Bütçe Açığı Sorusu

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Serkan tarafından paylaşıldı.

1. Serkan

Serkan Site Müdavimi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    ÇEKO
    Bir İİBF'li arkadaşımızın sorusu bilgisi olanlardan yorum bekliyorum.

Soru şöyle: Kronik bütçe açığı ile yıllarca mücadele eden x ülkesinde durgunluk baş göstermiştir.bütçe dengesini bozmadan durgunluk ile mücadele yöntemlerini açıklayınız.

2. Sbky88

Sbky88 84,527

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    John Maynard Keynes’e göre devlet elindeki para ve özellikle maliye politikası araçlarını ekonomi politikası yönetiminde aktif olarakkullanıp talebi artırarak ekonomiyi durgunluktan çıkarabilir. Bu yaklaşıma göre devlet ekonomik durgunluk dönemlerinde harcamalarını artırıp vergileri azaltarakgenişleyici maliye politikası” uygulamalıdır.Genişleyici maliye politikası uygulaması ülkenin toplam tasarrufunu oluşturan kalemlerden biri olan hükümet tasarruflarında azalmaya neden olarak, daha düşük yatırım ve daha düşük sermaye birikimi ile ülkenin gelecekteki üretim kapasitesini düşürür. Ayrıca makroekonomik değerlendirme yapacak olursak kamu harcamaları artırıldığında, IS eğrisi sağa kayar. Artan harcamalarla birlikte gelir artacağından para talebi artar ve faiz oranları yükselir. Faiz oranlarının artması yatırım harcamalarını azaltacağından, gelirde bir miktar azalma oluşur, yeni denge faiz oranları ve gelir daha yüksek sağlanır. İşsizlik ve durgunluk dönemlerinde ise yetersiz talebi karşılamak amacıyla "açık bütçe politikası" izlenmelidir. Açık bütçe politikasında bütçenin gelir ve giderleri birbirine eşit değildir. Açık ileride sağlanacak kamu gelirleri harcanarak(borçlanma) veya ekonomide boş kapasite yaratılarak(emisyon artırılarak senyoraj geliri elde edilir) karşılanır. Ancak açık bütçe politikasının başarı sağlayabilmesi için ekonominin canlı olması ve GSMH'nın büyümesi şarttır. Sorudaki can alıcı noktaya gelecek olursak yıllarca kronik bütçe açığıyla mücadele eden gelişmekte olan bir ülkenin bütçe dengesini bozmadan durgunlukla mücadele edebilmesi için "Kurallı Maliye Politikası" uygulaması elzemdir. Bu uygulamaya yönelik detaylı bilgi ve ülkemizde uygulanan Kurallı Maliye Politikası Örneklerini paylaştığım pdfyi okuyarak detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Selametle.
    http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...&CACHEID=61f4cd56-cfb4-4073-a4b1-90499934e162

http://dergiler.sgb.gov.tr/calismal...ar/md/158/11.Birol.KARAKURT_Tekin.AKDEMIR.pdf

Son düzenleme: 7 Aralık 2014

Sayfayı Paylaş