Gümrük Memur,Muayene ve Muhafaza Hakkında Sayısal Veriler & Bilinmesi Gerekenler

Konu, 'Gümrük ve Ticaret Bakanlığı' kısmında peter keating tarafından paylaşıldı.

 1. peter keating

  peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  504
  Ödül Puanları:
  318
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İşletme
  Muayene Memuru :
  -----------------
  Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 400
  Taban Puan : 84,24389

  Muhafaza Memuru :
  -----------------
  Mülakata Çağrılan Kişi Sayısı : 2000
  Taban Puan : 76,14958

  1.KISIM

  Gümrük muayene memurluğu düşünen birisi olarak, hem muayene hem de muhafaza hakkında bazı bilgiler paylaşmak istiyorum zaman içinde. Geneli sayısal veriler olacağı için bu başlığı uygun gördüm, adminler isterse taşıyabilirler.

  Gümrük muayene memurluğu son alımda 200 kişi için alıma çıktı. 400 kişi mülakata çağrıldı ve üstteki postta gördüğümüz gibi taban puan 84,24 oldu. Mülakata çağrılan kişilerin tavan puanı ise 93.46 olmuş. 90 puan ve üzeri 10 aday mülakata girmiş. Atananlara bakınca ise en yüksek puanla atanan kişi 90.74, en düşük atanan kişi ise mülakat taban puanı olan 84,24 ile atanmış. Geçen sene alım sayısının 2 katı kadar aday çağırılırken bu sene 3 katı çağırılacak. Şimdi bu veriler bize kesin olarak şunu söylüyor; mülakata son sıradan girseniz bile şansınız var. Hatta puan düştükçe atanma oranı artmış. Bunun sebebi yüksek puan alanların mülakata gitmemesi olabileceği gibi komisyonun yüksek puanlılar terk eder endişesiyle daha düşük puanlıları tercihi de olabilir.

  Muayeneye alınan bu kadro içinde 42 kadına yer verilmiş. Gümrük kadın için uygun mu değil mi sorusuna komisyonun cevabı gibi görebiliriz bunu da. Başvuran kadınların kabul oranı %50 civarı olmuş. Bence gayet makul.

  Yaş olarak en yaşlı alım 1979 doğumlu bir arkadaşımız olmuş. En genç olarak ise 1991'li 2 arkadaşımız girmiş. Yaş için geniş bir skala oluşmuş bence. Benim gibi yaş sorunu olanlar adına sevindirici.

  Askerliği çok sorun etmemişler erkek adayların %65'i tecilli. Bölümler arasında genel bir denge var. Her İİBF bölümünden alınmış, tabi mezunu ve başvuranı çok olan bölümlerden daha fazla alınmış.

  Peki alımlar nerelere yapılmış? Bana en ilginç geleni bu oldu. Şimdi öncelikle gümrük 5 bölgeden oluşuyor. 1. bölge en batı 5. bölge doğu sınır kapıları diyebiliriz en ana hatlarıyla (aslında pek öyle değil de derdimizi hiç bilmeyen biri için böyle ele alalım, ayrı bir post yazarım bununla ilgili).
  1. bölgeye 53
  2. bölgeye 75
  3. bölgeye 25
  4. bölgeye 9
  5. bölgeye 1 kişi alım yapılmış. Yani batıdaki gümrük bölgelerinde ihtiyaç daha fazlaymış ki doğalı bu zaten muayenenin yaptığı iş gereği. Muhafaza için tam tersi olduğunu göreceğiz sonraki postlarda.

  Şimdilik bu kadar. Bundan sonra muhafaza içinde bu tip bir inceleme, gümrük bölgeleri, tayin süreleri, tayin şartları hakkında da ufak tefek karalamalarım olacak.

  2.KISIM

  Gümrüğün alım istatistikleri ile devam edeceğim ama önce şu gümrük bölgeleri ve rotasyon konusuna bir girmek istiyorum. Öncelikle şunu belirteyim yazacaklarım muayene ve muhafaza kısmını kapsıyor. İl ticaret müdürlüğünde çalışan bir memur veya tasişe bağlı döner sermaye memurunu kapsamaz.

  Dün de yazdığım gibi gümrük 5 bölgeye ayrılmış durumda. Eskiden 7 bölgeye bölünmüştü ilerde de rotasyonun az olması, farklılıkların azaltılması vs gibi nedenlerle 3 bölgeye inebileceği söyleniyor. Ama biz mevcut durumu ele alalım.

  1.BÖLGE Bursa, İnegöl(Bursa), Bandırma(Balıkesir), Eskişehir, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Çorlu(Tekirdağ), Çerkezköy(Tekirdağ), Çanakkale, Biga(Çanakkale), İzmir.

  2.BÖLGE Ankara, Kayseri, Konya, Kırıkkale, Bodrum(Muğla), Milas(Muğla), Edirne, Hatay, Mersin, Adana, Yumurtalık(Adana), Dikili(İzmir), Çeşme(İzmir), Aydın, Kuşadası(Aydın), Manisa, Denizli, Sakarya, Ereğli(Zonguldak)

  3.BÖLGE Aksaray, Karaman, Ürgüp(Nevşehir), Antalya, Kemer(Antalya), Alanya(Antalya), Dalaman(Muğla), Datça(Muğla), Fethiye(Muğla), Marmaris(Muğla), Ayvalık(Balıkesir), Marmara Adası(Balıkesir), Uzunköprü(Edirne), İpsala(Edirne), Hamzabeyli(Edirne), Dereköy(Kırklareli), Gaziantep, Alaşehir(Manisa), Antakya, Uşak, Zonguldak, İncirlik(Adana), Ordu, Ünye(Ordu), Samsun, Çarşamba(Samsun), Taşucu(Mersin)

  4.BÖLGE Kaş(Antalya), Finike(Antalya), Isparta, Mardin, Batman, Şanlıurfa, Yayladağı(Hatay), Islahiye(Gaziantep), Afyon, Bartın, Karabük, Malatya, Elazığ, Sivas, Kahramanmaraş, Sinop, Çorum, İnebolu(Kastamonu), Gökçeada(Çanakkale), Bozcaada(Çanakkale), Trabzon, Rize, Giresun, Hopa(Artvin), Sarp(Artvin), Kars, Erzurum.

  5.BÖLGE Akçakale(Şanlıurfa),Ceylanpınar(Şanlıurfa), Mürşitpınar(Şanlıurfa), Öncüpınar(Kilis), Çobanbey(Kilis),Karkamış(Gaziantep), Cilvegözü(Hatay), Van, Kapıköy(Van), Aktaş(Ardahan), Türkgözü(Ardahan), Akyaka(Kars), Dilucu(Iğdır), Borualan(Iğdır), Doğubeyazıt(Ağrı), Gürbulak(Ağrı), Esendere(Hakkari), Yüksekova(Hakkari), Nusaybin(Mardin), Habur(Şırnak), Şırnak, Diyarbakır.

  Bölgeler böyle mevcut halde. Bakanlık bölge belirlemesinde her ne kadar ulaşım, ekonomik ve sosyo kültürel durumu dikkate aldık dese de aynı bölgedeki kentler arasında ciddi dengesizlikler var. Kaş 4. bölgede olmasına rağmen Kemer'in 3. bölgede olması, Finike ile Kars'ın, Datça ile Gaziantep'in aynı bölümde olması gibi. Bölge sayısı düştükçe bu sıkıntı artar tahminimce.

  Peki bölgelerin ne özelliği var? Neye göre bu bölgelere gidiyoruz? Ne kadar kalıyoruz?

  Her bölgenin belli hizmet süreleri var ve bu hizmet süreleri bitince diğer bölgelere açılan kadrolara göre tercih yapılabiliyor. Şu an için

  1. Bölge 8 Yıl
  2. Bölge 7 Yıl
  3. Bölge 6 Yıl
  4. Bölge 4 Yıl
  5. Bölge 3 Yıl şeklinde hizmet süreleri var.

  Yani emekli olana kadar 5 bölgeyi de gezersiniz bir yönetmelik değişikliği olmazsa. İlk atama artık kura usulü yapılıyor. Atandığınız yerde zorunlu süreniz bitince çalıştığınız bölge dışındaki bölgelere tercihlerinizi yaparsınız. Yalnız 5. bölgenin 2 tane istisnası var bu konuda. 1.si eğer 5. bölgedeyseniz 3 yılı doldurduktan sonra isterseniz, bir 3 yıl daha kalma şansınız var. 2. si, 5. bölgede tayin istemek için 3. yılı beklemenize gerek yok. 2. yılın sonunda -kalan 1 senenizi daha sonra tamamlamak kaydıyla- tayin isteyebilirsiniz. Diğer bölgelerde de hizmetinizi 2'ye bölebilirsiniz. Örneğin 3. bölge için 3+3 yıl şeklinde.

  Tayin konusunda tercihlerinizde puantaj sistemi vardır. 5. bölgede çalışan biri istediği yere rahatlıkla tayin olabilirken, 1. bölgeyi bitiren kişi %99 5. bölgeye gidecektir 2. seferinde. Örneğin 5. bölgede çalışan biri 3 sene sonunda çalıştığı ile göre 54-60 arası katsayı puanı alır buna öğrenim ve çalışma sürelerinin eklenmesiyle hizmet puanı oluşur tercihini yapar. Oysa 1. bölgede 8 yıl görev yapan birisi 8-12 puan arası bir katsayı ile tercih yapar.

  Tayin istekleri personel eksikleri/fazlalıkları Ocak ayında bildirildiği için ilana çıkılma tarihi de Şubat olabilir diye kendi fikrimi de iliştireyim buraya.

  3.KISIM

  Bu kısımda Gümrük Muhafaza Memuru son alım istatistiklerini paylaşacağım. Muhafaza Memuru için 2013 yılı başında 1000 kişilik bir alıma çıkıldı ve mülakata 2000 kişi çağırıldı. Mülakata artık 3 katı aday çağrıldığından aynı sayıda alım yapılırsa puanların bir parça daha düşeceğini öngörebiliriz. En yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi mülakata çağrılma taban puanı 76,14 oldu. Mülakata çağrılan en yüksek taban puan 89,28 olmuş. 14 kişi 85 üstü puanla(ki bu arkadaşlar ne diye bu puanla muayene başvurmazlar anlamıyorum), 322 kişi 80-85 aralığında puanla, 1600’den fazla kişide 80 puan altında alıp mülakata çağrılmış. Kazananlarda ise taban puan mülakat alt sınırına neredeyse eşit 76,15 olurken, tavan 86,78 olmuş. Kadınlar için muhafaza memurluğu zordur evet ama 200’e yakın kadın personel alınmış bu alımda. Askerlik yine sorun olmamış erkek adayların 2/3ü tecilli. Zaten 30 yaş sınırı olduğu için normal bir oran bence. Alım bölgeleri ise şu şekilde olmuş;

  1.BÖLGE 197 Kişi (54 Kocaeli, 50 İzmir, 43 İstanbul)
  2.BÖLGE 152 Kişi (39 Edirne, 35 Mersin, 20 Ankara)
  3.BÖLGE 225 Kişi (54 Samsun, 48 Antalya, 26 Hamzabeyli)
  4.BÖLGE 87 Kişi (35 Sarp, 19 Trabzon)
  5.BÖLGE 195 Kişi (55 Habur, 24 Cilvegözü)


  Bir sonraki bölümde maaş, çalışma şartları, yapılan iş ve biraz öznel olarak olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsedeceğim.

  4.KISIM

  (Daha önceki kısımlarda verdiğim atama istatistiklerine ufak bir ek yapayım. Siz atama olduğu zaman puanım yeter mi, az mı gelir, çok mu gelir diye düşünürken şu iki durumu mutlaka göz önünde bulundurun; 1.si mülakata geçen sene alınacak kişi sayısının 2 katı aday çağrılmışken bu olası alımda 3 katı aday çağırılacak. 2.si bu seneki sınavın zorluğu dolaysıyla aynı puanın karşılığı olan sıralamanın daha yüksek olması. Örneklersek; bu seneki sınavda 8000.sıradaki bir kişi 87.0 puan almışken, geçen sene aynı sıradaki kişinin puanı 89.5 civarındaydı. Söylemek istediğim şeyin Türkçesi; puan kadar sıralamaya da dikkat edin.)

  Bir işe girerken özellikle Türkiye şartlarında ilk baktığımız şey doğal olarak ücreti oluyor. Geçtiğimiz aylarda gittiğim bir iş görüşmesinde yetkiliye maaşı sorduğumda “değişir” diye bir cevap almıştım. İşte gümrükte de tam bu sistem işliyor. Maaşlar değişiyor :) Ama ben size o yetkilinin yapmadığını yapıp, en azından maaş aralıkları konusunda bilgi vereceğim. Şimdi bir gümrük personelinin hesabına yatma ihtimali olan 4 kalem gelir vardır; 1 Maaş 2 Mesai 3 Yolluk 4 EK-5000. Muhafaza üzerinden örneklersek; şu anda yeni başlayan bir muhafaza memurunun minimumu 2.700TL (muayene için 2800) civarındadır. Bu paraya maaş + mesai diyebiliriz. Çalıştığınız yer önemli olmaksızın alabileceğiniz parayı bu olarak düşünebilirsiniz. Bu parayı da yaklaşık yarısı maaş yarısı mesai olarak düşünebilirsiniz. Şimdi işin “değişir” kısmına geldik. Yolluk, gümrükten gümrüğe değişen ve sınır kapılarının çoğunda olmayan bir uygulama. Skalası çok geniş olduğundan 300-800 TL arası diyebiliriz (Forumlarda 1100 aldığını söyleyen de gördüm ama doğruluğunu teyit edemedim). Yalnız yolluğa güvenmemek lazım. Yarın kalkmayacağının hiçbir garantisi yok. Yolluk ücretleri devletin kasasından çıkmadığı için (firmalardan transit geçiş, gemi boşaltma, mesai dışı yapılan işlemler, gümrük alanı dışındaki işlemler için tahsil edilir) pek sorun yokmuş gibi dursa da sonuçta bakanlığın tek bir yazısına bakar. Yolluk dışında diğer bir kalem EK-5000’dir. Ek-5000 dediğimizde yoğunluğu fazla olan gümrükler ve sınır kapılarındaki personele verilen ek mesai göstergesini anlayabiliriz. Bizi daha çok ilgilendiren kısmıyla ek 350TL diyebiliriz. Tabi bu da her kapıda olacak diye bir kaide yok. Kapıkule’de varken İpsala’da olmayabiliyor. Bakanlık yarın tamamını kaldırabileceği gibi, bütün personele de uygulayabilir. Toparlarsak; ortalama olarak maaş aralığımız 2800-3500 TL civarı olacak muhafaza için. Tabi burada biraz şans faktörü var; Mersin, İstanbul, İzmir gibi yerlerde 3500 maaş alan kişiler 7-8 sene buralarda kalırken, siz 3 sene boyunca Suriye, Irak sınır kapılarında 2700TL maaşla çalışabilirsiniz. Burada bir muayene muhafaza ayrımı da yapabiliriz. Geçen seneki alımda 5. Bölgeye sadece 1 muayene alınmışken, sırf Habur sınır kapısına 55 tane muhafaza memuru alınmıştı. Yani sırf parayı düşünerek muhafazayı tercih edecek arkadaşlar bir daha düşünebilirler. Sonuçta amiyane tabirle işin hamallığını muhafaza yapar. Bu arada bu sözünü ettiğim kalemlerin hepsini ayrı ayrı alırsınız yani ay başı gelse de 3500TL mi çeksem diye bir durum yok. Sadece maaş sabit gününde yatar.

  Bir de çalışma koşullarından bahsedeyim. Birçoğumuzun özel sektör yerine devleti tercih etmemizi sağlayan “tatil” avantajı burada maalesef yok. Öğretmenlerden bile fazla para alıyor gibi gözüken gümrük personelinin ne cumartesi-pazarı ne bayram tatili ne de yılbaşı tatili var. Senede 20 gün yıllık izin dışında başka hiçbir izin kullanamazsınız. Eşimin doğum günü, oğlumun okulu, Beşiktaş’ın maçı var vs geçerli olmaz mazeret olarak, nöbetiniz varsa iş yerinde olursunuz. 2-3 yıl için çok sorun olmayabilir ama hayatınız boyunca buna katlanabilir misiniz iyi düşünmek lazım. Çalışma saatleri 12/12, 24/24, 12/24, 24/48 (çok nadiren 12/36) olabiliyor. 12/12 ve 24/24 insanca olmayan çalışma saatleri diye tabir de edilebilir. Şahsen 24 saat çalıştıktan sonra kendime gelmem için herhalde 12 saat uyumam gerekir. Çalışma saatleri bulunduğunuz gümrükteki idari kadro belirler. Tabi kimse eleman eksiği varken 12/24 veya kadro tamken 24/24 çalıştırmak istemez sizi. Dolaysıyla kadro sayısı, iş yoğunluğunuzu ve vardiya sisteminizi doğrudan etkiler. Genelde sınır kapılarında daha yoğun çalışma saatleri oluyor. Gümrükte istifaların en çok olduğu yerler zaten buralardır. Zaten sosyal imkanları kısıtlı yerlerde, iş yükü ağır bir işin, bir de çalışma saatleri ağır olunca istifa kaçınılmaz oluyor. Belki çok daha iyi puan aldığınız birisi İzmir limanında çalışırken ve sizden çok daha fazla maaş alırken, siz IŞİD’le göz göze, mültecisi, kaçakçısı ve kamyoncusuyla Suriye sınırında 3 yıl geçirebilirsiniz. Bunlara hazır olamayanlar çareyi istifada buluyor doğal olarak. Bir de "ben kuraya gireyim de istemediğim bir yer olursa gitmem" diyen tipler var ki onlar yorumsuzdur.

  Bunun dışında; rotasyon olayına değinmiştik. 5 bölge var ve hepsini sırayla gezersiniz. Bunun olumlu yönleri; yaptığınız iş farklılaştığı için monotonlaşmazsınız (sınır kapısıyla, liman veya havaalanı işleyişi farklı oluyor haliyle) , ülkenin farklı yörelerini görme şansınız olur ve gümrüğün hem zor hem daha az zor yerlerini gezmiş olursunuz; diğer çalışanlarla eşitlik sağlanmış olur. Olumsuz yönleri ise; taşınma başlı başına sorundur, yeni bir ile, iklime, çalışma arkadaşlarına, komşulara alışmanız gerekir. Bunlar sizin için kolay olsa bile aileniz için kolay olmayabilir. İş farklılaştığı için yeni yerin gereklerini öğrenmeniz gerekir. Bazı bölgede 3 bazılarında 4 sene kaldığınız için ev sahibi olma durumunuz azdır. Sürekli kirada oturmak zorunda kalabilirsiniz(Başka yerde ev alabilir kiraya verebilirsiniz tabi, ben kendi evinizde oturma rahatlığından söz ediyorum).

  En büyük eksilerinden biri de emeklilik durumu. Bu kısmın en başında demiştik; çıplak maaş yaklaşık 1300-1400 TL civarında diye. Şimdi en düşük memur maaşı 1950 TL iken, 1400 TL maaşı olan Gümrük memurunun maaşı haliyle emekli olurken bu rakamdan hesaplanıyor. Bunun dışında -iyi mi kötü mü tartışılır- muhafaza memurunun emeklilik yaş sınırı yıpranma payı nedeniyle 55’tir, kısım amirleri için ise 60’tır. Yarın ne giysem derdinin olmaması da avantaj sayılabilir. Yazlık - kışlık kıyafetleriniz verilir.

  Şimdi biraz öznel bir değerlendirme yapayım. Her iş kolunun toplumda bir karşılığı vardır. Nasıl hepimiz öğretmenler için “yattıkları yerden” diye başlayan cümleler kuruyorsak, maden işçileri için “aldıkları her kuruş helal” diyorsak, gümrükte çalışanlarında bir imajı var ve bu imaj çok olumlu değil. Daha önceleri Kapıkule’de, bu yılın başında Mersin Gümrüğünde yapılan tutuklamalar kapsamı sebebiyle medyada en çok yer alanlar olsa da ufak çapta (bireysel demek daha doğru belki de) bir çok olay yaşanmış geçmişte. Zaten gümrükle iş yapan firmada çalıştıysanız veya yurt dışından bir mal getirmeye kalktıysanız durumu az çok tahmin edersiniz. Bunu şunun için söylüyorum; yarın arabanızı değiştirdiğiniz zaman komşularınız “hayırlı olsun” demezse şaşırmayın :)

  İşlerin içeriği, başvuru şartları, eğitim aşaması, yükselme olanakları, kimler tercih etmeli ve faydalı linkler hakkında bir post daha yazıp bitiriyoruz.

  (5.KISIM sığmadığı için aşağıda)
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Nisan 2016
  Psir, arzu kaya, seyal8689 ve 27 kişi daha bunu beğendi.
 2. peter keating

  peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  504
  Ödül Puanları:
  318
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İşletme
  5.KISIM

  (Post 20000 karakteri aşınca son kısmı buraya koymak zorunda kaldım)

  Son başvuru şartlarında muayene memuru için 35 yaş sınırı vardı ve sadece İİBF’ye açıktı, eski Bakan da İİBF dışı alımlardan pek memnun değildi, olası alımda durumun değişeceğini sanmıyorum. Muhafaza için ise yaş şartı 30 (Bakanlar kurulunun yaptığı bu yaş düzenlemesini Anayasa Mahkemesi iptal etmişti KHK ile yapılamaz diye daha sonra Meclis yasalaştırdı), yine erkekler için 172cm, kadınlar için ise 165cm boy şartı var. Boy ölçümü, mülakatla aynı anda yapıldığından, mülakatı geçersem boydan geçirirler diye düşünmemek lazım. Muhafaza için ayrıca bir sağlık raporu istiyorlar; her yerde görev yapabileceğine ve silah kullanabileceğine dair. Bu rapor ise mülakatı kazandıktan sonra isteniyor. Muhafaza için de yine sadece İİBF diploması geçerli.

  Gelelim bu memurlar ne iş yapar konusuna. İlk olarak muayene ile başlayalım; Birden fazla dönem KPSS işinin içinde olan veya yeni girmiş ama olayın geçmişine vakıf her kişi sistemdeki hataları görebilir. 4001, merkezi alımdan çıkma, atama dönemleri arasında dengesizlik, mülakat vs. Bunlar ya topluluklara ya da bireylere yapılan haksızlıklar olarak görülebilir. İşte muayene pozisyonu KPSS sisteminin bireye veya topluluğa değil doğrudan pozisyona da haksızlık yapabileceğinin kanıtı. Muayene mezunu yaptığı işteki uzmanlığı, aldığı eğitim, yeterlilik sınavı ve yetki sorumluluk açısından bir A grubu Uzman Yardımcısı pozisyonu olması gerekirken, B kadro memurluğu durumunda. Doğal olarak A kadronun haklarından yararlanma şansı yok. Görev ve sorumluluklarının kağıt üzerindeki hali için şu linki verelim: http://www.gumrukmuayene.org.tr/index.php?id=viewpage&pageid=4

  Bunun dışında pozisyonu daha anlaşılır bir hale getirmek için şöyle özetleyebiliriz;

  En basit haliyle ithalata/ihracata konu olan ürünün beyanname ile olan denkliğini denetler. Eşyanın GTİP denilen gümrük tarifesini belirler. Bu eşyanın boy, kilo, adet, menşei vs gibi birçok kriterle mevzuatlara uygun olup olmadığına karar verir. Vergi tahakkuku veya muafiyetine karar verir. Malla ilgili bir tereddütleri varsa numune alıp, tahlil ister. Tabi bu incelemeleri yoğun gümrüklerde hakkıyla yapmanız zor olur. Çünkü onlarca beyannameyi 1-2 saat içinde bitirmeniz beklenir. İşin hakkını vermeye kalkarsanız ihracatı engellemekten müdür, vekil, bakan düzeyinde azarlanabilirsiniz.

  Eğitimi ve yeterlilik sınavı vardır ve oldukça zorlayıcıdır. 9 saatle 80 saat arasında değişen 10’dan fazla dersten oluşan eğitim sonucu (yaklaşık 4-5 ay), yeterlilik sınavını kazanan adaylar stajlarına başlar ve staj sonrası tekrar yeterlilik sınavına girer. Bu sınavı kazanan adaylara kendi adlarına olan gümrük işlemlerinde kullanılacak kaşe teslim edilir. O kaşeyi milyonlarca liralık işlemlerde kullandığınız için sorumluluk sizdedir. Her an bir Cumhuriyet Savcısı kapınızı çalabilir. Sadece devlete karşı değil firmalara karşı da sorumluluğunuz vardır (özellikle tarife konusunda). Bunların haricinde ticari olanlar dışında yolcu eşyasının muayenesi muhafazada olsa da duruma göre zaman zaman muayene memurundan da beklenebilir. Yükselme olanakları ayrıca mevcuttur. 5 yıl görev yapan muayene memurları Müdür Yardımcısı sınavlarına girebilirler. Müdür Yardımcısı kadrosunda 3 yıl kalanlar da Müdürlük sınavına girebiliyorlar. Tabi bunlar biraz kağıt üstünde kalıyor. 5 sene sonra sınav açıldığında eski personeli kollamak adına şartlar kısmına derece eklenince siz yeni memur olarak elemine oluyorsunuz. Bunun dışında uzman ve eğitim uzmanı sınavları da oluyor muayene memuru için.

  Muhafazaya gelirsek; Onun içinde şu linki verelim: http://www.gumrukmuhafaza.org.tr/v7/sayfa.asp?sayfaID=18

  Kabaca gümrük alanının bekçileridir. Silah taşıma yetkileri vardır. Kapıkule’den giriş yaparken gördüğümüz kişilerdir. Giriş çıkış yapan kişileri/araçları ve bu kişilerin eşyalarını kontrol ederler. En büyük sorumluluklarından biri kaçakçılığı önlemektir. Bir kaçakçılık olayı olduğunda adli birimlerle iletişime geçerler. Gümrük sahası dışına da (kaçakçılık istihbaratta çalışanlar) operasyon düzenleyebilirler. ALO 136 Hattına gelen ihbarları karşılarlar. Karşılaştıkları vatandaşla en çok sorun yaşayan memurdurlar. Çünkü vatandaşlar kamyoncu, tırcı, kaçakçı, mülteci olduğundan tehdit, küfür hatta fiziksel müdahaleler yaşanabiliyor. Özellikle doğudaki sınır kapılarında daha fazla oluyor bu tip olaylar. Muhafaza memurlarının gerekli eğitimlere katılıp X-Ray operatörü veya köpek idarecisi olabilir.

  Son olarak kimler için uygun olabilir, alım olur mu, puanlar ne olur ufak bir tahmin yapalım. Öncelikle gümrükte sadece muhafaza ve muayene kadrosu yok. Ambar memuru, döner sermaye memuru, gümrük memuru vs bir çok pozisyon var. Eski bakan Hayati Yazıcı’nın açıklamalarına göre yaklaşık 4000 civarında personele ihtiyaç duyuluyor gümrükte. Çalışanlar özellikle sınır kapılarında muhafaza memurunun en büyük eksiklik olduğunu söylüyorlar. 2015/1 merkezi atamasından önce bir alım olacağı kesin gibi. Postun başında yazmıştım Ocak ayı içerisinde tayin ve atama istekleri bakanlığa gönderiliyor diye. Bu sebeple bence 2013 yılında yapılan alım gibi Ocak sonu Şubat başı bir alım olması mümkün. Geçen seneye göre puanlar farklılık gösterdiğinden sıralamalara bakarsak; muayene M7 3000, muhafaza M7 30000 olmuş. Aday sayısı 2 katından 3 katına çıktığından aynı tarihte aynı sayıda alım için biraz daha düşük puanlar ve sıralamalar bekleyebiliriz. Tabi yoğun bir alımda süreç uzayabiliyor. Geçen sene Ocak ilan, Şubat başvuru, Mart mülakat, Nisan kazananlar, Haziran kura şeklinde olmuş. Tabi merkezi atamaya denk getirip olası kaçışları önleme ihtimalleri de var.

  Yukarda çok kabaca tanımlamaya çalıştığımız pozisyonlar herkes için uygun olmayabiliyor. Şahsen merkeziden atanma şansı olan herhangi birisine muhafaza memurluğunu önermem. Hem işin yapısı, hem çalışma şartları “en kötü memuriyet özelden/işsizlikten iyidir” tanımına pek uymayabilir. Kurumun en alt memuru olacağınızın, muhatap olacağınız vatandaşların en alt kesimden olabileceğinin, rotasyonun, yıllık 3 ay bölgeniz dışında geçici görev alabileceğinizin ön kabulüyle giderseniz istifa etmezsiniz. Kadınlar için ayrıca zordur. Ama pozitif ayrımcılık yapan amirlere denk gelirlerse gümrük sahasından çok evrak işlerinde olabilirler.

  Muayene memurluğu ise çok fazla dikkat isteyen sorumluluğu çok olan bir pozisyon. Bu tip bir işin gereklerini yerine getirmeye hazır olmak lazım kanaatimce. Akşam yastığa kafanızı her zaman huzurlu koyamayabilirsiniz işin doğası gereği. Ama bu tarz konulara ilginiz varsa, mevzuat takibi sizi sıkmazsa çok seveceğiniz bir pozisyon olabilir.


  6. KISIM

  Gümrük Memuru ne iş yapar? Maaşı Nedir? Tayin Durumu Nedir? Çalışma Şartları Nedir?

  Gümrük Memuru, Müdürlüklerde çalışanlar Bölgeden gelen talimatları uygular ve gümrük müdürlüğünün işleyişine dair rutin yazışmaları yapar. Bölge Müdürlüğünde görev yapanlar ise Bağlı Müdürlüklerle ve Döner Sermaye Memurlarının olduğu TASİŞ 'in genel müdürlüğe iletilen yazılarını yazar. Genel Müdürlükten gelen yazışmaları Bağlantılara dağıtır. Personellere tebliğ eder. Aslında pek söylenecek bişey yok Müdürlük içinde çeşitli birimler var ve çalıştığınız birime göre göreviniz değişecek. Genel Olarak bir şey söylersek ŞEF ve MÜDÜRlerinize danışarak YAZIŞMA yapacaksınız.


  Tayin Durumu Gümrük Yukarıda Belirtildiği gibi 5 Bölge. Her Bölgede Bölgenin görev süresi kadar kalacaksınız. Bölgenin görev süresinin yarısı kadar görev yaptığınız takdirde bölge içi tayin dilekçesi verebilirsiniz.

  Maaş: EK 5000 ve Yolluk almadan 3175 lira alır.
  EK 5000- 375 liradır.
  Yolluk ise 500-2500 arası değişir.

  Sadece Memur için söylemiyorum Tüm Kadrolar için tercih yaparken ek ödeneği ve yolluğu hesaba katmayın. Gittiğiniz yerde olmayabilir. 5. Bölgede büyük ihtimal alamayacaksınız ama 5 bittikten sonra batıda genelde 2side verilir. Adayken yolluk alamazsınız ya da yarısını alırsınız. ek 5000 adayken de alınır.

  Memur için; Aklıma gelen bişey olursa veya sormak istediğiniz bişey varsa sorun cevabını buraya ekleyeyim.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Kasım 2016
  Serencam, Psir, arzu kaya ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 3. rammstein85

  rammstein85 Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi Mücadele Grubu

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  1.152
  Ödül Puanları:
  368
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Çanakkale
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Aksaray Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  657 ile gümrüğe yerleşince diğer açıktan ve merkezi alımlarda nerelere başvurabilirler.zira muvafakat vermiyorlar.a kadroya b ye geçişleri nasıl.bu konuda da bilgi verirmisin.arkadaşlar gümrüğü seçmenin ne sonuçları olduğunu bilsin.zira bu ihsli ptt değil istifayı basıp ben yarın gelmiyorum diyemezsin.
   
 4. peter keating

  peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  504
  Ödül Puanları:
  318
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İşletme
  Kurum kurum gezip, hem başkasının hakkını yiyen, hem kurumun verimliliğini düşürenler bırakalım da yaşayarak tecrübe etsinler :)
   
 5. cenk coban

  cenk coban VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  807
  Beğeniler:
  503
  Ödül Puanları:
  318
  herkes bu kurumn maasını sorguluyor,ama ınanın bu strese bu maas az bıle.. memurluktan 2 defa ıstıfa hakkınız var sora 1 daha memur olamıyorsunuz,onun ıcın bılınclı tercıh yapmak lazım ;)
   
 6. rammstein85

  rammstein85 Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi Mücadele Grubu

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  1.152
  Ödül Puanları:
  368
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Çanakkale
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Aksaray Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  1.bölge biga/çanakkale memleketim.yerini de biliyorum.içdaş ın içinde :)
   
 7. sanches

  sanches İyi Bilinen Üye Mücadele Grubu

  Kayıt:
  29 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  115
  Beğeniler:
  92
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  Kasımda askere gidiyorum puanım 81.89 basvuru yapabılırmıyım ılan verılınce?
   
 8. peter keating

  peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  504
  Ödül Puanları:
  318
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İşletme
  Başvuru yaparsınız. Mülakata da izin alıp gidersiniz. İlan Ocak-Şubat gibi verilirse zaten işe başlama hazirandan önce olmaz.
   
 9. rammstein85

  rammstein85 Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi Mücadele Grubu

  Kayıt:
  24 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  1.152
  Ödül Puanları:
  368
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Çanakkale
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Aksaray Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  arkadaşım gümrük 657 atanıyosun ne sözleşmelisi
   
  Michael Scofield bunu beğendi.
 10. Michael Scofield

  Michael Scofield Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Kayıt:
  19 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.456
  Beğeniler:
  1.986
  Ödül Puanları:
  138
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Maliye
  Bir kuruma girmeden, o kurumdan çıkmayı düşünenler yüzünden önlisans kapladı her bir yanı. Hatalardan ders çıkarıp iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batıralım.
   
 11. betimlemeツ

  betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  6.159
  Beğeniler:
  5.556
  Ödül Puanları:
  988
  Cinsiyet:
  Kadın
  Şehir:
  Ankara
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Diğer
  Bölüm:
  İktisat

  aynen katılıyorum bu sürekli zıp zıp gezenler olmasa çoktan erimişti bu iibf ama maşallah bize sıra gelmiyor
   
 12. Meursault

  Meursault Site Müdavimi

  Kayıt:
  20 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  88
  Beğeniler:
  173
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Eğitim:
  Lisans
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  peter keating hocam gümrük hakkımda okuduğum en derli toplu, en eli yüzü düzgün yazı olmuş. Kendim adına çok çok teşekkür ediyorum size. Ben de puanım ilk açıklandığında-84,94134- Gümrük Bakanlığı'nı düşünenlerdendim. Ama biraz araştırıp düşününce gerçekten çok zor bir meslek olduğu kanaatine vardım. Benim için bunun en büyük nedeni kesinlikle tatiller. Maaş her şey değildir ve ben eğer ki Cumartesi Pazar'ı. bayramı eşim dostumla geçiremeyeceksem 5000 tl alsam kaç yazar. Bir ikincisi ise doğma büyüme İstanbulluyum. Ne yalan söyleyeyim bu şehrin keşmekeşi artık çekilmez bir hal aldı, kaçmak istiyorum desem abartmış olmam. Bütün sevdiklerim ve arkadaşlarım burada bu da elimi kolumu bağlıyor. 5 bölgeyi de dolaşmak zorunda olmak değerlendirdiğim zaman benim yapabileceğim bir şey değil. Sadece kendisini düşünmemeli insan. İleride çocuklarımız olacak. Ortalama her 5 yılda bir yer değiştirdiğimizde küfür etmesin bana :) Askerde çok sevdiğim bir astsubay vardı sık sık muhabbet ederdik. Benim babam da astsubaydı, gezmediğim yer kalmadı hep kızardım ona neden bu mesleği seçtin diye. Şimdi ben astsubay oldum çocuğum da bana sövecek o yüzden evlenmek istemiyorum demişti. Aynı şeyin gümrük için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Allah herkesin gönlüne göre versin. Son söyleyeceğim şey de atandığı yerden 1 yıl geçmeden istifa edenler o işi gerçekten isteyen arkadaşların hakkına girmesinler. İyi düşünüp doğru karar versinler. Umarım herkes gönlüne göre güzel yerlere atanır.
   
 13. biibf

  biibf VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  498
  Beğeniler:
  1.146
  Ödül Puanları:
  148
  Cinsiyet:
  Kadın
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  Balıkesir Ünv.
  Bölüm:
  İşletme
  Arkadaşlar gümrük ocak subat gibi ilana cikacak mi? bi bilen var mi acaba. Gumruk cok istiyorum. Baska hic bir kurumu beklemiyorum. 80.49 puanla muayene memurlugunun mulakatina kalabilme ihtimalim var mi.kpssye ilk defa girdim bu konularda bilgim yok. Herkes emeginin karsiligini alir umarim.
   
  john snow bunu beğendi.
 14. muhtarrr42

  muhtarrr42 VİP Üye Mücadele Grubu

  Kayıt:
  29 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  625
  Beğeniler:
  410
  Ödül Puanları:
  318
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  Kıbrıs
  Eğitim:
  Lİsans Üstü
  Üni:
  ODTÜ
  Bölüm:
  Lojistik Yönetimi
  bekliyoruz bakalim bi ilan olcakmi diye ama suan yok...
   
 15. peter keating

  peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  504
  Ödül Puanları:
  318
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İşletme
  http://www.gtb.gov.tr/haberler/bakan-canikli-halkali-gumruk-mudurlugu-yeni-tesis-insaatini-inceledi

  Canikli, yapımı süren tesisin inşaatında yaklaşık 500 kişinin çalıştığını, tesis hizmete girdiğinde de 250 kişinin istihdam edileceğini anlattı.

  Canikli,"Bizim taraftan kaynaklanan nedenlerle ortaya çıkan kuyrukları önümüzdeki yaz görmeyeceğiz. İnşallah 2015 yazına kadar ana giriş ve çıkış kapılarımızda, yani trafiğin yoğun olduğu kapılarımızda ciddi bir rahatlama olacağını söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.
   
  muhtarrr42 ve luis1907 bunu beğendi.
 16. yurci

  yurci Son Mülakat Bükücü :)

  Kayıt:
  3 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  169
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  İzmir
  Eğitim:
  Lisans
  Üni:
  K.Maraş Sütçü İmam Ünv.
  Bölüm:
  Kamu Yönetimi
  alım sayısının artacağı anlamına gelir mi acaba ?
   
  luis1907 bunu beğendi.
 17. luis1907

  luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2012
  Mesajlar:
  4.669
  Beğeniler:
  1.672
  Ödül Puanları:
  438
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İktisat
  2 senedir doğru düzgün bir ilana çıkmadı ben ağustosta kadar 1000 muhafaza 500 muayene 500 memur alımı bekliyorum.
   
 18. peter keating

  peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  469
  Beğeniler:
  504
  Ödül Puanları:
  318
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İşletme
  Merkez ve İl Ticaret hariç 2100'ün üstünde personel açığı var gümrüğün. Alım banko ama dağılımı meçhul. Muhafaza alır aslan payını.
   
  yurci ve Gökhan60 bunu beğendi.
 19. luis1907

  luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2012
  Mesajlar:
  4.669
  Beğeniler:
  1.672
  Ödül Puanları:
  438
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İktisat
  Kasım yada ocakta ilan ümit ediyorum.
   
 20. luis1907

  luis1907 VİP Üye Kadrolu Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2012
  Mesajlar:
  4.669
  Beğeniler:
  1.672
  Ödül Puanları:
  438
  Cinsiyet:
  Erkek
  Bölüm:
  İktisat
  2 senedir doğru düzgün bir ilana çıkmadı ben ağustosta kadar 1000 muhafaza 500 muayene 500 memur alımı bekliyorum.
   
  betimlemeツ ve yurci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş