İİBF Mezunu Artık "Kadrolu Öğretmenlik" Yapmak İstiyor

Konu, 'İİBF Mücadele Forumu' kısmında Adversary tarafından paylaşıldı.

1. Adversary

Adversary Site Müdavimi Kadrolu Üye

Ödül Puanları:
    43
    ...

Yakın zamanda FEF, EF, MF mezunlarının Vergi Müfettişliği gibi bir unvana atanabilmesi için yasal düzenleme yapılmıştır. Buna göre müfettişlik mesleği ve mevzuatıyla(kamu maliyesi, muhasebe, anayasa hukuku, idare hukuku, iktisat vd.) ilgili hiçbir ders almayan ve belirli bir meslek (öğretmen, biyolog, mühendis) için eleman yetiştiren bu fakülte mezunları müfettişlik kadrosuna atanabilecektir. Bu düzenlemeyle bu fakülte mezunu adaylar müfettişlik mesleğinin ve mevzuatının okulda değil 3 yıllık "yardımcılık" döneminde öğrenildiğini iddia etmektedirler.

İşte tam da buna dayanarak İİBF mezunları da müfettişlik mesleğinden daha kariyer olmayan öğretmenlik mesleğine 2-3 yıllık "öğretmen yardımcılığı" sonucunda asilden atanmak istiyor.

İİBF mezunlarının talep ettiği öğretmenlikler ise özellikle okul yıllarından başlayarak girdiği her sınavda dersini çalıştığı ve artık içli dışlı olduğu Türkçe, Tarih, Matematik, Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce temel branşları üzerinedir. Ayrıca temel olarak belirli bir alanda yoğunlaşmayan Sınıf Öğretmenliği de İİBF yapısına uygundır.

Bilindiği gibi öğretmen olabilen fakülte mezunları staj dönemi dışında mesleğe dönük herhangi ek bir eğitim almamakta -hatta okulda anlatacakları müfredat dışında dersler almakta- ve mesleği işe başladıktan sonra öğrenmektedir. Bu nedenle İİBF mezunları meslekle ilgili bu açıklarını müfettiş yardımcığında olduğu gibi 2-3 senelik bir yardımcılık dönemi sonunda kapatacaklardır.

Ayrıca halihazırda İİBF mezunları ücretli öğretmenlik yapmakta ve bunu da gayet iyi ve kaliteli yapmaktadır. Bu konuda ne kadar yetkin olduğunu zaten kanıtlamış durumdadır. Şu anki milli eğitim müfredatı buna izin veriyorsa kadrolu öğretmenlik mesleği için de destek vermelidir diye düşünüyoruz. Zira kadrolu öğretmenlerle aynı şartlarda ders anlatıp farklı sosyal güvenceye ve maaşa sahip olması evrensel eşitlik ilkelerine de aykırılık teşkil etmektedir.

İİBF mezunlarının bu konudaki haklı mücadelesi sonuna kadar devam edecek olup şimdiden bazı çalışmalar başlamıştır. Ama bugün ama 5 sene sonra bu karar çıkacaktır. Haklı mücadelemizde diğer tüm fakülte mezunlarını da desteğe davet ediyoruz.

Saygılar..

ahsy ve Mehmet_Gezen bunu beğendi.
  2. Kafkaslı

Kafkaslı Üyeliği İptal Edildi

Ödül Puanları:
    938
    muhasebe ve finans, adalet öğretmenlikleri hakkı gelmedi mi? İİBF'nin formasyon alabileceği bölümler arasında bunlar vardı

3. İİBF

İİBF Admin Yetkili Kişi Bölüm Yöneticisi

Ödül Puanları:
    418
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Diğer
    Bölüm:
    ÇEKO
    Bunların haricindekinden bahsediyor. Ayrıca ondada ikinci plandalar bugün formasyon alan arkadaşlar mesaj attı dava açacaklarını söylediler fakülte ayrımı varmış yani.

4. Gökhan Halitoglu

Gökhan Halitoglu 83,04689

Ödül Puanları:
    93
    Eğitim:
    Lisans
    Üni:
    Kafkas Ünv.
    Bölüm:
    Kamu Yönetimi
  5. busonolsun:)

busonolsun:) Aktif Üye

Ödül Puanları:
    0
    Eğitim:
    Lisans
    Bölüm:
    Diğer
    Bir çok öğretmene bakıyorum da meslek aşkları sadece atanana kadar. Sonrasında çocukları umursayan yok. Eğitim kalitemiz ortada zaten. Pedogoji eğitimi alıyoruz demesinler hiç. Öğrencilerle nasıl iletişim kurdukları malum. Kendi adıma bir çoğundan daha iyi ve özverili öğretmen olabilecek kapasitede olduğumuzu düşünüyorum. Nasıl olsa memlekette herkes birbirinin işini yapıyor. Beden eğitimi mezunu birinin hastaneye başhekim olarak atandigi haberi vardı bir kaç sene önce. Bizden öğretmen olmasi da pek absürd olmaz sanırım :)

Sayfayı Paylaş