Dilekçe Komisyonundan Gelen Cevap

Konu, 'İİBF Mücadele Forumu' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    [TABLE="class: NormalForm, width: 1024"]
    [TR]
    [TD="class: Cevap, bgcolor: #F2F7FA, align: justify"]TBMM dilekçe sistemine yazmıştım bir cevap gelmiş imzalı falan ama genel geçer herkese gönderilen bir cevap mı anlamadım.

Sayın Temsilcilerimiz, Bizler bu ülkenin üniversite mezunlarıyız, sayılarımız milyonlarla ifade ediliyor, hükümetimizin son yıllarda yaptığı üniversite kontenjanlarının arttılması politikasıyla üniversite mezunlarında çok fazla artış oldu buda istihdam sorunlarına yol açtı. Bugün bir üniversite mezunu ortalama 23-24 yaşlarında mezun oluyor, bu yaşa kadarda tecrübesi olmuyor şahsi kanatim ve önerililerim şu şekilde; 1. Çok fazla mezun veren fakültelerin sayıları azaltılmalı, kontenjanlarında kısıtlamaya gidilmeli. 2.Açık öğretimde sınıf geçme zorlaştırılmalı örgünle eşit seviyeye getrilmeli. 3.Devlet memur kadrolarının dağılımını yaparken ortak kodlar kullanmamalı hangi landan ihtiyaç varsa o alandan alım yapmalı. 4.Açıktan memur alımlarında kpss puanlarının 1 den fazla kullanılmasının önüne geçilmeli. 5.Üniversite mezunlarının fazla olmasında ötürü özel sektör ücretleri asgari ücret seviyesinde devlet okuyanla okumayan ayrımını yapmalı üniversite mezunları için ayrı bir asgari ücret belirlenmeli, bunun altında çalıştırma yasaklanmalı. 6.Özel sektörde çalışma saatleri iyi denetlenmeli günde 10-11 saat çalışma yaptıran işletmelere cezai yaptırım uygulanmalı. 7.Kamu personel alımlarında önceden planlama yapılmalı hangi bölümden ne kadar memur alımı yapılacağı önceden belirtilmeli böylece insanlar atanırınız umuduyla bekletilmemeli, geleceği tahmin etmeye çalışmamalı. 8.Kamu personel alımlarında kullanılacak kodlar kurumlar bırakılmamalı ortak bir merkezden niteliğine uygun bölümlerin kodları seçilmeli kurumlar sadece hangi pozisyon için ihtiyacının olduğunu bildirmeli. ARZ EDERİM. SAYGILARIMLA.

CEVAP:

[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [/TR]
    [/TABLE]

2. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme

3. kpsszede

kpsszede Bu da mı Gol Değil Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    68
    ilgili yerlere intikal ettirileceğinden bahsetmişler inşallah intikal etmiştir

4. AZAZEL

AZAZEL Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    18
    kibarca haklısınız ama bizim de elimiz kolumuz baglı emir kuluyuz der gibiler ben oyle yorumladım okudugumu

5. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    neyse 5 vekilin imzası var okunmuş en azından

6. AZAZEL

Ödül Puanları:
    18
    biz iibflilerin sorunu herkesin malumu seçim öncesi üzerini açmıyorlar ört pas ediliyoruz benim olayım eylem abi eylem yapalım boyle eski müslüm gürses konserlerini andıran tarzda ses getirecek absürt bir tiyatro bile olabilir bakarsınız devlet tiyotralarında kadro açılır biz birbirimizi biliriz herkes aynı durumda

7. kozlowski

kozlowski Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    Bana daha farklı cvb geldi .

Dilekçi : IIBF mezunlarının istihdam sorununun çözülmesini istiyor.

Geregi Düsünüldü: Dilekçe üzerinde yapılan inceleme sonucunda, basvurunun idari yollar

tüketilmeden; istek veya sikayet konusu olayın mahallinde, yahut ilgili idari makamlar nezdindeki

iç isleyis dahilinde çözümüne gidildigine iliskin somut bilgi ve belgeye dayanılmadan

gerçeklestigi anlasılmıstır.

Bu tür müracaatların, idari basvuru yolları öncelikle kullanıldıktan ve bu taleplere iliskin nihai

sonuçlar alındıktan sonra Komisyonumuza intikal ettirilmesi, kamu yararı ve hizmet gereklerine

uygunlugunun yanında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Içtüzügü’nün 116'ncı maddesinin birinci

fıkrasında yer alan “Dilekçe Komisyonunun... Baskanlık Divanı... Yetkili idarî makamlarca

verilen kesin cevap suretini ihtiva etmeyen... dilekçelerin görüsülemeyecegini karara baglar.”

seklindeki düzenlemenin de bir geregidir. Bu sebeplere baglı olarak dilekçenin, Dilekçe

Komisyonunda görüsülemeyecegine karar verildi.

8. AZAZEL

Ödül Puanları:
    18
    yapılan haksızlıgın zulmun adını ne koyarsan hukuka uygun oldugunu varsa size gore bir hukuksuzluk önce mahkemeye basvurun demişler size de

9. kozlowski

kozlowski Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    Sayın yetkili; 2010-2012 Kpss b grubu memur alımlarında Kasım-haziran dönemlerinde yapılan 4 merkezi yerleştirmelerde İİBF mezunlarına topamda 9,200 kadro verilmiştir.Devletimizin; Maliye Bakanlığı,İç işleri bakanlığı,Sgk,Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, gibi bir çok kurumu 2010-2012 b grubu memur alımlarında İİBF mezunlarını tercih etmişti.Bu durum geçmiş yıllardan beri süre gelen bir durumdu.Ve her kpss döneminde İİBF mezunlarına ortalama 8,000-10,000 arasında b grubu memurluk kadrosu veriliyordu. Bu yıllardır süre gelen bir durum olduğu için bir çok iibf mezunu her kpss döneminde gelebilecek olan ortalama kadro sayıları üzerinden gelecek planları yaptık.Bu planlar üzerinden yola çıkarak 2012 kpss sınavına yaklaşık 350 bin iibf mezunu girmiştir.Bizler üniversite kazanabilmek için dershanelere gidip, üniversite kazanıp 4 yıl idari hizmetlere yönelik eğitim görüp, üzerine devletimizin ilgili kadrolarına atanabilmek için üniversite sonrasında da yine dershanelere giderek ciddi hazırlık dönemleri geçirdik ve gelecek planları yaptık.Bu süreçte ailelerimizde bizlerle birlikte hayaller kurdu ve geleceğimize emek harcadılar.Ve bizler tüm bu yıllarımızı devletimizin İİBF mezunlarından kurumlara yaptığı ortalama memur alım sayılarına güvenerek ve inanarak harcadık.2012 kpss sonrası yapılan ilk merkezi alım olan 2012 kasım atamalarında iibf mezunlarına 780 kadro verildi.İkinci merkezi atama olan 2013 haziran alımlarında ise yine iibf mezunlarına 1,781 kadro verildi.Bu iki atamada iibf mezunlarına toplamda 2,500 kadro verilmiş oldu.Geriye 2013 kasım ataması ve 2014 haziran atamaları kaldı.Ve bu iki atamada geçmiş iki atamadaki gibi 2,500 kadro verilse bile toplamda 5.000 kadro verilmiş oluyor ve bu durum geçmişte verilen kadro sayılarının çok altında kalıyor.Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizler her dönemde iibf ye verilen ortalama kadro sayılarına göre dershanelere gittik emekler harcadık hayaller kurduk.Ve tüm bunların üzerine maliye bakanlığının 2014 bütçesine göre 2014 yılı en az memur alım yılı olacak.Bizler kpss ye hazırlanırken yıllık hazırlanan bütçe verilerini bilemeyiz ve hangi yıl memur alımları azaltılır ya da hangi yıl çoğaltılır bilemeyiz.Ama ortalama alımlardan kendimize yol çizip emekler harcarız.Şu zamana kadar olan göstergeler 2012-2014 döneminde 2010-2012 dönemine göre iibf ye verilen memur kadroları yarı yarıya düşmüş görünüyor.Bizler bunu 2 yıl öncesinden öngöremezdik.Ve şuan binlerce iibf mezunu yarı yarıya düşürülen kadrolar yüzünden ve Lisans mezunlarına,iki yıllık mezunlarına göre daha az kadrolar verilmesinden dolayı mağduruz.Öyleki devletimizin kurumları memur alımlarında uyulması gereken kriterleri hiçe sayarak yeni bir suç üretmişler ve b grubu memurluğa atanan bir iibf mezunu, a grubu memurluk sınavlarına girip müfettiş,uzman,uzman yardımcılığını kazanmalarını bir suç olarak görüp iibf mezunlarını bu yüzden b grubu alımlarına dahil etmiyorlar ve sırf bu yüzden kurumlarına ayrılan kadroları ilgisiz alakasız 2 yıllık önlisans mezunlarına tahsis ediyorlar.Bu herşeyden önce emeğe yapılan haksızlıktır ve b grubunda çalışan bir memurun a grubu memuriyete girmesine SUÇ algısı yaratmaktadır. Bizler 2012 kpss ye girmiş 350 bin İİBF li olarak siz değerli komisyon üyelerinden tüm bu sorunlarımıza çözümler üretmenizi rica ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyoruz

Ekli Dosyalar:

10. AZAZEL

Ödül Puanları:
    18
    eline saglık umarım okumuş olanar biraz vicdanın sesine kulak verirlerde birşeyler değişir benim maillerim biraz daha katı oldugundan mıdır ne cevap gelmedi henüz

11. kozlowski

kozlowski Yeni Üye

Ödül Puanları:
    6
    Gelen cvb ıben algılayamadım .İdari yollardan kasıt davamı acın diyolar bana ?Sorunlarımızı düzeltme yetkisine sahip kişiler(bakanlar ,millet vekilleri)yardımcı olmuyorsa mahkeme ne işe yarayacak,

12. isletmeci1985

isletmeci1985 Firedi'nin Kabusu Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Bence konuyu ilgili birimlere intikal ettiriz, başka da yapacak birşeyimiz yok gibi konuşmuşlar. O gereken yerlere ses gitsin, kulakları çekilsin yeter ki.

Sayfayı Paylaş