İİBF MEZUNLARININ İŞSİZLİK SORUNU ÇÖZÜLECEK Mİ? (Haber)

Konu, 'İİBF Haber Merkezi' kısmında Mustor tarafından paylaşıldı.

1. Mustor

Mustor SMMM/PTT Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    588
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Sakarya Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunlarının istihdam sorunlarının çözümüne yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hangi çalışmaların yürütüldüğü Bakan Faruk ÇELİK’e soruldu.

Milletvekili Alim IŞIK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, İİBF mezunlarının istihdam sorunlarının çözümüne yönelik olarak Bakanlığın tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin şu soruları sordu:

1. Halen ülkemizde İİBF mezunu olup da herhangi bir iş sahibi olmayan vatandaşlarımızın sayıları nedir?

2. Ülkemizde işsiz İİBF mezunlarının sayılarının giderek arttığı ve bu sayının 400 bin dolayında olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu konuda Bakanlığınızca yapılan bir çalışma var mıdır?

3. 2010-2014 döneminde kamu kurum ve kuruluşlarına atamaları yapılan personel içerisinde 4001 kodu ile başvuruda bulunanların toplam sayıları ve mezun oldukları fakültelere göre dağılımları nasıl olmuştur?

4. Anılan dönemde 4001 kodu ile işe girdikten sonra başka bir alanda tekrar işe giren personel sayısı ne kadardır?

5. 4001 kodu ile iş başvurusunda bulunan adayların atanmaları halinde en az 3 yıl süreyle atandığı kurumda çalışma şartının konması ya da anılan kod ile sadece İİBF mezunlarının başvurularının sağlanması yönündeki talepler Bakanlığınızca nasıl değerlendirilmektedir? Bakanlığınızın bu konuda yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? Yoksa bu konuda bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

6. Bakanlığınızca KPSS-2014 sonuçlarına göre yapılacak personel alımlarında İİBF mezunları için hangi dönemlerde toplam kaç kontenjan ayrılması düşünülmektedir?

7. Anılan sınav sonuçlarına göre yapılacak personel atamalarında İİBF mezunları için toplam 40.000 kontenjan ayrılması ve bazı Bakanlıklarda yapılan mülakat sınavlarının kaldırılması talepleri Bakanlığınızca nasıl değerlendirilmektedir?

8. Bakanlığınızın anılan konulara ilişkin görüşü ve 2014-2015 yılları atama programı nasıldır?

2. oliverkapo

oliverkapo VİP Üye

Ödül Puanları:
    88
    Faruk çelik cevap vermiş mi?

3. işletmeci00

işletmeci00 İşletme - 84,3

Ödül Puanları:
    118
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İşletme
    bunu biliyorduk fakat FARUK ÇELİK cevp vermişmi?

4. peter keating

peter keating VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    318
    Bölüm:
    İşletme
    Geçen yasama yılında sırf MHP vekilleri 20.000'in üstünde yazılı önerge vermişler. Tüm bakanlık gece gündüz çalışsa cevap yetiştiremezler. Bakanlarda işlerine gelene cevap veriyorlar zaten. Bir cevap falan beklemeyin.

chaborz ve Gökhan60 bunu beğendi.
  5. efeat

efeat geçi

Ödül Puanları:
    278
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Muğla Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Alim İsik in Twitter sayfasina bakarsaniz orada bildigin 78bolumden soru onergesi vermis. Muhendisinden ogretmenine. Yani bize faydasi yok gibi.

6. incir reçelim

incir reçelim Forbidden Zone Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    738
    Eğitim:
    Yüksek Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    İktisat
    ortalık bu kadar karışıkken zor iş iibf nin durumu

7. mta

mta SınavMan

Ödül Puanları:
    18
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Gaziantep Ünv.
    Bölüm:
    İşletme
    Vekilin vazifesi o zaten. Her yere mavi boncuk dağıtmak. Katıldığı programı bizzat izledim.Orada İİBF odaklı bir programa bile farklı bölümün atamalarından söz eder gibi oldu da konukların tepkisinden çekinip daha sonra toparladı. Velhasıl küçük de olsa bir çaba sözkonusu. Allah razı olsun, buna da şükür ama böyle hakikaten olmuyo bu iş...

8. Muhti

Muhti VİP Üye Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    448
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Çanakkale 18 Mart Ünv.
    Bölüm:
    Uluslarası İlişkiler
    Soru önergelerini kaale bile almıyorum. İster cevap verir ister vermez. Hiçbir bağlayıcılığı da yok. Belki böyle bir sorunun varlığı da unutulmuştur.

9. chaborz

chaborz VİP Üye

Ödül Puanları:
    218
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
    adamlar sorun cozmek amacinda degiller ki hocam niyetleri calismalari tikamak, akp ne yapsa onun tas koymak ee oyle olunca da ne iktidar ciddiye aliyor ne halk ciddiye aliyor bu muhalefet partilerini.. muhalefetsizligin acisini da biz cekiyoruz dogal olarak...

peter keating bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş