Hukuk Köşesi

Konu, 'Eğlence-Genel Konular' kısmında chaborz tarafından paylaşıldı.

1. chaborz

chaborz VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    Arkadaslar boyle bir baslik faydali olur diye dusundum. Her ne kadar bu ulkede hak, hukuk, adalet kavramlari dendigi zaman insana bir gulme gelse de bu konularda bilinclenmemiz gerektigini dusunuyorum. Bu sebeple gundelik hayatimizda karsilastigimiz/karsilasabilecegimiz skintilarin hukuki boyutunu burda ele alalim arastiralim paylasalim dedim.

ilk paylasmak istedigim konu kira zammi , tahliye ve tahliye taahhut belgesi olacak.

Kira zamminin belirlenmesi:

Borclar Kanunu MADDE 344. Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.

ev sahibiniz sizden yillik enflasyon oraninin ustunde bir zam talebinde bulunma hakki yoktur.

Tahliye sebepleri:

MADDE 350-
    Kiraya veren, kira sözleşmesini;
    1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,
    2. Kiralananın yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise,
    belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.
    b. Yeni malikin gereksinimi

MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.
    Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.

sozlesmeye uyuldugu ve sozlesmede aksi maddeler olmadigi taktirde ilk 10 yil icinde ancak iki durumda tahliye talebinde bulunulabilir: ev sahibinin kendisinin, esinin, anne-babasinin veya cocugunun kiralananin bulundugu belediye sinirlarinda ikamet etme durumu ortaya cikarsa bu ihtiyacin ortaya cikmasini takiben 1 ay icinde kiraciya bildirmek kaydiyla 6 ay sonra acilacak dava ile veya sozlesme bitiminden baslayarak 1 ay icinde acacagi dava ile tahliye talebinde bulunabilir. ikinci durum ise kiralananin yeniden insasidir ki burda da sozlesme bitis tarihinden sonraki 1 ay icinde acilacak dava ile tahliye istenebilir.

Tahliye Taahhutnamesi

ozellikle istanbulda goruyorum ki ev sahipleri kiraciya evi tutarken tarihsiz olarak bir tahliye taahhudu belgesi imzalatarak diledikleri kira zammini da istiyorlar, diledikleri gibi tahliye de ettirebiliyorlar. burada iki onemli konu var:

1. tahliye taahhudunun gecerli olabilmesi icin evin tutulmasindan sonra imzalanmasi gerekiyor. ev kiralanmadan yapilan tahliye taahhutleri gecersizdir.

2. tarihsiz olarak imzalanan tahliye taahhut belgeleri, yargitayin emsal karari ile kiralama esnasinda yapildigi tespit edilse dahi gecerli olmakta, tarih atilmamasinin kusurunun kiracida oldugu yonunde bir kanaat olusmaktadir.

bu sebeplerle eger bir yeri kiralarken mal sahibi size tahliye taahhutnamesi imzalatmayi zorunlu kiliyorsa yapmaniz gereken cok basit: o belgeye o gunun tarihini atin ve imzalayin. bu durumda kira sozlesmesinin yapildigi gun ile tahliye taahhudu ayni gun olacagi icin o tahliye taahhudunun hukuken hic bir gecerliligi kalmayacaktir

Son düzenleme: 5 Aralık 2014
    uludagkamu ve Kafkaslı bunu beğendi.
  2. beterböcek

beterböcek beter1böcek Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Gerçekten yararlı bi başlık olmuş chaborz :hhhhhh:

Kafkaslı ve chaborz bunu beğendi.
  3. chaborz

chaborz VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    ben yandim siz yanmayin dedim :D

sorulariniz olursa da yardimci olmaya calisirim
    veya buna benzer faydali olacagini dusundugunuz konulardaki bilgilerinizi de lutfen paylasin arkadaslar

Sayfayı Paylaş