İçişleri ve Büyükşehirin, Lise ve Önlisans Çılgınlığı

onur emre ak

Site Müdavimi
Bölüm
Kamu Yönetimi
Kıymetli Dostlar. içişleri bakanlığı her yıl bir kez ve bir kpss puanı ile iki alım yapmaktadır. pasaport ve ehliyet işlemleri de onlara verildiği için nüfustaki arkadaşımın verdiği bilgilere göre iki sene içinde muazzam alımlar olacak fakat bunun lisansa yansıması son alım gibi olursa negatif olacak. bakın son alımda 1100 kadronun 1000'i önlisansa verildi. bu konuda ben itirazda bulundum. en azından herkes içişleri bakanlığı sitesinden bakan'a yaz bölümüne tıklayarak bunu yazmalıdır.

bir diğer husus ise Büyükşehir Belediyesinin 500 itfaiye ve 500 zabıta alımını lise mezunlarına sunması ve lisansı devre dışı bırakmasıdır. merkezide lisans olarak alınan kadroların geldiği noktaya bakın. . buna da herkes itiraz etmelidir. merkezi ile olsa kadroyu mezuniyete göre sıralayınca zaten liseye 50 tane düşerdi, önlisansa 150 ve 300'ü lisansa düşerdi. liseliler 70 puanla zabıta , itfaiye; önlisanslar ise 77-78 puan ile içişleri büro personeli oldu. lisanslar 80 ve üzeri mülakat hayali kuruyor.
Bu konuda da ibb'ye ve içişleri bakanlığına yazdım.
kimseye kadro verilmesine karşı değiliz. mülakattan görünen o ki kaçış yok. mülakat öncesi kadro dağılımı ve sıralaması en azından adil olmalıdır. lütfen bu hususlarda iibfliler olarak elinizden geleni yapın cimer'e, ibb'ye , içişleri bakanlığına yazın. alım öncesi ilanlar çıkmadan herkes üstüne düşeni yapmalıdır.

sizlerin bu konudaki görüşleri ve atacağınız adımları da merak ediyorum. tek isteğim herkesin emeğin karşılığını bulması, alımlarda hakkaniyet ve adaletin tesis ve gereğinin yapılmasıdır.

YarbayMurat

Site Müdavimi
Eğitim
Lisans
Üni
Adıyaman Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
Kıymetli Dostlar. içişleri bakanlığı her yıl bir kez ve bir kpss puanı ile iki alım yapmaktadır. pasaport ve ehliyet işlemleri de onlara verildiği için nüfustaki arkadaşımın verdiği bilgilere göre iki sene içinde muazzam alımlar olacak fakat bunun lisansa yansıması son alım gibi olursa negatif olacak. bakın son alımda 1100 kadronun 1000'i önlisansa verildi. bu konuda ben itirazda bulundum. en azından herkes içişleri bakanlığı sitesinden bakan'a yaz bölümüne tıklayarak bunu yazmalıdır.

bir diğer husus ise Büyükşehir Belediyesinin 500 itfaiye ve 500 zabıta alımını lise mezunlarına sunması ve lisansı devre dışı bırakmasıdır. merkezide lisans olarak alınan kadroların geldiği noktaya bakın. . buna da herkes itiraz etmelidir. merkezi ile olsa kadroyu mezuniyete göre sıralayınca zaten liseye 50 tane düşerdi, önlisansa 150 ve 300'ü lisansa düşerdi. liseliler 70 puanla zabıta , itfaiye; önlisanslar ise 77-78 puan ile içişleri büro personeli oldu. lisanslar 80 ve üzeri mülakat hayali kuruyor.
kimseye kadro verilmesine karşı değiliz. mülakattan görünen o ki kaçış yok. mülakat öncesi kadro dağılımı ve sıralaması en azından adil olmalıdır. lütfen bu hususlarda iibfliler olarak elinizden geleni yapın cimer'e, ibb'ye , içişleri bakanlığına yazın. alım öncesi ilanlar çıkmadan herkes üstüne düşeni yapmalıdır.

sizlerin bu konudaki görüşleri ve atacağınız adımları da merak ediyorum. tek isteğim herkesin emeğin karşılığını bulması, alımlarda hakkaniyet ve adaletin tesis ve gereğinin yapılmasıdır.
bunun için ortak bi yazı yazılıp herkes gönderse nasıl olur peki ?

Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
ÇEKO

Ben de katılıyorum bu düşüncenize lisanslara gereken değer verilmeli artık ön lisans ve liselilere bu kadar kadro vermek konusunda kurumların yanlış yaptığını düşünüyorum bu kadar lisans mezunu kadro vermesi gerekirken bu olanlar çok üzüyor.

ezel28

VİP Üye
Eğitim
Lisans
Üni
Celal Bayar Ünv.
Bölüm
Kamu Yönetimi
katılıyorum...devlet memurluğuna sürekli önlisans ve lise mezunu alımları yapılıp lisans mezunlarına önem verilmiyor en basiti zabıtalık ikm katiplikte bile görüyoruz

Eğitim
Lisans
Üni
Anadolu Ünv.
Bölüm
ÇEKO
Öyle maalesef bu konuda kurumların daha çok lisans bazında alım sayısını arttırması gerekli... nitelik olarak olması gereken de buydu . Bu konu hakkında ben içişleri bakanlığına bu son alımdaki saçmalığı alıntı yaparak bu konuda kurumların liyakatten uzaklaşmış olduğunu lisans mezunu dururken ön lisans ve lise mezunu olan kişinin bu kurumlarda yer alması son derece hatadır. Bu konuda gerekenin yapılmasını isteyebiliriz . Lisans mezunu herkes mağdur oluyor bölüm farkı ayırt edilmiyor mağdur olan tüm lisanslılar ... umarım herkes içişleri bakanlığının sitesinde bu son alımdaki tutarsızlığı alıntı yaparak yazar o zaman bu konuda çok tepki verildiği anlaşılır ..

onur emre ak

Site Müdavimi
Bölüm
Kamu Yönetimi
yapılması gereken en iyi şey şu an içişleri bakanlığına ve cimer'e kendi cümlelerimizle bunu dile getirmek arkadaşlar. elimizden bu gelin en azından yapalım. doğaçlama olarak bir şeyler yazayım, beğendiğiniz kısımları alın:

kıymetli cumhurbaşkanım ve değerli bakanım. yapılan son alımlarda lisans mezunu yerine lise ve önlisans mezunlarına ağırlık verilmeye başlanmıştır. iki ünivesite bitirip kadro bulamayan insanlar varken, lise ve önlisans mezunlarını gözeterek yapılan ve lisansları devre dışı bırakan alımlar bizler hem üzmüş hem de rencide etmiştir. örnek verecek olursak: içişleri bakanlığı 1100 kadroluk ilana çıkmış ve sadece 100 tanesi lisansa ayırmış , 1000 tanesini önlisansa vermiştir. istanbul büyükşehir belediyesi keza aynı şekilde 1000 kişilik (500 itfaiye ve 500 zabıta) alıma çıkmış ve yine lisans devre dışı bırakılmış, liseliler gözetilmiştir. lisans mezunları 85 puanlarla açıkta kalırken, 75-80 puan aralığındaki önlisanslar ve liseliler kadrolara yerleşmiştir. merkezi alım kpss puanı ile mezuniyetlere alırken anayasa gereği en çok kadro lisansa verilirdi. açıktan atamalr lisansa balta vurmuş, daha da azalan alımlar bizleri mağdur etmiştir. lütfen hak ettiğimiz kadrolar bizlere verilsin ve mezuniyeti düşük kişilere tahsis edilmesin. mezuniyet üstünlüğü ve puan üstünlüğü ile alım hakkaniyetin gereğidir. saygılarımla...