40

Aktif Üye
Eğitim
Lisans
Üni
İstanbul Ünv.
Bölüm
İşletme
keşke kyk ya basvursaydım ya rahat rahat beklerdım

58iibf

Site Müdavimi
Mücadele Grubu
belediye derken gözüm?
bide adamlar olcakları dedi flan kafa yapmısın bizle. bu forumdakilerin amacını durumunu bilmiyomusun sen ??
veya acıkdan alım nedir nasıl olur (gerci belediye ii bilmen lazım) kurumlar nasıl merkeziden cıkar.sınava girmemişlere nasıl beleş kadro verilir flan haberin yokmu yokmuşmu gibi yapıyon.
bu forumda ilk defa sınır oldum birine :mad:@@@@@@@@@
Sinirlik bi durum yok ben uzun zamandir forumdayim taniyan tanir fikrimi zikrimi bilen cok burda 2012 de 83 puanla ortada kaldigim gunler buralardaydim ben ....ve de 2012de cok kadro beklerken 722ler 420ler gorduk ....kotu birsey demedim sadece cok iyi seyler beklemeyin diyorum tecrubeliyim bekledigini bulamama konusunda ...

enaz90

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
Sinirlik bi durum yok ben uzun zamandir forumdayim taniyan tanir fikrimi zikrimi bilen cok burda 2012 de 83 puanla ortada kaldigim gunler buralardaydim ben ....ve de 2012de cok kadro beklerken 722ler 420ler gorduk ....kotu birsey demedim sadece cok iyi seyler beklemeyin diyorum tecrubeliyim bekledigini bulamama konusunda ...
bnde forumdayımdır cok yazmam arada okurum bakarım flan. 2012 de 78.74 du puanım simdi 86.
yazdığında gülücük flanda koymusun dışardan bi bak okuyunca insan sınır oluyo yani?? adamlar almıcak diyon gülüyon sonra bn zaten belediyedeyim. en kritik torpilli nasıl girildiği belli olmayan yer. 2014 puanımda yok ama ben calişiyom siz sürünün der havasındasın.
su an tuzun kuru ama bnce yazerken daha makul yaz 2012 puanı ile beklerken issiz halinle yaz daha iyi olur

58iibf

Site Müdavimi
Mücadele Grubu
Ooooooo hayir hayir sakin lutfen kesinlikle bu dusunceyle yazmadim kusura bakma kardesim inan ki niyetim sadece cok iyi seyler beklemeden baska bi sektore yonelin demekti :( o gunler unutulurmu ya 83 puanla birseyler yapamamak milletin lafi sozu vs... tekrar kusura bakma kardesim duzeltiyorum gulucuk kismini.

beterböcek

beter1böcek
Mücadele Grubu
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
Ooooooo hayir hayir sakin lutfen kesinlikle bu dusunceyle yazmadim kusura bakma kardesim inan ki niyetim sadece cok iyi seyler beklemeden baska bi sektore yonelin demekti :( o gunler unutulurmu ya 83 puanla birseyler yapamamak milletin lafi sozu vs... tekrar kusura bakma kardesim duzeltiyorum gulucuk kismini.
Sen belediyeye mi yerlestin???