Gümrük Bakanlığı - Eş tayini - Çakılı kalma durumu hakkında

Konu, 'Gümrük ve Ticaret Bakanlığı' kısmında Laz Barış tarafından paylaşıldı.

1. Laz Barış

Laz Barış İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Anadolu Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    2015-2 gümrük ve ticaret bakanlığı memur alımında en çok merak edilenlerin başında;
    * eşime tabii olabilir miyim
    * eşim özel sektörde
    * memleketimde çakılı kalabilir miyim
    benzeri sorular gelmektedir.
    eş durum tayini gerçekten bizim bakanlıkta aşırı sorunlu, pürüzlü ve detaylı bir sorundur öncelikle bunu biliniz.
    eskinden üst kadro ünvanda memur eşiniz varsa ona tabi olmanız çok rahattı kolaydı.
    ama en son çıkan düzenleme ile (özel sektördeki eşe tabii olabilme durumu) eş tayinleri karıştı malesef.
    bildiğim kadarıyla size açıklama yapmak istiyorum.

Öncelikle;
    1) çakılı kalmak, memlekette kalmak için: eşiniz Belediye, KİT, Üniversite personeli veya Ankara'da çakılı Uzman kadrosunda olmalıdır. istisnalar da vardır tabii ama genel olarak böyledir
    2) Özel sektördeki eşe tabii olmak; bunun detayları en son düzenlemede belirlenmiştir. fakat Bakanlığımızda bu konuya bağlı olarak eşine tabii olan pek görmedim duymadım malesef
    3) Eşiniz polis veya başka herhangi bir kurumda memur ise; Gümrük bakanlık ve eşinizin bakanlığı arasında yazışma yapılmaktadır. Örneğin eşiniz polis, siz muhafaza diyelim; Emniyet genel müdürlüğü ve Gümrük yazışır, eğer emniyet polise tayine tabii olabilir derse Muhafaza olan eşin yanına gönderilebilir malesef.
    4) Eğer mülakatı kazanırsanız eşinize de tabii olma şansınız kesin ise, kuraya girmeden direkt eşinizin iline atanırsınız.

sonuç : eşe tabii olabilme durumunun birçok ince ve size özel noktası vardır. her durum aynı değildir.
    kesin ve doğru bilgi için GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI - PERSONEL DAİRESİ BAŞKANLIĞI arayabilirsiniz

2. Nadide beyaztas

Nadide beyaztas Yeni Üye

Ödül Puanları:
    0
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Çukurova Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Benim eşim ankarada uzman yardımcısı ona tabii olur muyum sizce?

3. Nadide beyaztas

Nadide beyaztas Yeni Üye

Ödül Puanları:
    0
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Çukurova Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Muhafaza mülakatına katılacak bu arada

Sayfayı Paylaş