Çelik: Kamuyu büyütmek gibi bir amacımız yok

Konu, 'İİBF Haber Merkezi' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu.

AA editörlerinin gündeme ilişkin sorularınıyanıtlayan Çelik,"Ekonomi bakanlarımızla biraraya gelip asgari ücretin bir geçim ücreti değil, bunun birkoruma ücreti olduğunu ele alacağız. Bu bakışın kamuda nasıl ele alınacağı konuşulacağız" dedi.Bakan Çelik,"Sosyal güvenlikte prim gelirlerimizi 101 milyar lira öngörürken, 105 milyar lira olarak gerçekleşti. Yaklaşık 4 milyar lira fazla tahsilatoldu" şeklinde konuştu.Bakan Çelik 17 Aralık'ta düzenlenen operasyona da dikkati çekerek "Operasyonun amacıbaşarılarımızı gölgelemek" dedi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının başka bahara kaldığını söyledi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: "Kıdem tazminatı konusunda taraflar cesur bir adım atamadı. Bu nedenle başka bahara kaldı."Bakan Çelik,"Sosyal güvenlikte prim gelirlerimizi 101 milyar lira öngörürken, 105 milyar lira olarak gerçekleşti. Yaklaşık 4 milyar lira fazla tahsilat oldu" dedi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,"Ekonomi bakanlarımızla biraraya gelip asgari ücretin bir geçim ücreti değil, bunun bir koruma ücreti olduğunu ele alacağız. Bu bakışın kamuda nasıl ele alınacağıkonuşulacağız" dedi.,"Sosyal güvenlikte prim gelirlerimizi 101 milyar lira öngörürken, 105 milyar lira olarak gerçekleşti. Yaklaşık 4 milyar lira fazla tahsilat oldu""Tekrar kamuyu büyütmek gibi bir amacımız yok. Kamuda çalışan işçi sayısı 350 bindi, şimdi 170 bin civarında. Kamuda toplam çalışan sayısı yaklaşık 3 milyon, bu yüksek bir rakam değil""İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, iş kazasında bildirim zorunluluğunu getirdi. Daha önce 100 işçiden 17 işçi hayatını kaybederken, şimdi 100 işçiden 7'si hayatını kaybediyor. İş kazalarındeki ölümler azaldı ama bunu yeterli bulmuyoruz. Oranın daha da azalmak için çalışıyoruz."

Kardinal bunu beğendi.
  2. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    ben bu adamın konuşmasına hastayım ya :D bu kadar çelişkili konuşan başka bir bakan olmaz :D Kamuyu büyütme niyetinde değiliz diyor =) sonra kamuda 3 milyon çalışan var yüksek bir rakam değil diyor :D

3. Kardinal

Kardinal Çare Drogbaydı Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    88
    aynen :) değişen hiçbir şey olmayacak paşa paşa alımlar yapılacak. a grubu hala çoşuyor ileride dahada çoşacak gibi :)
    b grubuna darısı artık. alım malım kısılmaz hele peşpeşe seçimler varken

4. incir reçelim

incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    2 yıl daha bu tempoda gideceği düşüncesindeyim..3 milyon çok değil :)

2 yıldan sonra kamuda personel rejimi değişikliği ile birlikte kısıtlama gelebilir.

5. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    memurda iş güvencesini kaldırmayı tayip kafasına koymuş kafasına koyduğu şeyide er yada geç yapıyor katılıyorum sana memur sistemi 3-4 yıla kesin değişir performansa dayalı kısmı iş güvenceli bir sistem beklyrm ptt tarzı

Sayfayı Paylaş