Dünya altın borsaları

Konu, 'Diğer Özel Sektör' kısmında Gadget22 tarafından paylaşıldı.

1. Gadget22

Gadget22 Yeni Üye

Ödül Puanları:
    1
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Maltepe Ünv.
    Bölüm:
    Turizm İşletmeciliği

Ekonomi ile ilgili derslerden illa ki birini gören öğrencilerle dolu olan iktisat fakültelerinden mezun olmak çok kolay değil.

Binlerce enteresan terimden sonra işsizliğin acı tadıyla karşılaşıyoruz. Özel sektörde ise kurumsal yapılar içerisinde kendimizi geliştiremeden yaşayıp ölüyoruz aslında. Herkes ben gibi düşünmüyor olabilir ama özel sektörde çalışırken, yatırım yönünden her insan kendini geliştirmeli diye düşünüyorum.

Altın alım – satım işlemlerinin gerçekleştirildiği yerlere altın borsası denilmektedir. Her ülkenin kendine ait altın borsası bulunmaktadır ve ülkemizde de İstanbul Altın Borsası bulunmaktaydı. 5 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Altın Borsası’nın tüzel kişiliğine İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ile birlikte son verilerek tek çatıda Borsa İstanbul adı altında toplanmıştır.

Altın borsalarının en genel görevleri altın fiyatlarını ayarlamaktır. Altının tüm dünya ile aynı değerlere sahip olmasını sağlarlar. Altın borsalarında alıcı ve satıcılar bir araya gelirler ve fiziki veya fiziki olmayan alım – satım işlemleri gerçekleştirirler. Türkiye’de İstanbul Altın Borsası’nın dışında Kapalıçarşı da altın fiyatlarının nabzını tutan bir yer haline gelmiştir ve altın borsası görevini de görmektedir.

Altın madeni tüm dünya üzerinde büyük bir öneme sahiptir. Tarihi olarak M.Ö 4000’li yıllara dayanan altın, Mısır hükümdarlarının, Azteklerin, İnkaların ve Türk boylarının vazgeçilmezi olmuştur. Altın uğruna savaşlar yapılmıştır ve ülkeler egemenlikleri adına ellerindeki altın rezervi sayısını arttırmaya çalışmışlardır. Günümüzde hala altın savaşlarını andıran, ülkelerin merkez bankaları yüklü miktarlarda alın alımı gerçekleştirmektedir. 2013 yılının başından bu yana devam eden altın fiyatları düşüşlerine rağmen Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülke altın rezervlerini arttırmıştır.

Türkiye’de yatırım piyasalarında altına yatırım yapmanın dışında kuyumculardan alınan altınların yastık altı olarak tabir edilen şekilde yatırımı söz konusudur. Aynı zamanda bu yastık altı olarak tabi edilen altın miktarının da 5 bin ton civarında olduğu düşünülmektedir. Kuyumculardan fiziki altın alımı gerçekleştirilerek yapılan yatırımın her ne kadar çok kazançlı olmasa da, kişilerin eski zamanlardan bu yana gelen alışkanlıkları nedeniyle kötü gün parası olarak yatırım yapılmaya devam etmektedir. Ayrıca ülkemizde yatırım piyasalarına karşı bir önyargı da mevcuttur. Yatırımcıların borsalarda kaybettiği paralar ve birikimlerin dolandırılması nedeniyle kişilerde bir önyargı oluşmuştur.

Ülkemizde Forex piyasalarına getirilen regülasyon kapsamındaki denetimler sayesinde piyasa popülerlik kazanmaya başlamıştır ve altın yatırımları Forex piyasasında daha iyi olanaklar altında değerlendirilmeye başlamıştır. Forex piyasası da altın borsalarında olduğu gibi tüm dünya ile aynı değerler üzerinden altın ile işlem yaptırmaktadır. Aynı zamanda altın alım – satım fiyatları arasında da minimum fark bulunmaktadır. Bu özelliği forex piyasasını kuyumcu ve bankalara, diğer yatırım piyasalarına göre ön plana çıkarmaktadır. Forex piyasasının çift yönlü işlem, kaldıraç sistemi, limitli risk, eğitim olanakları gibi daha birçok özelliği sayesinde altın yatırımı için en çok kazandıran piyasa denebilir.

Dünya borsalarında altın türevleriyle yapılan yatırım türlerine örnek vermek gerekirse;
    • Çeyrek altın, yarım altın, tam altın,
    • Cumhuriyet altını,
    • 22 ayar tel bilezik,
    • 14, 16, 18 ve 24 ayar altın,
    • Gram altın, külçe altın,
    • Vadeli altın işlemleri,
    • Gümüş ve vadeli gümüş işlemleri,
    • Platin ve vadeli platin işlemleri,
    • Diğer değerli maden ve metaller ile vadeli ve vadesiz işlemler,
    • Dövizler.
    Altın borsaları sayesinde altın, finansal sisteme kazandırılmıştır, ekonomiye katkıda bulunmasına yol açılmıştır ve altın dayalı yatırımlar geliştirilmiştir. Dünya altın borsalarının yardımıyla altın fiyatları tüm dünya ile paralel değerler taşımaktadır ve ithal edilen altınların da belirli bir standarda uygun saflık derecelerine sahip olması zorunluluğu getirilmiştir.

Altın borsalarının görevleri ise;
    • Borsada, Hazine Müsteşarlığı tarafından tanımlanmış olan ve çeşitli standartları olan kıymetli madenlerin işlem göreceği kıymetli maden piyasasını oluşturmak.
    • İşlemlerin yapılacağı piyasalarla ilgili hukuki düzenlemeleri ve organizasyonları gerçekleştirmek.
    • Borsada yapılan alım – satım işlemlerinin güven ve düzen içerisinde serbest rekabet şartları altında kolayca ve düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak, bu kuralların dışına çıkan borsa üyelerine yönetmelikte belirtilen hususları uygulamak.
    • Borsada, olağan dışı menfi gelişmelerin meydana gelmesi halinde, mevzuatın verdiği yetkiler içinde gerekli önlemleri almak.
    • Kıymetli madenlere dayalı ve bunların ödünç verilmesini konu alan sermaye piyasası araçlarının işlem göreceği piyasaları oluşturmak.
    • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Hazine Müsteşarlığı tarafından tevdi edilen görevleri yapmak.
    Altın borsaları bireysel ve kurumsal yatırımcılar için tasarruflarını garantili ve sağlam bir yatırım aracına dönüştürebilecekleri bir piyasa haline gelmiştir. Bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcılarında altın borsasında yatırım yapmalarının nedeni, risklerin az ve getirisinin yüksek olmasıdır.

Altın borsaları bankalar için de iyi piyasalardır ve bankaların altın borsasında birçok işlem gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Bankalar yatırımlarının birçoğunu altın borsalarında gerçekleştirmektedir ve bunun çeşitli nedenleri vardır. Müşterilerinden topladıkları mevduat ve bireysel tasarruf fonlarını bir havuzda toplayarak büyük miktarlarda yatırım yapmaktadır. Bu paraları bu şekillerde hem korurlar, hem de değerini arttırırlar.

http://www.altintahminleri.com/

Sayfayı Paylaş