İİBF Mezunu Artık "Kadrolu Öğretmenlik" Yapmak İstiyor

Adversary

Site Müdavimi
Kadrolu Üye
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
174
Beğeniler
161
#1
...

Yakın zamanda FEF, EF, MF mezunlarının Vergi Müfettişliği gibi bir unvana atanabilmesi için yasal düzenleme yapılmıştır. Buna göre müfettişlik mesleği ve mevzuatıyla(kamu maliyesi, muhasebe, anayasa hukuku, idare hukuku, iktisat vd.) ilgili hiçbir ders almayan ve belirli bir meslek (öğretmen, biyolog, mühendis) için eleman yetiştiren bu fakülte mezunları müfettişlik kadrosuna atanabilecektir. Bu düzenlemeyle bu fakülte mezunu adaylar müfettişlik mesleğinin ve mevzuatının okulda değil 3 yıllık "yardımcılık" döneminde öğrenildiğini iddia etmektedirler.

İşte tam da buna dayanarak İİBF mezunları da müfettişlik mesleğinden daha kariyer olmayan öğretmenlik mesleğine 2-3 yıllık "öğretmen yardımcılığı" sonucunda asilden atanmak istiyor.

İİBF mezunlarının talep ettiği öğretmenlikler ise özellikle okul yıllarından başlayarak girdiği her sınavda dersini çalıştığı ve artık içli dışlı olduğu Türkçe, Tarih, Matematik, Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce temel branşları üzerinedir. Ayrıca temel olarak belirli bir alanda yoğunlaşmayan Sınıf Öğretmenliği de İİBF yapısına uygundır.

Bilindiği gibi öğretmen olabilen fakülte mezunları staj dönemi dışında mesleğe dönük herhangi ek bir eğitim almamakta -hatta okulda anlatacakları müfredat dışında dersler almakta- ve mesleği işe başladıktan sonra öğrenmektedir. Bu nedenle İİBF mezunları meslekle ilgili bu açıklarını müfettiş yardımcığında olduğu gibi 2-3 senelik bir yardımcılık dönemi sonunda kapatacaklardır.

Ayrıca halihazırda İİBF mezunları ücretli öğretmenlik yapmakta ve bunu da gayet iyi ve kaliteli yapmaktadır. Bu konuda ne kadar yetkin olduğunu zaten kanıtlamış durumdadır. Şu anki milli eğitim müfredatı buna izin veriyorsa kadrolu öğretmenlik mesleği için de destek vermelidir diye düşünüyoruz. Zira kadrolu öğretmenlerle aynı şartlarda ders anlatıp farklı sosyal güvenceye ve maaşa sahip olması evrensel eşitlik ilkelerine de aykırılık teşkil etmektedir.

İİBF mezunlarının bu konudaki haklı mücadelesi sonuna kadar devam edecek olup şimdiden bazı çalışmalar başlamıştır. Ama bugün ama 5 sene sonra bu karar çıkacaktır. Haklı mücadelemizde diğer tüm fakülte mezunlarını da desteğe davet ediyoruz.

Saygılar..
 

Kafkaslı

VİP Üye
Mücadele Grubu
Kadrolu Üye
Katılım
31 Eki 2012
Mesajlar
10,243
Beğeniler
7,325
#2
muhasebe ve finans, adalet öğretmenlikleri hakkı gelmedi mi? İİBF'nin formasyon alabileceği bölümler arasında bunlar vardı
 

İİBF

Admin
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Katılım
30 Eki 2012
Mesajlar
1,743
Beğeniler
1,982
Şehir
Bursa
Eğitim
Lisans
Üni
Diğer
Bölüm
ÇEKO
#3
muhasebe ve finans, adalet öğretmenlikleri hakkı gelmedi mi? İİBF'nin formasyon alabileceği bölümler arasında bunlar vardı
Bunların haricindekinden bahsediyor. Ayrıca ondada ikinci plandalar bugün formasyon alan arkadaşlar mesaj attı dava açacaklarını söylediler fakülte ayrımı varmış yani.
 

busonolsun:)

Site Müdavimi
Katılım
24 Ağu 2016
Mesajlar
235
Beğeniler
244
Eğitim
Lisans
Bölüm
Diğer
#5
Bir çok öğretmene bakıyorum da meslek aşkları sadece atanana kadar. Sonrasında çocukları umursayan yok. Eğitim kalitemiz ortada zaten. Pedogoji eğitimi alıyoruz demesinler hiç. Öğrencilerle nasıl iletişim kurdukları malum. Kendi adıma bir çoğundan daha iyi ve özverili öğretmen olabilecek kapasitede olduğumuzu düşünüyorum. Nasıl olsa memlekette herkes birbirinin işini yapıyor. Beden eğitimi mezunu birinin hastaneye başhekim olarak atandigi haberi vardı bir kaç sene önce. Bizden öğretmen olmasi da pek absürd olmaz sanırım :)