Dezenformasyona Gelmeyin! (Tercih Süreci)

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    tercihler başladı hemen bazı arkadaşlar dezenforme işlemlerine hız verdi. aynı süreç şu aralar mm.net'te de devam ediyor. oraya artık fazla müdahale etmediğim için buradaki arkadaşlarımı uyarayım istedim.

1- lise ve önlisans düzeyinde sadece teknik ve sağlık kadrosuna tercih yapacaklar P3 puanını kullanacaklar. bu kişilerin atamaları esasen kadro bazlı olacaktır. bu nedenle sağlık veya teknik bir okuldan lise veya önlisans diplomasına sahip herkes tercih yapamayacaktır. sadece açılan kadrolarda uygun görülen unvanlar takip edilmelidir. ayrıca yanlış tercih yapanların ömür boyu kpss'den yasaklanması falan paylaşılıyor böyle bir durum yok. zaten yanlış tercih diye bir şey olmayacak. sistem çift diplomalılar dışında kimseye alt öğrenimden atamaya izin vermeyecek. çift diplomalılar ise bunları ösym'ye ibraz edecekler.

2- 2014 kpss'den sonra lisans düzeyinde çift diploması olanlar aynı anda diplomasının sağladığı tüm kadroları tercih edebilecek. yani artık ya işletme ya fizik diplomasını kullanma zorunluluğu olmayacak. kılavuzda varsa hem fizik hem de işletme mezunlarına ayrılan kadrolara tercih verebilecek. bunun istisnası 2014/1 son merkezi yerleştirmeler. bu yerleştirmeler önceki kılavuza göre yapıldığı için son kez eski sistem devam edecek.

3- KİT'leri kötüleyenler. kitlerin maaşı 2200 değil. ben daha önceki merkezi yerleştirmelerde de (2012 yılında) 3. bölge müdürlüğünde personel maaşlarını yapan (mutemet) ile görüşmüş ve skaladaki maaşların alındığını onaylatmış idim. bu durumda başka bir başlıkta da ele aldığım gibi kit memurlarının maaşı 2533 tl olup bunu ilk 4 ay almakta, sonraki 6 ay 2400 seviyesinde ve son iki ay 2200 seviyesinde maaş almaktadır. düşük aldığını söyleyenler 6 aylık adaylık sürecindeki memurlardan bahsediyor olabilir.

4- TCDD puantör ile ilgili özellikle yapılan karalama kampanyasına karşı inşallah 30 haziran günü 3. bölge müdürlüğüne gidip maaş ve çalışma şartları konusunda hem mutemet ile hem de halen çalışmakta olan puantörler ile görüşeceğim. o zaman kadar bekleme şansı olanlar benden haber beklesin derim. bunun dışında 12 saat çalışıldığını iddia eden kişilere itibar etmeyin. ben bu konuda liman ile 3 defa görüştüm ve ısrarla çalışma saatlerini sorduğumda 8 (mesai) + 1 (dinlenme) saatten haftada toplam 45 saat burada kalındığı bilgisi verildi. 12 neymiş yahu? 12 saat çalışan muhafaza memurları deli gibi mesaisini de alıyor af edersiniz. vardiya sistemi ise muhakkak. ancak hangi sıklıkta vardiyaya kalındığını öğrenmeye çalışacağım. (puantör arkadaşı olduğunu söyleyen arkadaşın arkadaşının ise hangi yerleştirmede atandığını şiddetle merak ediyorum doğrusu. ben daha önce puantör alındığını hatırlamıyorum zira)

5- 657 mi KİT mi diyenler? ikisi de tercih meselesi. normal şartlarda her türlü kit derim. zira maaşı yüksek, tazminatları yüksek, sosyal hakları daha iyi.. 657 düz memurun hiçbir artı tarafı yok. sadece kadro.. o da gitti gidecek.. ben bugüne kadar tapuya, nüfusa, sgkya atanıp ağlayan çok gördüm ancak tcdd memur, teiaş memur, teüaş memur, mtk memur, dhmi memur vs. kitlere atanıp ağlayana pek rastlamadım. kitler özelleşirse ne olur diyenler için şunu söyleyeyim keşke özelleşse. o zaman kesin kadroya atanmak zorundasınız mevzuat gereği. ancak özelleşmeyip şirketleşirse ptt gibi zor bir karar sizi bekliyor. 1-yükselmeme şartıyla 399'a tabi olma 2-idari sözleşmeye geçme.. burası ince bir çizgidir.. 657'de yükselme bazı bakanlıklar dışında hayaldir. mesela ulaştırma bakanlığı en son yükselme sınavını 2002 yılında açmış. hesaba bakın.. ya da sgk... benim sgk'da çalışan bir arkadaşım şeflik sınavında 60 sorudan 53-7 yaptı. 1800. yedek sırada bekliyor. sgk'da korkunç bir rekabet hakim. ya da maliye.. mal müdürlüklerinde ne uzmanlık ne yükselme sınavı açılıyor yıllardır. (merkezden çıktığı için gümrük hariç) yükselme konusunda en şanslı ise içişleri bakanlığı son dönemde. çünkü yeni şeflikler açıldı (yazıişlerinde 4-5 tane şeflik var), yeni ilçeler kuruldu. nüfus müdürlüklerinin kapasitesi arttı ve yeni şef kadroları istendi merkezden. bu anlamda içişleri genelde 4 yılda bir yükselme sınavı açar ve epey adam alır. kurumun personel yapısı genelde eski memurlardan oluştuğu için yeni gelenler görece kolay sınavda 95+ alarak şef olarak atanır. ancak tüm bunların dışında müdürlük sınavlarının yazılı %50 + sözlü %50 olarak değiştirildiğini unutmayın. Kit'lerde ise yükselme içişleri kadar olmasa da ulaştırma bakanlığı kadar da kötü değildir. yükselme yoktur demek yalan söylemektir.. ama her sene açılıyor demek de yalandır. bu arada kit'lerde şef 2900 tl alır 657'de müdür 3000 tl alır bunu da hesaba katın.. burada önemli olan yapınızın yatkınlığı arkadaşlar. mesela ben vatandaş görmeyeyim evrak işiyle uğraşayım diyorsanız kit'ler iyidir. ancak ben aktif görev severim insanlar ile diyaloğum iyidir diyorsanız gelin 657 yazın. 657 kadroları ekseriyetle vatandaş diyaloğu gerektirir.

6- şehir tercihi önemli mi? KİT tercih edecekseniz kesinlikle önemlidir. kitlerde 6 aylık adaylık dolmadan nakil imkansızdır. çünkü deneme sürecinde sözleşmeyi yaptığınız kurumda kalmanız gerekir. pratikte ise 1 yıl dolmadan ağzınızı açamazsınız. 1 yıldan sonra ise çok güçlü referanslar gerekir (kit'lerde 3 yıl yasağı yalan. aksini iddia eden ispatlasın). kitler bu konuda biraz sicili bozuk yerlerdir. ancak taşrada yaygın örgütü bulunan 657 kadroları daha iyi durumdadır bu konuda. tabi orada da atandığınız ilin durumu da önemlidir. mesela hakkari'ye atanırsınız personel açığı vardır. sizi göndermezler. ne olursa olsun şehir tercihlerini bunlara göre yapın derim. ama hakkari kit mi hakkari 657 mi kolay gelir derseniz tabi ki 657 derim.

bunların dışında aklınıza takılan sorular olursa buradan sorun vakit buldukça yardımcı olmaya çalışayım. herkese hayırlı tercihler dilerim..

2. seeding

seeding Site Müdavimi Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    43
    @Adversary hocam etkili bir paylaşım yapmışsın,eline emeğine sağlık...

3. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    wuuuuuuuu detaylandırma süper ;) emeğinize sağlı.

4. nordicman

nordicman Üye

Ödül Puanları:
    8
    Teşekkürler.

5. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    adversary yine döktürmüş :) eline sağlık hocam

6. asil_ürtapli_13

asil_ürtapli_13 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    ben tcdd de memurum puantörle ilgili ne öğrenmek isterseniz sorabilirsiniz yanlış bilgilere kanmayın

7. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    hoş geldiniz öncelikle forumumuza ve sitemize. ilk soruları ben sorayım kuruma ziyaret öncesi.. bir de sizden dinleyelim bakalım tcdd'yi..

1- maaş ve vergi kesintileri hakkında net bilgi verebilir misiniz?
    2- liman puantörü nedir ne iş yapar?
    3- liman puantörünün vardiya sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?
    4- siz büro memuru olarak liman puantörlüğünü tavsiye eder misiniz?
    5- size (buradaki gibi) yardımcı olayım mesajınız sonrası mm.net'ten de özel mesaj atmıştım, 5 gündür dönüş yapmadınız. sebebini öğrenebilir miyim?

http://forum.memurlar.net/konu/1770648/5.sayfa
    http://forum.memurlar.net/konu/2017876/

8. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    kötü niyetli düşünmek istemiyorum. ancak 17 haziranda mm.nette yazdıktan hemen sonra özel mesaj attım bu arkadaşa. bekle ki hala dönsün. ne mm.net forumda ne de özelde cevap verdi. şimdi burada da aynı şey. bekliyorum iyi niyetle cevaplarını..

9. asil_ürtapli_13

asil_ürtapli_13 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    1-lisans memurunun brüt maaşı 2810 eline 2500-2600 geçer11-12 ayda 3.vergi diliminide görür brüt maaşlar yüksek olduğu için. liman puantörü görmedim ama hepside aynı işi yapar bizdeki puantörler yükleme boşaltma işlerini takip ederler onların kaydıyla ilgilenirler.günlük çalışma saatleri 8 saattir genelde puantör 8-5 çalışır 5 ten sonra yükleme boşaltma olmaz limanda 5 ten sonra yükleme ve boşaltma devam etiği için günlük 8 saat çalışırlar bu vardiya ordaki çalışma sistemine göre değişedebilir.ben büro memuru değilim hareket memuruyum tavsiye ederim gözü kapalı yazabilirsiniz

10. asil_ürtapli_13

asil_ürtapli_13 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    bence sen biraz sabırlı olmayı öğren pişman etme adamı ayıp oluyor elimden geldiğince yardım ediyorum

11. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    teşekkürler hocam. 30 haziranda bir aksilik olmazsa ben de 3. bölgeye gidip görüşeceğim. hem limana da gidip yerinde göreceğim işi. bana telefonda verilen bilgiler de sizin dediğiniz yönde.

12. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    hocam söylediklerimin tek bir fazlası var mı? dosdoğru söyleyin. özelden mesajımı görmüşsünüzdür. tarihini söyler misiniz? veya forumda yazdıklarınızı.. iyi bir şeye niyetlenip ardını getirmediğinizde tepki alırsınız. o kadarı da insanlara haktır kanımca. 5 gün olmuş..

13. asil_ürtapli_13

asil_ürtapli_13 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    yeminle malum nette ben senin mesajı görmedim gördüklerimin hepsinide cevapladım ben bu siteyede yeni üye oldum sırf arkadaşlara yardım etmek için.ama daha 5 dk geçmeden hemen tepki veriyorsun buda yakışmaz

14. samyelialttantire43

samyelialttantire43 İİBF Uzman Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    43
    2810 brut olunca net 2000 civari agi ile beraber 2100 civari oluyor o zaman ek odemeler var galiba birde dediginiz 2500-2600 bekar memur maasimi evli esi calismayan bu 2500 un ustune aile yardimi aliyor mu

GT-S5570 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

15. Adversary

Ödül Puanları:
    43
    tamam hocam. öyle olsun. verdiğin bilgiler için yine teşekkür ederim şahsım adına.

16. samyelialttantire43

Ödül Puanları:
    43
    Kardesim malum psikolojiler bozuk sen kusura bakma

17. asil_ürtapli_13

asil_ürtapli_13 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    bizim istasyonda 2 tane puantör var onların yerinde olmayıda çok isterim vardiya sizi korkutmasın hiçbir zorluğu yok izmir değilde gaziantebe alım olmuş olsaydı bende tercih ederdim puanımda 85 işletme

18. asil_ürtapli_13

asil_ürtapli_13 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    evli eşi çalışmayan biri 2700 civarı alır

19. işletme19

işletme19 Olmuyorsa, Olmuyordur.

Ödül Puanları:
    28
    peki hocam görevde yükselme var mı? kolay mı zor mu?

20. samyelialttantire43

Ödül Puanları:
    43
    Tayin olayi liman puantoru normal bir tcdd istasyonuna tayin isteyebilir mi misal ben izmirden kutahyaya gecebilir miyim

Sayfayı Paylaş