Iibf mezunları neden bu kadar mağdur?

kafkasli_

Yeni Üye
Katılım
31 Eki 2012
Mesajlar
0
Beğeniler
0
Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
#1
350 BİN İİBF MEZUNU NEDEN BU KADAR MAĞDUR?
Her yıl onbinlerce mezun vermesine rağmen İİBF mezunlarının varlığı yıllarca görmezden gelinmiş ve zamanla mezun sayısında yığılma meydana gelip 350 bin gibi akıllara ziyan bir rakama ulaşmıştır. Peki bu sürece nasıl gelinmiştir?
-İİBF’nin eğitimini aldığı alanlar görmezden gelinerek kamuda istihdamına gizli bir sınırlama getirilmiştir. Yıllarca kendilerine kadro verilmediği gerekçesini ileri süren lisans mezunları İİBF’nin kadrolarının tüm lisans mezunlarına açılması için çaba gösterip İİBF’nin eğitimini aldığı kadrolara da yerleşebilmek için mücadele vermişler ve gerekçe olarak da “Bizler KPSS’de yüksek puanlar alıyoruz, onun için öncelikle atanmayı hakeden bizleriz” diye bir sav ortaya atmışlardır. Peki gerçekte durum böyle midir, gerçekten onlar yüksek alırken İİBF mezunları düşük mü almaktadır bunu irdeleyelim:
KPSS memur alımlarında tüm lisans mezunlarının alımının yapıldığı p3 puan türünde kendilerinin yüksek puanlar aldığını ileri süren İİBF’nin kadrolarına atanmayı kendilerine hak gören bir matematik mezunu p3 puan türünde 30 matematik sorusu cepte sınava girerken eksik kaldığı kısmı tamamlar, bir tarih mezunu 30 tarih sorusu cepte sınava girer ve o da yine eksik kaldığı kısmı tamamlayarak sınava girer peki İİBF mezunu için aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Tabi ki hayır P3 puan türünde İİBF mezunlarının uzmanlık alanları ile ilgili sorular gelmediği için İİBF sınava 1-0 geriden başlar ve diğer bölümlerin uzman olduğu alanların hepsinden onlar kadar bilgi sahibi olmak için yarışır. Her bölüm kendi mezunları arasından atanırken İİBF mezunlarının alanlarına puanlarının yüksek olduğunu ileri süren kesim biz de o kadrolara atanmak istiyoruz der. Sağlıkçılar kendi nitelik kodlarıyla kendi alanlarına atanırken kimse onların düşük puanlarla atandığını sorgulamaz, veteriner hekimler kendi alanlarında düşük puanlarla atanırken kimse onların düşük puanla atandığını sorgulamaz, … (bunların örnekleri daha da çoğaltılabilir ama uzatmak istemiyorum.)Ama ne hikmetse İİBF’den atananların puanı 78’e düşse ( bu da diğer düşük puanlarla atananların puanlarının yanında çok düşük olmayan bir puan zaten) İİBF mezunları düşük puanlarla atanıyor söylemine başvurulur hemen ve İİBF’nin eğtimini aldığı kadrolar bu kesimler tarafından işgal edilir ve İİBF’nin atanamamasına neden olunulur.
Yıllarca atanamadıklarını söyleyen kesimler tarafından işgal edilen İİBF kadroları nedeniyle İİBF’nin kadrolarına yerleşip 350 bin İİBF mezununun oluşmasına neden olan kesimler gerçekte mağdur mudur bir de buna bakalım:
Atanamadığını söyleyen FEF mezunlarının günümüzde İİBF mezunlarından daha fazla alternatifi vardır. Bunların başlıcaları da çok yüksek sayılarda alımlarının olacağı haberlerinin her yerde yapıldığı “iş sağlığı güvenliği uzmanlığı” ve “aile danışmanlığı”dır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığında İİBF müfredatına yakın dersler varken bir İİBF’li bu pozisyona başvuramamaktadır aynı şekilde İİBF mezunları aile danışmanlığına da başvuramamaktadır; oysaki günümüzde ailelerin dağılmasında en büyük faktör ekonomik sebeplerken ailelere ekonomik danışmanlık yapabilecek İİBF mezunları bu pozisyona başvuramamaktadır. “Aile danışmanlığı”na ve â€œİş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı”na başvurabilen bölümler:
>Mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunları, FEF fizik, kimya mezunları İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığına başvurabilirler.
>Doktorlar, psikolojik danışmanlar, psikologlar, çocuk gelişimi uzmanları, sosyal hizmet uzmanları, sosyologlar, hemşireler, PDR, psikoloji, sosyoloji, aile ve tüketici bilimleri, okul öncesi öğretmenleri aile danışmanlığına başvurabilmektedir.
Bir sertifika daha vardır ki onu anlamak için mantığın ötesinde hareket etmek gerekir; İMD (iş ve meslek danışmanlığı ). Bu sertifika da tüm lisans mezunlarına açılmış olup İİBF mezunlarının aldığı tüm eğitimler hiçe sayılmış ve bu pozisyon bir sertifika ile tüm lisans mezunlarına açılmıştır. Peki sonuç ne? İİBF’nin 4 yıllık emeği çöpe gider ama bu sertifikayı alanlar 42 puanla atanırlar.
=> İİBF mezunlarının istihdam alanlarının herhangi bir lisans kodu altında tüm lisans mezunlarına açılması hem kurumları sıkıntıya sokmakta hem de İİBF’nin atanamamasına neden olmaktadır. Bu kodla gerçekleşen alımlarda yerleşenler daha sonra muvaffakat alıp kurumu terketmenin hesabını yapmaktalar. TBMM e-dilekçe sisteminde kurumlararası geçişle memurluktan öğretmenliğe geçmek isteyenlerin birçok dilekçesi mevcuttur. Şuan işkurun 713 kişilik verdiği ilana başvuracak olanlar daha yerleşmeden muvaffakat almanın, dava açmanın hesabını yapmaktadırlar (İŞKUR Alımıyla İlgili Akıllara Takılan Sorular ve Cevapları - 3. sayfa - Memurlar.Net - Forum)
B grubu memur alımlarında yüksek puan aldıklarını gerekçe gösterip bu alanlarda atama isteyen kesimlerin hâlihazırda başvurabileceği pozisyonlar gün gibi ortadayken İİBF’nin B grubu alımlardaki kadrolarına da kendilerinin yerleşmesi gerektiğini ileri sürmektedirler. İİBF’nin B grubu alımlardaki kadro sıkıntısı A grubu alımlarda da kendini göstermektedir; İİBF’nin binbir merhaleden geçerek ulaşmaya çalıştığı “Vergi Müfettişliği” gibi bir pozisyon da atanamadığını ileri süren kesime o pozisyonla ilgili hiçbir eğitim almadan verilecektir. [Vergi müfettişliğinin diğer lisans mezunlarına açılmış olması ekonomistler tarafından da yadırganmaktadır. Sayın Mahfi Eğilmez’in konuyla ilgili tweet’i https://twitter.com/mahfiegilmez/status/316968092297203712 ) ] İİBF’nin mevcut kadro sıkıntısı büyüyecektir.
Şu ana kadar kamuya kısaca değindim biraz da bankacılık sektörüne değiniyim:
İİBF mezunları İktisadi eğitim almasına rağmen Ziraat bankası 2500 kişilik alımını İİBF’den almak yerine lise ve önlisans mezunlarından gerçekleştirmiştir. Bunun da temelinde bir nebze de olsa bankaya 2010 yılında tarımsal bankacılık için alınan mühendislerin maaşları düşük bulması sonucu tepki göstermesi ve genel müdürün “üniversite mezunları çok maaş istiyor” deyip alımları lise mezunlarından yapması yatmaktadır.
Özel sektörde de durum çok iç açıcı değil özel sektörde de çoğu zaman asgari ücretle hatta bazen asgari ücretin bile altında uzun çalışma saatleri ile ağır çalışma koşulları altında çalışan İİBF mezunlarının nitelikleri hiçe sayılmaktadır.
İİBF mezunlarının çığ gibi büyüyen bunca sorunu şimdi 350 bin İİBF’li işsizin oluşmasına neden olmuş ve bu sorunlar çözülmediği sürece ilerleyen zamanlarda İİBF’nin durumu kaosa dönüşecektir.
#İİBF_ADALET_İSTİYOR (4421+4427+4429+4431+4459+4503+ 4507)
 

rngl

HEYHAT!
Forum Yöneticisi
Katılım
23 Mar 2013
Mesajlar
2,356
Beğeniler
1,550
Bölüm
İşletme
#5
eline sağlık.
 

yamur

Üye
Mücadele Grubu
Katılım
23 Mar 2013
Mesajlar
77
Beğeniler
13
#6
şu matematikten 30 soru cepte giriyorlar olayı çok tartışma yaratmıştı memurlar.nette. Onu söylemesek mi acaba artık? Eline sağlık kafkaslı :)
 

kafkasli_

Yeni Üye
Katılım
31 Eki 2012
Mesajlar
0
Beğeniler
0
Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
#8
şu matematikten 30 soru cepte giriyorlar olayı çok tartışma yaratmıştı memurlar.nette. Onu söylemesek mi acaba artık? Eline sağlık kafkaslı :)
bence söylememiz daha mantıklı çünkü eğitimimiz salt matematik olmamasına rağmen onlarla dahi yarışabilmek için onların seviyesine gelene kadar çalışıyor bir İİBF'li ama matematikçinin KPSS'de matematik için hazırlanmasına gerek bile kalmıyor
 

berra

Yeni Üye
Katılım
3 Nis 2013
Mesajlar
2
Beğeniler
1
#9
iibf nin bu ciddi sorununa hükümet çok duyarsız...yani her sesini duyuran kadroyu alıyor....350 bin mezuna 35 bin kadro çok çok az zaten ama biz buna da razıyız....benim bu hükümetten yana hiç umudum yok....birçok lisans mezunu boşta geziyor işsizlik had safhada ama yapılan hiç bir şey yok...özel sektör zaten bitmiş...çift diplomalı aynı zamanda yüksek lisans mezunu ama işsiz çok gençler var çok büyük haksızlık ......artık bıktım eleştirmekten çalışmaktan çaba göstermekten çok yazık çok....
 

incir reçelim

.
Kadrolu Üye
Katılım
23 Mar 2013
Mesajlar
4,813
Beğeniler
4,753
Şehir
Yurtdışı
Eğitim
Yüksek Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
İktisat
#11
haber sitelerinde yer almak ciddi kamuoyu oluşturur...elinize sağlık güzel çalışma olmuş...bir kaç site var böyle onlarda da çalışma olmalı...
 
Katılım
31 Eki 2012
Mesajlar
0
Beğeniler
0
Eğitim
Lisans
Üni
Kafkas Ünv.
Bölüm
İktisat
#12
mail olarak göndermek için yazı arayanlar için güncel
 
Üst