Excel Düşeyara Fonksiyonu

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,393
Beğeniler
2,956
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#1
1 Listedeki 1. Sütundaki verilere göre 3 . Sütundaki fiyatları 2. Listedeki 2. Sütuna getiriyoruz.

Resimden de kolayca anlayacağınız gibi bunun için formülümüz =DÜŞEYARA(A2;A:C;3;0)

Şimdi adım adım anlatalım.

1. Adım; Formül Düğmesinden Düşeyara ingilizce excel ise Vlookup formülünü bulup seçiyoruz. Karşımıza resimdeki gibi bir iletişim kutusu çıkacak.


2. Adım; Resimdeki gibi aradığımız değeri seçiyoruz. F2 hücresi (dikkat edelim sütunu değil hücreyi) seçiyoruz.3. Adım; Resimdeki gibi 1. listenin tamamını seçiyoruz. Yani A sütunu, B sütunu ve C sütunu olduğu gibi seçiyoruz.4. Adım; Sütun indis sayısına listenin ilk sütunundan itibaren kaçıncı sütunsa onu yazıyoruz.5. Adım; Aralık_bak kısmına eğer sonucumuz kesin doğru olsun istiyorsak “0” yada “YANLIŞ” kelimesini gireceğiz ki en çok bu şekilde istenir. Ama en yakın sonucu istiyorsa “1” yada “DOĞRU” kelimesini gireceğiz. Tamam butonuna basarak formülü bitirmiş oluyoruz.Son olarak; Formülü listedeki diğerlerine de uygulamak için formülü aşağıya doğru çekip tüm listeye uygulayabiliriz. Listeler aynı sayfada hatta aynı excel dosyasında olmasına da gerek yok. Ben görünürlük kolay olsun diye kısa listeler ve 2 listeyi de aynı sayfada yaptım.

Anlatım biraz uzun olabilir ama bu anlatımdan sonra eminim herkes bu formülü anlamış ve çok kolay bir şekilde kullanmaya başlamış olacaktır.

 
Üst