İdeal uyku süresi ne kadar olmalı?

Konu, 'Eğlence-Genel Konular' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    Yapılan araştırmaya göre günde 7-8 saat uyuyan kişiler, 5 saatten az yada 10 saatten fazla uyuyan insanlara göre daha az hasta oluyor. İşte uyku üzerine yapılan araştırmanın sonuçları...

Finlandiyalı bilim insanları ideal uyku süresini hesapladı

Finlandiyalı bilim insanları, kişilerin çalışmadan geçirdiği iş günü sayısı ile ortalama ne kadar uyudukları ile ilgili verileri karşılaştırarak en uygun uyku süresini ortaya çıkardı.

Sleep dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında 30 yaş üstü 1 875 kadın ve 1 885 erkek üzerinde anket çalışması yaparak katılımcılara yatakta ne kadar süre geçirdikleri soruldu. Elde edilen anketler Devlet Sosyal Sigorta Kurumu veri tabanında bulunan onların hasta raporu aldığı verilerle karşılaştırıldı.

Günde 7-8 saat uyuyan insanların 5 saatten az veya 10 saatten fazla uyuyan insanlara göre daha az hasta raporu aldıkları ortaya çıktı. Fark 5 ile 9 gün arasında oldu. Bilim adamları en uygun uyuma süresini ortaya çıkarırken, bu rakam erkekler için 7 saat 42 dakika, kadınlar için ise 7 saat 38 dakika olarak belirlendi. Araştırmayı yapan kişiler bunun ortalama veriler olduğu, her kişiye ait uygun uyku süresi bulunduğu, bazıları 6 saat uykudan sonra kendini mükemmel hissediyorsa onun için endişelenecek bir şey olmadığını vurguladı.

Kaynak: http://www.t24.com.tr

Tgb06 bunu beğendi.
  2. Tgb06

Tgb06 Admin Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İktisat
    uyku süresi evet 7-8 saat ideal ama bundan ziyade bizim uyuduğumuz uyku saatleri arası da sıkıntılı. bildiğim kadarıyla 23:00-04:00 arası uykuda geçirilesi gereken bir saat aralığı.

hakan cebeci ve rngl bunu beğendi.
  3. umutvar

umutvar İyi Bilinen Üye

Ödül Puanları:
    28
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    İdeal uyku süresini hep merak etmişimdir. Günde 7-8 saat uyuyan bir insan kendini 5-6 saatlik uykuya alıştırabilir mi bu merak ettiğim bir başka konu. Ama herhalde böyle bir şey mümkün değil, herkesin bir uyku saati vardır bunu azaltmak veya artırmak insan biyolojisine zarar verir diye düşünüyorum.

4. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    o yedi buçukluk süreyi parça parça mı tek seferde mi uyuyacağız onu da söylemişler mi bari

5. rngl

rngl HEYHAT! Forum Yöneticisi

Ödül Puanları:
    238
    Bölüm:
    İşletme
    1 buçuk saatin katlarında uyanmak diye şehir efsanesi vardır bir de ne derece geçerli bilemem ama 23-1 arası uyku en kaliteli diye biliyorum ben de.

hakan cebeci, Kafkaslı ve Tgb06 bunu beğendi.
  6. HoRoZ'28

HoRoZ'28 VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    388
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Pamukkale Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    Hafta içleri saat 7.05te alarm öttüğünde yatağa yapışmak isteyen kalkmak istemeyen hala 3-5 saatlik uykumun olduğunu düşündüğüm bir 5 gün geçirdikten sonra hafta sonu uyuyacağım bol bol deyip cumartesi pazar alarm kapalı olmasına rağmen en geç 8de uyanıp küfürler etmek paha biçilmez gelsin bunu ölçsün finliler hemde hafta içi 23.00 gibi yatıp hafta sonu 24.00 1.00 yattığım halle uyku düzeni gelince kişiye kolay kolay saatlerinin dışına çıkamıyor bence

7. betimlemeツ

betimlemeツ şimdi o değil de! Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    988
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    benim ideal uyku saatim bana göre 23 saat beynime göre 8saat ne kadar geç yatarsam yatayim 8saat sonra tık uyanıyorum:(

8. beterböcek

beterböcek beter1böcek Mücadele Grubu

Ödül Puanları:
    288
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    İşletme
    Rüyayla beynim uyuşuk kalktiktan sonra kac saat uyursam uyuyayim uykudan hicbirsey anlamiyorum.yok mu ruya görmemenin bir yolu:(

9. hakan cebeci

hakan cebeci Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    melatonin hormonunun en çok salgılandığı süreden bahsediyorsunuz sanırım (özellikle yoğun olarak gece 03:00). buna katılıyorum, ayrıca yıllarca gündüz 10 saatin üzerinde uyuyup da hiç uyumamışcasına kalkmış biri olarak gece uykusunun yanında ortam şartları da önemli; nadir de olsa gittiğim memleketimde gece 01:00-06:00 saatleri arasında uyuduğum uykular buna örnek.

not: memleketim dediğim yer de fazla uzak değil istanbul'a 1,5 saat.

Tgb06 bunu beğendi.
  10. hakan cebeci

hakan cebeci Üye

Ödül Puanları:
    8
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Karadeniz Teknik Ünv.
    Bölüm:
    İktisat
    rem uykusundan, yani 1.5 saat ile 2 saat arasındaki bölümlerden bahsediyorsunuz. kişi eğer rem'in ortasında uyandırılırsa uykusunu almamış bir şekilde kalkar bunla beraber gördüğü rüyasını hatırlama ihtimali artar.

eğer yatmadan önce kendimizi sabah kalkacağımız saate göre şartlarsak beyin kendini ona göre programlar, bu çalar saatten daha etkili bir yöntemdir belli bir alışkanlıktan sonra kazanılabilir. çalar saatin ziline göre kalktığımızda ise muhtemelen uykusunu alamamış, sinirli, işe gitmeyi dünyanın en b.ktan işlerinden biri zanneden birey olarak kalkmak da eksi bonus olur.

rngl bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş