Gümrük ve Ticaret Bakanlığına nasıl giderim? (Açıklamalı konu)

Laz Barış

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
mülakat sürecinde en çok sorulan/merak edilen konulardan birisidir Bakanlığa ulaşım.
tahminimce birçok kişi otobüs ile gelecektir Ankara'ya.
ilk önce bunu açıklamak isterim.
şehirlerarası otobüs ile ankara'ya geliş AŞTİ (Terminalde) bitecektir.
ankara'da otobüs terminali değil de "AŞTİ" denilir genelde :)

(ulaşım 1) *** Terminal > Gümrük bakanlığına gidiş ***

2 farklı yol vardır.

** kısa olanı; terminale geldiğinizde herhangi bi görevliye "Etimesgut/Sincan minibüs dolmuşları ne tarafta?" sormanızı öneririm. sonra terminalin üst katına çıakcaksınız ve anayol kenarında minibüslern beklediği durağa varacaksınız.

buradan "Etimesgut veya Sincan'a" giden bir dolmuşa minibüse binebilirsiniz. bu dolmuşlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığının karşısından geçmektedir. zaten şoföre söylersiniz ineceğiniz yeri. dolmuş sizi bakanlık karşısında bulunan Metro altgeçidinde indirecektir.

altgeçitten geçip 5 dk geriye doğru yürüyeceksiniz, dolmuşun geldiği yöne doğru. ileriye yürümeyin Gıda Tarım Bakanlık yerleşkesine doğru gidersiniz.

Dolmuş / Gümrük bakanlık arası 15/20 dk civarı sürecektir. çok fazla uzak değil.
yürüyüş de 6/7dk sürer.

(ulaşım 2) *** Terminal > Ankaray > Metro ile Gümrük Bakanlığına gidiş

bu yol uzundur. Tavsiye etmiyorum. fakat Kızılay'da bi işiniz belki olur. belki Kızılayı görmek isteyebilirsiniz vs vs diye açıklayayım.

aşti'de indikten sonra Ankaray sorunuz. ankaray metro hattıdır. buradan 7 durak sonra Kızılay durağında ininiz.
Kızılay'dan da metro ile "çayyolu metro" hattına bininiz. oradan da "Danıştay/Gıda Tarım Bakanlık" durağında inebilirsiniz. bu metro durağı dolmuş ile ineceğiniz alt geçit durağının aynsıdır zaten. Metro süresi 25dk.
metrodan sonra da yürüyüş 6 dk..

son olarak Gümrük Bakanlık girişinden Güvenlik görevlisine gitmeniz gereken yeri sorabilirsiniz.
Ankara hiç gelmeyenler bile çok rahat bulabilirler. ankara ulaşım yönünden basittir.

//////////

*** Uçakla gelecekler için ulaşım ***

Esenboğa'da indikten sonra dışarıda "belko air" adlı büyük yolcu otobüsü firması olacaktır. bildiğimiz "havaş" gibi. bu otobüsler ankara'da birkaç yere gidiyorlar. siz Kızılay'da yada AŞTİ'de inebilirsiniz. 2 farklı alternatif var.

Esenboğa > Kızılay yada Esenboğa > AŞTİ terminali
bu 2 seçenek de yukarıda yazdığım gibi aynı şekilde olacaktır.

** (ulaşım 3) yani siz esenboğa > belko air otobüs > kızılay giderseniz eğer Kızılay’dan yine Çayyolu Metro hattı ile bakanlığa geleceksiniz. Bakınız (ulaşım 2) adlı madde. Esenboğa > Kızılay gidiş yaklaşık 50dk civarı sürmektedir. Kızılay > Çayyolu metro yaklaşık 25 dk sürer.

** (ulaşım 4) Esenboğa > AŞTİ > Gümrük Bakanlık seçerseniz eğer yukarıda yazdığım (ulaşım 1) adlı maddeyi uygulayınız..

///////

güncelleme: Tren Garı - Gümrük Bakanlık gidiş

(ulaşım 5) Ankara tren/hızlı tren garı Ulus'da bulunmaktadır.
Gar'dan çıkınca "Gençlik parkı metro yönü ne tarafta" diye sormanızı öneririm.
Gençlik Parkı içerisinde metro durağı bulunuyor.
Gar'dan yaklaşık 10/15dk yürümeniz gerekmektedir. düz bi şekilde Ulus yönüne yürüyeceksiniz.
sorarsanız gösterirler zaten. Gençlik parkı yürürken sağ tarafınızda kalacaktır. büyük bir parktır.
tabelalardan da görürsünüz. orada bi güvenlik görevlisine sorarsınız. parkın içine doğru çok fazla yürümeyin.
neyse metro durağına gelince KIZILAY'a gitmelisiniz.
2 durak sonra zaten yakın yani.

Kızılay'dan yine ÇAYYOLU METRO hattına bineceksiniz. ve yaklaşık 20/25 dk sonra "DANITŞAY/GIDA TARIM BAKANLIK" durağında ineceksiniz.

/////

Umarım faydalı olur.
herkese bol şans

Son düzenleme:

Mustafa DURMAZ

Muhafaza Memuru
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Akdeniz Ünv.
Bölüm
Turizm İşletmeciliği
Dostum bir de tren garından ulaşımı tarif edebilir misin?

Laz Barış

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Dostum bir de tren garından ulaşımı tarif edebilir misin?
hım bak bu hiç aklıma gelmedi doğrusu :)

ankara tren/hızlı tren garı Ulus'da bulunmaktadır.
Gar'dan yaklaşık 10/15dk yürümeniz gerekmektedir. düz bi şekilde Ulus yönüne yürüyeceksiniz.
sorarsanız gösterirler zaten. Gençlik parkı yürürken sağ tarafınızda kalacaktır. büyük bir parktır.
tabelalardan da görürsünüz. orada bi güvenlik görevlisine sorarsınız. parkın içine doğru çok fazla yürümeyin.

Kızılay'dan yine ÇAYYOLU METRO hattına bineceksiniz. ve yaklaşık 20/25 dk sonra "DANITŞAY/GIDA TARIM BAKANLIK" durağında ineceksiniz.

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
mülakat sürecinde en çok sorulan/merak edilen konulardan birisidir Bakanlığa ulaşım.
tahminimce birçok kişi otobüs ile gelecektir Ankara'ya.
ilk önce bunu açıklamak isterim.
şehirlerarası otobüs ile ankara'ya geliş AŞTİ (Terminalde) bitecektir.
ankara'da otobüs terminali değil de "AŞTİ" denilir genelde :)

(ulaşım 1) *** Terminal > Gümrük bakanlığına gidiş ***

2 farklı yol vardır.

** kısa olanı; terminale geldiğinizde herhangi bi görevliye "Etimesgut/Sincan minibüs dolmuşları ne tarafta?" sormanızı öneririm. sonra terminalin üst katına çıakcaksınız ve anayol kenarında minibüslern beklediği durağa varacaksınız.

buradan "Etimesgut veya Sincan'a" giden bir dolmuşa minibüse binebilirsiniz. bu dolmuşlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığının karşısından geçmektedir. zaten şoföre söylersiniz ineceğiniz yeri. dolmuş sizi bakanlık karşısında bulunan Metro altgeçidinde indirecektir.

altgeçitten geçip 5 dk geriye doğru yürüyeceksiniz, dolmuşun geldiği yöne doğru. ileriye yürümeyin Gıda Tarım Bakanlık yerleşkesine doğru gidersiniz.

Dolmuş / Gümrük bakanlık arası 15/20 dk civarı sürecektir. çok fazla uzak değil.
yürüyüş de 6/7dk sürer.

(ulaşım 2) *** Terminal > Ankaray > Metro ile Gümrük Bakanlığına gidiş

bu yol uzundur. Tavsiye etmiyorum. fakat Kızılay'da bi işiniz belki olur. belki Kızılayı görmek isteyebilirsiniz vs vs diye açıklayayım.

aşti'de indikten sonra Ankaray sorunuz. ankaray metro hattıdır. buradan 7 durak sonra Kızılay durağında ininiz.
Kızılay'dan da metro ile "çayyolu metro" hattına bininiz. oradan da "Danıştay/Gıda Tarım Bakanlık" durağında inebilirsiniz. bu metro durağı dolmuş ile ineceğiniz alt geçit durağının aynsıdır zaten. Metro süresi 25dk.
metrodan sonra da yürüyüş 6 dk..

son olarak Gümrük Bakanlık girişinden Güvenlik görevlisine gitmeniz gereken yeri sorabilirsiniz.
Ankara hiç gelmeyenler bile çok rahat bulabilirler. ankara ulaşım yönünden basittir.

//////////

*** Uçakla gelecekler için ulaşım ***

Esenboğa'da indikten sonra dışarıda "belko air" adlı büyük yolcu otobüsü firması olacaktır. bildiğimiz "havaş" gibi. bu otobüsler ankara'da birkaç yere gidiyorlar. siz Kızılay'da yada AŞTİ'de inebilirsiniz. 2 farklı alternatif var.

Esenboğa > Kızılay yada Esenboğa > AŞTİ terminali
bu 2 seçenek de yukarıda yazdığım gibi aynı şekilde olacaktır.

** (ulaşım 3) yani siz esenboğa > belko air otobüs > kızılay giderseniz eğer Kızılay’dan yine Çayyolu Metro hattı ile bakanlığa geleceksiniz. Bakınız (ulaşım 2) adlı madde. Esenboğa > Kızılay gidiş yaklaşık 50dk civarı sürmektedir. Kızılay > Çayyolu metro yaklaşık 25 dk sürer.

** (ulaşım 4) Esenboğa > AŞTİ > Gümrük Bakanlık seçerseniz eğer yukarıda yazdığım (ulaşım 1) adlı maddeyi uygulayınız..

///////

güncelleme: Tren Garı - Gümrük Bakanlık gidiş

(ulaşım 5) Ankara tren/hızlı tren garı Ulus'da bulunmaktadır.

/////

Umarım faydalı olur.
herkese bol şans
paylasımınız için elinize sağlık.Hangi semtteki otellere bakmamızı onerirsiniz? ulasım acısından?

Madame Bovary

Tüketici Hekem Heyeti Raportörü
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Bölüm
İşletme
paylasımınız için elinize sağlık.Hangi semtteki otellere bakmamızı onerirsiniz? ulasım acısından?
BEN DSİ 5. BÖLGE DİNLENME TESİSLERİNDE KALMIŞTIM AŞTİYE YAKINDI DOLAYISIYLA BAKANLIĞA DA YAKINDI.Bİ ARA İSTERSEN BOŞ YER VARSA

Laz Barış

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Kizilayin toplu tasima ile bakanliga yakinligi ne derece hocam?
Kızılayın az yukarısında Özel Halk Otobüsleri ile ulaşım vardır. fakat Metro daha uygun bence.
Otobüs ile yaklaşık 25dk sürebilir. Trafik yoğunluğuna göre

ayrıca unuttuğum bi konu; Metro ve Halk Otobüsleri için "Ego kartı" gereklidir.
ego kart boş 5 tl, bir kez ulaşım bedeli 2 tl

Yazz44

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
İnönü Ünv.
Bölüm
İşletme
Paylasiminiz için tskler 5 şubatta 9.30 mülakatta ilk 10 kisinin içindeyim sabah 7.30 da havaalanından mulakata yetismem zor mu geç mi kalirim

atanan rapunzel

VİP Üye
Kadrolu Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
İktisat
Paylasiminiz için tskler 5 şubatta 9.30 mülakatta ilk 10 kisinin içindeyim sabah 7.30 da havaalanından mulakata yetismem zor mu geç mi kalirim
hocam neden riske atıyorsunuz?? Hava sartları malum. ya uçuşlar iptal olursa ?? bana kalırsa 1 gün önceden gidiniz.

Gizem Ergül

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
İstanbul Ünv.
Bölüm
İktisat
hocam neden riske atıyorsunuz?? Hava sartları malum. ya uçuşlar iptal olursa ?? bana kalırsa 1 gün önceden gidiniz.
Ben de uçakla gelmeyi planlıyordum İstanbuldan hatta mülakatım 13.30 da ama dediğiniz gibi hava şartları kötü olursa ve sis olsa bile uçaklar kalkmayabiliyor ya da rötar falan oluyor.O riski almak da iyi değil ama otobüs ile de en az 7 saat çekmek de günü birlik gelecekler için sıkıntı . Bu yüzden en iyisi bir gün önceden gelmek ama onun için de bir günlük konaklanılacak yer bulmak gerek.Bildiğiniz bir yer var mı acaba? Bazı bakanlıkların dinlenme tesisleri olduğunu duydum ama doğru mu bilmiyorum.

Laz Barış

İyi Bilinen Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Ulus'da oteller var. çok da uzak sayılmaz Bakanlığa
Misafirhaneler var kurumların ama ulaşmanız lazım ve yer varsa tabii..
Öğretmenevleri genelde daha müsait olabiliyor.
bizim kurumun Esenboğa'ya yakın tesisi var fakat onda da yer olmuyor genelde.
Ulus da yada Kızılay da otelde 1 gece kalabilirsiniz.