Iibf hareketi neyi anlatıyor

Konu, 'İİBF Haber Merkezi' kısmında Kafkaslı tarafından paylaşıldı.

1. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    Yunus ÜRÜN

Malumunuz Türkiye’de gereğinden fazla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi var. Niçin gereğinden fazla dediğimi açıklayacağım. Ama önce geçmişe, 1940’lı yıllara gitmek istiyorum. Ankara’da Mülkiye, yani bugünkü Siyasal Bilgiler Fakültesi… Mezun veriyor… Ve oranın her bir mezunu devletin yönetim kademesine geliyor. Kaymakam oluyor, Vali oluyor, vs. Hem de o yıllarda bunun için KPSS ya da benzer bir sınav da yok. İşte yüzden Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bugün hala Mülkiye Okulu yani Yönetim Okulu olarak bilinir.

Peki, zamanla ne oldu? Tıp, Eczacılık ya da Mühendislik Fakültesi açmaya göre çok daha kolay olduğundan mıdır nedir çok sayıda İİBF açıldı ülkemizde. Malum diğerleri için laboratuvar, makine, araç gereç, alet edevat, mikroskop; lam, lamel gerekli… Ama İİBF açmak öyle mi? Bir amfi olsun bir de hoca, bitti, başka bir şeye gerek yok.

Bilenler bilir eskiden bankalar, lise mezunu personel istihdam ederdi. Zamanla İİBF sayısı o kadar çoğaldı ki Devletimiz KPSS yapma gereği hissetti. Bankalar ise baktı ki ortalık üniversite mezunu kaynamaya başladı “Ben artık lise mezunu değil sadece üniversite mezunu personel istihdam ederim.” demeye başladı. Biraz daha zaman geçince İİBF mezunlarının sayısı daha da arttı ve KPSS’yi kazanmak zorlaştı, bankalar da artık üniversite mezunlarını çeşitli sınavlara tabi tutup da istihdam etmeye başladı, zamanla bankaların bu sınavlarını kazanmak da zorlaştı.

Burada bir parantez açıp İİBF mezunlarının bankalarda çalışmasının abesliğine de değinmek istiyorum. Bankalarda çalışanlara sorun ne mezunudur diye. İçlerinde Kamu Yönetimi mezunu var, Uluslararası İlişkiler mezunu da var. Peki, sormak istiyorum Uluslararası İlişkiler ile Bankacılığın ne alakası var? Sakın alakası var falan demeyin çünkü sözünü ettiğim o Uluslararası İlişkiler mezunu bankada “gişe” de çalışıyor. Benzer şekilde kamu yönetimi mezununun diplomasında ne yazar bilir misiniz? “Kamu Yöneticisi” yazar. Ve bu “Kamu Yöneticisi” gider bankada “gişe” de çalışır.

Günümüzde İİBF mezunlarının sayısı 350.000’e (üç yüz elli bin) ulaştı. Kendi deyimleriyle “NATO’nun en büyük 3. askeri gücü olacak kadar” çoğaldılar. Bankalar artık sınav üstüne sınav yapıyor. Kamuda ise uzmanlık sınavı pek farklı değil, hazırlanan yüz kişiden ancak bir ya da iki kişi kazanabiliyor.

Peki, uzmanlık sınavını kazanamayan bir İİBF’li kamuya girerse hangi unvana sahip olur, ne yapar? Cevap basit “Genel İdare Hizmetleri” sınıfında yer alır, yani kabaca “düz memur olur, ortaokul mezunu, lise mezunu memurdan da hiçbir artısı olmaz, üstüne bir de çalıştığı kurumda dalga konusu olur.

Bir de “ekonomist” unvanını alabilir ama tüm İİBF’liler değil, sadece iktisat bölümü mezunları. Peki ne işe yarar? Ek göstergesinin 3000 olmasından başka hiçbir işe yaramaz, düz memurla tamamen aynı konumdadır ve aynı haklara sahiptir, görev tanımı bile yoktur.

Gelgelelim İİBF’liler örgütlendi, birbirinden haberdar oldu, memur haber sitelerinde zannetmeyin İİBF’lilerle ilgili haberler kendiliğinden çıktı, o haberlerin çıkması için bu sosyal örgütün önde gelenleri memur haber sitelerine mailler attı.

İyi mi yaptılar? Evet. Ortada bir çarpıklık varsa elbet açığa çıkacaktır bir yerden. 26 Nisan’da Sendikaların da desteği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde seslerini duyurmak için eylem yapmaya hazırlanan İİBF’lilere ben de naçizane olarak bol şans diliyor ve sorunlarının bir şekilde çözülmesini temenni ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

İİBF Hareketi Neyi Anlatıyor? - Memurlar7

İİBF'NİN SESİNİN DUYULMASINA VESİLE OLAN YUNUS ÜRÜN'E ÇOK TEŞEKKÜRLER

yunus u bunu beğendi.
  2. isletmekonomist

isletmekonomist Aktif Üye

Ödül Puanları:
    18
    Hocam bu yazı berbat bence nesini paylaşıyorsunuz ki =) adam resmen bizim kadro savaşı verdiğimiz b kadroları ve iibf nin eskiden kalesi olan bankaları aşağılamış =)

3. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    evet eksiği çok fazla ama sorunların dile getirilmesi için atılmış bir adım sonuçta.
    görünce paylaşmak istedim

Sayfayı Paylaş