Gümrük memuru (düz) ne is yapar..yardım lütfen

Ahmet Ö.

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Gaziantep Ünv.
Bölüm
İktisat
Merhaba arkadaşlar internette sürekli muhafaza ve muayene memurun görevleri yazıyor, nerye baksam normal gümrük memurunun ne iş yaptigini bulamadım.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardimci olabilir mi? Simdiden teşekkür ederim.

kukuleta

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İşletme
forumda yazılanları toparlasak öğrenilir :) herkes yazdı aslında tek tek hangi memur ne kadar alır ne yapar diye ilan başlığında

Ahmet Ö.

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Gaziantep Ünv.
Bölüm
İktisat
forumda yazılanları toparlasak öğrenilir :) herkes yazdı aslında tek tek hangi memur ne kadar alır ne yapar diye ilan başlığında
Hocam haklısn okudum ama genelde maas gorev yerleri yada rotasyon olup olmadığı tartışıldı. İs tanımı ile ilgili bişey bulamadım.Bide bu şekilde şansımı deneyeyim dedim. :)

Ozy

Muhafaza Memuru
Eğitim
Lisans
Üni
Mehmet Akif Ersoy Ünv.
Bölüm
Yönetim Bilişim Sistemleri
Dostum gümrük memuru tescilde yapar evrak kayıtta yapar kolcu da olur kantarda tırda tartar personel işinede bakar destek hizmetlerindede çalışır daha sayayım mı :):) yani gittiğin yerdeki ihtiyaca bağlı.

axakali

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Adnan Menderes Ünv..
Bölüm
İktisat
@anılcan detayli bahsetmis ben de bulundugum birimimdeki memurlardan (habur gumruk mud.) Bahsedim. En basta sinir kapilarinda muayene muhafaza memur ayrimi pek yapilmaz herkes herkesin isini yapar ihtiyaca gore. Personelde calisan muhafaza da var muhafazanin isini yapan memur da. Normal de memur tahakkuk, personel isleri, evrak kayit, destek birimi, asb (antrepo serbest bolge), esya tescil ve yolcu tescil gibi birimlerde calisir. Ic gumruklerde memurun calisma sistemi belli iken sinir kapilarinda belli bir calisma sistemi yok sinir kapilari 24 saat acik oldugu icin eger tescil birimlerinde calisiyorsaniz vardiyali calisirsiniz. Habur da 2 hafta gece 12-36 ve 1 hafta gunduz 8.30 17.30 bu sekilde calisiliyor. Haftasonu veya resmi tatillerde de calisirsiniz. Ama gozunuz korkmasin kurum icinde de rotasyon var biriminiz belli sureler sonunda degisir. Yani 3 yillik gorev sureniz icinde her birimde calisirsiniz. Akliniza takilan bir sey olursa ozelden veya burdan sorun elimden geldigince cevaplayayim. Simdiden hayirli olsun umarim hakkedenler mulakati gecer.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Eğitim
Lisans
Üni
Karadeniz Teknik Ünv.
Bölüm
İşletme
hocam bildiğim kadarıyla en iyi muayeneymiş öyle diyolar hep:)

Ahmet Ö.

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Gaziantep Ünv.
Bölüm
İktisat
@anılcan detayli bahsetmis ben de bulundugum birimimdeki memurlardan (habur gumruk mud.) Bahsedim. En basta sinir kapilarinda muayene muhafaza memur ayrimi pek yapilmaz herkes herkesin isini yapar ihtiyaca gore. Personelde calisan muhafaza da var muhafazanin isini yapan memur da. Normal de memur tahakkuk, personel isleri, evrak kayit, destek birimi, asb (antrepo serbest bolge), esya tescil ve yolcu tescil gibi birimlerde calisir. Ic gumruklerde memurun calisma sistemi belli iken sinir kapilarinda belli bir calisma sistemi yok sinir kapilari 24 saat acik oldugu icin eger tescil birimlerinde calisiyorsaniz vardiyali calisirsiniz. Habur da 2 hafta gece 12-36 ve 1 hafta gunduz 8.30 17.30 bu sekilde calisiliyor. Haftasonu veya resmi tatillerde de calisirsiniz. Ama gozunuz korkmasin kurum icinde de rotasyon var biriminiz belli sureler sonunda degisir. Yani 3 yillik gorev sureniz icinde her birimde calisirsiniz. Akliniza takilan bir sey olursa ozelden veya burdan sorun elimden geldigince cevaplayayim. Simdiden hayirli olsun umarim hakkedenler mulakati gecer.
Vallahi napcagimizi şaşırdık kimi düz memurlk diyor kimisi muayene iyidir diyor ama baktığınızda her ikisinin de kendine özgü iyi ya da kötü yanları var. Bulmuş bunuyor gibi görünmek istemem ama insanın yapacağı iside sevmesi gerekiyor ondan dolayı biraz tereddüt ettim. Artık hakkımızda hayırlısı olsun diyelim. Dediğiniz gibi hakedenin kazanacağı bir mülakat olur insallah :) Verdiginiz bilgi için teşekkürler :)

lebis

Yeni Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
arkadaşlar 81.4 ile hangisini tercih etmeliyim. il ticaret mi yoksa 200 kişilik mi

yardım lütfen puan 83. 9 gümrük memurluğu ve il tiaret arasında kaldım vardiya usulü felan varmış ığdırdan bir bayan arkadaşla görüştüm bir de ardahandan tescil işinde mi ne çalışıyoruş diğeri de kapıda ben kapıda bayanları çalıştırmazlar diye düşündüm ama varmış bazıları isyan ediyor bazıları memnun iç gümrükler genelde memnun sanırım bu iç gümrük kapı durumunu kim belirliyor atandığın kurum muacaa aday memursam 5. bölge çıkarsa 3 sene mi hizmet etcem yoksa 5 sene mi aday memurluk sayılmayacak mı hizmet süreme eklenmeyecek mi acaba kafam çok karışık bir de tercih ücreti var mı gümrükte ve son 6 ay içinde çekilmiş taranmalı mı resim yükleyeceğimiz net bilgim yok bu konuda da resmin taranması şart mı 6 ay ibaresi de geçmiyor

anılcan

GTB Memuru
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İşletme
aday memurluk yıldan sayılmaz. yani atıyorum doğu çıktı 3 yıl kalma şartı varsa . önce 2 yıl aday memurluk yapılır. üstüne 3 yıl toplamda 5 yıl olur. aynı şey batıda da geçerli. 8 yıl ise çalışacağınız yer aday memurlukla 10 yıl olur toplamda.
Bilmediğiniz şeyleri öğrenmeden veya bildiğinizi düşündüğünüz şeyleri teyit etmeden bilgi vermeyin. Aday memurluk hizmet süresinden sayılır. 5. Bölgede hizmet süresinden fazla kalmazsınız.

Lastmetal

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Çanakkale 18 Mart Ünv.
Bölüm
İşletme
Eğitim
Lisans
Üni
Uşak Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
muhafazadan memurluğa geciş oluyor mu acaba ? oluyorsa belli bir sene çalışmak mı lazım?

Eğitim
Ön Lisans
Üni
Artvin Çoruh Ünv.
Bölüm
Maliye
Arkadaşlar gümrükte veznedar ne iş yapar tam olarak bi bilgi verir misiniz