İ.İ.B.F Mezunları Çözüm Bekliyor - HaberAhval

Serkan

Site Müdavimi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
477
Beğeniler
212
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
ÇEKO
#1
2012 KPSS’ye girmiş 924.739 aday içinde en büyük dilimi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları oluşturmaktadır. Sınava her sene dahil olan yeni mezunlarımızla birlikte memur olmak için yarışan İİBF li aday sayısı 350.000 ‘i bulmuştur.

İİBF Mezunları Çözüm BekliyorAncak sınav puanı baz alınarak yapılan merkezi atamalarda İİBF’ye açılan kadro sayısı, aday sayısıyla paralellik göstermemektedir. Adaylar iki sene boyunca memuriyet beklerken atanmalarını neredeyse imkansız hale getiren yetersiz kadrolarla karşılaşmaktadır. Örneğin Kasım 2011 atamasında 400 civarı bir kadro verilmiştir ki bu sayı sınava giren İİBF li adayların sadece binde ikisine tekabül etmektedir. 2012 kasım atamasında ise yine aynı şekilde KPSS’ye giren yüz binlerce İİBF adayına sadece 700 kadro verilmiştir.

Her sene memur alımları ciddi rakamlarla telaffuz edilirken ailesinden, çoluk çocuğundan, özel hayatından feragat ederek emek veren arkadaşlarımızın yetersiz kadrolarla karşılaşması atanma ihtimallerini gittikçe zor bir hale getirmiştir. Vatandaşlarımız kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yapabilmek için sıra beklerken İİBF mezunları da her sınavdan sonra 2 sene atama beklemektedir.

Verilen kısır kadroların zaman zaman eğitim, fen edebiyat ve mühendislik gibi farklı fakültelere paylaştırılması ve özellikle Genel İdare Hizmetleri kadrolarına başka adayların yerleşmesi mağduriyetimizi artıran diğer bir unsurdur. Üniversiteye hazırlanırken ÖSYM kılavuzunda SGK, Tapu, Yurt-Kur, İş-Kur, Maliye PTT gibi çalışma alanları özellikle belirtilmişken Genel İdari Hizmetler sınıfına dahil bu kurumlar şimdiye kadar ya yeterli miktarda alım yapmadı ya da başka kodlar üzerinden alım yaparak İİBF mağduriyetine yol açtı. Bizlere ÖSYM tarafından taahhüt edilen bu kadrolar için diğer fakülte mezunlarıyla 4001 (herhangi bir lisans programından mezun olmak) kodu altında yarıştırılmak istemiyoruz. İş Hukuku, Vergi Hukuku, İdare Hukuku, Kamu Yönetimi, İşletme, İktisat, Muhasebe gibi kamu kurum ve kuruluşlarında en gerekli derslerde başarılı olan arkadaşlarımız atama beklerken diğer fakülte mezunlarının bu işlerde istihdam edilmesi doğru bir uygulama değildir.

Nasıl ki bir dönem Ziraat Mühendisliği Fakültesi adayları öğretmen olarak atayan yanlış bir uygulama bu fakülte mezunu arkadaşlarımıza kalıcı bir hak sağlamadıysa daha önce 4001 kodu altında yapılan yanlış istihdam politikası diğer fakülte mezunu adaylara kalıcı bir hak sağlamamalıdır.

Örnekleyecek olursak;

Yurt-Kur 4001 kodu altında alım yaparak Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi mezunu adayların yerleşmesine olanak tanıdı. Ataması yapılan adaylar ilk öğretmen alımında istifalarını vererek kurumu zor durumda bıraktılar.

Aynı şekilde adı işletme olmasına rağmen Devlet Hava Meydanları İşletmesi 4001 koduyla alım yapmaya devam etmektedir.

SGK son iki atamada memur alımlarına ön lisans mezunu adayları da dahil etmeye başladı. İbretle izliyoruz. Eğitim almış, dirsek çürütmüş, 4 sene maddi manevi fedakarlıkta bulunarak okul bitirmiş İİBF mezunlarının yerleşmesi gereken bir kuruma ön lisans mezunu adaylar yerleştiriliyor.
Yine PTT ; Endüstri Mühendisliği, İstatistik ve Matematik mezunu adayların kodlarını alımlara ekleyerek istihdam sağlamaktadır.

İİBF mezunlarına atama kapısını aralayan en önemli kurumlardan biri olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı alımları son dönemde ÖSYM merkezi atamalarından çıkarılmıştır. Mülakat sistemi getirilerek düşük puanlı bir adayın yüksek puanlı bir adayın önüne geçmesine imkan tanınmıştır. Ayrıca bu uygulama için 9 ay kadar beklenmiş ve çıkarılan yönetmelik sonucu yapılan alımlar Haziran 2012 merkezi atamasına çakıştırılmıştır.

Adaylar hem gümrük alımlarında hem de merkezi atamalarda tercih yaptıklarından iki tercihine de yerleşen bir aday kurumlardan birini maalesef boş bırakmıştır. Gümrük alımlarında kullanılan puanın diğer atamalarda tekrar kullanılmasını engelleyecek bir uygulama mevcut değildir. Aynı uygulama her atama dönemi karşımıza çıkacak bir durumdadır. Bu tür yanlış uygulamalar kurumlar arasındaki personel sirkülasyonunu hızlandıran bir etkendir. Bir kurumda uzun süreli ve verimli çalışan personel istihdamı sağlamak, sırf bu yanlış uygulamalar yüzünden sekteye uğramaktadır.

Sistemsel sorunlar hep İİBF mezunlarının aleyhine işlerken yeterli sayıda atamanın yapılmaması kadar kurumlarımızın yol açtığı ve bize mağduriyet şeklinde geri dönen bu gelişmeler sonucunda İİBF mezunları sürekli mağduriyet halindedir. Bizler bu güzide ve lokomotif fakültemizin kamuda daha çok istihdamı için mücadele ediyoruz ve bu mücadelemizde hiçbir fakülte mezunu arkadaşımızı karşımıza almak istemiyoruz. Yetersiz istihdam sonucu adaylar da birbirine düşmektedir. İİBF mezunları haklı mücadelesini eğitimini aldığı derslere dayandırmaktadır ve bundan sonra yapılacak memur alımlarında sınava giren aday sayımızla orantılı kadro talep etmektedir.

ATANAMAYAN İİBF MEZUNLARI

Kadro talebi konusunda İİBF ve Fen Edebiyat Mezunlarının sık sık karşı karşıya gelmesi son dönemde iki alan mezunları arasında gerilime neden oluyor. Öte yandan Fen Edebiyat mezunlarına öğretmenlik yolunun da 2013 itibariyle tamamen kapanmasının ardından bu fakültelerden mezun olanlar öğretmen de olamayacak. YÖK ve Hükümetin bu sorunu tamamen çözüme ulaştırmasının tek yolu Fen Edebiyat Fakültelerinin belli başlı üniversiteler dışında kalanlarının ivedikle kapanmasıdır. Aksi takdirde bu sorun uzayıp gidecek ve sorun hiç bir zaman bitmeyecektir.

Fen Edebiyatların mevcut mezunlarını eritmek için de POMEM kontenjanları, Aile Danışmanlığı Kontenjanları, İş ve Meslek Danışmanlığı ve SYDV Kadroları kullanılabilir. Uzun vade de Fen Edebiyatlar tamaen kapandığı için hem 4001 kadrolarına ihtiyaç olmayacak hem de formasyon derdi ortadan kalkacaktır.

Kaynak : İİBF Mezunları Çözüm Bekliyor
 
Üst