Düşünülen Yeni KPSSsiz Sistem Hakkında Görüşler

Konu, 'KPSS B Grubu' kısmında Kardinal tarafından paylaşıldı.

1. Kardinal

Kardinal Çare Drogbaydı Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    88
    bana göre güzel bir gelişme

zira bu kpss gençliği 4 atama boyunca bilgisayar başında çürütüldü ; yok 4001 yok iibf yok önlisans yok şu almayacak şu alacak son ana kadar bilinmeyenler bilinmeyenler ... herkes savaş halindeydi

en azından yeni sistemle, artık kurumlar personel alma yönetmeliklerini hazırlayacaklar şekil ve esasları belirlenecek daha her şey en başında görünecek tıpkı a grubu ve gümrük alımları gibi. Oralarda belirsizlik ya da korku var mı ? ama bu merkezi atama sisteminde ise bir bakıyorsun maliye iibf bir bakıyorsun 4001 bir bakıyorsun iibf 10 bin kadro alıyor bir bakıyorsun 2900. Başlarım merkezisine çapına dairesine.

ayrıca bu yeni sistemin iibf yararına olacağı kanaatindeyim çünkü bakıldığında açıktan alımlarda kurumlar devlet baskısı hissetmiyor. Örneği: gümrük. ben gümrüğün merkezide kalsaydı şuan 4001 olacağını düşünüyorum. zira bunu kendi bakanıda söylemişti(Kaçak oto uzmanı istiyorum ösym biyolog gönderiyor) : Gümrükler için ‘kaçak oto uzmanı’ istiyorum, ÖSYM biyolog gönderiyor - Hürriyet EKONOMİ

şahsen ben bıkmıştım:mücadele lafından oh be kurtulacağız Allahın izniyle

ayrıca iibfden merkezi alımlarda kadro mu var da . kurum mu kaldı diğer bölümler yansın buna, siz üzülmeyin zira maliyeden tutunda tüm kurumlar ya önlisans ya başka bölümler taban ortada 83,7... 2014 2016larda 85 88 90lar olacak bu sistem değişmeliydi TEBRİKLER en güzel yanıda artık bir kurum değiştirme hakkı düşünülüyor olması

2. Kardinal

Ödül Puanları:
    88
    Bu da memurlar.net üyesi başka birinden görüş :

kpssnin adaleti olduğu kadar adaletsizliği de var. sıfır adaletsiz bir sistem yok, olamaz da. bir arkadaş çok güzel yazmış. kpss sisteminde sözelci kökenli olanların memur olması neredeyse imkansız. çünkü sözelci olan birisi ne kadar yaparsa yapsın matematik yapamıyor , yapamadığı için de düşük puanlar alıyor ve atanamıyor. ayrıca diğer bir husus, örneğin mesleki eğitim alan bir kişi ünv. hayatı boyunca tarih t sini bile görmemiş, coğrafyanın c sini bile görmemiş siz bu adama kalkıp tarih soruyorsunuz coğrafya soruyorsunuz. aynı şekilde kendimden örnek vereyim ben branşım sosyal bilgiler ve matematiğim sıfır çünkü ünv de hatta lisedeyken bile matematiğin m sini bile görmedim, şimdi bana kpss de matematik yap deniyor, bu mudur kpss'nin adaleti ? yeni sistemde herkes atanmak istediği memurluğun türüne göre yazılı sınavlara girerse o zaman işte gerçek adalete en yakın olan adalet sağlanmış olur ama mülakat olmaması şartıyla.. bu arada bu yapılması düşünülen değişiklik 2014 kpss'yi etkilemez. çünkü henüz resmi bir adım atılmış değil sadece görüşülmüş, bunun tasarı haline getirilip meclise sunulması onaylanması vs derken süreç uzar, uzamasa dahi geçici bir maddeyle 2014 kpssnin etkilenmeyeceği belirtilir ve son kez uygulanır.

3. rngl

rngl HEYHAT! Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    tabii daha çok erken ama kadro sınırlamaları, bütçe vs nasıl belirlenecek? dpb'nin rolü ne olacak? MEB de bu sürece dahil mi? en çok merak ettiğim konular.

4. sinan46

sinan46 İyi Bilinen Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    278
    2014 sonra si için mi geçerli bu

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    ben katılmıyorum tek bir sınavın güvenliğini sağlayamıyorlar yapılacak 10larca sınavın güvenliği nasıl sağlacak ben nerden bilebilirm soruların dağıtılmayacağını, kpss tek bir sınavdı en azından ve önemi büyüktü şimdi her kurum kendi sınavını açınca bunun denetimi nasıl sağlanacak? kurumlara sınav+mülakat hakkı tanındıktan sonra kurumlar bunu bal gibi kullanacak kendi hasmını çevresini almak varken neden kullanmasın salak mı? mülakat demek torpil demek bugün mülakat olan heryerde kazanan kişilerin %40 sağlan torpille %30 kendi çabalarıyla buluğu torpille kalan %30 u da bileğinin hakkıyla kazanmıştır. Verilen kadrolar zaten kısıtlı bide böyle torpil uygulamaları ile işin boku çıkacak artık kpss olayını kapanmak üzere diyebiliriz... Allah sonumuzu hayır etsin herkes biran önce biyerklere atanır kendini kurtarır inşallah... Bu saatten snr PTT TARIM KREDİ VS. NİMETTTT kıymetini bilin atananlar

iibfzede bunu beğendi.
  6. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    ayrıca kardi asıl mücadele ozaman olur :D kurumlar bizim bölümden alsın diye hergün farklı bölüm mezunları kurum kurum dolaşır bizden alın diye :D biz kendimizi kandırmayalım 4001 kadar iibflilerde artık kurumları mağdur ediyor önlisansa dönüm sebebi bu zaten

7. Kardinal

Ödül Puanları:
    88
    Valla ortak kpss'dde ki şu iki yıl süren hatta tercihlerin alınacağı güne kadarki belirsizliklerden, 4001-iibf-önlisans muhabbetlerinden insanlar sıkılmadı mı? şahsen ben bıktım.

Daha hangi kurum ne alacak kimden alacak bilinmiyor. ama iş tıpkı gümrük bakanlığındaki gibi yönetmeliğe döküldüğü zaman hemen hemen hangi alanların başvuracağı belli olacak ayrıca ilan verilecek ve kişi aylar öncesinden alınacak sayıyı, şartları bilecek. Hayır kim derdi 83,0lı adamın kpssde hala atanamayacağını. 2-3 yıl sonra zaten kpss mi kalacak iibf açısından? herkes bir şekilde iibf bitiriyor taban puanlar her dönem 4-5 puan artıyor alan kurumlar belli. En azından İİBF değerlenebilir şu kesin mesela önlisans etkisini kaybeder. açıktan alımlarda pek etkili değil önlisans zaten kurumlarda kaçma olayıda engellenirse tamamdır

mücadelede kalmaz, zaten bu merkezi atamalarda devlet baskı hissediyor ve seçim politikası gibi ona buna yaranmak için sürekli kod değiştiriyordu. açıktan alımlarda şekil ve esaslar düzenleniyor genelde yönetmeliklerle

8. luis1907

luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    438
    Bölüm:
    İktisat
    120 sorudan 78 i sözel 30 u sayısal di vatandaşlığı saymazsak sözlükler kendilerini sorgulasın bir bence

9. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    kurumsal sınavları 4001-iibf kavgasını bitirecek bir gelişme olarak görmek fazla iyi niyet olur. zira kurumların çıkaracakları yönetmelikler şöyle bir ibare olsa "herhangi bir fakülteden mezun olmak" veya "lisans mezunu olmak" ya da "50 tane bölüm sayılsa tek tek" sonra buna dayanarak içişleri bakanlığı bir sınav ilanı verse ve 10 tane bölüm saysa. şunlar şunlar gelecek diye. bir şey diyebilir misin? gümrük böyle yapmıyor mu? gümrük yönetmeliğinde bir sürü bölüm sayılmış ancak ilan verdiğinde bazılarını kullanıyor bazılarını kullanmıyor. bölümü kullanılmayan adam "ama yönetmelikte bizi de yazmışsınız bizi neden almıyorsunuz!" diyebiliyor mu? neyse örneğe dönelim. içişleri bakanlığı bu sınavdan 1 yıl sonra yeniden ilana çıksa bu sefer sadece matematik, fizik, kimya alıyorum dese.. kim ne diyebilir? kurumun takdiridir.

özetle bu sistem de gelse mevcut sistem de kalsa mücadele değişmeyecektir. kişisel olarak mücadeleden hepimiz yıldık. ancak bunun çözümü kurumsal sınavlar değildir ve olmayacaktır.

türkiye şartlarında kurumsal (sözlü) sınavlar tamamen adam kayırma, torpil, beceriksiz yandaşı işe alabilme, hak edene değil yanda durana iş verme, liyakat değil itaat unsuru arama gibi sebeplerle yapılır. merkezi sistemden çıkmak ise bu sistemi tamamen meşrulaştırmayı ve tüm eleştirileri önlemeyi hedefler.

1999 yılında mevcut sistem gelmeden önceki durumu yaşı biraz müsait olanlar çok iyi bilir. şu anki getirilecek sisteme iyi yönden bakacak tek bir taraf bile görmüyorum. sırf kurumsal yazılı + sözlü sınavların ankara'da yapılacak olması bile fırsat eşitliğinin katili olacaktır. sen almayacağın adamı belki işe girerim ümidiyle 2 defa ankara'ya getir götür yapacaksın. hayallari ve umutları geçtim bugün izmirden ankara gitmek gelmek 120 tl. x2 240 tl eder. işsiz birisinin bir kurumsal sınav için 240 tl vermesi ise hayaldir.

İsvacık ve kpsszede bunu beğendi.
  10. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    bu arada önce sistemi bozup sonra içini boşaltıp daha sonra da bu sistem çok kötü yeaa zaten güvenilmez de tripleri atmak hiç de iyi niyet değildir. insanlar bu oyunu göremiyor orası ayrı..

İsvacık bunu beğendi.
  11. ates68

ates68 Üye

Ödül Puanları:
    8
    o zaman ben her kuruma başvurrum 3 tane diplomam var. iki önlisans birde lisans. son bitirdiğin bölüm mezunu diye bişeyde söyleyemezler. oh oh

12. vahican85

vahican85 Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    63
    çalışacak ne umut kaldı ne de heves... bugün bu haberlerden. keşke yok olabilsem... bir süre :(

13. iibfzede

iibfzede VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    aynen dediğin gibi...

14. Mustor

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    valla ben mücadelenin m sini duymak istemiyorum şuan mücadele eden arkadaşlarda bunu çok sevidiği için yapmıyordur zaten orda katılıyorum sana =) bu mücade twit vs. özellikle 2012-2014 yani bu sene çok yoğun kullanıldı insanlar pc başında saatlerce twit attılar bende dahil kime ne yarar sağladı onu bilemicem ama üniversite mezunu insanlar evlerinde çürütülüyor... Türkiyede çalışma şartları çok ağır malesef...insan gibi yaşamanın tek yolu memurluk bu algı artık beyinlere kazındı

15. İsvacık

İsvacık Admin Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    28
    Hala saf saf bu yeni düzenlemenin KPSS'yi ve Merkezi Atamayı bitirmek için yapılan bir politik hamle olduğunu görmeyenlere bundan sanki iyi bir şey çıkabilirmiş gibi mesaj gönerenlere hayret ediyorum....
    Düzenlemenin amacı bellidir.Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.İsvacık dediydi dersiniz....

Sayfayı Paylaş