Geç Yatmak Ve Zeka =)

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,397
Beğeniler
2,961
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#1
Geç yatmanın zeka üzerine etkisi şaşırtıyor! « iibfliler.net – İktisadi ve idari Bilimler PortalıGeç yatmanın zeka üzerine etkisi şaşırtıyor!

Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu. London School of Economics‘in araştırması uyku ile zekâ arasında bağlantı kurdu.

Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre,IQ’su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar.Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyor.Türk uzmanlar da araştırmanın ilginç sonuçlarını şöyle değerlendirdi:Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ’su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar.Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyorlar.Türk uzmanlar da araştırmanın ilginç sonuçlarını şöyle değerlendirdi.Dr. Sabri Derman (Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Uzmanı)İlginç bir araştırma! üretken insanların daha geç yatmaya ve geç kalkmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyor.Öte yandan genetik olarak ebeveylerimizden bize özgü yatma/kalkma saatlerini ve uyku süremizi aldığımız da bilinen bir gerçek.Belki de üretken insanlar o nedenle toplumda 09.00-18.00 iş saatlerine uyamıyor,rutin emekten çok zeka gerektiren, ama esnek mesaili işlere eğilimli oluyorlar.
Prof. Dr. Hakan Kaynak (Nörolog ve Uyku Bozuklukları Uzmanı):
Geç uyuyanlar daha üretken, daha sanatçı ruhlu insanlar oluyorlar,diğerleri daha üretken,iş yaşamlarında daha çalışkan oluyorlar.Birisinin kafası akşam daha iyi çalışıyor, diğerinin gündüz çalışır.
Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu (Doktorlar Merkezi Uyku Bozuklukları Direktörü)
Eğer az uyuyan bir kişi konsantre uykusunu kendisine göre organize ediyorsa sağlıklı bir uyku alıyordur.Uykunun süresi çok uzunsa, buna hipersomnia deniyor ve bu uyku bozukluğunun bir parçasıdır, eğer böyle bir durum varsa zekâ düşüklükleri görülür.
Ferhat Çalapkulu ( Türk Beyin Takımı Kaptanı)
Geç yatmamın sebebi; düşünmek ve çalışmak için daha sessiz bir ortam olması. Ortalama 5 saat uyuyorum.Genellikle 02.00-03.00 sıralarında yatıyorum. IQ’su yüksek insanların da uykuya daha az vakit ayırıp beyinlerini gece çok kullandıklarını düşünüyorum.
Emrehan Halıcı (Türk Zeka Vakfı Başkanı)
IQ’su yüksek olan insanlar dışarıdan gelen olaylara daha duyarlı insanlardır. Okumayı, yazmayı, düşünmeyi seven insanlardır. Geceleri değerlendirir ve geç yatarlar. Bu doğru bir tespittir.
 

desouza

Üyeliği İptal Edildi
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
409
Beğeniler
95
#2
İlginç ve güzel bir haber.

2014'e hazırlananlar, 90 ve üzeri almak istiyorsanız geç yatın, Allahın izniyle 90'lıkların sırlarını tek tek açığa çıkaracak bu site :)
 

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Forum Yöneticisi
Kadrolu Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
4,397
Beğeniler
2,961
Şehir
İstanbul
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
#3

adige0127

Site Müdavimi
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
398
Beğeniler
131
#4
o zmn en ıyı ılac kpss gırmek gır bak kadro gelırmı dıye uyku tutuyomu kesın cozum boylece zekı olursun
 

enerji

İyi Bilinen Üye
Katılım
7 Eyl 2013
Mesajlar
114
Beğeniler
58
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
#5
Arkadaş hangisine inanacağımızı şaşırdık... Gece 9-10 gibi uykuyu düzenleyen melatonin hormonu salgılanıyor gece 2-3 gibi ise duruyor deniyor. Bundan dolayı da gece 2ye kadar uyumayanlar o saatten sonra uykuya dalmakta zorluk çekiyor deniyor. Ama bu haberi okuduğum iyi oldu...
 

1985

Firedi'nin Kabusu
Mücadele Grubu
Katılım
23 Kas 2013
Mesajlar
2,740
Beğeniler
1,527
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
#6
Gerçek olsaydı dünyanın en zeki insanlarından birisi bendim. 10 yıldır askerlik hariç genelde sabah 3-4'den önce uyumadım. Aksine kanseri engelleyici bir madde salgılnmıyor ve çabuk çöküyorsunuz.
 

LUFFY

VİP Üye
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
1,274
Beğeniler
1,144
Şehir
Ankara
Eğitim
Lisans
Üni
Karadeniz Teknik Ünv.
Bölüm
İşletme
#7
benm faydasını gördğm tek şey yatmadan önce ders çalşnca ezbrnde iyi kalyr o konuda faydasını gördm:D
 
Üst