Genel anlamda yanlışlıklar

Konu, 'İİBF Mücadele Forumu' kısmında EcLipse tarafından paylaşıldı.

1. EcLipse

EcLipse İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Ben size bir değerlendirme yapayım kendi çapımda. Bu ülkede şuan eğitim sistemiyle milyonlarca kişi ya ayakta uyutuluyor ya da boş beleş hayaller peşinde koşturuluyor. İşsizlik azaldı deniyor ama istihdam sağlanarak azalmadığından kimse bahsetmiyor. Neden diyeceksiniz 81 il de üniversite açılırsa işsiz insanların çoğu bu üniversitelere yerleştirilir ve okuyor olarak görünen bu gizli işsizler asla işsizlik oranına dahil olmazlar ve işsizlik dolaylı yoldan göz boyanarak az gösterilir. Peki bu insanlar mezun olunca ne olur? Artık gözü açılmış ve eğitim almış bir insanı 800 tl gibi komik rakamla asla 12 saat çalışmaya ikna edemezsiniz.Çünkü bu insan artık eğitildi ve bunun yanlış olduğunu idrak edecek kapasiteye sahip. Özelde çalışın deniliyor 12 saat ve 800 tl ile peki hiç düşündünüz mü hangi politikacının oğlu ya da kızı 800 tl ile çalışıyor? cevap hiçbiri peki politikacıların bile kendi evlatlarına layık görmedikleri bu işleri eğitim almış yüksek derece yapmış insanlara layık görmesi ne kadar eşitlikle bağdaşır. Sanırım cevaplarınızı duyar gibiyim tabi ki eşitlikle alakası yok. Şimdi gelelim bu ilerleyişin ne olacağını eğer özelde iyileştirme olmazsa (üniversiteli ve liseli aynı maaşı almaya devam ederse) bu ülkede işsizlik alır başını gider ve sonunda toplumsal bir tepki olarak yansıması olur ve bu sefer sokaklara yansır (her zaman böyle olmuştur). Peki sokaklara yansıdıktan sonra neler olur? cevap basit insanlar eğitim aldıkları için daha bilinçli ve organize olarak devlete karşı gelir. Asla eğitim almış bir topluluğun isyanıyla eğitim almamış toplumun isyanı bir olmaz. Sonunda bunları bastırmak için devlet tüm gücünü kullanır ve işte bundan sonra hatalar peş peşe gelir ekonomi çöker ve çalışan memurlara bile maaş ödeyemeyecek duruma gelir. Yani şimdi sonuca geldik asla atandım banane beni ilgilendirmez şu bölüm bu bölüm diyemez hiç kimse. Ülkede düzen ve eşitlik yoksa sizde oturduğunuz koltukta asla rahat edemezsiniz. Bu benim şahsi değerlendirmemdir, sadece genel olarak değerlendirdim. Kimseyi hedef aldığım felan da yok. Saygılar sevgiler.

sizde kendi düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Son düzenleme: 5 Eylül 2014
    asas7979 ve Mustor bunu beğendi.
  2. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Aynen öyle 4-5 yıl önce kadroları %50 arttırdılar sonrada işsizlik azaldı oldu... sadece işsizliği geciktiriyorlar

3. EcLipse

EcLipse İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Geciken her şey eninden sonunda gerçekleşir ve şuan ülkede kimsenin görmediği savaş çanları çalmaya başladı. Derhal bu sistemi birisinin ya durdurması gerek ya da toptan değiştirmesi.

4. san marinolu forvet

san marinolu forvet VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    68
    az önce haberlerde izledim.küçük ağrı dağında pkk lılar gövde gösterisi yapıyorlardı hdp ile birlikte.asker bunu bilmiyor mu?açılım dediler.saçılıma döndü iş.hep deniyor şöyle olursa toplum patlar,böyle olursa toplum patlar.bence hiçbir bok olmaz artık.atı alan üsküdarı geçti.makarnaya,kömüre,asgari ücrete selam yola devam(?)

5. Michael Scofield

Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    138
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Bu işsizlik konusunda çok dertliyim yazmaya başlarsam kendimi frenleyememekten korkuyorum. Önüme gelene küfretmeye falan başlayacağım artık, cinnet arefesindeyim.

6. asas7979

asas7979 Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    28
    Aziz Nesin'in bir kitabının adını söyleyim, her şeyi anlatıyor: "Biz Adam Olmayız"...

Konuyu başlatan arkadaşa katılıyorum, güzel bir yazı ,eline sağlık.

EcLipse bunu beğendi.
  7. EcLipse

EcLipse İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Birde şu özele yönlendirme modasını anlamıyorum. Bir bakan kalkıp nasihat veriyor enteresan bir şey, bu nasihatı bize zır cahil insanda yapar. Bir bakanın çözüm üretmesi gerekirken akıl vermesi çok garip bir durum. özele yönlendiriyorsun tamam diğer ülkelerde öyle evet ama,sayın bakanımıza şunu sormak gerek. Kaç tane dünya çapında şirketimiz var? kaç tane dünya çapında markamız var? diğer ülkelerde özelde çalışan insanlar iş garantisi olan yerlerde ve dünya çapında şirketlerde çalışıyorlar. Bakan bize burada dolaylı yoldan gidin garson olun mu demek istiyor anlamadım.

peter keating bunu beğendi.
  8. san marinolu forvet

Ödül Puanları:
    68
    benimde en sinirlendiğim olay bu.'özelde iş çok,sen işletme okudun di mi?işletmeciler özelde rahat iş bulur'.yav he he diyorum artık böyle zırvalayanlara.geçen iş görüşmesinde asgari ücretle çalıştırılan,okuma yazma bilenin başvurduğu yere başvurdum.ordaki sayın(?) hanımefendi tecrübeniz var mı diyor?cv im de çok eksikler varmış.o cv kağıdını bi tarafına monte edecektim orda ama neyse dedim içimden.demek ki bizim de çekeceğimiz çile varmış.en sonunda köye gidicem çiftçilik yapıcam.kafam rahat olur hiç değilse

EcLipse ve Michael Scofield bunu beğendi.
  9. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    O özele yönlendirenlerin tuzu kuru oluyor. Geçen gün bir ildeki İŞKUR müdürünü ziyaret eden arkadaşlarımıza müdürün "95 alın atanın" demesi gibi. Sen acaba kaç alıp atandın o koltuğa veya şimdi girsen kaç alırsın? O bakana da sormak lazım; ailende kaç kişi asgari ücrete çalışıyor? Kaç yakınının sigortası maaşı üzerinden yatıyor?

Bunun bir de kendini geliştir versiyonları vardır. Bir dil hatta 2 dil öğren diyen çok İK uzmanına denk gelmiştim yeni mezun zamanlarımda. 2 dil bilsem senin kıytırık firmanda ne işim var diyemedim tabi o zamanlar.

EcLipse ve Michael Scofield bunu beğendi.
  10. iibfzede

iibfzede VİP Üye Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    368
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    4-5 yıl sonra haberleşelim tek değişen medeni halimiz ve işsizliğimiz olur :)

11. san marinolu forvet

Ödül Puanları:
    68
    o müdürün oraya kpss ile gelmediğini ve hatta hiçbir sınava girmeden referansla o koltuğa oturduğuna adım gibi eminim.
    ayrıca o kendini geliştir diyen zırtoları gebertmek istiyorum.artık yemin ederim doldum.cinayet işleyecek duruma geldim.

12. EcLipse

EcLipse İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    O tecrübeniz var mı? lafına deliriyorum ben zaten. Bu şekilde herkes tecrübeli eleman arayacak sonrada ''tecrübeniz var mı?''diye soracak. Ulan almazsanız tecrübesiz eleman, adamlar nasıl tecrübe kazanacak? Tam bir gerizekalının soracağı bir soru sitili. Aslında muhatap olduğumuz insanlar bizden salak oldukları için o koltuklarda oturuyorlar . Çünkü her zaman piyonlar işe yarar.

san marinolu forvet bunu beğendi.
  13. cenk coban

cenk coban VİP Üye

Ödül Puanları:
    318
    olayın özeti ; rol modelimiz çin,gerçekte olan afganistan

Sayfayı Paylaş