Gümrük Alımları ve Meslekler Hakkında Bilgi

Konu, 'Gümrük ve Ticaret Bakanlığı' kısmında mrjul tarafından paylaşıldı.

1. mrjul

mrjul İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Mustafa Kemal Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Bu kurumda çalışan biri olarak ve kurum içinde diğer bölümlerde çalışan kişilerden duyduğum kadarıyla meslekler hakkındaki bilgilerimi paylaşacağım umarım meslek seçiminde sizlere bir faydası olur.Böylece gelecekte işi bırakmayacağınız meslek dalının mülakatlarına tercihde bulunursunuz.Çünkü bilmeden gelip sonra işi bırakan çok kişi var.Bunları bilmeniz hem kurum için hem sizin için daha iyi olacaktır.

***Gümrük Muayene Memurluğu:

1-Gümrüğün en fiyakalı memur kadrosudur.

2-Maaşları 3250-4250 arası değişir genelde.

3-Aslında Maaşları normal memurlar ile tamamen aynıdır.Bu yüzden emeklilikte maaşları çok çok düşer. Maaşlarına ek olarak ek 5000,Mesai,Yolluk alırlarsa maaşları yükselir ki genelde alırlar.(Not: Yolluk her yerde yoktur.)Yani mesai gibi sebeplerden maaş 3250-4250 arası olur.

4-Çalıştığınız yerdeki memur sayısına göre mesai saatleri belirlenir.12 çalış/ 24 dinlen veya 24/24 gibi çalışma saatleri vardır. Normal memurdan daha fazla para almanızın sebeplerinden biride budur zaten.

5-Aday memurluktan çıkıp asaletinizin tasdik olması için ortalama 45 adet hukuk, kanun, mevzuat içerikli(ceza hukuku cart hukuku curt hukuku filan) geniş kapsamlı bir sınava girersiniz ve geçemezseniz memur olamazsınız.

6-Bayramda seyranda size 9 gün tatil , dini tatil ,resmi tatil olmaz.

7-Rotasyon vardır.Yani düzenli bir hayatınız olmayacaktır. Ayrıca 3 Yıl Hakkari Şırnak gibi yerlerde zorunlu görev yapmanız gerekecektir. Rotasyon her zaman olacaktır. Emekliliğinize doğru bayağı şehir gezmiş olacaksınız

8-10 muayene memurundan 7 si soruşturma geçirir 3 ü meslekten atılır. Tabi eğer mesleği bırakmamışsa.

9-Herhangi bir Tırı bile didik didik muayene edemezsiniz. Ne teknolojimiz müsait nede o kadar zamanınız oluyor. Eğer o geçirdiğiniz araçta yasaklı bir şey yakalanırsa soruşturma yer hapse girer meslekten atılırsınız.

10-Stresi çoktur anlayacağınız.İşini temiz yapan bile risktedir.

***Muhafaza Memurluğu

1-3000-3400 arası maaşları vardır.

2-Gümrük Bekçisi de derler.:)

3-Saha içi güvenlik sağlarlar. Kontroller bitene kadar gümrük sahasından kimsenin veya hiçbir malın çıkmamasını sağlar, gümrükte bekletilen malları da muhafaza ederler.

4- Rotasyon vardır.Yani düzenli bir hayatınız olmayacaktır. Ayrıca 3 Yıl Hakkari Şırnak gibi yerlerde zorunlu görev yapmanız gerekecektir. Rotasyon her zaman olacaktır.Emekliliğinize doğru bayağı şehir gezmiş olacaksınız.

5- Aslında Maaşları normal memurlar ile tamamen aynıdır.Bu yüzden emeklilikte maaşları çok çok düşer. Maaşlarına ek olarak ek 5000,Mesai,Yolluk alırlarsa maaşları yükselir ki genelde alırlar.(Yolluk her yerde yoktur.)

6-Bayramda seyranda size 9 gün tatil , dini tatil ,resmi tatil olmaz.

7-Silahlı bir kuvvettir.

8-En çok küfür tehdit ve hakaretlere ,silah çekilmelerine bu memurlar rastlar diyebiliriz.

9- Çalıştığınız yerdeki memur sayısına göre mesai saatleri belirlenir.12 çalış/ 24 dinlen veya 24/24 gibi çalışma saatleri vardır. Normal memurdan daha fazla para almanızın sebeplerinden biride budur zaten.

***Gümrük Normal Memur:

1-Maaşları 2800-3200 arası değişir genelde.

2-Bayramda seyranda size 9 gün tatil , dini tatil ,resmi tatil olmaz.

3-Rotasyon vardır.Yani düzenli bir hayatınız olmayacaktır. Ayrıca 3 Yıl Hakkari Şırnak gibi yerlerde zorunlu görev yapmanız gerekecektir. Rotasyon her zaman olacaktır. Emekliliğinize doğru bayağı şehir gezmiş olacaksınız.

4- Çalıştığınız yerdeki memur sayısına göre mesai saatleri belirlenir.12 çalış/ 24 dinlen veya 24/24 gibi çalışma saatleri vardır. Normal memurdan daha fazla para almanızın sebeplerinden biride budur zaten.

5-Aslında Maaşları normal memurlar ile tamamen aynıdır.Bu yüzden emeklilikte maaşları çok çok düşer. Maaşlarına ek olarak ek 5000,Mesai,Yolluk alırlarsa maaşları yükselir ki genelde alırlar.(Yolluk her yerde yoktur.)

***Raportör:

1-Maaşları bekar yeni başlayanların Ocak ayı itibariyle 2350 küsür olacaktır.

2-Tüketicilerin kusurlu mal şikayetleri üzerine şikayetleri inceler ürünleri bilirkişilere inceletir ve son kararı kendi vererek tüketicinin haklı yada haksız olduğuna karar verir.

4-Tayin isteyebilir.Genelde merkezlerde olmak üzere ihtiyaca göre ilçelere de gönderilebilir.Rotasyon yoktur.Düzenli bir hayat isteyenler için ideal iştir.

5-Bayramda seyranda tatilleri vardır.

6-Sabah 8 de gelirler işe akşam 5 te hadi bana eyvallah derler.Mesaileri biraz yoğun olabiliyor şikayet sayısına göre.

Bildiğim ve duyduğum kadarını paylaştım.Umarım karar vermenizde bir faydası olur.Eksiği var fazlası yoktur bilgilerin.(Not:Ek 5000 i 5000 TL ücret sanmayın :) )

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Kasım 2015
    CANER, anılcan, Laz Barış ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ekrem ÖZDEMİR

Ekrem ÖZDEMİR Aktif Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Cumhuriyet Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
  3. FİLİZZZ

FİLİZZZ İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Gaziantep Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    BENİM ARKADAŞ KOCAELİDE MUHAFAZA MEMURU İŞİNDEN ÇOK MEMNUN BANA SENDE BAŞVURU YAP DİYO ÇOK KARARSIZIM

4. mrjul

mrjul İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Mustafa Kemal Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Her mesleğin iyi ve kötü yanları vardır.Bende bildiklerimi ve meslektekilerden duyduklarımı paylaştım.Her sınır kapısının çalışma şartları farklı olabiliyor.Maaşlarda farklı olabiliyor.Ayrıca bayanlara mecbur kalınmadıkça çok zorlu görev verilmiyor.

betül t ve FİLİZZZ bunu beğendi.
  5. radiation

radiation Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    8 sene sonra kocaelinden 5.bölgeye gittiğinde mumla arar eski yerini. Maalesef gümrükte şartlar çok değişkendir. 5 10 km mesafede bile iş yükü iş riski çalışma saatleri aşırı oynaktır.

FİLİZZZ bunu beğendi.
  6. BeyazıT

BeyazıT Spor Genel Müdürlüğü

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Akdeniz Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    İşsizlik o kadar kötü bir şey ki keşke tek derdimiz her ay alın terimiz ile 3000-3500 tl kazandığımız ama yerimizi beğenmediğimiz bir iş olsa :) Benim ne tanıdıklarım var yerini yurdunu bırakıp iş için Irak'a Kuveyt'e giden :) Yemişim Rotasyonu yaşanacaksa yaşanır o zaman da onun derdiniz çekeriz ama sağlıktan sonra işsizlik en büyük dert. Zaten işssiz olunca sağlık da bozuluyor :D

FİLİZZZ, mervenil, S.R ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Yelken

Yelken Admin Yetkili Kişi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    488
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Afyon Kocatepe Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    raportorlukte bılgılendırmede hata var!

ek gelırlerı yoktur olamazda raportorun gorevıdır zaten o hayetler o nedenle heyet basına ucret alamaz normal memurlar gorevlendırmeyle raportorluk yapıuyorsa ek ucret alır buda 300 gıbı bır ucrretı bulmaz ayda sadece ıkı heyet ıcın para alınabılır 3. heyet bedavaya gelır heyet bası alınan ucret 110 tl gıbı bır meblagdır su an ıcın. dogal olarak ayda olan katkı 220 gıbı bır katkıdır bunuda her ay alınmaz katıldıgın toplantı sayıları toplanır 3 ayda bır defterdarlıga bıldırılır ve 3 ayda bır toplu alınır. raportor halıhazırda bu huzur hakkını zaten maasının ıcınde alır katılsada katılmasada heyetlere ama benım gıbı memur olupta raportorluk yapanlar huzur hakkını bu sekılde alır.

ıllerde henuz raportor gorevlendırmesı pek yapılmıyor cok yuksek ıhtımalle ılcede gorev yapacaklar tayın hakları vardır. ılceler ıs yuku daha yogun yerlerdır, ıl mudurlugune baglı calıssanızda her turlu kaymakamlıktakı ustlerınıze baglı calısırsınız ıyı dıyen de vardır kotu dıyende ıs yuku nedenıyle kacanda coktur. ama seversenız zevklıde bır ıstır.

mrjul ve CANER bunu beğendi.
  8. mrjul

mrjul İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Mustafa Kemal Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Evet sonradan fark ettimki yanlış biliyormuşum hemen düzeltiyorum . O valilik veya kaymakamlık oluruyla raportor olanlara veriliyormuş

Yelken bunu beğendi.
  9. mrjul

mrjul İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Mustafa Kemal Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Konu düzeltilmiyor raportörlükteki 3. madde iptal millet

10. radiation

radiation Site Müdavimi

Ödül Puanları:
    68
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Maliye
    Haklısın. Ülke ne hallere geldi. Ekmek aslanın ağzından daha derinlere indi. Gümrükle de kısır döngü devam ediyor. İşsizken hasta olacağına işin olupta çeşitli kalıcı hastalıklarla boğuşmak daha mantıklı geliyor.
    Esas değinmek istediğim konu şu an rahat gözüken şeyler 1 madde ile tam tersine dönebilir onun için o rahat bu rahat tartışmasını sağlıklı bulmuyorum ki "alınan maaşların hakkı verilsin" mantığı yerleşse tüm ülke için hayırlısı olur diye düşünüyorum

mrjul ve BeyazıT bunu beğendi.
  11. ya.ka.moz

ya.ka.moz ömrümü yedin kpss!!!

Ödül Puanları:
    83
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Dumlupınar Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    raportör alımı sadece 25 kişi şu işsizlik ortamında baya bir risk almak gerekiyor ocak ayında da 24 kişilik bir raportör alımı yapılmıstı o zaman da puanlar baya yüksek kapatmıştı 200 kişilik alımda bile 83 ün altına inmedi o yüzden şartlar cazip olsa bile risk almak zor!

Sayfayı Paylaş