Hakem Heyetlerine Raportör Alımı

Kafkaslı

VİP Üye
Mücadele Grubu
Kadrolu Üye
daha yönetmelik yeni çıkmış bakanlığın sayfasında sayı yok ki. Acaba gümrük alımı ile birlikte mi olur yoksa A grubu alım mı olur? Bir de yönetmelikte 2 yıllık bölümler de sayılmış :confused:

Tüketici Hakem Heyeti Raportörlüğü Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Tüketici Hakem Heyeti Raportörlüğü Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

28/05/2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Tüketici Hakem Heyetlerinde görev yapmak üzere 500 adet raportör kadrosu ihdas edilmiş olup, Kanun’un 72 nci ve 84 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan Tüketici Hakem Heyeti Raportörlüğü Yönetmeliği 27/11/2014 tarihli ve 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede;

Raportör kadrosuna atanabilmek için üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olunması gerektiği açıkça belirlenmiştir:

Tüketicinin hak arama yollarını kolaylaştırmak ve tüketici uyuşmazlıklarının daha hızlı ve daha etkin bir şekilde sonuçlanmasını sağlamak üzere oluşturulan Tüketici Hakem Heyetlerinde, üniversitelerin en az dört yıllık öğretim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet, bankacılık ve sigortacılık programları, adalet ön lisans programı ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumları ile en az iki yıllık yüksekokulların Bakanlıkça ihtiyaç duyulan ve sınav ilanında belirtilen bölümlerinden mezun olan kişilerin raportör kadrosuna atanmasının önü açılmıştır.

İhtiyaç duyulması halinde raportör olarak görevlendirilmeye ilişkin düzenleme yapılmıştır:

Tüketici şikayetlerinin yoğunlaştığı ve raportör sayısının yeterli olmadığı durumlarda illerde il müdürü tarafından il müdürlüğü personeli arasından, ilçelerde ise kaymakam tarafından ilçede görevli devlet memurları arasından yeterli sayıda raportör görevlendirilebilecektir.

Raportörlerin görev, yetki ve sorumlukları tek tek sayılarak yanlış anlaşılmaya izin vermeyecek şekilde açıkça düzenlenmiştir:

Tüketici uyuşmazlıklarının etkin ve hızlı bir şekilde çözümünü sağlamak üzere tüketici hakem heyetlerinin vazgeçilmez bir öğesi olan raportörlerin görevleri belirlenmiş ve mevcut durumda karşılaşılan bir takım görev ve yetki karmaşaları giderilmiştir.

Bu yıl sonuna kadar şikayetlerin yoğun olduğu il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinde istihdam edilmek üzere belirli sayıda raportör alımı yapılacaktır.

Mustor

SMMM/PTT
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Eğitim
Lisans
Üni
Sakarya Ünv.
Bölüm
İşletme
geçen sene çıkmıştı haberi çok tartışmıştık ilan milan çıkmadı

Eğitim
Lisans
Üni
Selçuk Ünv.
Bölüm
İşletme
arkadaşlar okursanız herhalde hali hazırda çalışan personelden alıncak diye okudum ben..

KURUMU : GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

TEŞKİLATI : TAŞRA

[xtable]
{tbody}
{tr}
{td}İHDAS EDİLEN KADROLARIN
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}SINIFI
{/td}

{td}UNVANI
{/td}

{td}DERECESİ
{/td}

{td}SERBEST

KADRO ADEDİ
{/td}

{td}TOPLAM
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{td}Tüketici Hakem Heyeti Raportörü
{/td}

{td}1
{/td}

{td}25
{/td}

{td}25
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}2
{/td}

{td}25
{/td}

{td}25
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}3
{/td}

{td}25
{/td}

{td}25
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}4
{/td}

{td}25
{/td}

{td}25
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}5
{/td}

{td}25
{/td}

{td}25
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}6
{/td}

{td}25
{/td}

{td}25
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}7
{/td}

{td}50
{/td}

{td}50
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}8
{/td}

{td}100
{/td}

{td}100
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}9
{/td}

{td}100
{/td}

{td}100
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}GİH
{/td}

{/td}

{td}10
{/td}

{td}100
{/td}

{td}100
{/td}
{/tr}
{tr}
{td}{/td}

{td}TOPLAM
{/td}

{td}{/td}

{td}500
{/td}

{td}500
{/td}
{/tr}
{/tbody}
[/xtable]

Yönetmelik yayımlanalı 3 gün olmuş, kanunla kadro daha önce verilmiş ancak yönetmelik yeni yayımlandı. Bu alım yapılacağının habercisidir.

Eğitim
Lisans
Üni
Selçuk Ünv.
Bölüm
İşletme
ben memurlar.netin haberinde okudum.

Eğitim
Lisans
Üni
Selçuk Ünv.
Bölüm
İşletme
Tüketici hakem heyetlerinde raportör görevlendirilmesine ilişkin hususlar da Yönetmelikte hüküm altına alınmış, hakem heyeti kurulan il ve ilçelerde, raportör kadrosu ihdas edilmiştir. Bu yıl içerisinde, ihdas edilen bu kadrolara atama yapılmasına başlanacaktır. Diğer taraftan bazı tüketici hakem heyetlerinde raportör kadrosunun yeterli olmayacağı düşünülerek, illerde ticaret il müdürü tarafından ticaret il müdürlüğü personeli arasından, ilçelerde ise kaymakam tarafından ilçede görevli Devlet memurları arasından yeterli sayıda raportör görevlendirilmesi yapılmasına yönelik düzenleme yapılmıştır. Daha detaylı bilgi için yönetmeliğin 5 ve 6. maddesine bakılabilir haberin ilgli kısmı

Kafkaslı

VİP Üye
Mücadele Grubu
Kadrolu Üye
ben memurlar.netin haberinde okudum.
bakanlığın kendi sitesinde çıkana kadar inanmam. Kanunda 500 kadro ihdas edilecek denilmiş, personel yönetmeliği daha yeni yayınlanmış. Personel yönetmeliği yayınlanmadan alım mı oldu da çalışan personelden alsınlar

Kafkaslı

VİP Üye
Mücadele Grubu
Kadrolu Üye
Tüketici hakem heyetlerinde raportör görevlendirilmesine ilişkin hususlar da Yönetmelikte hüküm altına alınmış, hakem heyeti kurulan il ve ilçelerde, raportör kadrosu ihdas edilmiştir. Bu yıl içerisinde, ihdas edilen bu kadrolara atama yapılmasına başlanacaktır. Diğer taraftan bazı tüketici hakem heyetlerinde raportör kadrosunun yeterli olmayacağı düşünülerek, illerde ticaret il müdürü tarafından ticaret il müdürlüğü personeli arasından, ilçelerde ise kaymakam tarafından ilçede görevli Devlet memurları arasından yeterli sayıda raportör görevlendirilmesi yapılmasına yönelik düzenleme yapılmıştır. Daha detaylı bilgi için yönetmeliğin 5 ve 6. maddesine bakılabilir haberin ilgli kısmı
Bu yıl sonuna kadar şikayetlerin yoğun olduğu il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinde istihdam edilmek üzere belirli sayıda raportör alımı yapılacaktır.

Eğitim
Lisans
Üni
Selçuk Ünv.
Bölüm
İşletme
belki
bakanlığın kendi sitesinde çıkana kadar inanmam. Kanunda 500 kadro ihdas edilecek denilmiş, personel yönetmeliği daha yeni yayınlanmış. Personel yönetmeliği yayınlanmadan alım mı oldu da çalışan personelden alsınlar
var olan kadrolar alırlar zor birşey olmasa gerek.

işletmeci00

İşletme - 84,3
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İşletme
bizim bölüm mezunlarındanmı alıyolar

Eğitim
Lisans
Üni
Selçuk Ünv.
Bölüm
İşletme
ama neye gore alacaklar kpss ye mi kendi sınav mı yapacak ?

sami

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Ünv.
Bölüm
İşletme
Bizden alınırda p3 lemi alırlar yoksa Alan puanlarından mı ?

chaborz

VİP Üye
Bölüm
Kamu Yönetimi
Bizden alınırda p3 lemi alırlar yoksa Alan puanlarından mı ?
kesin bizden alan puanıyla alınır. hukuk'un oranının yüksek olduğu puan türlerinden birinden olur.

işletmeci00

İşletme - 84,3
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İşletme
ümitlenmeyelim ozaman p3 lüler:ckkmk: