Farkına Varmadan Yaptığımız 6 Büyük Harcama

Konu, 'Eğlence-Genel Konular' kısmında Evrim Işıl Tunagil tarafından paylaşıldı.

1. Evrim Işıl Tunagil

Evrim Işıl Tunagil Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Marmara Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri

Arkanıza yaslanıp günlük harcamalarınızı nelerin oluşturduğunu düşünmenizi istiyorum. Eğer detaylı bakarsanız, aslından birçok fuzuli harcamanız olduğunu göreceksiniz. Bunlar küçük miktarlar olabilir. Fakat zamana yayıldığında toplam maliyetlerine siz bile inanamayacaksınız.

Aslında tasarruf çoğu insanın ortak fikri. Özellikle aileler bu planı sıklıkla uygulamayı düşünür. Buradaki sıkıntı ise plandan çok uygulamadan kaynaklanıyor. Hazırladığımız çalışmada bütçemizi en çok etkileyen gereğinden fazla harcamalara değindik. Bu konularda yapacağınız tasarruf, şüphe yok ki yararınıza olacaktır. Eğer tasarrufu hayatınızın bir parçası olarak düzene koymak istiyorsanız, ilk adımı atmak için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

İşte hiç aklınıza gelmeyen ama en çok para harcadığınız noktalar sizlerle:

1 Süpermarketler

Birçok kişi market ihtiyaçlarına ne kadar para harcadığını hesaplamıyor olabilir. Ancak fark edilmeden oldukça büyük miktarlar harcanabiliyor. Bunun nedeni ise marketlerin bu konsepte göre hazırlanmış olmasından kaynaklanıyor. Marketler, bakkalların aksine bize birçok ürün seçeneği sunuyor. Bir acil durum olmadıkça marketlerden sürekli alışveriş yapmaktan kaçının. Sık sık marketleri ziyaret etmek yerine, ihtiyaçlarınız doğrultusunda ayda bir kez alışveriş yapın.

2 Cep Telefonu Faturaları

Aylık cep telefonu faturasını kontrol etmek için zaman ayırın. Fatura limitinizi aşmış olabileceğinizi gözden kaçırmayın. Aylık planda size verilen süreden daha az dakika kullanıyorsanız, bir alt sınıf pakete geçiş yapabilirsiniz. Fakat aylık limitinizden daha fazla dakika kullanıyorsanız, o zaman dakika paketinizi yükseltin.
    Planınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, cep telefonu şirketinin sunduğu bir liste ile size en uygun tarifeyi belirleyin. Dakika planını yükselttiğinizde bile aylık 10 – 20 dolar arası tasarruf edeceğinizi göreceksiniz.

3 Alkolsüz İçecekler

Alkolsüz içecekler gizli kalmış para savurucularıdır. Dışarıda yemek yerken söylediğiniz içecekler maliyetinden oldukça fazlaya satılıyor. Haftada iki kez restorana giden 4 kişilik tipik bir aile üyelerinin yemeklerinin yanında içecek söylediğini düşünün. Gerçekten yıllık devasa büyüklükte bir harcama olur.

Gelin birlikte basit bir matematik hesabı yapalım. Alkolsüz içeceğin 1.50 dolar olduğunu düşünelim; bir haftada 12 dolar, bir ayda 48 dolar, yıllık ortalama 624 dolar harcama olur. Her yıl % 9 oranında 624 dolar yatırım yapılsa, 20 yılın sonunda yaklaşık 32.000 dolar birikir. Yani yemekte suyu tercih etmeniz, size sıfır bir otomobil kazandırabilir.

4 Gereksiz Banka Kesintileri

Birçok kişi bankalara ne ödediğini bilmeden ödeme yapıyor. Eğer hesaplarınızın kesintilerini tam olarak bilmiyorsanız, sadece birkaç dakika harcayarak öğrenebilirsiniz. Bir başka durum ise birden fazla banka kartınızın olması. Eğer çok sayıda kart kullanıyorsanız mümkün olduğunca azaltın ve faiz kesintilerden kurtulun. Farkında olmadan inanılmaz tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

5 Dergiler ve Gazeteler

Zaman zaman mahalle bakkalınızdan veya gazete bayisinden favori bir dergiyi satın almayı seviyorsanız, yıllık aboneliği düşünebilirsiniz. Her ay dergi istemiyorsanız bile abonelik sizin zaten oldukça fazla tasarruf yapmanıza yardımcı olur. Gazete veya dergiye abone olduğunuz da normal ödeyeceğiniz ücretin yarısını ödeyeceğinize emin olabilirsiniz.

6 Yıllık Kredi Kartı Ücretleri

Kredi kartları hesaplı kullananlara büyük avantajlar getirmektedir. Özellikle günümüzde internetin de sağladığı imkanlar doğrultusunda kredi kartı kullanımı yaygınlaştı. Burada yapmanız gerek limitinizi belirlemek ve ay sonu hesap ekstrenizi düzenli olarak ödemek. Böylece boşa verdiğiniz faiz ücretlerinden kurtulup tasarruf yapma imkanı bulacaksınız.

Sizler için hazırladığımız çalışmamızda tasarruf yapabileceğiniz bazı durumlardan bahsettik. Aslında bu listeye daha birçok madde eklemek mümkün. Bizler burada genel olarak hepimizin yaptığı gereksiz harcamalara değinmeye çalıştık. Burada ki maddelerden yalnız birini uygulamanız bile size binlerce lira olarak geri dönecektir. Bu gerçeği gözden kaçırmayalım. Sizler hangi alanda nasıl tasarruflar yapıyorsunuz?

Bu kadar iktisat okuyan, okumuş insan bir aradayız, güya ülkedeki parayı biz yöneteceğiz. Biz bile bu hataların hepsini yapıyoruz. Bunu görev olarak benimseyip yakınlarımıza, arkadaşlarımıza bu konuları aşılamalıyız. Böyle de olması gerekmez mi??

http://paratic.com/

Mustor, Yelken, betimlemeツ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. incir reçelim

incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Güzel bir başlık olmuş.

Market olayı tamamen pazarlama ilkelerine göre dizayn edilmiş ve satış odaklı bir strateji onun engellenmesi biraz zor.

ben çok fazla tlf la görüşüyorum sınırsıza yakın bir tarife kullanıyorum ve internetim sürekli olmalı.çoğuna göre ödediğim fatura yüksek ama bana göre ihtiyaç. gazete konusunda dediklerinize katılıyorum bizde okuma ve abonelik kültürü yok maalesef.

kredi kartları zaten facia.

betimlemeツ bunu beğendi.
  3. Evrim Işıl Tunagil

Evrim Işıl Tunagil Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Marmara Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    Siz çevrenizdekilere bunların yanlış olduğunu anlatabildiniz mi? Ben biraz zorlanıyorum :)

4. incir reçelim

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    açıkcası hiç denemedim :)

tek uyarımızı 1000 lira bütçesi olan birisinin elinde 2000 liralık telefonla dolaşmasına yöneliktir. üstelik aile babası veya öğrenci bu adamlar.

En büyük israf cep telefonudur bana göre.

biibf bunu beğendi.
  5. Evrim Işıl Tunagil

Evrim Işıl Tunagil Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Marmara Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    İlk olarak engellenmesi gereken şey o evet :D ay sonunu getiremiyor ama elinde pide gibi telefon.

direniibf bunu beğendi.
  6. incir reçelim

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Biz özenti bir toplumuz. Elelalem ne der? Elalem ne alır ne giyer ne yapar odaklı bir hayat yaşadığımız için engellemek biraz zor .

7. Evrim Işıl Tunagil

Evrim Işıl Tunagil Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Marmara Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri
    Kaliteli zaman geçirmek hakkında acayip derecede cahiliz. o telefona aylık 200 lira taksit ödüyor ve bu 2 yıl sürüyor :) her ay o parayla ailesini pikniğe götürse veya sinemaya, fark etmez artık orası. Allah ıslah etsin ne diyim :)

8. incir reçelim

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Amin. Allah; akıl, fikir ve izan versin :)

aile bağlarımız zayıfladığı için oradaki sıcaklığı farklı şeylerde aramakta, millete hava atarak kendimizi tatmin etmeye çalışır haldeyiz.

ayağımızı yorganımıza göre uzatmadıktan sonra iflah olmayız.:)

9. enaz90

enaz90 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    genel bi yorum telefonla ilgili. herkes de ayni mantik var o kadar parami verilir o kadar parami verilir. para verilmeyip napılır para nerelere verilir??

ünide hazirlik okuyorum 96 li cocuklar hep. hoca sordu en değerli seyiniz flan. 17 18 kişilik sınıf net 15 telefon cvp i geldi. cocuklara da hak veriyorum ben.

eskiden biz telefon alirdik. konusmaya
    foto mak. alirdik foto cekilmeye.
    coğumzda mp3 player flan müzik oynatıcı olmuştr
    ee herkesin pc si vardi oyun flan net gezmeye

bunlara verdiğimiz parayi ayri ayri toplasak. ve hep yanımzda olduğunu düşünsek lazım olduğunda. ve cok cok daha iyi ve hızlı olduğunu düşünsek bence verilir yani.

samsung galaxy w kullanıyorum:)) ama veren kimseye niye verdi demiyorum. bnmde alasım var su idda flan denklesem olmadi atanmayi beklicez artik.

olaya bide onu alanin gözünden bakın bnce. onların hakli sebeblerini düşünün

10. Evrim Işıl Tunagil

Evrim Işıl Tunagil Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Marmara Ünv.
    Bölüm:
    Ekonometri

Sen de haklısın tabi :) Ben iphone 6 ya 2500 lira vermek yerine, asus zenfone 5' 600 lira verdim. Telefonun tüm özelliklerini kullanıyorum. Benim derdim kullanamayanlarla :D alıyor 2 aylık maaşı kadar telefonu, internet paketi bile yok :D

11. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    Vallahi lüksü seven bir tip olarak ben -lüks derken o günün şartlarında en iyisini alıp uzun vadeli kullanmayı seviyorum bu da etrafıma beni biraz lüks sever gösteriyor- şu telefon konusunda hiçbir zaman sürekli degistirme peşinde olmadım:) alışkanlığımı hemen değiştirmem esyam da kiymetlidir. Telefonum.yeter artık emekli et beni desede hala elimde:) birde karar verememem var. iyisi olmalı ki bi 5-6sene devirsin :D

"Betimleme tapatalktan bildiriyor."

12. kayzer

kayzer Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    yazılar sosyalizm hayatlar kapitalizm pehh

Ekmaaananye, Muhti ve Ceyce bunu beğendi.
  13. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    1- Süpermarketler: Nakit harcayın kredi kartı kullanımı gereksiz alışverişe sürükler. Bir de sepete atmadan önce son kez düşünün bu ürün bana lazım mı yoksa gereksiz mi?

2- Cep telefonları ve Faturalar: İhtiyaca yönelik bir telefon tercih edilmeli desinlere giderek her gün çıkan yeni modellerin peşinde koşulmamalı. Misal yaşlı bir teyzenin elindeki akıllı telefonun aklını kim ne yapsın açmayı bile beceremiyorlar yahut hiçbir geliri olmayan bir lise öğrencisinin elinde 2-3 asgari ücret değerinde telefon neden olsun vs vs vs... Faturalar için her çeşit tarife mevcut ihtiyaca yönelik olan tarife tercih edilmeli belki lazım olur diye gereksiz eklemelerle faturalar şişirilmemeli! Fatura stop özelliği artık neredeyse her operatörde var bunları kullanmalı ve gereksiz israftan kaçınılmalı.

3- Alkolsüz İçecekler: Bir eve girmesi gereken alkolsüz içecek çeşidi sadece iki tanedir süt ve su. Bu ikisinin haricinde hiçbir içecek gerekli ve de hayati değildir. Süt besin değeri açısından zengin ve tüketilmesi gereken bir içecektir. Sütten yapılan yoğurt, yoğurttan yapılan ayran soğuk içecek ihtiyacımızı haydi haydi karşılar ve besin değeri de oldukça iyidir. Su için büyük petler tercih edilirse ekonomik olacaktır.

4- Banka Kesintileri: Halihazırda kullanılmayan hiçbir banka kartını aktif olarak cüzdanda tutmamalı ve mümkün mertebe tek banka ve kartı üzerinden tüm harcamalar düzenli olarak kontrol edilmeli.

5- Dergi ve gazeteler: Müptelası iseniz kesinlikle abonelik şart. Yeterince okumadığınız hiçbir dergi ve gazeteye abonelik yaptırılmamalı.

6- Kart Ücretleri: Kart aidatı olmayan kredi kartları kullanmalı ve halihazırda yeterince kullanılmayan hiçbir kredi kartını aktif olarak cüzdanda tutmamalı. Taksit amacıyla çeşitli kredi kartına sahip olmak demek gereksiz harcama demektir unutulmamalı!

BENCE YETERİNCE AÇIK BUNLARI YAPARSANIZ HEM UZUN YAŞAR HEM MUTLU KALIRSINIZ HEM DE KAPİTALİZMİN ESİRİ OLMAZSINIZ ;)

14. lizgeviyal

lizgeviyal VİP Üye

Ödül Puanları:
    63
    alışveriş

15. vera

vera Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    278
    kiyafete de cok para gidiyordu benim ama evden disari adim atasim bile gelmedigi icin ailem buyuk tasarruf yapiyor

16. kayzer

kayzer Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    ben kapitalizm diyorum ama şirinler cizgi filmini izlemeyi severdim yalan yok:kptmya::kptmya:

17. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    hayvanımsıydı onlar yahu hiç sevmezdim :D lakin hayvanlar yaradılışları gereği sosyalisttir :)

18. baltayasapolanadam

baltayasapolanadam VİP Üye

Ödül Puanları:
    43
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    İstanbul Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    farkına varmadan değil aslında herkes farkında da kimsenin işine gelmiyor alıştılar ne olsa kazanmadan gelecekte kazanacakları umudunu harcamayı.Yani farkında olmadıkları şey gereksiz harcamaları değil anı yaşayıp geleceklerini satmaları.

19. kayzer

kayzer Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    fıtratında var hayvanların haklısın:)

Yelken bunu beğendi.