Cep telefonunu taksitle satmanın yolunu buldular

Konu, 'İİBF Haber Merkezi' kısmında Sedat tarafından paylaşıldı.

 1. Sedat

  Sedat % 100 Mücadele Grubu

  Kayıt:
  29 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.576
  Beğeniler:
  407
  Ödül Puanları:
  158
  Cep telefonlarına taksit sınırlaması 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Fakat bazı ‘uyanıklar’ taksit yasağını delmenin bir yolunu bulmakta gecikmedi.

  Hürriyet gazetesinden Can Mumay haberinde o uyanıklığı yazdı. Mumay'ın haberine göre sistem şöyle işliyor: Cep telefonunu taksitle satmak isteyen dükkanlar 10 TL bedelindeki cep telefonu kılıfını 1000 TL’ye satıyor. 1000 TL’ye satılan cep telefonu kılıfının yanında ise ‘hediye’ olarak cep telefonu veriliyor. Yani esnaf taksit yasağını ‘kılıfına uydurmanın’ bir yolunu bulmuş gözüküyor.

  Satılan cep telefonu ise ürünün dünya çapında garantisi olup olmamasına göre garanti kapsamında olmayabiliyor. Esnaflar telefonun garantisiyle ilgili olarak sorular geldiği zaman kendilerinin ürüne ‘garanti’ verdiklerini söylüyorlar. Hatta bazı cep telefonu mağazaları taksit yapmak istedikleri ürünü başka firmaların POS cihazlarından geçiriyor. Böylece alınan 1500 TL’lik bir telefon bir mobilyacının POS makinasından çekilerek mobilya ürünüymüş gibi taksitlendiriliyor.

  DEVLETİN VERGİ KAYBI YOK

  Öte yandan ‘uyanık bir yolla’ cep telefonu satışında da devlet herhangi bir vergi kaybına uğramıyor. Çünkü cep telefonu aksesuarı olarak geçen ‘cep telefonu’ kılıfındaki KDV oranı da yüzde 18. Satış faturasında 1000 TL olarak geçen kılıf parasının yüzde 18’i devlete gidiyor. Satış direk cep telefonu üzerinden yapılsaydı da devletin kasasına telefon bedelinin yüzde 18’i olacaktı.

  Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, cep telefonunda taksit yasağını delmenin piyasada yöntemlerinin türediğini söylüyor. Taksit uygulamasının by-pass edildiğini dile getiren Dursun, “Bu tür uygulamalar yapılmaya devam edecektir. Firmalar bu yasağı delmek adına çıkış noktası arıyorlar” diye konuştu.

  TİCARET KONUSUNDA TASARRUFLARI YOK

  BDDK’nın taksitle ilgili olarak yasal düzenlemeyi ortaya koyduğunu taksit sınırlamasını delenlerle ilgili olarak bir önlem almadığını vurgulayan Dursun,”BDDK’nın cep telefonu ticareti konusunda bir tasarrufu yok. Yasal düzenleme nedeniyle böyle bir yetkiye sahip değil” dedi. Cep telefonunda taksit düzenlemesinin ticarete doğrudan müdahale olduğunu söyleyen Dursun, “ Devletin ticareti kısıtlayıcı bir tedbir almaması gerekir. Tüketimin önünü almak için vergileri artırabilirsiniz. Cep telefonlarında hali hazırda en az yüzde 53.5 vergi alınıyor. Sektördeki ticarete sınırlama getirmek mantıksız” diye konuştu.

  ESNAFA CEZA GELMEZ

  Kılıf ticaretinin bir de hukuki boyutu var. Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Avukat Tarkan Erdal kanuni olarak firmaların yaptığının suç olmadığını ve herhangi bir cezai yaptırımın bulunmadığını belirtiyor. Erdal’a göre taksit hilesi yaparak cep telefonu cihazı satan firmalara gelebilecek ceza işin rekabet boyutundan gelebilir. Rekabet boyutunda ise ‘pazarı farklı yöntemlerle karıştırmak’ hususundan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından taksit hilesi yapan firmalara bir ceza kesilebiliyor.
  Erdal, “Telefon ürünü satıp telefon satması kanuna aykırı bir durumdur. Fakat hukuki olarak bir yaptırımı yok. Bu durumu ‘kanuna karşı hile’ olarak yorumlamak gerekir. Borçlar kanunu bu işi korumaz. Ancak malın ayıplı sayılması hususunda bazı sıkıntılar doğabilir” dedi.

  KAMU ZARARI YOK

  Kılıf ticaretiyle telefon satanların kanun önünde dolandırıcı sayılmadıklarını belirten Erdal ,”Bu durumda satışı yapan kişilere hapis cezası verilmez. Ceza kanunu bunu hile olarak değerlendirir. Burada aldatılan biri yok. Devlet vergi gelirini alıyor. Ortaya bir kamu zararı da söz konusu değil” dedi. BDDK’nın 31 Aralık 2013 tarihinde yayımladığı taksit yasakları şu an yoruma açık. Çünkü yasak kapsamında cep telefonuna gelen yasak ‘Telekomünikasyon sekörü’ olarak tanımlanmış.

  SEKTÖRÜN KAFASI KARIŞIK

  Fakat sektörün kafası bu konuda karışık. Cep telefonunun bu kapsama girip girmediği konusunda da kafada soru işaretleri var. Konuyla ilgili kafalardaki soru işaretlerini silmek için BDDK yetkilileri ile mobil sektör temsilcileri Ankara’da gelecek günlerde bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantıdan sonra taksit yasağının daha detaylı olarak adlandırılması bekleniyor. Cep telefonu kılıfı aynı zamanda deriden imal edilen bir ürün olduğu için çantacılar da dahi satılıyor. Eczanelerde de steril özellikle cep telefonu kapları satılmakta.

  Kaynak: Hürriyet gazetesinden Can Mumay
   
 2. beterböcek

  beterböcek beter1böcek Mücadele Grubu

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.596
  Beğeniler:
  1.499
  Ödül Puanları:
  288
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  İşletme
  trajikomik... :):confused:
   
  incir reçelim bunu beğendi.
 3. incir reçelim

  incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.498
  Beğeniler:
  4.394
  Ödül Puanları:
  738
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Yurtdışı
  Eğitim:
  Yüksek Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat
  Bu haberi okuyunca çok güldüm :) Mobilya sektörünün de araç olarak kullanıldığını duydum.
   
 4. Nanick

  Nanick VİP Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4.817
  Beğeniler:
  6.520
  Ödül Puanları:
  488
  Cinsiyet:
  Kadın
  Bölüm:
  İşletme
  bu yasanın çıktığı gün cep telefonunu başka bir ürün gibi satıp yine taksit yaparlar dedim.türk olmak böyle bişey:)
   
 5. hadi_be

  hadi_be Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  8
  büyük firmalar ne yapar bilmemde benim burdan anladığım mahalle esnafını işine daha çok gelmiş
  vatan bunu yapamazken mahalle esnafı yapar yan dükkandan kasap nuriden çektirir kartı )

  zaten yıllardır kredi kartına kontör satışı+ yine mabilya üzerinden yaptılar

  keşke bundan önce kredi kartı + fiş olayını aynı birlikte verilmesini halletselerdi
   
 6. Sedat

  Sedat % 100 Mücadele Grubu

  Kayıt:
  29 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.576
  Beğeniler:
  407
  Ödül Puanları:
  158
  erdal bakkal voleyi vurdu yani eli yuz yuz eli diye sayar :)

  GSmart Maya M1 v2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Sayfayı Paylaş